Συκωτι-νεφρα από φολα


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Eίναι σίγουρα μόνο αυτά τα φρούτα ή υπαρχουν κι άλλα, ίσως κορόμηλα ή βερίκοκα πόυ μοιάζουν?Ρωτάω γιατί ο σκύλος του φίλου μου τρώει καμιά φορά από αυτά γιατί έχουν δέντρα στο κήπο τους.Είναι επικίνδυνο?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
vaso said:
Τί είναι ο ιλεός και τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? :roll:
Αν τα καταπιούν ολόκληρα έχουν τα ίδια συμπτώματα με φόλα?
Οταν υπαρχει ιλεος, ειναι φραγμενο το εντερο!
Δεν μπορει να εχει εκενοσεις ο σκυλος.
Βασικα δεν χωνευεται το κουκουτσι, οταν ειναι ολοκληρο, δεν πειραζει και τοσο- εκτος απο τον κυνδινο του ιλεο! Αλλα οταν δαγκοθει- ναι, μπορει να δηλητηριαστει ενας σκυλος.
Ακομα και απο πικραμιγδαλα.
Για εναν ανθρωπο μεσου βαρος, φτανουν 60 πικραμυγδαλα για θανατηφορα δοση!!
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Ειναι πααρα πολυ πιθανον να ειναι δηλητιριαση απο το κουκουτσι!! Σε αυτες τις περιπτωσεις ακολουθουμε την ιδια διαδικασια με τη φολα? Θα μπορουσαμε να ειχαμε κανει μόνο εμετικη και να ηταν ενταξει?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
dali said:
Eίναι σίγουρα μόνο αυτά τα φρούτα ή υπαρχουν κι άλλα, ίσως κορόμηλα ή βερίκοκα πόυ μοιάζουν?Ρωτάω γιατί ο σκύλος του φίλου μου τρώει καμιά φορά από αυτά γιατί έχουν δέντρα στο κήπο τους.Είναι επικίνδυνο?
Ειναι ολα τα φρουτα με "αμυγδαλοειδες" κουκουτσι- κορομιλα, δαμασκινα, κερασια, Βερικοκα, νεκταρινια και αλλα....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Το κουκούτσι το ροδάκινου περιέχει αμυγδαλίνη η οποία υδρολύεται σε υδροκυάνιο, γλυκόζη και βενζαλδεΰδη. Για να γίνει αυτή η χημική αντίδραση που παράγει υδροκυάνιο, απαιτούνται συγκεκριμένες συνθήκες.

Εγώ προσωπικά αμφιβάλλω για το εάν ένα κουκούτσι από ένα ροδάκινο είναι ικανό να προκαλέσει δηλητηρίαση, διότι κυανιούχες ενώσεις υπάρχουν πολλές στα τρόφιμα οι οποίες, αφ’ ενός μεταβολίζονται και αφ’ ετέρου δεν έχουν αθροιστικό αποτέλεσμα στον οργανισμό, τουλάχιστον των ανθρώπων.

Υπάρχει κάποια μελέτη που να αποδεικνύει το αντίθετο και να αφορά σκύλους?

Ρίξτε μια ματιά εδώ:
COMMITTEE ON TOXICITY OF CHEMICALS IN FOOD, CONSUMER PRODUCTS AND THE ENVIRONMENT FIRST DRAFT WORKING PAPER ON CYANOGENIC GLYCOSIDES IN BITTER APRICOT KERNELS.
θα βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ρε παιδιά τα κουκούτσια από τα κεράσια είναι τόσο επικίνδυνα?.Και μεις αν φάμε δεν παθαίνουμε δηλητηρίαση.Άδικο έχω?Εκτός κι αν μιλάμε πάντα για μασημένο κουκούτσι και για μεγάλη ποσότητα...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
keyman said:
ρε παιδιά τα κουκούτσια από τα κεράσια είναι τόσο επικίνδυνα?.Και μεις αν φάμε δεν παθαίνουμε δηλητηρίαση.Άδικο έχω?Εκτός κι αν μιλάμε πάντα για μασημένο κουκούτσι και για μεγάλη ποσότητα...
Ακριβος για αυτο μιλαμε Γεωργια!
Δεν νομιζω να δακγοσει κανεις καποιο κουκουτσι και να το μασησει- και αυτο σε μεγαλη ποσοτητα!

Επικυνδινο δεν ειναι το κουκουτσι ακριβος, αλλα το εσωτερικο του, ενα μαλακο πραγμα που ειναι σαν αμυγδαλο ( στα ροδακινα= στα κερασια ειναι σαφος πολυ μικροτερο!).
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Λοιπαμε πολυ για την λαχταρα που παθαται Βιβή και χαίρωμαι που είστε καλα και πειγαν οοολα πολυ καλήτερα...

