Συζητώντας με τον εκτροφέα Ροτβάιλερ


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κάνουν για να τα υπόλοιπα που θέλει ο Ζένιο, όμως; Μην μένουμε στην μια μόνο πτυχή. Άσε που δεν θέλει ο σκύλος του να προστατεύει το κοπάδι από λύκους κι αρκούδες. Αν κατάλαβα καλά, θέλει απλά να μην κλαίει το σκύλο του αν συναντήσουν κανένα αγριμι. Να ζήσει το αγριμι να ζήσει κι ο σκύλος με το λιγότερο δυνατό κόστος και για τους δύο. Δεν θα είναι αυτή η εργασία του σκύλου. Η εργασία του σκύλου θα έχει να κάνει, υποθέτω, με τη ζωή στο αγρόκτημα και το κοπάδι.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Oχι...ενδεχομενως ουτε αυτα..Σιγουρα ομως κανουν για αντιμετωπιση αρκουδας.Ετσι δεν ειναι?
Αυτά κ σε 10 αρκούδες θα την έπεφταν !! Εντυπωσιάστηκα πολύ !!! Δεν πίστευα πως υπάρχουν τέτοια σκυλιά στις μέρες μας !!
 
  • Like
Reactions: Kouros


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πως από τον εκτροφέα ροτ (ούτε καν από τα ροτ τα ίδια) πήγαμε στα σκυλιά που έχουν τις αρκούδες για οδοντογλυφίδες, είναι απορίας άξιο, και μόνο εμείς θα μπορούσαμε να το καταφέρουμε. Επειδή, όμως, βγήκαμε λιγουλάκι εκτός θέματος (λιγουλάκι, ε! Μη φανταστείτε), μήπως να συμμαζευόμασταν, που είναι κι ωραίο το θεματάκι;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Eναν ξερω,που ειπε οχι για ζευγαρωμα!Οχι δεν θελω να πω ονομα,οπως δεν ειπα και για τους αλλους!


Καλα ενταξει κανε μια προσπαθεια μωρε,δεν ξερω αν υπαρχει ο διαχωρισμος,αλλα αν δεν υπαρχει θα βρισκει ευκολα ροτ οποιος νανε και δυσκολα οποιος θελει ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ.
Εσυ ομως που δεν θες να ακους για διαχωρισμο και ολα ειναι αλληλενδετα,τι εργασια εχει επανω του η μανα και ο πατερας της κουταβας σου?και τι ακομα πιο πισω?
Τελικα εχουμ επισημες εξετασεις δυσπλασιας?
Γιατι αν θυμαμαι καλα στην ερωτηση 6 σου απαντησε για τις δυσπλασιες,αλλα σε ενα αλλο θεμα καποιος σε ρωτουσε και του ειχες απαντησει ειχα δει υγιει σκυλια...
Οπως ειχα πει στο ιδιο μου μηνυμα που αναφερεις πολυ σωστα ο πατερας κανει φυλαξη κλπ εχει και διακρισεις μορφολογίας και για τη μανα ειχα πει οτι δεν ζητησα να δω εξετασεις δυσπλασιας) διοτι την ειδα απο κοντα και ηταν μια χαρα (λαθος μου). Μετεπιτα ζητησα και εχει HD A ED 0 , τωρα γιατι θυμασαι οτι δεν ζητησα αλλα το αποτελεσμα της εξετασης που απαντησα αργοτερα δεν το θυμασε εσυ ξερεις. Αν θες τοσο πολυ να μαθεις ψαξε το pedigree (tip οι παππουδες της ειναι world champions και εννοειτε εχουν "εργαστει" και οχι απλη φυλαξη υπακοη) της στο ιδο θεμα. Εχεις ενα τονο ειρωνιας ο οποιος δεν μ'αρεσει και ελπιζω να κανω λαθος και να μη καταλαβα σωστα αλλα αυτα τα 3 δεν θα επρεπε να διαχωριζονται αν διαφωνεις πες το και σε εμενα.
 
