Συμβιωση Γάτας με Akita


twindrop

Member
4 Φεβρουαρίου 2014
9
0
Πατρα
Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά...

Μετά απο 16 χρόνια χάσαμε εδώ και 20 μέρες τον φίλο μας τον Bruno, βελγικός λυκος, και προσπαθούμε να συνέλθουμε. Ο κύριος δεν μεγάλωσε μαζί με γάτες και δεν τα πήγαιναν καλά όταν αυτές ήρθαν.

Στο προκείμενο... Η αδερφή μου θέλει να πάρουμε σκύλο (δεν πολύ συμφωνώ τόσο άμεσα αλλά τέλος πάντων) και της αρέσουν πολύ τα Ακιτα. Έχω μια επιφύλαξη όσον αφορά την συμβίωση γιατί οι γάτες είναι μόνιμα μέσα στο σπίτι πλέον και δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουν...

Έχει κανείς εμπειρία με Ακίτα και Γάτες?

By the way, στο σπίτι έχουμε μεγάλο κήπο και ταράτσα... Το Ακίτα από ότι έχω διαβάσει δεν τα πάει καλά με την μοναξιά...

Καμιά ιδέα για το θέμα?

Ευχαριστώ...
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Καλησπέρα,

θα απαντήσω με ερωτήσεις!

1. Έχεις διαβάσει για τα ακίτα; Έχεις διαβάσει το πρότυπο της φυλής;
2. Την ταράτσα για ποιό λόγο την αναφέρεις;
3. Γνωρίζεις για το πως κάποιος αποκτά ακίτα και όχι σκύλο που μοιάζει με ακίτα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Συλληπητήρια για τον σκύλο σας.

Καταρχάς, έχετε ιδέα από που παίρνουμε σκύλο;
 


twindrop

Member
4 Φεβρουαρίου 2014
9
0
Πατρα
Θα απαντήσω και εγώ με ερώτηση...

Έχεις γάτα?


Καλησπέρα,

θα απαντήσω με ερωτήσεις!

1. Έχεις διαβάσει για τα ακίτα; Έχεις διαβάσει το πρότυπο της φυλής;
2. Την ταράτσα για ποιό λόγο την αναφέρεις;
3. Γνωρίζεις για το πως κάποιος αποκτά ακίτα και όχι σκύλο που μοιάζει με ακίτα;
 


twindrop

Member
4 Φεβρουαρίου 2014
9
0
Πατρα
Από εκτροφέα που αρχίζει με το Δ εννοείς? Και όχι απο Pet Shop ή ιδιώτη?

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Συλληπητήρια για τον σκύλο σας.

Καταρχάς, έχετε ιδέα από που παίρνουμε σκύλο;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θα απαντήσω και εγώ με ερώτηση...

Έχεις γάτα?
Από εκτροφέα που αρχίζει με το Δ εννοείς? Και όχι απο Pet Shop ή ιδιώτη?
Σίγουρα όχι από pet shop και ιδιώτη, αλλά...τα υπόλοιπα σχόλιά σου, δεν τα κατάλαβα...
 












twindrop

Member
4 Φεβρουαρίου 2014
9
0
Πατρα
Όχι.
Αν θες μου απαντάς σε αυτά που ρώτησα γιατί μέσα από τις απαντήσεις εσύ θα βοηθηθείς.
Η αδερφη που ψάχνει εχει ψάξει. .. δεν γνωρίζει οτι εγώ ρωταω εδω μεσα γιατί δεν εχω χρονο να ψαξω τοσο... by the way δεν δίνω 1200... αν πιστεύετε οτι με 650 δεν γίνεται let me know.. by the way γιατι χρεωνουν extra για certificate?
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ναι κοίτα μην μου αλλάξεις 16 χρόνια... το θεμα ειναι ακιτα κ γατες...
Ημουν έτοιμη αλλα εντάξει αφού τον θεωρούρες βέλγικο...
Με τις γάτες όλα τα σκυλιά πάνε καλά αν μεγαλώνουν μ'αυτά, δεν έχουν προβλήματα.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Η αδερφη που ψάχνει εχει ψάξει. .. δεν γνωρίζει οτι εγώ ρωταω εδω μεσα γιατί δεν εχω χρονο να ψαξω τοσο... by the way δεν δίνω 1200... αν πιστεύετε οτι με 650 δεν γίνεται let me know.. by the way γιατι χρεωνουν extra για certificate?
650 € κουτάβι ακίτα από που;
Το pedigree πληρώνεις χωριστά στον ΚΟΕ (εαν το εκτροφείο είναι ελληνικό) 20 €.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς όρισες!:)