κρημα που δεν με πειρες τηλ. θα σου εδεινα το τηλ. της κτηνιατρου μας και πιστευω οτι θα μπορουσε να σε βοηθηση συγουρα προσωπικα την εμπιστευωμαι παρα πολυ και εχει σωση παρα πολλα σκυλια και ειναι προθειμει οποια ωρα και να είναι να βοηθήση... αμα θέλεις κανε μου αναπαντητη και θα σου στειλω με μυνημα το κινητο της για οποιαδηποτε στιγμη και απορεια την χρειαστεις για κατι αχρειαστο να ειναι...

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω μερικους ανθρωπους που κανουν το λειτουργημα του κτηνιατρου και δεν ξερουν τιιιιποτα...

εχω ψαξει αρκετους εδω στην κομοτηνη και εχω καταλαψει πραγματικα στην δικια μας κτηνιατρο που τα ψαχνει ολα πειγενη σε σεμηναρια και μαθαινει οτι νεοτερο υπαρχη.. και εμπιστευωμαι την εμπειρεια της παρα πολυ και δειχνει την υπομονη και την αγαπη της προς τα μωρα μας...

Πραγματικα ευχωμαι να μην συμβει ποτε ξανα κατι αντοιστηχο σε κανεναν

φιλικα
elena.dogwalking
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Λοιπαμε πολυ για την λαχταρα που παθαται Βιβή και χαίρωμαι που είστε καλα και πειγαν οοολα πολυ καλήτερα...

κρημα που δεν με πειρες τηλ. θα σου εδεινα το τηλ. της κτηνιατρου μας και πιστευω οτι θα μπορουσε να σε βοηθηση συγουρα προσωπικα την εμπιστευωμαι παρα πολυ και εχει σωση παρα πολλα σκυλια και ειναι προθειμει οποια ωρα και να είναι να βοηθήση... αμα θέλεις κανε μου αναπαντητη και θα σου στειλω με μυνημα το κινητο της για οποιαδηποτε στιγμη και απορεια την χρειαστεις για κατι αχρειαστο να ειναι...

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω μερικους ανθρωπους που κανουν το λειτουργημα του κτηνιατρου και δεν ξερουν τιιιιποτα...

εχω ψαξει αρκετους εδω στην κομοτηνη και εχω καταλαψει πραγματικα στην δικια μας κτηνιατρο που τα ψαχνει ολα πειγενη σε σεμηναρια και μαθαινει οτι νεοτερο υπαρχη.. και εμπιστευωμαι την εμπειρεια της παρα πολυ και δειχνει την υπομονη και την αγαπη της προς τα μωρα μας...

Πραγματικα ευχωμαι να μην συμβει ποτε ξανα κατι αντοιστηχο σε κανεναν

φιλικα
elena.dogwalking
Σε πηρα τηεφωνο Ελενα αλλα με ξαναπηρες πισω οταν ηταν πολλυυ αργα.
Οσο για την κτηνιατρο, δεν χρειαζομαι το κινητο της. Απο τη στιγμη που δεν το εχει εξω απο το ιατρειο της στον πινακα ανακοινωσεων (που ειναι γεματος με "πωλουνται") σημαινει οτι ειναι γιατρος μονο για τους πελατες της. Εγω χρειαζομαι γιατρο γενικα.
Οταν επισης την ειχα παρει την να τη ρωτησω αν κανει ναρκωση με μασκα, μου ειπε "κανω, αλλα εγω ειμαι η γιατρος, και εγω θα αποφασισω τι θα κανει ο σκυλος"
Ας συνεχισει λοιπον να πηγαινει στα σεμιναρια... ΓΙΑΤΡΟΣ δεν θα γινει ποτε.

Edit: τωρα αν το σεμιναριο το διοργανωνει η Royal Canine για ευαισθητα στομαχακια αλλαζει το θεμα (ξερεις εσυ:D)

Φιλικα
Βιβή
 
Last edited:


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Πηρα τα αποτελεσματα απο τη μικροβιολογο. Επειδη η κτηνιατρος μου ομως βαρεθηκε να τα παρει εκεινη και απλα μου ειπε απο το τηλ οτι ειναι ενταξει, μηπως καποιος γνωριζει τις φυσιολογικες τιμες για σκυλο (διοτι αυτες που δινουν τα αποτελεσματα, ειναι οι ανθρωπινες) για: ουρια, κρεατινινη και τρανσαμινάσες;
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Για εξετασεις αιματος
are Blood Urea Nitrogen (BUN) and Creatinine. Normal BUN levels in dogs and cats seldom reach higher that 25 to 30 mg/dl. (Mg/dl means milligrams of material per 100 milliliters of blood.) Many patients presented in renal failure have BUN levels of 90 or higher!
Similarly, Creatinine, a chemical normally present in the blood at levels less than 1.0 mg/dl, may rise to over 8 mg/dl.
Blood urea nitrogen (BUN) and Creatinine (a normal product of muscle tissue breakdown) are just two of many chemicals