Last edited:


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Οχι δεν το εγραψα με τονο ειρωνείας,θυμάμαι την απαντηση για Α/0 και σε είχα ρωτήσει γιατι γράφει 0,θυμάμαι ομως οτι σου είπε και καποιος οτι αν ηταν επίσημες θα τα έγραφε στο πεντιγκρι,βεβαια θυμάμαι κ την ιστορία με το πρώτο κουτάβι,εκτος και αν έμεινες με το πρώτο κουτάβι,και εχω χάσει επισοδεια!
Ναι διαφωνώ ξεκάθαρα :)
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Συγνωμη παρανοησα , εγω ειχα πει οτι θα αναγραφονται στο pedigree και ειναι η δικλειδα ασφαλειας για μαιμου εξετασεις και εδωσα και μια λιστα με γιατρους απο το ΚΟΕ με τους συνεργαζ0όμενους ιατρους για HD. Οχι εχω αλλο κουταβι απο αλλη γεννα (το 1ο το εδωσαν αλλου και ειναι καλα)
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αφου εγινε καλα αυτο ειναι το σημαντικό!!Μορφολογια εργασία και σκατα,πάνω απο ολα να ειναι ολα γερά!!!!
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αφου εγινε καλα αυτο ειναι το σημαντικό!!Μορφολογια εργασία και σκατα,πάνω απο ολα να ειναι ολα γερά!!!!
Αυτο ξαναπες το χωρις υγεια ολα τα αλλα πανε
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αυτά κ σε 10 αρκούδες θα την έπεφταν !! Εντυπωσιάστηκα πολύ !!! Δεν πίστευα πως υπάρχουν τέτοια σκυλιά στις μέρες μας !!
Έχω και καλύτερα βιντεο αλλά έχουν και ακατάλληλες σκηνες..
Δυστυχώς.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Πως από τον εκτροφέα ροτ (ούτε καν από τα ροτ τα ίδια) πήγαμε στα σκυλιά που έχουν τις αρκούδες για οδοντογλυφίδες, είναι απορίας άξιο, και μόνο εμείς θα μπορούσαμε να το καταφέρουμε. Επειδή, όμως, βγήκαμε λιγουλάκι εκτός θέματος (λιγουλάκι, ε! Μη φανταστείτε), μήπως να συμμαζευόμασταν, που είναι κι ωραίο το θεματάκι;
Εσύ καμία πληροφορία έχεις να πεις στον ανθρωπο?Ή σε βαλανε τσομπανη να μας μαντρωνεις?
 








zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
AGRIAN
τα ειδα τα βιντεο, το δευτερο το εχω ξαναπετυχει και ειναι οντως εντυπωσιακο. Απο εκει και περα, για το τελευταιο σου βιντεο η απαντηση ειναι η εξηςrot vs rex.jpg

οπου σε καμια περιπτωση δεν προκειται για μονταζ στη ζωγραφικη και βλεπουμε ξεκαθαρα ενα ροτ να τρεπει σε φυγη εναν τυρανοσαυρο ρεξ....:cautious:....:whistle:...:p

Orilis
Ναι μεν αλλα...δεν ειναι πιο σημαντικοι οι 2-3 πρωτοι μηνες που "οτι γραφει δεν ξεγραφει" να το χειριστω με περισσοτερο χρονο; Με ενδιαφερει πολυ μια διαφορετικη προσεγγιση επι του θεματος! (Απριλιο,οχι Παρθενος, αν κ μου το εχουν ξαναπει, γιαυτο το επιασα!)



@zenio
1.Προσεχε δεν λεω οτι στο εξωτερικό θα πάρεις καλύτερο σκύλο...αλλα οτι θα βρεις ανθρώπους που σέβονται πιο πολυ αυτο που κανουν,εσένα,τον σκύλο και φυσικα την δουλεια τους...

2.Εγω θα σου πρότεινα να εισαι κάθετος και χωρις καμια υποχώρηση σε θέματα υγείας!!

