Συμβιωση Γάτας με Akita


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ρε παιδια το προδιαγραφών pet που διάβασα τι σημαίνει?
οτι δεν είναι τέλειος αντιπρόσωπος της φυλής και κατά συνέπεια οτι δεν κάνει για αναπαραγωγή
 


jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
πολύ ωραία και συγχαρητήρια στο σκύλο σου που (εκτός από το οτι είναι κούκλος:))έχει και καλή συμπεριφορά απέναντι στις τυχαίες γάτες που βλέπει στο δρόμο.
μπορείς να μπείς όμως σε περισσότερες λεπτομέρειες?πώς αντιδρά το ακίτα σου όταν τον πλήσιάζουν γατιά την ώρα που τρώει? πώς αντιδρά όταν τρώνε τα γατιά? όταν παίζουν-κυνηγιούνται-"μαλώνουν" οι γάτες ? όταν παίζεις εσύ με τις γάτες? όταν τον τραμπουκίζουν οι γάτες?στην πάροδο του χρόνου ο σκύλος κρατά σταθερή συμπεριφορά απέναντι στη γάτα , τον θεωρείς δηλαδή προβλέψιμο?
Όσον αφορά το φαγητό δεν έχω άποψη γιατί όπως προείπα δεν έχουμε γάτες μέσα στο σπίτι και ο Dylan ζει και τρώει μέσα στο σπίτι.
Αν τύχει και χαϊδέψω εγώ κανα γατάκι από αυτά που υπάρχουν εδώ στη γειτονιά (και έχουμε αρκετά) δεν έχει μπορώ να πω κάποια βίαιη αντίδραση παρά κουνάει την ουρά του και έρχεται να το μυρίσει.
Αν τέλος στην προσπάθεια του να μυρίσει καμιά τους αυτή φουσκώσει και του βγάλει και νύχια δεν έχει δείξει ως τώρα να τσαντίζεται απλά συνεχίζει να προσπαθεί να την μυρίσει ενώ εγώ δεν τον αφήνω να πλησιάσει μην τυχόν και τραυματιστεί.
Γενικά έχω προσπαθήσει να τον κοινωνικοποιήσω από μικρό και δεν δείχνει να έχει πρόβλημα με οποιοδήποτε ζώο τουλάχιστον έως τώρα.
Παρεπιμπτοντως το επίσημο όνομα του είναι American Akitas House Snow.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Όσον αφορά το φαγητό δεν έχω άποψη γιατί όπως προείπα δεν έχουμε γάτες μέσα στο σπίτι και ο Dylan ζει και τρώει μέσα στο σπίτι.
Αν τύχει και χαϊδέψω εγώ κανα γατάκι από αυτά που υπάρχουν εδώ στη γειτονιά (και έχουμε αρκετά) δεν έχει μπορώ να πω κάποια βίαιη αντίδραση παρά κουνάει την ουρά του και έρχεται να το μυρίσει.
Αν τέλος στην προσπάθεια του να μυρίσει καμιά τους αυτή φουσκώσει και του βγάλει και νύχια δεν έχει δείξει ως τώρα να τσαντίζεται απλά συνεχίζει να προσπαθεί να την μυρίσει ενώ εγώ δεν τον αφήνω να πλησιάσει μην τυχόν και τραυματιστεί.
Γενικά έχω προσπαθήσει να τον κοινωνικοποιήσω από μικρό και δεν δείχνει να έχει πρόβλημα με οποιοδήποτε ζώο τουλάχιστον έως τώρα.
Παρεπιμπτοντως το επίσημο όνομα του είναι American Akitas House Snow.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συνεπώς θα πρέπει να αναθεωρήσω τις απόψεις μου για τα αμέρικαν ακίτα.οκ. αλλα ρε παιδί μου ο σκυλάκος σου μήπως είναι πολύ μικρός ακόμα για να μπορείς να μιλήσεις με σιγουριά για το χαρακτήρα του?κάνω λάθος στο να πιστεύω οτι άλλη συμπεριφορά θα βγάλει ένα σκυλί στην εφηβία , άλλη στην ενήλικη ζωή και άλλη στα γεράματα? παρεπιπτόντως σε ευχαριστώ που με ενημέρωσες για το εκτροφικό όνομα του κούκλου σου θα το εχω στα υπόψην μου για το μέλλον :rolleyes:
 


jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
Συνεπώς θα πρέπει να αναθεωρήσω τις απόψεις μου για τα αμέρικαν ακίτα.οκ. αλλα ρε παιδί μου ο σκυλάκος σου μήπως είναι πολύ μικρός ακόμα για να μπορείς να μιλήσεις με σιγουριά για το χαρακτήρα του?κάνω λάθος στο να πιστεύω οτι άλλη συμπεριφορά θα βγάλει ένα σκυλί στην εφηβία , άλλη στην ενήλικη ζωή και άλλη στα γεράματα? παρεπιπτόντως σε ευχαριστώ που με ενημέρωσες για το εκτροφικό όνομα του κούκλου σου θα το εχω στα υπόψην μου για το μέλλον :rolleyes:
Φυσικά και δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά για τίποτα ακόμα.
Και ναι, είναι ακόμη μικρός αλλά θα προσπαθήσω αν αυτό είναι εφικτό να τον αποτρεψω από οποιαδήποτε βίαιη συμπεριφορά στο μέλλον .
Πάντως σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Και μενα αποψη μου ειναι να περιμενεις,να διαβασεις,και να μαζεψεις παραπανω χρηματα για να παρεις απο καποιος εκτροφειο(εντος ή εκτος Ελλαδος).Αυτο που δεν καταλαβα,ομως,ειναι οτι η αδερφη σου θελει να παρει ακιτα,αλλα τα χρηματα θα τα δωσεις εσυ ? Δεν μπορειτε και οι 2 τουλαχιστον (αν το επιτρεπει και η ηλικια της φυσικα για να εχει καποια χρηματα) ?

Οταν αναφερεις πως ο αποθανων σκυλος σου δεν τα πηγαινε καλα με γατες,και αναφερεις πως υπαρχει κηπος και ταρατσα,να υποθεσω(αυθαιρετα εν μερει) πως βρισκοταν εκει ? Αποψη μου ειναι παντως πως απο την στιγμη που θα παρεις κουταβι,αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι η συμπεριφορα των γατων σου απεναντι του και οχι το αναποδο,αν μεγαλωσει μαζι τους αρμονικα πιστευω πως θα ειναι οκ.

