Συμβιωση Γάτας με Akita


twindrop

Member
4 Φεβρουαρίου 2014
9
0
Πατρα
Τι σου φαίνεται περίεργο? Που ρωτησα αν τα πανε καλα κ μονο αυτό δεν απαντήθηκε αρχικά? Please explain...

Πολυ περιεργο θεμα μου φαινεται αυτ, βασικα το νεο μελος μπηκε λιγο με υφακι ή ετσι δειχνει.
Αλλα ντ αλλων βασικα.

Καλως ηρθες στο φορουμ.
Συλλυπητηρια για τον Bruno.
Οσον αφορα το Ακιτα τωρα. Οπως σου ειπαν αν μεγαλωσει με γατες δεν θα εχει κανενα προβλημα (για τις γατες βεβαια δεν ξερω αν θα εχουν προβλημα με το καινουριο μελος του σπιτιου).
Καθαροαιμο σκυλο που να εχει τον χαρακτηρα της φυλης, την εμφανιση της φυλης αλλα και οσο γινεται καλυτερη υγεια περνουμε μονο απο σωστο εκτροφεα αναγνωρισμενο απο τον ΚΟΕ που παει τα σκυλια του σε εκθεσεις αλλα επισης κανει και εξετασεις δυσπλασιας.
Υπαρχουν εκτροφεια Ακιτα στην Ελλαδα ΑΛΛΑ θα χρειαστει να ξοδεψετε πανω απο 650 ευρω.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τι σου φαίνεται περίεργο? Που ρωτησα αν τα πανε καλα κ μονο αυτό δεν απαντήθηκε αρχικά? Please explain...
Δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτησή σου. Μόνο εικασίες. Και δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με την φυλή.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δεν μου τα ανοίγει για να τα δώ. υποθέτω οτι θα είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ακίτα που παίζουν με γατιά. φυσικά και θα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα , αλλα καλύτερα αν σε νοιάζει η ζωή της γάτας σου να μήν προβείς σε αγορά σκύλου και μετά να προσευχεσαι το ζώο να βγεί εκτός του προτύπου της φυλής.γιατί αν θυμάμαι καλά τα ακιτάκια αυτή τη δουλειά είχαν με τα μικρά ζώα-να τα κυνηγούν. τώρα για τα μαστιφοειδή δεν εκπλήσσομαι-γενικά πολλοί προτείνουν και τέτοιες ράτσες ως γατόφιλες. το μόνο πρόβλημα που βλέπω σε αυτή τη περίπτωση είναι τί θα συμβεί αν ο σκύλος πατήσει καταλάθος τη γάτα.
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
δεν μου τα ανοίγει για να τα δώ. υποθέτω οτι θα είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ακίτα που παίζουν με γατιά. φυσικά και θα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα
Οι εξαιρέσεις του κανόνα είναι όταν ο σκύλος δεν πάει καλά με τις γάτες που έχει μεγαλώσει μ'αυτές.
Στις φωτογραφίες ήταν αμερικάνικος ακίτα AMERICAN AKITAS HOUSE GRIZZLY με τις γάτες του σπιτιού φιλιά και αγκαλιά.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Τι σου φαίνεται περίεργο? Που ρωτησα αν τα πανε καλα κ μονο αυτό δεν απαντήθηκε αρχικά? Please explain...
Μου φανηκε περιεργο το υφος σου οπως ειπα και πριν.
Δηλαδη "πανω απο 650 ευρω δεν δινω για σκυλο", θελει η αδερφη μου αλλα εγω οχι, δεν υπαρχει περιπτωση να φυγουν οι γατες απο το σπιτι οποτε εχουμε ταρατσα και κηπο για τον σκυλο.
Σου λεω, ισως κανω λαθος και ζητω συγγνωμη αν ειναι ετσι.
Απλα σε ειδα αποτομο που οτι απαντησεις κι αν επερνες ειχες ηδη αποφασισει μεσα σου μονος σου τι θελεις να ακουσεις.
Πιστευω αρκετα ατομα σου απαντησαν στην ερωτηση σου (μαζι τους κι εγω).
Αλλα πιστευω οτι μπορει οι γατες σου να εχουν θεμα.
Αν το σκυλι μεγαλωσει με τις γατες θα τις εχει σαν οικογενεια. Μπορει να μισει ολες τις αλλες γατες, αλλα του σπιτιου θα ειναι family.
Μην κανετε το λαθος και παρετε τυπου ακιτα απο ιδιωτη. Μπορει τα λεφτα που θα γλυτωσετε απο την αγορα να πρεπει να πανε σε γιατρους.
Συν οτι στο εκτροφεια τα σκυλια ειναι ισορροπημενα.
Επισης να προσθεσω μια απορια που εχω.
Γιατι Ακιτα? Λογω της ταινιας? Ρωταω γιατι τα ακιτα εχουν ενα ιδιορυθμο χαρακτηρα.
Θα μπορει η αδεργη σου να το ελεγξει? Ή απλα της αρεσει σαν εμφανιση?
Ειναι σημαντικο αυτο που ρωταω γιατι μπορει να βρεθειτε με ενα σκυλο (που θα ειναι κοντα σας 10-15 χρονια) και να μην ξερετε τι να τον κανετε γιατι απλα δεν σας ταιριαζε τελικα ο χαρακτηρας του.
 