3.Φυσικα υπάρχουν και μάγκες που αν ο σκυλος δεν πληρει κατι απο τις εξετάσεις λενε οχι σε ζευγαρώματα...Όνομα δεν θα πω δεν τον ξερω προσωπικά άλλωστε αλλα RESPECT!!!!
1. Πες με ρομαντικο αλλα θα ηθελα να στηριξω την Ελληνικη εκτροφη
2. Δεν τιθεται να μην ειμαι καθετος σε κατι τετοιο. Φτασαμε σε σημειο να συζηταμε για λυκους και αρκουδες και να το εχουμε παρατραβηξει περι κυριαρχιας... αν ο σκυλος ειναι ξεβιδωμενος και δεν την παλευει απο δυσπλασιες ουτε για βολτα δε θα μπορει να ερθει μαζι μου...
3. Μιλας για Ροτβαιλερ ή για ΓΠ;


Asmodeus
Περι εργασιας και μορφολογιας, μεσω της απαντησης σε εσενα να τοποθετηθω και εγω, και αν καποιος θεωρει οτι κανω λαθος εδω ειμαστε.
Πλεον δε θεωρω ουτε τη διακριση σε μορφολογια ουτε τη διακριση σε εργασια πανακεια. Τι εννοω

Θεμιτο και το μεν θεμιτο και το δε.
Εμενα αυτο που μου λεει η διακριση στη μορφολογια ειναι οτι καποιος σπεσιαλιστας ειδε το σκυλο και εκρινε το ταδε. Ωστοσο εχω δει σκυλους βατραχομουρηδες πολυβραβευμενους που θα τους απεφευγα οπωσδηποτε, και εχω δει και σκυλους που δεν εχουν βραβευθει που στα δικα μου τα ματια ειναι κομπλε. Δε θα ηθελα να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες περι διακρισεων στη μορφολογια
Απο την αλλη οι εξετασεις εργασιας επισης θεμιτες, αλλα ουτε αυτες ειναι πανακεια. Τις θες στο πεντιγκρι αλλα απο μονες τους τι να μου πουνε;

Αν δε δω το σκυλο να κινειται στο χωρο (οχι απαραιτητα να στηνεται) οτι και να μου πεις οτι και να μου δειξεις μπορει να στο γυρισω αναποδα, και ας κανω λαθος.

Απο εκει κ περα, επειδη αναφερθηκε,να διευκρινησουμε.
mariakala
ripper2.1
Γιατι, οτι υπαρχει στο workingdogs ειναι τσεκαρισμενο απο 100 μεριες και πας με κλειστα ματια; Οχι,και αυτο ενα εργαλειο ειναι. Δεν λεω οτι ειπατε αυτο το πραγμα, αλλα μη διαβασει αυριο ο "αγνωστος αναγνωστης" κατι τετοιο και το μεταφρασει ετσι :)

Μαυτα και μαυτα λοιπον, εγω οντας καλοπιστος θα πω οτι, αντε, το δεχομαι οτι ολοι οι εκτροφεις ολων των φυλων που ισχυριζονται οτι πανε και για εργασια και μορφολογια το πιστευουν πραγματικα. Θεωρω οτι ακομα και ασυνειδητα, καπου καποια στιγμη θα κανουν εκπτωσεις. Ισως τις συμπληρωσουν σε μια επομενη γεννα, αλλα δεν γινεται καθε γεννα να εχει απο ολα στον ιδιο υψηλο βαθμο. Αυτη ειναι η αποψη μου (και καπου εδω θα ηταν ωραιο να ακουσουμε την αποψη του Yorkaddict )

vek
Εκανες μια απο τις πιο χρησιμες παρατηρησεις! Κυριως γιατι δεν ειχα κανει εγω αυτη τη συγκριση!
2 απο τους 5 ειδα με τα ματια μου να κανουν πραγματα που περιλαμβανονται στον ορισμο της εργασιας για ενα Ροτ, αλλοι 2 απο τους 5 δεν εγιναν μπροστα μου αλλα ξερω γενικα οτι δουλευουν με τα σκυλια τους και ο τελευταιος δεν μου εδειξε κατι και αν δεν κανω τραγικο λαθος δεν το πολυκυνηγαει κιολας. Αυτη την εικονα εχω εγω τελος παντων


