Συκωτι-νεφρα από φολα


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Θα ήθελα να μοιραστώ την πολυ κακη εμπειρία μου μαζί σας, αλλά θα ήθελα και τα φώτα σας!

Δευτερα του Αγιου πνευματος, πηγαμε θάλασσα με τον Φοίβο, ημασταν στην ακρη της παραλιας, η οποια ηταν αδεια. Ο Φοιβος ηταν ελευθερος. Καποια στιγμη τον ειδα να τρωει κατι, ο αντρας μου, ηταν σχετικά κοντα, δεν πρόλαβε να τον σταματήσει, αλλα ειδε οτι ηταν ροδάκινο! Σκέφτηκα οτι θα ηταν απομεινάρια απο προηγούμενους λουόμενους :?
Πήγαμε σπιτι μετα απο κανενα μισαωρο, καναμε μπανιο, και μολις βγηκε απο το μπανιο ο Φοιβος κανει εμετο! Δεν προλαβα να σκεφτω οτι τον πειραξε η μ@λ@κια που εφαγε στη θαλασσα και αρχισε να τρεμει και να βγαζει σαλια.

Τον βουταω και τρεχω να παω στο κτηνιατρο. Παιρνω τηλ τον κτηνιατρο απο το δρομο και μου ειπε οτι ειναι εκτος πολης, και να παρω μονο ατροπινη, εφοσον εχει κανει εμετο. Δεν εμπιστεύτηκα τον εαυτο μου και κατευθύνομαι προς την κτηνιατρο της elena.dogwalking. Αυτη βέβαια δεν ειχε κινητό αναρτημένο εξω απο το ιατρείο, ειναι γιατρος, μονο για τους πελάτες. Αποφασίζω να παρω την ατροπινη. Κατευθεινομαι προς το φαρμακειο, και παιρνω τηλ μια φιλη να ψαξει στα φορουμ να βρει τη δοσολογία για σκυλο 5 κιλων. βρηκε sticky εδώ το topic του φαρμακειου , και σας ευχαριστω παρα πολυ γι'αυτο. Μεσα στον πανικό, το μονο που μου ελειπε ειναι να κατηγορω τον εαυτο μου για την αμέλεια μου. Παω λοιπον στο διανυκτερευον φαρμακειο και μου λεει με ενα θρασσος "δεν εχω". Απειλω με μηνύσεις κτλ και μου λεει οτι εχει ενα φιλο κτηνιατρο και θα τον παρει τηλ.
Παω στον κτηνιατρο αυτον. Μολις μπηκαμε μεσα ανοιξε το λαπτοπ για να δει πως θα χειριστεί το σπανιο αυτο περιστατικό. Οταν του ειπα οτι εχει πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας, έπαθε σοκ! Μου λεει εγω ειμαι καινούριος, και στην πορεία μου λεει: δεν εχω βελονα ορού για μικρόσωμο σκυλο, δεν εχω ενεργό ανθακα (πηγα ξανα στο φαρμακειο, δεν ειχε) δεν ξερω το ενα το αλλο κτλ. Του εκανε μια εμετικη, εδωσε και ατροπινη. μετα απο λιγο αρχισε ο Φοιβος να κουναει το κεφαλι του σαν τρελος και να ειναι σε εξαιρετικη υπερδιεργεση. Εδω θυμομουν το περιστατικο του iggy και ειχα τρελαθει από τον φόβο μου. Ο γιατρος ελεγε βεβαια οτι ειναι απο την "γενικη κατασταση του ζωου". Αυτος ο κτηνιατρος δινει συμβουλες σε φορουμ μεσα στο ιντερνέτ. Στο τελος με ρωτησε ποιος ειναι ο κτηνιατρος μας. Του ειπα οτι πηγαινα σε εναν στη διπλα πολη και σε μια κλινική στη Θεσσαλονίκη. Πηρε τηλ τον πρωτο κτηνιατρο και αφου τον συμβουλευτικε συνειδητοποίησε ότι δεν ειχε κανένα απο τα φάρμακα που του ειπε να δωσει.
Βρισκομαι λοιπον 12.00 το βραδυ να τρεχω στη διπλα πολη. Άξιζε τον κόπο. Του πηρε την πιεση, του εκανε εξετασεις αιματος για να δει αν εχει αναιμια, του έδωσε ενεργο ανθρακα του έβαλε ορό και εμεινε μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες για να δει πως θα εξελιχτεί η υγεία του Φοιβου.