Last edited:




twindrop

Member
4 Φεβρουαρίου 2014
9
0
Πατρα
Μου φανηκε περιεργο το υφος σου οπως ειπα και πριν.
Δηλαδη "πανω απο 650 ευρω δεν δινω για σκυλο", θελει η αδερφη μου αλλα εγω οχι, δεν υπαρχει περιπτωση να φυγουν οι γατες απο το σπιτι οποτε εχουμε ταρατσα και κηπο για τον σκυλο.
Σου λεω, ισως κανω λαθος και ζητω συγγνωμη αν ειναι ετσι.
Απλα σε ειδα αποτομο που οτι απαντησεις κι αν επερνες ειχες ηδη αποφασισει μεσα σου μονος σου τι θελεις να ακουσεις.
Πιστευω αρκετα ατομα σου απαντησαν στην ερωτηση σου (μαζι τους κι εγω).
Αλλα πιστευω οτι μπορει οι γατες σου να εχουν θεμα.
Αν το σκυλι μεγαλωσει με τις γατες θα τις εχει σαν οικογενεια. Μπορει να μισει ολες τις αλλες γατες, αλλα του σπιτιου θα ειναι family.
Μην κανετε το λαθος και παρετε τυπου ακιτα απο ιδιωτη. Μπορει τα λεφτα που θα γλυτωσετε απο την αγορα να πρεπει να πανε σε γιατρους.
Συν οτι στο εκτροφεια τα σκυλια ειναι ισορροπημενα.
Επισης να προσθεσω μια απορια που εχω.
Γιατι Ακιτα? Λογω της ταινιας? Ρωταω γιατι τα ακιτα εχουν ενα ιδιορυθμο χαρακτηρα.
Θα μπορει η αδεργη σου να το ελεγξει? Ή απλα της αρεσει σαν εμφανιση?
Ειναι σημαντικο αυτο που ρωταω γιατι μπορει να βρεθειτε με ενα σκυλο (που θα ειναι κοντα σας 10-15 χρονια) και να μην ξερετε τι να τον κανετε γιατι απλα δεν σας ταιριαζε τελικα ο χαρακτηρας του.
Αυτό είναι απάντηση ολοκληρωμένη και ευχαριστώ... Το θέμα με το πρόβλημα με έχει προβληματίσει πολύ... Επίσης 650 το είπα διότι δεν έχω να δώσω παραπάνω πως να το κάνω... Να πω θα δώσω 5000 για να γίνει κουβέντα??

Τώρα, οι ιδιώτες που λένε πχ οτι κάνουν εισαγωγές ή ότι μπορούν να βγάλουν πιστοποιητικό pedigree δεν είναι αξιόπιστοι???
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Τα στιγμιοτυπα που δειχνετε ειναι μεμονωμενα περιστατικά που δεν αναιρουν τον κανόνα. Ενδεχομένως, κάποια πιο υποτακτικά κουτάβια Ακιτα να συνυπάρξουν ειρηνικά. Επισης, τη μια στιγμη (αυτη που φαινεται στις φωτος πχ, ) μπορει να τα βλεπεις να παιζουν χαρουμενα και την επομενη να τα παρουν στο κρανιο απο κατι που εκανε η γατα.
Κατα κανόνα, τα ιαπωνικά Ακιτα (για τα Αμερικανικά δεν ειμαι βεβαιος ) εχουν πολυ ισχυρο prey drive , η γατα ειναι ενα απο τα μικρα ζωακια που μπορει να πυροδοτησει αυτο το ενστικτο. Εγω δε θα παιζα τη ζωη της γατουλας μου στη ρουλετα..
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
κοιτα να δεις...απο την μικρη γνωση που εχω πανω στα ιαπωνικα ακιτα (τα μονα που πρεπει να φερουν το ονομα κατ εμε) ειναι η εξης...