Ο ζενιο ψαχνει αγελη για να παει για κυνηγι αρκουδας;
:D Το εχω καψει οκ, αλλα και εσεις εχετε αρπαξει λιγο...ελατε παραδεχτειτε το... :p






 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
AGRIAN
τα ειδα τα βιντεο, το δευτερο το εχω ξαναπετυχει και ειναι οντως εντυπωσιακο. Απο εκει και περα, για το τελευταιο σου βιντεο η απαντηση ειναι η εξηςView attachment 60770

οπου σε καμια περιπτωση δεν προκειται για μονταζ στη ζωγραφικη και βλεπουμε ξεκαθαρα ενα ροτ να τρεπει σε φυγη εναν τυρανοσαυρο ρεξ....:cautious:....:whistle:...:p

Orilis
Ναι μεν αλλα...δεν ειναι πιο σημαντικοι οι 2-3 πρωτοι μηνες που "οτι γραφει δεν ξεγραφει" να το χειριστω με περισσοτερο χρονο; Με ενδιαφερει πολυ μια διαφορετικη προσεγγιση επι του θεματος! (Απριλιο,οχι Παρθενος, αν κ μου το εχουν ξαναπει, γιαυτο το επιασα!)





1. Πες με ρομαντικο αλλα θα ηθελα να στηριξω την Ελληνικη εκτροφη
2. Δεν τιθεται να μην ειμαι καθετος σε κατι τετοιο. Φτασαμε σε σημειο να συζηταμε για λυκους και αρκουδες και να το εχουμε παρατραβηξει περι κυριαρχιας... αν ο σκυλος ειναι ξεβιδωμενος και δεν την παλευει απο δυσπλασιες ουτε για βολτα δε θα μπορει να ερθει μαζι μου...
3. Μιλας για Ροτβαιλερ ή για ΓΠ;


Asmodeus
Περι εργασιας και μορφολογιας, μεσω της απαντησης σε εσενα να τοποθετηθω και εγω, και αν καποιος θεωρει οτι κανω λαθος εδω ειμαστε.
Πλεον δε θεωρω ουτε τη διακριση σε μορφολογια ουτε τη διακριση σε εργασια πανακεια. Τι εννοω

Θεμιτο και το μεν θεμιτο και το δε.
Εμενα αυτο που μου λεει η διακριση στη μορφολογια ειναι οτι καποιος σπεσιαλιστας ειδε το σκυλο και εκρινε το ταδε. Ωστοσο εχω δει σκυλους βατραχομουρηδες πολυβραβευμενους που θα τους απεφευγα οπωσδηποτε, και εχω δει και σκυλους που δεν εχουν βραβευθει που στα δικα μου τα ματια ειναι κομπλε. Δε θα ηθελα να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες περι διακρισεων στη μορφολογια
Απο την αλλη οι εξετασεις εργασιας επισης θεμιτες, αλλα ουτε αυτες ειναι πανακεια. Τις θες στο πεντιγκρι αλλα απο μονες τους τι να μου πουνε;

Αν δε δω το σκυλο να κινειται στο χωρο (οχι απαραιτητα να στηνεται) οτι και να μου πεις οτι και να μου δειξεις μπορει να στο γυρισω αναποδα, και ας κανω λαθος.