Τελος,οταν αναφερεις πως η αδερφη σου ασχολειται με τη φυλη και γενικα ψαχνει αυτη,τι ακριβως εννοεις ? Ποιες κινησεις εχει κανει δηλαδη ?
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
οτι δεν είναι τέλειος αντιπρόσωπος της φυλής και κατά συνέπεια οτι δεν κάνει για αναπαραγωγή
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω γιατί δεν το καταλαβαίνω . Από μια γέννα των 6 , αν τα 4 είναι τα ''εκθεσιακά'' ή ''εργασιακά'' τα υπόλοιπα 2 δεν θα έπρεπε να χαρίζονται από το να κοστολογούνται λιγότερο γιατί δεν πληρούν το 100% του προτύπου-χαρακτήρα της εκάστοτε φυλής ;
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
οτι δεν είναι τέλειος αντιπρόσωπος της φυλής και κατά συνέπεια οτι δεν κάνει για αναπαραγωγή
Προσωπικα πιστευω οτι δεν σημαινει αυτο οταν μιλαμε για "pet".
Τα σκυλια ειναι μια χαρα αντιπροσωποι της φυλης και σε μορφολογια και σε χαρακτηρα απλα δεν εχουν κατι παραπανω να προσφερουν στην φυλη και γι αυτο δεν μπαινουν σε αναπαραγωγη.
Αν κανω λαθος διορθωστε με :)
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω γιατί δεν το καταλαβαίνω . Από μια γέννα των 6 , αν τα 4 είναι τα ''εκθεσιακά'' ή ''εργασιακά'' τα υπόλοιπα 2 δεν θα έπρεπε να χαρίζονται από το να κοστολογούνται λιγότερο γιατί δεν πληρούν το 100% του προτύπου-χαρακτήρα της εκάστοτε φυλής ;
Δεν υπάρχουν ούτε εκθεσιακά κουτάβια, ούτε εργασιακά, ούτε pet, αυτά τα χαρακτηριστικά μπορείς να τα δείς μόνο όταν περάσουν την ηλικία 6 μηνών και άνω και εννοείτε πως δεν χαρίζονται αυτά, μια χαρά είναι και τα pet σκυλιά απλά για κάποιους λόγους δεν μπαίνουν στην αναπαραγωγή, μπορεί να μην έχουν κάτι εκτός πρωτύπου είναι λίγο πιο απλά από τα άλλα η ο εκτροφέας θεωρεί οτι συγκεκριμένο σκυλί δεν θα δώσει κάτι παραπάνω στη φυλή και αυτό το λέμε pet (καλό σκυλάκι για σπίτι).
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ωραια ερωτηση ;-) Ειναι γενικής φυσεως και γι αυτο θα απαντηθει γενικα και οχι ειδικα. Ορισμενα ενστικτα δυσκολα ξεριζώνονται και εαν συμβει αυτο θα οφειλεται σε εκτροχιασμό της αναπαραγωγης επί μεγαλό αριθμο γενεών. Ειδικα για τα Ιαπωνικα ακιτα (δηλ τα οριτζιναλ) εξ οσων γνωρίζω αυτο δεν εχει συμβει.
ντανκε...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
τώρα για τα μαστιφοειδή δεν εκπλήσσομαι-γενικά πολλοί προτείνουν και τέτοιες ράτσες ως γατόφιλες. το μόνο πρόβλημα που βλέπω σε αυτή τη περίπτωση είναι τί θα συμβεί αν ο σκύλος πατήσει καταλάθος τη γάτα.
..... η γατα θα νιαουρισει ελπιζοντας ο σκυλος να την λυπηθει κ να ξανασηκωθει!!
Η δε δικια μου σκυλα, αν βρει το γατο πανω στο χαλακι, εχει τυχει να παει να κατσει πανω του.....επιτηδες!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
οτι δεν είναι τέλειος αντιπρόσωπος της φυλής και κατά συνέπεια οτι δεν κάνει για αναπαραγωγή
αυτό ακούγεται πράγματι απόλυτο. μια σύντομη απάντηση προσπάθησα να δώσω στον άνθρωπο (ελπίζω να μήν είπα και μπαρουφιές?)
εχω ακούσει για εκτροφείς που αποφασίζουν να πουλήσουν ένα κουτάβι ως πετ είτε επειδή είναι φανερό οτι κάποιο σφάλμα θα έχει μεγαλώνοντας είτε επειδή απλώς δε γουστάρουν να αναπαραχθεί.αν δε κάνω λάθος ο εκτροφέας στο εξωτερικό μπορεί να υποχρεώσει τον ιδιοκτήτη να στειρώσει το πετ κουτάβι ή να χρειάζεται άδεια απο τον εκτροφέα για να αναπαράγει το πετ κουτάβι.Φυσικά και συμβαίνουν λάθη στον διαχωρισμό των κουταφιών σε pet ή show quality , για ζωάκια 2-3 μηνών μιλάμε. και τέλος τα πετ μια χαρά σκυλιά είναι για ποιοόν λόγο να μην αξίζει να πληρωθεί ο εκτροφέας για ένα τέτοιο κουτάβι?προσωπικά πιστεύω οτι αν κάποιος δεν έχει τρέλα να τρεχει σε εκθέσεις μορφολογίας με το σκύλο του πρέπει να ζητήσει πετ κουάλιτυ σκύλο απο τον εκτροφέα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
..... η γατα θα νιαουρισει ελπιζοντας ο σκυλος να την λυπηθει κ να ξανασηκωθει!!
Η δε δικια μου σκυλα, αν βρει το γατο πανω στο χαλακι, εχει τυχει να παει να κατσει πανω του.....επιτηδες!
δε λεμε οτι αποκλειεται να συμβιωσουν αρμονικα. Και μιας φιλης μου ο γπ που εχουν στο κτημα παιζει ολη μερα με τις γατες της. οριστε και η αποδειξη :)

λεμε οτι ειναι ρουλετα, δηλαδη δεν ξερεις ποτε τι θα σου ξημερωσει. Ειναι ιδιορρυθμη φυλη και συχνα απροβλεπτη, ιδίως εαν δεν εχουν αψογη εκπαιδευση.