εαν εχεις πολυ (μα παρα πολυ) γρηγορες κι εξυπνες γατες, που εκτος απο το να τρεχουν πανικοβλητο 100αρι, ξερουν και καλυψη αποκρυψη, θα αποκτησεις κι ενα πολυ γυμνασμενο κουταβι ακιτα...μολις παψει να ειναι κουταβι,θα παψουν να υπαρχουν οι γατες...

χωρις καμια δοση ειρωνιας το παραπανω...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Τα στιγμιοτυπα που δειχνετε ειναι μεμονωμενα περιστατικά που δεν αναιρουν τον κανόνα. Ενδεχομένως, κάποια πιο υποτακτικά κουτάβια Ακιτα να συνυπάρξουν ειρηνικά. Επισης, τη μια στιγμη (αυτη που φαινεται στις φωτος πχ, ) μπορει να τα βλεπεις να παιζουν χαρουμενα και την επομενη να τα παρουν στο κρανιο απο κατι που εκανε η γατα.
Κατα κανόνα, τα ιαπωνικά Ακιτα (για τα Αμερικανικά δεν ειμαι βεβαιος ) εχουν πολυ ισχυρο prey drive , η γατα ειναι ενα απο τα μικρα ζωακια που μπορει να πυροδοτησει αυτο το ενστικτο. Εγω δε θα παιζα τη ζωη της γατουλας μου στη ρουλετα..
αυτο το prey drive αν γνωριζεις μπορεις να το αναλυσεις λιγο ? ειναι για σκυλους στη φυση θηρευτες, ειναι κατι που το χανουν οταν για πολλες γενιες ειναι ολοι μαμ κακα νανι ? ετσι εγκυκλοπαιδικα ρωταω αν ξερεις φυσικα.. :)
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αυτό είναι απάντηση ολοκληρωμένη και ευχαριστώ... Το θέμα με το πρόβλημα με έχει προβληματίσει πολύ... Επίσης 650 το είπα διότι δεν έχω να δώσω παραπάνω πως να το κάνω... Να πω θα δώσω 5000 για να γίνει κουβέντα??

Τώρα, οι ιδιώτες που λένε πχ οτι κάνουν εισαγωγές ή ότι μπορούν να βγάλουν πιστοποιητικό pedigree δεν είναι αξιόπιστοι???

Το ενδεχόμενο αποταμίευσης (και μέχρι να μαζέψεις, θα έχεις συλλέξει και όοοοολες τις πληροφορίες που θες) δεν παίζει???

Αν έχεισ 650 στην άκρη, περίμενε μερικούς μήνες ακόμη και θα τα μαζέψεις. Συν ότι δεν θα είναι και τόσο κοντά με την απώλεια του άλλου σκύλου.

Αν είσαι (ή η αδερφή σου) στη φάση "ΘΕΛΩ σκύλο τώρα" κράτα τα 650 και πάρε ένα ωραιότατο αδεσποτάκι απο καταφύγειο. Λογικά θα εξελιχθεί με καλύτερη υγεία και χαρακτήρα απο τον "ιδιώτη που κάνει εισαγωγή και σου βγάζει και ένα pedigree".
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Θα μπορουσε επισης να μην περιμενει καθολου και να πουλησει τις γατες, εαν ειναι απο Αγκυρα ή Σιαμ :)
Ασφαλως αστειευομαι.
Στα σοβαρα τωρα, με 650 ευρω συνολικα (και για χαρτια, μεταφορα κλπ) ειναι αδυνατον να βρεθει πιστοποιημενο καθαροαιμο (δηλ εκτροφικο ) ακιτα. Και αν βρεθει θα ειναι σιγουρα προδιαγραφων pet. <και βεβαιως μιλουμε για το εξωτερικο, Ελλαδα απο 1300 και ανω.