Απο εκει κ περα, επειδη αναφερθηκε,να διευκρινησουμε.
mariakala
ripper2.1
Γιατι, οτι υπαρχει στο workingdogs ειναι τσεκαρισμενο απο 100 μεριες και πας με κλειστα ματια; Οχι,και αυτο ενα εργαλειο ειναι. Δεν λεω οτι ειπατε αυτο το πραγμα, αλλα μη διαβασει αυριο ο "αγνωστος αναγνωστης" κατι τετοιο και το μεταφρασει ετσι :)

Μαυτα και μαυτα λοιπον, εγω οντας καλοπιστος θα πω οτι, αντε, το δεχομαι οτι ολοι οι εκτροφεις ολων των φυλων που ισχυριζονται οτι πανε και για εργασια και μορφολογια το πιστευουν πραγματικα. Θεωρω οτι ακομα και ασυνειδητα, καπου καποια στιγμη θα κανουν εκπτωσεις. Ισως τις συμπληρωσουν σε μια επομενη γεννα, αλλα δεν γινεται καθε γεννα να εχει απο ολα στον ιδιο υψηλο βαθμο. Αυτη ειναι η αποψη μου (και καπου εδω θα ηταν ωραιο να ακουσουμε την αποψη του Yorkaddict )

vek
Εκανες μια απο τις πιο χρησιμες παρατηρησεις! Κυριως γιατι δεν ειχα κανει εγω αυτη τη συγκριση!
2 απο τους 5 ειδα με τα ματια μου να κανουν πραγματα που περιλαμβανονται στον ορισμο της εργασιας για ενα Ροτ, αλλοι 2 απο τους 5 δεν εγιναν μπροστα μου αλλα ξερω γενικα οτι δουλευουν με τα σκυλια τους και ο τελευταιος δεν μου εδειξε κατι και αν δεν κανω τραγικο λαθος δεν το πολυκυνηγαει κιολας. Αυτη την εικονα εχω εγω τελος παντων



:D Το εχω καψει οκ, αλλα και εσεις εχετε αρπαξει λιγο...ελατε παραδεχτειτε το... :p





Συμφωνω απολυτα , οταν ειπα εργασια (ουτε εγω θα τρεξω σε IPO) εννοω ο σκυλος να κανει ΒΥ+ και καποιου ειδους φυλαξη και να μην ειναι μονο του καναπε και συντροφιας (που και εκει τα πανε αριστα :D ). Οσο αφορα τη μορφολογια εε οπως και να το κανεις τουλαχιστον τα περισσοτερα σκυλια που εχουν παρει μεγαλους τιτλους ειναι αν μη τι αλλο ειναι ομορφα ασχετα αν καποιο δεν μ'αρεσει τοσο οσο ενα αλλο εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις ισως που και παλι ασχημα δε τα λες.
 
Last edited:


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@zenio για το 1)οπως θες φιλε μου,ο σκυλος παντως δεν ειναι τα "χαρτακια του παππου"και να μην παρω rizzla :D
για το 2) ωραιος!
3)Για γ.π.Για ροτ δεν ξερω,βεβαια αυτα που εχω ακουσει δεν ειναι και τα καλυτερα για το επιπεδο των σκυλιων,οσο αναφορα τον χαρακτηρα.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αν δεν σου κάνει κόπο να μου τα στείλεις σε pm , θα ήθελα πολύ να τα δω !!
Όχι δυστυχώς καποια έχουν πολύ ακατάλληλες σκηνές.
Θα προσπαθήσω όμως να φτιαξω ένα νήμα με κατάλληλα βιντεακια από σκυλιά,με κανονικό ταμπεραμέντο.
Ευκαιρίας δοθείσης το σκ που έχουμε και ρεπό λόγω εορτων
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Περι εργασιας και μορφολογιας, μεσω της απαντησης σε εσενα να τοποθετηθω και εγω, και αν καποιος θεωρει οτι κανω λαθος εδω ειμαστε.
Πλεον δε θεωρω ουτε τη διακριση σε μορφολογια ουτε τη διακριση σε εργασια πανακεια. Τι εννοω