αυτό ακούγεται πράγματι απόλυτο. μια σύντομη απάντηση προσπάθησα να δώσω στον άνθρωπο (ελπίζω να μήν είπα και μπαρουφιές?)
εχω ακούσει για εκτροφείς που αποφασίζουν να πουλήσουν ένα κουτάβι ως πετ είτε επειδή είναι φανερό οτι κάποιο σφάλμα θα έχει μεγαλώνοντας είτε επειδή απλώς δε γουστάρουν να αναπαραχθεί.αν δε κάνω λάθος ο εκτροφέας στο εξωτερικό μπορεί να υποχρεώσει τον ιδιοκτήτη να στειρώσει το πετ κουτάβι ή να χρειάζεται άδεια απο τον εκτροφέα για να αναπαράγει το πετ κουτάβι.Φυσικά και συμβαίνουν λάθη στον διαχωρισμό των κουταφιών σε pet ή show quality , για ζωάκια 2-3 μηνών μιλάμε. και τέλος τα πετ μια χαρά σκυλιά είναι για ποιοόν λόγο να μην αξίζει να πληρωθεί ο εκτροφέας για ένα τέτοιο κουτάβι?προσωπικά πιστεύω οτι αν κάποιος δεν έχει τρέλα να τρεχει σε εκθέσεις μορφολογίας με το σκύλο του πρέπει να ζητήσει πετ κουάλιτυ σκύλο απο τον εκτροφέα.
Μια χαρα τα ειπες ;-)
Δεν υπάρχουν ούτε εκθεσιακά κουτάβια, ούτε εργασιακά, ούτε pet, αυτά τα χαρακτηριστικά μπορείς να τα δείς μόνο όταν περάσουν την ηλικία 6 μηνών και άνω και εννοείτε πως δεν χαρίζονται αυτά, μια χαρά είναι και τα pet σκυλιά απλά για κάποιους λόγους δεν μπαίνουν στην αναπαραγωγή, μπορεί να μην έχουν κάτι εκτός πρωτύπου είναι λίγο πιο απλά από τα άλλα η ο εκτροφέας θεωρεί οτι συγκεκριμένο σκυλί δεν θα δώσει κάτι παραπάνω στη φυλή και αυτό το λέμε pet (καλό σκυλάκι για σπίτι).
Φωτεινη υπαρχουν. Ενας εμπειρος εκτροφεας, με βαθια γνωση της φυλης μπορει ανετα να βγαλει τα πρωτα συμπερασματα στους 2 και ακομη περισσότερο στους 3 μηνες. Εαν ο υποψηφιος ιδιοκτητης θελει εκθεσιακο κουταβι και θελει να ειναι οσο το δυνατον πιο σιγουρος(οπως ηθελα εγω ας πουμε) περιμενει μεχρι τοτε, αλλοι και παραπανω, πριν το παρουν. Ασφαλως ειναι μια χαρα τα pet, ασυζητητί. Πληρωνεις παραπανω οχι για την 100% βεβαιοτητα αλλα για την υψηλη πιθανοτητα.

Προσωπικα πιστευω οτι δεν σημαινει αυτο οταν μιλαμε για "pet".
Τα σκυλια ειναι μια χαρα αντιπροσωποι της φυλης και σε μορφολογια και σε χαρακτηρα απλα δεν εχουν κατι παραπανω να προσφερουν στην φυλη και γι αυτο δεν μπαινουν σε αναπαραγωγη.
Αν κανω λαθος διορθωστε με :)
πολυ σωστα !