Με τις γάτες όλα τα σκυλιά πάνε καλά αν μεγαλώνουν μ'αυτά, δεν έχουν προβλήματα.
Οπως έχει παρουσιαστεί και στα σχετικά θέματα "Bullmastiff και γάτα" και "Boerboel και γάτα"...:cool:
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Καλώς όρισες!:)



Οπως έχει παρουσιαστεί και στα σχετικά θέματα "Bullmastiff και γάτα" και "Boerboel και γάτα"...:cool:
Δεν τα διάβασα, τι έγινε εκεί; Έφαγαν τη γάτα; Εδώ αμερικάνικος ακίτα ζει στο σπίτι με τις γάτες και δεν υπάρχει θέμα, λες με το γιαπονέζικο θα είναι αλλιώς;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Καλησπερα και καλως ορισες. Γατα με Ακιτα; Απλα ξεχασε το (εαν θελεις τη γατα ζωντανη).
ακριβώς έτσι.πριν κανένα εξάμηνο είχα ψάξει γενικά ποιες ράτσες σκύλων ενδείκνυνται για συμβίωση με γάτες. τα ακίτα (αμερικάνικα-ιαπωνικά) δεν τα πάνε καθόλου καλά με γάτες. τουλάχιστον έτσι λέγεται , εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία με τέτοια σκυλιά.
γενικά αν βάζεις την ευζωία της γάτας πάνω απόλα τότε οι επιλογές σου σε σκύλο περιορίζονται πολύ . λαμπραντόρ, γκόλντεν ριτρίβερ, Κάβαλιερ Κινγκ Τσαρλς Σπάνιελ, ακόμα και αγγλικά μπουλντόγκ είναι τα πιό ασφαλή κατα την αποψή μου.
βέβαια ακόμα και τότε δεν θα άφηνα τα ζώα να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους ανεπίβλεπτα . η παραμικρή διόρθωση του σκύλου προς τη γάτα μπορεί να είναι επικίνδυνη.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Πολυ περιεργο θεμα μου φαινεται αυτ, βασικα το νεο μελος μπηκε λιγο με υφακι ή ετσι δειχνει.
Αλλα ντ αλλων βασικα.

Καλως ηρθες στο φορουμ.
Συλλυπητηρια για τον Bruno.
Οσον αφορα το Ακιτα τωρα. Οπως σου ειπαν αν μεγαλωσει με γατες δεν θα εχει κανενα προβλημα (για τις γατες βεβαια δεν ξερω αν θα εχουν προβλημα με το καινουριο μελος του σπιτιου).
Καθαροαιμο σκυλο που να εχει τον χαρακτηρα της φυλης, την εμφανιση της φυλης αλλα και οσο γινεται καλυτερη υγεια περνουμε μονο απο σωστο εκτροφεα αναγνωρισμενο απο τον ΚΟΕ που παει τα σκυλια του σε εκθεσεις αλλα επισης κανει και εξετασεις δυσπλασιας.
Υπαρχουν εκτροφεια Ακιτα στην Ελλαδα ΑΛΛΑ θα χρειαστει να ξοδεψετε πανω απο 650 ευρω.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
τα ακίτα (αμερικάνικα-ιαπωνικά) δεν τα πάνε καθόλου καλά με γάτες. τουλάχιστον έτσι λέγεται , εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία με τέτοια σκυλιά.
.
Αλήθεια; Για δες: https://www.facebook.com/photo.php?...659065.-2207520000.1391523858.&type=3&theater και εδώ: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1427060877527054&set=pb.100006694659065.-2207520000.1391523858.&type=3&theater