Θεμιτο και το μεν θεμιτο και το δε.
Εμενα αυτο που μου λεει η διακριση στη μορφολογια ειναι οτι καποιος σπεσιαλιστας ειδε το σκυλο και εκρινε το ταδε. Ωστοσο εχω δει σκυλους βατραχομουρηδες πολυβραβευμενους που θα τους απεφευγα οπωσδηποτε, και εχω δει και σκυλους που δεν εχουν βραβευθει που στα δικα μου τα ματια ειναι κομπλε. Δε θα ηθελα να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες περι διακρισεων στη μορφολογια
Απο την αλλη οι εξετασεις εργασιας επισης θεμιτες, αλλα ουτε αυτες ειναι πανακεια. Τις θες στο πεντιγκρι αλλα απο μονες τους τι να μου πουνε;

Αν δε δω το σκυλο να κινειται στο χωρο (οχι απαραιτητα να στηνεται) οτι και να μου πεις οτι και να μου δειξεις μπορει να στο γυρισω αναποδα,
αυτο ακριβως
ο σκυλος που θες εσυ (οπως τοσο καιρο μας λες) δεν μπορεις να τον βρεις ουτε σε εκθεσεις με τσαμπιον ουτε σε εξετασεις εργασιας
και στις 2 περιπτωσεις η δουλεια μπορει να κρυβει ελλατωματα και σιγουρα τιποτα απο τα 2 δεν ανταποκρινετε στην δικη σου πραγματικοτητα
ολοι ετσι ψωνιζουμε βεβαια απο την αλλη

αυτο που ζητας ειναι ενα μεσο,τυπικο ροτ.ουτε τον υπνο ουτε τον μαμαω.
τωρα το πως θα το βρεις........δυσκολακι
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
3. Αν βγαλουμε τη λεξη στρεσαριστει και πουμε οτι ο σκυλος δεν θα μαθει σε ενα περιβαλλον με πολυ κοσμο δε θα συμφωνησεις περισσοτερο με τον Σμιθ;
Όχι.
Σκύλος κυριαρχικής φυλής με άνω του μετρίου νεύρα και μέτρια κοινωνικοποίηση πρέπει να περνάει "αέρα" απ την έκθεση. Με μόνη πιθανότητα να θέλει να φάει μερικά σκυλάκια-χαβαλέδες που περνάνε από πολύ κοντά του με σηκωμένη ουρά.

Πχ...σκύλος που φυλάει μάντρα και πηγαίνει βόλτα κάθε "όποτε" (σε διαδρομές εκτός πολιτισμού) σε έκθεση.

 
Last edited:


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Μετά την αμεση απόκριση από τον @admin και το ξεκλείδωμα αυτού του θέματος, ο σημερινός Ζένιο, έχοντας ήδη αποκτησει το σκύλο του εδω και 6 χρόνια, ταξιδεύει στο χρόνο :giggle: κάθεται απέναντι από τον Ζένιο του τότε, και καλείται να απαντήσει στις ερωτήσεις που έθεσε στους εκτροφείς

1. Ο σκυλος που θα παρω σε τι ποσοστο εξαρταται το τι χαρακτηρα θα εχει απο το γενετικο υλικο που φερει και σε τι ποσοστο απο το ποσο θα δουλεψω εγω μαζι του, ποσο θα δεθω κτλ κτλ

#76 απο @AGRIAN αν θες φίλε Ζένιο να μιλησουμε με αριθμους για να καταλαβεις,
και αν θες να το συνοψισουμε σε 2 φράσεις
Σιγουρα ολα ξεκινανε απο το γεννετικο υλικο κ τα οποια αδιεξοδα θα προκυψουν απο αυτο. Μιλωντας παντα για στοιχειωδως λογικους χειρισμους απο μεριας ιδιοκτητη.
Οσο κι αν καποιος θελει, ξερει, μπορει να "χτισει" ενα αριστουργημα πρεπει να υπαρχει η βαση γι αυτο κ ειναι "στο αιμα" που λεει κ ο @Kouros.
Καλά κάνεις και έχεις τετοιες απορίες αλλα εφόσον δεν είδες κάτι τραβηγμένο δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μείνε περισσότερο στο πώς θα δουλέψεις εσύ το σκύλο