Αυτα τα υπέροχα ειχα να μοιραστώ. Ελπιζω να καταλαβαινεται τι γραφω, διοτι ειμαι πολύ αναστατωμενη.

Τωρα ο Φοιβος ειναι καλα. Πρεπει ομως να κανω εξετασεις για νεφρα και συκωτι, να δω αν πειράχθηκαν. Ξέρεται ποσος καιρος πρεπει να περάσει να να δουμε αν εχει δημιουργηθει προβλημα?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σε σκεφτόμουν Βιβή, λυπάμαι πάρα πολύ για όσα πέρασας και ευτυχώς που είναι καλά το μικρό σου!

Παω λοιπον στο διανυκτερευον φαρμακειο και μου λεει με ενα θρασσος "δεν εχω".
:shock: :shock: :shock:

Παω στον κτηνιατρο αυτον. Μολις μπηκαμε μεσα ανοιξε το λαπτοπ για να δει πως θα χειριστεί το σπανιο αυτο περιστατικό. Οταν του ειπα οτι εχει πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας, έπαθε σοκ! Μου λεει εγω ειμαι καινούριος, και στην πορεία μου λεει: δεν εχω βελονα ορού για μικρόσωμο σκυλο, δεν εχω ενεργό ανθακα (πηγα ξανα στο φαρμακειο, δεν ειχε) δεν ξερω το ενα το αλλο κτλ. Του εκανε μια εμετικη, εδωσε και ατροπινη
Δεν το λέω συχνά αλλά ΘΕΕ ΜΟΥ!!!! Αντιγράφοντας το πήρε το πτυχίο ο γελοίος?

Η γνώμη μου... μη στηρίζεσαι σε κανέναν. Κουβάλα μαζί σου ατροπίνη και σε περίπτωση που ξανασυμβεί εμπιστέψου τον εαυτό σου. Να βρεις κι έναν δεύτερο κτηνίατρο για να μπορείς να αντιδράσεις σε τέτοιες στιγμές.

Τωρα ο Φοιβος ειναι καλα. Πρεπει ομως να κανω εξετασεις για νεφρα και συκωτι, να δω αν πειράχθηκαν. Ξέρεται ποσος καιρος πρεπει να περάσει να να δουμε αν εχει δημιουργηθει προβλημα?
Δεν γνωρίζω αλλά ΝΟΜΙΖΩ ότι αν είχαν πειραχθεί τα νεφρά θα φαινόταν αμέσως!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρε Βιβή, δεν ξέρεις πόσο στεναχωρήθηκα με τον ΦΟΙΒΟ! Μέσα από τη δική σου περιπέτεια ξαναθυμήθηκα και ‘γω τα δικά μου… :(

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και χαίρομαι αφάνταστα που ο μικρός συνήλθε!
Εξετάσεις θα κανείς σε 2 εβδομάδες (15 μέρες).
Εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα! Γράψε μας τα νεώτερα!
:D
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εύχομαι να πάνε όλα καλά !
Ρε παιδιά τί μπορεί να είχε αυτό το ροδάκινο?? :shock:
Δεν ξέρουμε πια τί να πρωτοπροσέχουμε.. :(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δείτε όλοι και φτιάξτε το ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ( κι εγώ μισό τό χω ) πολύ κακώς ...

Τα νεφρά μπορεί να έχουν πειραχθεί και να μην φαίνεται, ναι ...