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω γιατί δεν το καταλαβαίνω . Από μια γέννα των 6 , αν τα 4 είναι τα ''εκθεσιακά'' ή ''εργασιακά'' τα υπόλοιπα 2 δεν θα έπρεπε να χαρίζονται από το να κοστολογούνται λιγότερο γιατί δεν πληρούν το 100% του προτύπου-χαρακτήρα της εκάστοτε φυλής ;
Οσο πιο κοντα στο προτυπο ειναι ενα κουταβι τόσο ακριβοτερο ειναι. Γιατί να χαρίζονται; Καθαρόαιμα είναι ;-)
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Φωτεινη υπαρχουν. Ενας εμπειρος εκτροφεας, με βαθια γνωση της φυλης μπορει ανετα να βγαλει τα πρωτα συμπερασματα στους 2 και ακομη περισσότερο στους 3 μηνες.
Όχι δεν υπάρχουν. Και με εμπερία 20-30 χρόνων δεν μπορεί να προβλέψει τίποτα ο εκτροφέας, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ελπίζει ότι το ταδε του κουτάβι όταν μεγαλώσει μπορεί (αν όλα πάνε καλά) να πάρει μέρος στις εκθέσεις (μα και πάλι δεν μιλάμε για τεράστια σόου-καριέρα) και μετά ο Θεός βοηθός.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ο όρος show potential ειναι ξεκαθαρος και συγκεκριμένος. Δυνητικά εκθεσιακό. Σημαινει οτι εχει την προοπτική να πλησιάσει , ακόμη και να αγγίξει την τελειότητα όσο αφορά τη σχεση με το πρότυπο. Γι αυτο έχει και διαφορετική τιμή, ειδάλλως δε θα είχε. Προφανως δε μπορείς να προδικάσεις την εξέλιξη, γιατι δεν είναι στατική έννοια αλλά δυναμικη. Μπορείς ομως να διαβλέψεις την προοπτική με υψηλη πιθανότητα επιτυχίας εαν εχεις την εμπειρία και τη γνώση.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ghostdoc, για παράδειγμα εγώ έχω βγάλει μια γέννα και λέω ότι το κουτάβι που θες είναι show potencial-show quality σε ηλικία 2-3 μηνών, εσυ το αγοραζεις από μένα και έχεις τη σιγουριά οτι θα τα σπάσεις στις εκθέσεις εφόσον σου το είπα εγώ ως εμπείρος εκτροφέας τάδε φυλής που τα εκτρέφω χρόοοοονια, περνάνε κάποιες μήνες και το κουτάβι δεν βγάζει τελικά 1-2-3 δόντια η στο αρσενικό δεν κατεβαίνει όρχις (κατά τα άλλα μορφολογικά-εξωτερικά είναι μια χαρά κουτάβι), τι να μου πεις μετά για τις προβλέψεις μου;
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Ο όρος show potential ειναι ξεκαθαρος και συγκεκριμένος. Δυνητικά εκθεσιακό. Σημαινει οτι εχει την προοπτική να πλησιάσει , ακόμη και να αγγίξει την τελειότητα όσο αφορά τη σχεση με το πρότυπο. Γι αυτο έχει και διαφορετική τιμή, ειδάλλως δε θα είχε. Προφανως δε μπορείς να προδικάσεις την εξέλιξη, γιατι δεν είναι στατική έννοια αλλά δυναμικη. Μπορείς ομως να διαβλέψεις την προοπτική με υψηλη πιθανότητα επιτυχίας εαν εχεις την εμπειρία και τη γνώση.
Sorry αλλά επί του πρακτικού κατά 90% μπούρδες που αναμασώνται στο διαδίκτυο! Μοναδική σου ένδειξη το δέντρο του σκύλου, το πόσο δυνατά χαρακτηριστικά είχαν οι πρόγονοι, το πόσο δυνατά ήταν επίσης και τα αδέρφια των προγόνων (αυτό άντε να το βρεις!) και επί της ουσίας να μην υπάρχει τίποτα καραμπινάτο που να ξεφεύγει από τα πρότυπα!

Διαφορετικά το μόνο που μπορώ να σου πω ζώντας το όλο σκηνικό εδώ και 2 μήνες, όσο ειναι μικρά πραγματικά ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ αλλάζουν, και δεν μιλάμε για μικρές αλλαγές! Ειδικά στο χρωματισμό απο το πουθενά εμφανίζονται άλλα "μοτίβα" απόχρωσης, τα οποία μεσα σε μερικές μέρες έχουν αλλάξει εκ νέου. Ουσιαστικά μια προδιάθεση βλεπεις και τίποτα παραπάνω! Ακόμα και για λοιπά χαρακτηριστικά όπως πχ κλίση αφτιών (τόσο σε γωνία προς τα εμπρός, όσο και πλάγια τι άνοιγμα θα έχουν και αν θα είναι σαν τον yonda απο το star wars) ουσιαστικά μετά τον 4ο μήνα έχεις εικόνα. Το ίδιο και για το αν θα κατεβάσει τους όρχεις του ένα αρσενικό, κτλ κτλ κτλ

Και για να το θέσουμε και πιο πρακτικά, ο κάθε εκτροφέας ερμηνεύει είτε με το προσωπικό του κριτήριο, είτε όπως τον βολεύει (τι επιβήτορας ή σκύλα του έκατσε να έχει) το πως ερμηνεύονται τα πρότυπα της FCI για τη φυλή! Εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, και με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ μάτια (που μπορεί να σφάλω) έχω δει σκυλιά όπου καμαρώνουν οι κάτοχοι ότι έχουν "φοβερά και βραβευμένα Ακίτα" τα οποία δεν μου κάθονται οπτικά να συμβαδίζουν και πληρως με το κομμάτι χαρτιού της FCI ΌΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ (τονίζω ξανά για να μην φάω πέσιμο) και ειδικά με αντίστοιχα του εξωτερικού φέρουν σημαντικές αποκλίσεις τόσο στις αποχρώσεις, και κυρίως στα μάτια/μουσούδα/αφτιά (γενικότερη κρανιακή κατασκευή)!