2. Ο σκυλος που θα παρω αν και δεν με ενδιαφερει απαραιτητα η φυλαξη θελω να εχει τοσα "γκαζια" ωστε να μπορει τουλαχιστον να υπερασπιστει τον εαυτο του σε εμπλοκη με λυκο (περιγραφω το χειροτερο σεναριο, δλδ το πιο δυσκολο που μπορει να χρειαστουν τα γκαζια)

2. Λάθος ερώτηση και λάθος απαντήσεις.
Θα μπορούσε μόνο αυτό να αποτελεί απάντηση αλλα ας σου το αναλυσω λιγο ακόμα αφού μας έχεις ζαλίσει.
Ξεκινώντας ανάποδα, δεν εχει αναφερθει πουθενά το τι είναι το αντίπαλο δέος, (φυλο, ηλικια, πληθος) η περιοχή συμπλοκής, η εν δυνάμει υποστήριξη απο τα σκυλια της φάρμας σου, εντος ή εκτος αναπαραγωγικης περιοδου κτλ. Και παλι ομως...αναλυση της αναλυσης.

Έτσι οπως το θέτεις εγω ακούω οτι θα βγεις βολτα στο βουνο με το σκύλο και θέλεις κάποιος να σου δώσει αν όχι εγγυήσεις, μινιμουμ εξασφαλίσεων οτι ο σκυλος σου θα ζησει σε περιπτωση εμπλοκης. Και έχουμε να κανουμε με φυση μεγαλε. Σε φάση, "μενω σε νησί, αν βγω βαρκάδα με το ροτ μου και έχει κυμα, ο σκυλος μου θα κολυμπήσει ή θα πνιγεί;"

Ο σκυλος σου, που ακομα δεν τον εχεις, θα πρεπει να το λεει η περδικουλα του. Απο εκει και πέρα τελειοποίησε το σταυροκόπημά σου. Δε με νοιάζει αν δε σε καλύπτει η απάντηση, είναι η πραγματικότητα


3. Εχει νοημα να παω το σκυλο σε εκθεσεις;
Όχι.
Τι να πας να κάνεις; Τί να κερδίσει ο σκύλος από κάτι τέτοιο;

4. Δεδομενου οτι προκειται να ειναι ο πρωτος μου σκυλος, ποσο σημαντικο ειναι να απευθυνθω σε εκπαιδευτη;

Απόλυτα σημαντικό. Και επειδη ξέρω οτι σου έχει περάσει από το μυαλό το να τα κάνεις όλα μόνος σου, ξέχνα το. Στον εκπαιδευτή θα πας για να μάθεις ΕΣΥ πως να εκπαιδεύσεις το σκύλο στο σπίτι. Οι 10 ή 15 ή χ ώρες που θα περάσεις στον εκπαιδετή δεν είναι για μάθει ο σκύλος, αλλά για να μάθεις εσύ, πως πρέπει να μάθεις στο σκύλο. Έχεις δώσει παρα πολυ βάση στον εκτροφέα και στα σκυλιά, καλά κάνεις, αλλά και ο εκπαιδευτής είναι ενα αλλο σημαντικό κομμάτι. Κράτα αυτό
δεν θα σε χαλάσει να μάθεις δέκα πράγματα από έναν ψημένο εκπαιδευτή για να μην κάνεις το σκυλί σου φορουμικό πειραματόζωο.
και άλλαξε το δε θα σε χαλάσει με το θα σε βοηθήσει πάρα πολυ.
Είναι ο πρώτος σου σκύλος, μην το ξεχνάς.

5. Υπαρχει εκτροφικο πλανο;
Χέσε μας ρε Ζένιο που είχατε και στο χωριό σου εκτροφικό πλάνο. Ο εκτροφέας κρατάει σκυλια δλδ οντως εκτρεφει ή αγοράζει κανει επιβαση και πουλαει; Ποσα σκυλια εκτροφης του ειναι μεσα στα πεντιγκρί; Είναι οτι πιο κοντινο σε εκτροφικο πλανο. Σύνελθε και συνειδητοποίησε σε ποια χωρα ζεις. Βλέπεις τι γίνεται στα παραγωγικά, κανε τις αναγωγές.