Αυτος ο κτηνιατρος δινει συμβουλες σε φορουμ μεσα στο ιντερνέτ
Ασχολίαστο ...
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Τέλος καλό όλα καλά με τον Φοίβο λοιπόν...
Δυστυχώς τα περιστατικά με φόλες έχουν αυξηθεί κατακόρυφα του 2 τελευταίους μήνες. Δεν ξέρω γιατί.
Εξετάσεις θα πρέπει να κανείς σε 15-20 μέρες όπως προαναφέρθηκε.
Όχι, δεν φαίνονται όλα δια γυμνού οφθαλμού. Μπορεί να έχουν "πειραχτεί" νεφροί και ήπαρ οπότε και θα χρειαστεί ειδική διατροφή ώστε να ξεκουραστούν.
εύχομαι όλα να είναι καλά και η περιπέτεια σου να μείνει μόνο κακή ανάμνηση.
Μήπως θα μπορούσες να μου πεις σε pm το όνομα του κτηνίατρου αυτού;
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Η αληθεια ειναι οτι ταλαιπωρηθηκαμε παρα πολυ! Το φαρμακειο denis... εχεις δικαιο! Τεραστια παραληψη. Κανω ενα σωρο χαζομαρες και αυτο…. Τελος καλο ολα καλα, ευτηχως!!

Σας ευχαριστω ολους!!
Κωστα σου στελνω pm.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Περαστικα ευχομαι!...
και εγω εχω παραληψει το θεμα ''φαρμακειο''... :shock:
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Και εγω επισης,αλλα σε λιγο θα αρχισω να εφοδιαζομαι με τα απαραιτητα γιατι φευγουμε και διακοπες και πρεπει να ειμαι ετοιμος για ολα.
Παντως το sticky με το φαρμακειο ειναι απ τα καλυτερα posts που εχω διαβασει και πιστευω και απ τα ποιο χρησιμα.Ευχαριστω τους εμπειρους συνφορουμιτες.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Chloe said:
Δεν το λέω συχνά αλλά ΘΕΕ ΜΟΥ!!!! Αντιγράφοντας το πήρε το πτυχίο ο γελοίος?

Η γνώμη μου... μη στηρίζεσαι σε κανέναν. Κουβάλα μαζί σου ατροπίνη και σε περίπτωση που ξανασυμβεί εμπιστέψου τον εαυτό σου. Να βρεις κι έναν δεύτερο κτηνίατρο για να μπορείς να αντιδράσεις σε τέτοιες στιγμές.
Καλη ερωτηση αλλα πραγματικα δεν ξερω πως πηρε πτυχιο!!! :shock:

Τωρα για κτηνιατρο, δεν εμπιστευομαι ευκολα μετα απο καποια καποιες αλλες εμπειριες μου :roll: αλλα κατι τετοιες στιγμες δεν υπαρχει χρονος να συμβουλευτω το ιντερνετ!

Σε 15 μερες λοιπον θα μαθω αν εχουν πειραθχει τα οργανα!!

Ευχαριστωωω :D
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
καταρχήν περαστικά :( Πολύ στεναχωρήθηκα.Αλλά να ήταν φόλα λίγο δύσκολο δεν είναι?Τα συμπτώματα δεν θα μπορούσαν να είναι από κάτι άλλο?Θερμοπληξία?Μήπως ήπιε θαλασσινό νερό?

Για τον "κτηνίατρο" θα το αφήσω ασχολίαστο. :?
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Tα συμπτωματα ηταν: εμετος (ενα σκουρο καφε πραγμα :? ) τρεμουλο, σαλια, υποθερμια (35 βαθμους). Ειχε λοιπον ολα τα συμπτωματα. Επισης εχουμε παει παρα πολλες φορες σε αυτην την παραλια και τη συγκεκριμενη φορα πηγαμε 5.00 το απογευμα οποτε θερμοπληξια ΔΕΝ!
Μακαρι να ηταν κατι αλλο, αλλα....:(
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Περαστικά στο Φοίβο, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να είναι υγειέστατος ..