Ασχετη παρένθεση, ghostdoc, εσύ έχεις Ακίτα? (μην το πάρεις κάπως ή παράξενα που ρώτησα, πραγματική μου απορία ειναι :p )

Τώρα για το θέμα με τις γάτες, να'χαμε να λέγαμε! Είτε ήσυχο, είτε "ανήσυχο" να βγει το Ακίτα μιλάμε για ένα ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ σκυλί! Επομένως όπως και να το δούμε είναι ένα παιχνίδι στατιστικών με τις πιθανότητες να λένε ότι υπάρχει σημαντική πιθανότητα έστω και μια φορά να γίνει η "στραβή" ;)

Για το θέμα των χρημάτων για το σκυλί... Οι διάφοροι που πουλάνε απρόσωπα είτε σου φέρνουν απο ένα γ@μ@το εκτροφείο που εσύ δεν ξέρεις που είναι καν και δεν γνωρίζεις εκτροφέα πατάνε στην επιθυμία σου να πάρεις το "look-Akita"! Απλά πράγματα, βγάζει λεφτά αυτός που έκανε τη γέννα (byb ή puppy mill - γιατί εκτροφέας δύσκολο να πασάρει έτσι σκυλί και να χάσει την όποια υπεραξία εκτός και αν υπάρχει σοβαρό θέμα με το σκυλί φυσικά), βγάζει και ο dealer τη μίζα, δεν παίζει και φορος... οπότε κάνε τα μαθηματικά και δες αν τελικά με 300ευρώ ΑΡΧΙΚΟ πραγματικό κόστος είναι δυνατό κάποιος να δώσει είτε ένα πραγματικό Ακίτα, είτε ένα υγιές Ακίτα (γιατί ένα εκ των δυο θα είναι το θέμα...)!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Φωτεινη, οπως ειδες, διαλεξα πολυ προσεκτικα τις εκφρασεις μου για να καλυψω αυτες τις περιπτωσεις. Μιλησα για προοπτικη και υψηλη πιθανοτητα δε μιλησα για σιγουρια και 100% βεβαιοτητα. Την προοπτικη πληρωνεις παραπανω. Η αναπτυξη ξαναλεω ειναι δυναμικη. Δε μπορεις να την προδικασεις, μπορεις ομως να την προβλεψεις με υψηλη πιθανοτητα. Υπαρχουν εξαιρεσεις σιγουρα.
Εδικα για τους ορχεις που αναφερεις, μεχρι την ολοκληρωση του τριτου μηνα φυσιολογικα πρεπει να εχουν κατεβει στο όσχεο. Γι αυτο μιλησα για αναμονη μεχρι και τον τριτο μηνα.
Ενα παραδειγμα για να γινω πιο καταννοητος. Εχεις πχ απο μια γεννα δυο κουταβια αρσενικα που τα παρακολουθεις καθημερινα. Στους δυο μηνες τα συγκρινεις. Βλεπεις οτι κεφαλι του ενός ειναι καλυτερα σχηματισμενο ως προς το προτυπο, βλεπεις το σωματοτυπο, βλεπεις το χαρακτηρα του που επισης ειναι πολυ πιο κοντα στο προτυπο. Βλέπεις οτι το δευτερο εχει μια λωριδα λευκη γυρω απο το κεφαλι που αποτελει σφαλμα στην έκθεση. Εχεις βαθια γνωση του προτυπου και με βαση αυτο αποφαίνεσαι οτι το πρωτο εχει show potential, το δευτερο δεν προσφερει κατι παραπανω στη φυλη και το δινεις ως pet. Οι συγγενεις ανωμαλιες που αναφαιρεις ειναι βιολογικές εξαιρεσεις του κανόνα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Sorry αλλά επί του πρακτικού κατά 90% μπούρδες που αναμασώνται στο διαδίκτυο! Μοναδική σου ένδειξη το δέντρο του σκύλου, το πόσο δυνατά χαρακτηριστικά είχαν οι πρόγονοι, το πόσο δυνατά ήταν επίσης και τα αδέρφια των προγόνων (αυτό άντε να το βρεις!) και επί της ουσίας να μην υπάρχει τίποτα καραμπινάτο που να ξεφεύγει από τα πρότυπα!



Διαφορετικά το μόνο που μπορώ να σου πω ζώντας το όλο σκηνικό εδώ και 2 μήνες, όσο ειναι μικρά πραγματικά ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ αλλάζουν, και δεν μιλάμε για μικρές αλλαγές! Ειδικά στο χρωματισμό απο το πουθενά εμφανίζονται άλλα "μοτίβα" απόχρωσης, τα οποία μεσα σε μερικές μέρες έχουν αλλάξει εκ νέου. Ουσιαστικά μια προδιάθεση βλεπεις και τίποτα παραπάνω! Ακόμα και για λοιπά χαρακτηριστικά όπως πχ κλίση αφτιών (τόσο σε γωνία προς τα εμπρός, όσο και πλάγια τι άνοιγμα θα έχουν και αν θα είναι σαν τον yonda απο το star wars) ουσιαστικά μετά τον 4ο μήνα έχεις εικόνα. Το ίδιο και για το αν θα κατεβάσει τους όρχεις του ένα αρσενικό, κτλ κτλ κτλ

Και για να το θέσουμε και πιο πρακτικά, ο κάθε εκτροφέας ερμηνεύει είτε με το προσωπικό του κριτήριο, είτε όπως τον βολεύει (τι επιβήτορας ή σκύλα του έκατσε να έχει) το πως ερμηνεύονται τα πρότυπα της FCI για τη φυλή! Εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, και με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ μάτια (που μπορεί να σφάλω) έχω δει σκυλιά όπου καμαρώνουν οι κάτοχοι ότι έχουν "φοβερά και βραβευμένα Ακίτα" τα οποία δεν μου κάθονται οπτικά να συμβαδίζουν και πληρως με το κομμάτι χαρτιού της FCI ΌΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ (τονίζω ξανά για να μην φάω πέσιμο) και ειδικά με αντίστοιχα του εξωτερικού φέρουν σημαντικές αποκλίσεις τόσο στις αποχρώσεις, και κυρίως στα μάτια/μουσούδα/αφτιά (γενικότερη κρανιακή κατασκευή)!

Ασχετη παρένθεση, ghostdoc, εσύ έχεις Ακίτα? (μην το πάρεις κάπως ή παράξενα που ρώτησα, πραγματική μου απορία ειναι :p )

Τώρα για το θέμα με τις γάτες, να'χαμε να λέγαμε! Είτε ήσυχο, είτε "ανήσυχο" να βγει το Ακίτα μιλάμε για ένα ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ σκυλί! Επομένως όπως και να το δούμε είναι ένα παιχνίδι στατιστικών με τις πιθανότητες να λένε ότι υπάρχει σημαντική πιθανότητα έστω και μια φορά να γίνει η "στραβή" ;)