ALT 15 - 84 U/L ()
H τρανσαμιναση αλανινινης η καπως ετσι που ειναι για συκωτι
η ουρια ειναι μεταξυ 9-27mg/dl
Προσεξε μονααδες μετρησεις.
Η πηγη ειναι το ιντερνετ και δε σου εγγυωμαι οτι ειναι 100% σωστα. Αλλα για πρωτη πληροφορηση μεχρι να σου πει καποιος που εινασι 100% σιγουρος το λινκ ειναι
http://www.thepetcenter.com/pha/cp.html
φαινεται εγκυρο..
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Διάβασες στην κτηνίατρο τις τιμές απ' το τηλέφωνο?
H κτηνιατρος πηρε την μικροβιολογο τηλ και εμαθε τα αποτελεσματα. Οταν εγω μιλησα με την κτηνιατρο μου ειπε να περασω να μου δωσει ενα χορτι οτι το συκωτι και τα νεφρα ειναι ΟΚ, αλλα δεν ειχε χρονο να τα παρει απο την μικροβιολογο. Πηγα λοιπον εγω Ξανθη και τα πηρα και επειδη θελω να εχω τις φυσιολογικες τιμες του σκυλου να ξερω αν ειναι κοντα στα ορια αν χρειαζεται να το παρακολουθω κτλ.
Κανονικα το κτηνιατρειο ειναι του αντρα της, τον οποιο του εχω αρκετη εμπιστοσυνη. Επειδη αυτος λειπει και αυτη βαριεται που ζει, δεν την ξαναπαιρνω τηλ:D
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ελπιζω να σου πει και καποιος που ξερει πιο καλα. Τπτα περιμενουμε νεα!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Πηρα τα αποτελεσματα απο τη μικροβιολογο. Επειδη η κτηνιατρος μου ομως βαρεθηκε να τα παρει εκεινη και απλα μου ειπε απο το τηλ οτι ειναι ενταξει, μηπως καποιος γνωριζει τις φυσιολογικες τιμες για σκυλο (διοτι αυτες που δινουν τα αποτελεσματα, ειναι οι ανθρωπινες) για: ουρια, κρεατινινη και τρανσαμινάσες;

Ουρία: 7,0 - 35 mg%
Κρεατινινη: 0,32 - 1,43 mg/dl
SGOT-AST: 9 - 48 U/L

;):)
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Τα αποτελεσματα του Φοιβου:
Ουρια 51mg/dL
κρεατινινη: 0,80 Mg/dL
SGPT: 79.3 U/L

ουρια και τρανσαμινασες ειναι κατα πολυ ανεβασμενες!!! :mad::mad:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Βιβή,
Η φυσιολογική τιμές της ALT, SGPT(τρανσαμινάσης της αλανίνης) είναι μεταξύ 6,0-90 U/L, όποτε οι τιμές του ΦΟΙΒΟΥ (79.3 U/L) είναι στα φυσιολογικά επίπεδα. ;)
Τα αποτελέσματα της SGOT-AST (ασπαρτική τρανσαμινάση) ποια είναι?


Η ουρία θα με προβλημάτιζε και εμένα, διότι οι υψηλές τιμές της σχετίζονται, μεταξύ άλλων, με νεφρικά νοσήματα.

Ο κτηνίατρος τι σου είπε?
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Τα αποτελέσματα της SGOT-AST (ασπαρτική τρανσαμινάση) ποια είναι?
Μονο αυτα τα τρια αποτελεσματα εχω. Συνεπως οι βιοχημικες μου δεν εχουν ασπαρτική τρανσαμινάση.

Ο κτηνίατρος τι σου είπε?
Οτι ολα ειναι καλα!!!:mad:

Ευχαριστω Κατερινα, πρεπει να σκεφτω, τι θα κανω τωρα:(. Με κουρασαν οι κτηνιατροι...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
A. Aλλαξε κτηνιατρο
Β. Ειχε φαει κρεας η υψηλη σε περιεκτηκοτητα πρωτεινης τροφη? Αυτο παιζει να επηρεαζει. Ο γατος μου που ειχε προβλημα νεφρων ηταν κατω απο τη βρυση στην κυριολεξια -η ηλιθια πιστευα οτι ειναι εγκεφαλικο οπως μου ειχαν πει-. Εχει αυξημενη διαθεση για νερο?
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βρεις γιατρο. Μονη σου δεν γινεται να το αντιμετωπισεις. Εγω λεω οτι αν καποιος απο εδω εχει γιατρο που ξερει οτι ειναι καλος σε θεματα τετοια να σου στειλει το τηλ του γιατρου να μιλησεις. αλλα προς θεου οχι μονη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3