Και εγώ συνέχεια λέω πως πρέπει να ετοιμάσω το φαρμακείο των κοριτσιών και όλο το αναβάλω :oops: :oops:

Οσο για το θέμα του κτηνιάτρου τι να πώ... εμείς χάσαμε την Ίρμα μας λόγο απειρίας κτηνιάτρου και πιστευω πως μερικοί είναι μόνο για να κάνουν εμβόλια και άν προκύψει κάτι πιο δύσκολο δεν ξέρουν πως να το χειριστούν :evil: :evil: :evil:

Βέβαια ο συγκεκριμένος ήταν απαράδεκτος , είναι δυνατόν να μή μπορεί να αντιμετωπίσει ένα κρούσμα φόλας :? :? :?
 




ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Chloe said:
Φόλα σε ροδάκινο στην παραλία μου φαίνεται κάπως απίθανο. Μάλλον κάτι είχε αυτό το ροδάκινο (φυτοφάρμακο?), αλλά όχι σκοπίμως... ελπίζω...
Μπορει να μην ειδαμε καλα. Δεν τον προλαβε ο αντρας μου, αποτε μπορει να ηταν και κατι αλλο.
Το φυτοφαρμακο επισης ειναι πολυ πιθανον. Αλλα αν ηταν ροδακινο, λογικα θα ηταν απο τις οικογενειες που πηγαινουν παραλιε "εξοπλισμενοι". και υπεθεσα οτι θα το παρατησε κανενα παιδακι. Φυτοφαρμακο γιατι να εχει??
Δεν ξέρω!! Δεν μπορω να μπω στη λογικη τους :?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Εάν το σκυλί εκτός από τη σάρκα κατάπιε και το κουκούτσι, τότε δηλητηριάστηκε από αυτό.

Το κουκούτσι του ροδάκινου περιέχει υδροκυάνιο, είναι άκρως δηλητηριώδες για τα σκυλιά και μπορεί να σκοτώσει μέσα σε 24 ώρες.

Γι αυτό το λόγο άλλωστε ανήκει και στις επικίνδυνες για τα σκυλιά τροφές.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Alexandra said:
Το κουκούτσι του ροδάκινου περιέχει υδροκυάνιο, είναι άκρως δηλητηριώδες για τα σκυλιά και μπορεί να σκοτώσει μέσα σε 24 ώρες.
:shock: :shock: :shock:
Με κούφανες τώρα! Δεν κάνεις ένα τόπικ σχετικό με απίθανες, επικίνδυνες τροφές αν έχεις κι άλλες τέτοιες γνώσεις?
Αυτό θα συνέβη στον Φοιβάκο Βιβή...
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Σοβαρά μιλάτε??
Η δικιά μου έχει βάλει άπειρα κουκούτσια στο στόμα της από το δρόμο και της τα βγάζω, αλλά δεν πίστευα ότι θα πάθει κάτι αν τα καταπιεί.. :shock:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα κουκουτσια του ροδακινου ειναι μονο επικυνδινα για τα σκυλια, οταν το σπασουν και τρωνε το μαλακο εσωτερικο (που ειναι σαν αμυγδαλο).
Αυτο ισχυει και για τα κουκουτσια απο κερασια, νεκταρινια, δαμασκινα.

Ολοκληρο το κουκουτσι οταν το καταπιε ενας σκυλος, μπορει να επιφερει ανετα ιλεος!! Στο ιατρειο που συνεργαζομαι ειχε μια τετια περιπτοση σε σκυλου μεγεθος Labrador που ειχε καταπιει ενα κουκουτσι απο ροδακινο που ειχε κλεψει απο τα σκουπιδια.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Τί είναι ο ιλεός και τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? :roll:
Αν τα καταπιούν ολόκληρα έχουν τα ίδια συμπτώματα με φόλα?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf