Συμπλήρωμα Ασβεστίου Σωστό ή Λάθος;


maraki22

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
84
0
Γειά σας έψαξα κάτι σχετικό αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι. Έχω προβληματιστεί λίγο με τα χαπάκια ασβεστίου που μου είπε η κτηνίατρος να δίνω κάθε μέρα στη μικρή .Η Juanita είναι 4 μηνών περίπου. Στον Όσκαρ έδωσα όταν ήταν στην ηλικία της για 1 μήνα περίπου και μετά το σταμάτησα. Στη μικρή δεν έχω δώσει ακόμα. Διάβασα οτι και με λίγο γιαουρτάκι και με σωστή τροφή παίρνει το ασβέστιο που χρειάζεται και επιπλέον διάβασα διάφορα ανησυχητικά στο internet για το τι μπορεί να προκαλέσουν αυτές οι ταμπλέτες και έχω προβληματιστεί τελικά να της δώσω ή όχι;:confused:
Στο μεταξύ τώρα τελευταία που την ξαναπήγα για εμβόλιο μου το είπε πάλι για το ασβέστιο με πολύ αυστηρό ύφος γιατί έχει λέει πολύ μικρά δοντάκια για την ηλικία της...
Εσείς έχετε δώσει στα δικά σας; Είναι ακίνδυνο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τι φυλή είναι η Juanita?
Τι ξηρά την ταίζεις?

Όσο να'ναι θεωρώ υπερβολή να δίνουμε συμπληρώματα στα κουτάβια. Άποψη μου...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Τι φυλή είναι η Juanita?
Τι ξηρά την ταίζεις?

Όσο να'ναι θεωρώ υπερβολή να δίνουμε συμπληρώματα στα κουτάβια. Άποψη μου...

Υπερβολη ειναι οταν ΔΕΝ τα εχει αναγκη! Οταν ομως τα εχει (ελειψη απο κακη διατροφη) τοτε η αλλαζεις διατροφη η συνεχιζεις την ιδια με συμπληρωματα (αν και το θεωρω λιγο ακραιο)
 


maraki22

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
84
0
Τι φυλή είναι η Juanita?
Τι ξηρά την ταίζεις?

Όσο να'ναι θεωρώ υπερβολή να δίνουμε συμπληρώματα στα κουτάβια. Άποψη μου...
Η Juanita είναι ημίαιμο σκυλάκι μικρόσωμο . Γύρω στα 4 κιλάκια ήταν τελευταία φορά που τη ζύγισα. Της δίνω PURINA PRO PLAN για κουτάβια. Τώρα και μένα λίγο υπερβολή μου φαίνεται γι'αυτό ρωτάω αλλά από την άλλη γιατί λέει η γιατρός οτι έπρεπε να έχει μεγαλύτερα δοντάκια...:confused::confused:
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Αν δεν εχει κανει εξετασεις που να δειχνουν την ελλειψη ασβεστιου τοτε λάθος.
Κι εγω εδινα μια μικρη ποσοτητα (υστερα απο υποδειξη του κτηνιατρου επειδη ετρωγε τον τοιχο) αλλα το σταματησα.

Μονο μετα απο εξετασεις για να εισαι σιγουρος και να μην της κανεις κακο.

:)
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Tα έξτρα σκευάσματα ασβεστίου παρεμβαίνουν στην ομαλή ανάπτυξη των οστών με αποτελέσματα να δημιουργούν ανωμαλίες.Αν λοιπόν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος καλό είναι να αποφέυγονται.
 


maraki22

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
84
0
Απ'ότι καταλαβαίνω δεν δίνει κανείς στο σκύλο του εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος. Θα μιλήσω πάλι με τη γιατρό αύριο να τη ρωτήσω γιατί δεν θέλω να το ρισκάρω αν δεν το χρειάζεται να το πάρει άδικα η μικρή.