αυτο το prey drive αν γνωριζεις μπορεις να το αναλυσεις λιγο ? ειναι για σκυλους στη φυση θηρευτες, ειναι κατι που το χανουν οταν για πολλες γενιες ειναι ολοι μαμ κακα νανι ? ετσι εγκυκλοπαιδικα ρωταω αν ξερεις φυσικα..
ωραια ερωτηση ;-) Ειναι γενικής φυσεως και γι αυτο θα απαντηθει γενικα και οχι ειδικα. Ορισμενα ενστικτα δυσκολα ξεριζώνονται και εαν συμβει αυτο θα οφειλεται σε εκτροχιασμό της αναπαραγωγης επί μεγαλό αριθμο γενεών. Ειδικα για τα Ιαπωνικα ακιτα (δηλ τα οριτζιναλ) εξ οσων γνωρίζω αυτο δεν εχει συμβει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Στα σοβαρα τωρα, με 650 ευρω συνολικα (και για χαρτια, μεταφορα κλπ) ειναι αδυνατον να βρεθει πιστοποιημενο καθαροαιμο (δηλ εκτροφικο ) ακιτα. Και αν βρεθει θα ειναι σιγουρα προδιαγραφων pet. <και βεβαιως μιλουμε για το εξωτερικο, Ελλαδα απο 1300 και ανω.
Ε και; Που είναι το κακό;
 


jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
ακριβώς έτσι.πριν κανένα εξάμηνο είχα ψάξει γενικά ποιες ράτσες σκύλων ενδείκνυνται για συμβίωση με γάτες. τα ακίτα (αμερικάνικα-ιαπωνικά) δεν τα πάνε καθόλου καλά με γάτες. τουλάχιστον έτσι λέγεται , εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία με τέτοια σκυλιά.
γενικά αν βάζεις την ευζωία της γάτας πάνω απόλα τότε οι επιλογές σου σε σκύλο περιορίζονται πολύ . λαμπραντόρ, γκόλντεν ριτρίβερ, Κάβαλιερ Κινγκ Τσαρλς Σπάνιελ, ακόμα και αγγλικά μπουλντόγκ είναι τα πιό ασφαλή κατα την αποψή μου.
βέβαια ακόμα και τότε δεν θα άφηνα τα ζώα να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους ανεπίβλεπτα . η παραμικρή διόρθωση του σκύλου προς τη γάτα μπορεί να είναι επικίνδυνη.
Πάντως ο δικός μου Αμερικάνικο Ακίτα είναι πολύ φιλικός με όλες τις γάτες γνωστές και άγνωστες παρόλο που δεν έχουμε γάτα στο σπίτι.
Μιλάω για αυτές που συναντάμε στις βόλτες μας.
Τις μυρίζει κι αυτό είναι όλο.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Πάντως ο δικός μου Αμερικάνικο Ακίτα είναι πολύ φιλικός με όλες τις γάτες γνωστές και άγνωστες παρόλο που δεν έχουμε γάτα στο σπίτι.
Μιλάω για αυτές που συναντάμε στις βόλτες μας.
Τις μυρίζει κι αυτό είναι όλο.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έτσι πρέπει.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Πάντως ο δικός μου Αμερικάνικο Ακίτα είναι πολύ φιλικός με όλες τις γάτες γνωστές και άγνωστες παρόλο που δεν έχουμε γάτα στο σπίτι.
Μιλάω για αυτές που συναντάμε στις βόλτες μας.
Τις μυρίζει κι αυτό είναι όλο.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
πολύ ωραία και συγχαρητήρια στο σκύλο σου που (εκτός από το οτι είναι κούκλος:))έχει και καλή συμπεριφορά απέναντι στις τυχαίες γάτες που βλέπει στο δρόμο.
μπορείς να μπείς όμως σε περισσότερες λεπτομέρειες?πώς αντιδρά το ακίτα σου όταν τον πλήσιάζουν γατιά την ώρα που τρώει? πώς αντιδρά όταν τρώνε τα γατιά? όταν παίζουν-κυνηγιούνται-"μαλώνουν" οι γάτες ? όταν παίζεις εσύ με τις γάτες? όταν τον τραμπουκίζουν οι γάτες?στην πάροδο του χρόνου ο σκύλος κρατά σταθερή συμπεριφορά απέναντι στη γάτα , τον θεωρείς δηλαδή προβλέψιμο?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3