6. Που γινονται οι εξετασεις δυσπλασιας;
Εκτος απο δυσπλασια ζητα και JlPP. Ειναι τελη 2016 αρχες 2017 αλλα ζητα. Πρεπει να ξεκινησουν να ψαχνονται και οι εκτροφεις εκτος απο πυροβολημενους ιδιοκτητες.

7. Τι πρεπει να προσεξω; Τι κανω λαθος;
Λαθος...δε θα ελεγα οτι κανεις κατι λαθος απλα το εχεις κουρασει. Οκ, ξερω, ετσι δουλευεις, ετσι ησυχάζεις, απλά...κούλαρε λίγο. Το πρότυπο του Ροτ το εχεις μάθει απ'έξω...το πρότυπο του Lacaune? Ωπ; Τί έγινε; Ψαρώσαμε;

Απο εκεί και πέρα, έχε υπόψιν οτι το φόρουμ απευθύνεται στο μεσο υποψήφιο σκυλοιδιοκτήτη ή εν δυνάμει ιδιοκτητη που μένει σε πόλη. Πολλά απο αυτά που διάβασες έχουν διαφορετικη εφαρμογή ή και καθόλου εφαρμογη στην καθημερινότητα σου και στου σκυλου σου αυριο μεθαύριο. Ο σκυλος σου θα πρέπει να είναι all around, και στη φαρμα, και στο χωριό και στην πόλη, και θα πρέπει να έχεις το νου σου να κοινωνικοποιηθεί απο νωρις παντου, χωρίς ταυτόχρονα να...υπερκοινωνικοποιηθεί. Δεν κατάλαβες ε; Ε δεν πειραζει, κράτα το και προχώρα, θα δεις

8. Ως προς την κοπελα μου
Θα είναι μερος της αγελης, θα τον προσεχει και θα τον αγαπαει και αυτη, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Να ασχοληθεί οπωσδήποτε βεβαια, γιατι θα σου έρθουν και κατι μέρες που θα έχεις γέννες και μάντεψε ποιος θα ασχολειται με το σκύλο...

9. Ποιος μπορει να μπει στην αυλη;
Μερα ή νυχτα; Τους ξερει ή θα τους μάθει; Σε έχει δει να μιλάς μαζι τους ποτέ;

10. Αρσενικο ή θηλυκο;
Αφου αρσενικό θέλεις, αρσενικό, ΑΛΛΑ: Αφου βρεις τον ανθρωπο, βρεις τη γέννα, βρεις το κουταβι, παρε αυτο που θες. Τα προηγούμενα είναι προαπαιτούμενα όμως, και πανε αλυσιδωτά, και σε σειρά. Δουλεψε με το σκύλο, τριβή μαζί του.

11. Φίλε Ζένιο, οτι ήταν να διαβάσεις το διάβασες. Δε χρειάζεται άλλη θεωρία, καλύφθηκες από εκει. Οι εκτροφείς δεν είναι ουτε Παναγίτσες, ουτε Διάβολοι, ούτε παιδάκια της μαμάς ούτε μαφιόζοι, ούτε Βιολογοι Γεννετιστες Θεοι, ούτε αγράμματοι. Με τα καλά τους και τα στραβά τους, δρουν σε ενα περιβάλλον οικονομικο νομικο ηθικό που ζουμε ολοι. "Εχε τα ματια σου και πισω σου και ας μην κουνιέται φυλλο" που λεει το τραγούδι, αλλά όπως πολύ καλά ξέρεις και βλέπεις απο τη δουλειά σου, είναι άνθρωποι που έχουν να κάνουν με ζώα. Κρίνε όσο καλύτερα μπορείς, γιατι ακόμα και αν δεν είσαι τοσο σίγουρος πλέον μπορείς καλυτερα.