Για το θέμα των χρημάτων για το σκυλί... Οι διάφοροι που πουλάνε απρόσωπα είτε σου φέρνουν απο ένα γ@μ@το εκτροφείο που εσύ δεν ξέρεις που είναι καν και δεν γνωρίζεις εκτροφέα πατάνε στην επιθυμία σου να πάρεις το "look-Akita"! Απλά πράγματα, βγάζει λεφτά αυτός που έκανε τη γέννα (byb ή puppy mill - γιατί εκτροφέας δύσκολο να πασάρει έτσι σκυλί και να χάσει την όποια υπεραξία εκτός και αν υπάρχει σοβαρό θέμα με το σκυλί φυσικά), βγάζει και ο dealer τη μίζα, δεν παίζει και φορος... οπότε κάνε τα μαθηματικά και δες αν τελικά με 300ευρώ ΑΡΧΙΚΟ πραγματικό κόστος είναι δυνατό κάποιος να δώσει είτε ένα πραγματικό Ακίτα, είτε ένα υγιές Ακίτα (γιατί ένα εκ των δυο θα είναι το θέμα...)!
Καταλαβαινω και σεβομαι την αποψη σου αλλα διαφωνω ριζικα. Τα δικα σου ματια και τα δικα μου ματια δεν εχουν καμια σχεση με τα ματια ενος εμπειρου εκτροφεα. Απολυτως καμια. και δεκα βιβλια να διαβασουμε και ολη μερα να ασχολουμαστε δεν υπαρχει περιπτωση να συγκριθουμε με εναν ανθρωπο που ζει μια φυλη νυχθημερόν. Εξυπακουεται οτι πρέπει κανεις να μελετησει προσεκτικα το εκτροφειο και τον εκτροφεα πριν καταληξει και να χτισεις οσο μπορει σχεσεις εμπιστοσυνης μαζι του. Γιατι οπως εχου πει πολλες φορες μπορει να σε ξεγελάσει ενας επιτήδειος.
Αυτο λοιπον που εσυ κι εγω ερμηνευουμε ως αλλαγη που δεν την περιμεναμε, ο εκτροφεας που εχει δει δεκαδες και εκατονταδες κουταβια να αναπτυσσονται καθημερινα, πιστεψε με το εχει ηδη προβλεψει. Δε μιλω για την παραμικρη χρωματική λεπτομερεια, μιλω για γενικα χαρακτηριστικά όπως συμμετρια κεφαλης, κλισεις ποδιων, ρυγχος κλπ.
Το γεγονος οτι αγορασες ενα pet καθαροαιμο και πολυ καλα εκανες γιατι αυτο ηθελες δεν αναιρει το γεγονός οτι υπαρχουν διαβαθμίσεις που ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Εχουμε την ταση οι ανθρωποι να ακυρωνουμε οτι δεν μπορουμε ή δε θέλουμε να επιλέξουμε. Δεν το λεω ως μομφη αλλα ως γενικό συμπερασμα που βγαινει αβίαστα απο την παρατηρηση της κοινωνίας. Συμβαινει παντουμ στα αμαξια στα σκυλια ακόμη και στην επιλογη συντρόφων.Ειναι μηχανισμός άμυνας και ονομάζεται εκλογίκευση, προσπαθουμε δηλαδη να πεισθουμε και να πεισουμε για την ορθοτητα της δικης μας επιλογης.

απαντωντας στην ερωτηση σου, ναι, απεκτησα προσφατα ενα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τώρα για το θέμα με τις γάτες, να'χαμε να λέγαμε! Είτε ήσυχο, είτε "ανήσυχο" να βγει το Ακίτα μιλάμε για ένα ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ σκυλί! Επομένως όπως και να το δούμε είναι ένα παιχνίδι στατιστικών με τις πιθανότητες να λένε ότι υπάρχει σημαντική πιθανότητα έστω και μια φορά να γίνει η "στραβή" ;)
Δεν ξερω τι προβλεπεται για τα Ακιτα, καθως δεν εχω ιδεα γι αυτα, αλλα εχω εντελως αντιθετη αποψη για το οτι "μεγαλοσωμο" σκυλι ειναι στατιστικα πιθανον να γινει στραβη με γατα.
Εγω ξερω οτι τα ποιο μικρου-μεσσαιου μεγεθους σκυλια εχουνε γενικα θεμα με τις γατες (κουνελια κλπ μικρα ζωα) παρα τα μεγαλοσωμα.

Γενικα, μετα απο αρκετο παιδεμα με το θεμα, εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα: αν ο σκυλος δεν εχει (dna-ικα) βιτσιο να κυνηγαει μικροσωμα ζωα, μετα εξαρταται απο την γατα αν θα τα πανε καλα η οχι. Αν η γατα ειναι θετικη, μετα παιζει ρολο ο χειρισμος του ιδιοκτητη κ η "εκπαιδευση" κ τελος ο σκυλος ως μοναδα.
Αν η γατα ειναι αρνητικη, δεν υπαρχει περιπτωση, οτι κι αν κανεις......
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ghostdoc, ξέρεις πόσα σκυλιά έχω δει που πουλήθηκαν ως pet τα σπάνε στις ευρωπαικές και παγκόσμιες εκθέσεις και άλλα που ήταν show quality-show potencial μεγαλώνοντας δεν έλεγαν απολύτως τίποτα; Η φύση όταν θέλει μας κάνει τέτοιες πλάκες δεν πάει να έχεις και 10 έμπειρα μάτια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf