Συμπτώματα σαν...ίωση


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Έχω μια απορία, τι σχέση έχει ο εκπαιδευτής σας με τις γαστρεντερίτιδες;
Μηπως εχει χρονια πειρα με σκυλια και απλα ξερει εμπειρηκα? Λεεω τωρα, χωρις να τον ξερω των ανθρωπο.
Γιατι θα μπορουσες να ρωτησεις και "τι σχεση εχει μια κομωτρια σκυλων με τις γαστεντεριτιδες"- στην δικια μου περιπτοση!
Απλα με τα χρονια μαθαινεις πολλα πραγματα. Πολλες φορες, επειδη ακους τον κτνηνιατρο- και με τον επιπονο τροπο ( ειδικα για τον σκυλο!)- δυστυχος~!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ευχαριστώ Alexia για τις πληροφορίες! Θα το κοιτάξω αυτό.

Να'σαι καλά Serge! Ναι ο κακόμοιρος, λες και τον έχουν φτύσει! Όσον αφορά τον εκπαιδευτή, με καλύπτει πλήρως η FrenchieFan (έχεις διορατικότητα εσύ χεχε). Δεν είναι σαφώς γιατρός, αλλά όταν έχεις μια σχέση φιλίας και όχι απλά επαγγελματική, όπως και να'χει, τη θες την άποψή του όπως, π.χ. και τη δική σας. ;)
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Αχ βρε Rick... και ότι ήθελα να σου στείλω μήνυμα να σε ρωτήσω τι κάνει ο όμορφος-- η Τασία με έχει πρήξει, καταλαβαίνεις!-- και τώρα διαβάζω αυτό...; Γκαντεμιά ρε παιδί μου, όντως!!
Ελπίζω να πάτε πολύ καλύτερα, κάνε και αυτή την εξέταση για giardia να είσαι σίγουρος και, κατά τ'άλλα, σίγουρα σταδιακά μείωση ρυζιού και αύξηση ξηράς και όχι στο... δόξα πατρί!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ σας και γρήγορα, δε μπορώ να πω, το πήρες το βάπτισμα του πυρός της πατρότητας και με το παραπάνω!!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Α ρε Τασία, δεν μπορούμε να σε δούμε με τίποτα τόσο καιρό που παιδευόμαστε! Πες της κούκλας να κάνει υπομονή!
Ευχαριστούμε dnassib! Ναι, δεν το αφήνω και την αλλαγή τροφής μη σου πω θα κάνω και 2 εβδομάδες να την ολοκληρώσω...
Καλά, αυτό δεν λέγεται βάπτισμα... Μην πω πως λέγεται!:p
 




D

Deleted member 14614

Guest
Χαχαχα
Θα τον βάλω σε μια γυάλα για να μην κολλάει τίποτα :p
Thank you και πάλι!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Χθες ξαναείχαμε 2 εμετούς το βράδυ και σήμερα τα ξημερώματα άλλον έναν. Πήρα τηλ. τον κτηνίατρο και μου λέει ότι είναι τροφική αλλεργία, πάρ'του άλλη τροφή. Εκνευρίστηκα από το χαλαρό στυλάκι και πήγα σε άλλον, από τους top απ'όσο λένε. Αφού του έκανε ακτινογραφία, βρήκε ένα κοκκαλάκι στο στομάχι του... Αν ήταν μεγαλύτερο θα ήθελε χειρουργείο... Οπότε, κατά πάσα πιθανότητα, όοοολη αυτή η αδιαθεσία είναι από τις βλακείες που τρώει από κάτω. Θα τον παρακολουθούμε και ελπίζουμε να μην έχουμε άλλα τρεξίματα...
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
rick περαστικά του μικρούλι!! βρε τον ταλαίπωρο....

εξετάσεις έχετε κάνει τα πάντα όλα? γενικές, βιοχημικές κτλ?
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ε ρε μπελάς που σας βρηκε με τον μικρό και τους εμετους.
Μπελάς δεν λες τίποτα... Έχω σκάσει τόσο καιρό από τη στενοχώρια.

rick περαστικά του μικρούλι!! βρε τον ταλαίπωρο....

εξετάσεις έχετε κάνει τα πάντα όλα? γενικές, βιοχημικές κτλ?
Να΄σαι καλά aliki_s! :)
Ναι, τα πάντα όλα που λένε! Σε όλα είναι κομπλέ!
 




D

Deleted member 14614

Guest
Δίνω Royal Canin.
Κοίτα, δεν απορρίπτεται σαν ενδεχόμενο. Υπάρχουν δύο περιπτώσεις: ή τον ερεθίζει το κόκκαλο στο στομάχι και γενικότερα οι βλακείες που τσιμπάει ή είναι αλλεργικός στην τροφή. Απλώς, πρέπει πρώτα να απορριφθεί η πρώτη περίπτωση και γι'αυτό θα τρώει πολύ ελαφρά για 2 εβδομάδες, αφού έτσι κι αλλιώς το στομάχι είναι πολύ ερεθισμένο. Εφόσον όλα πάνε καλά, θα φάει ξηρά. Αν έχουμε πισωγύρισμα σε αυτό το στάδιο, τότε θα φταίει η τροφή.
Η μόνη διαφορά μέχρι τώρα είναι ότι έτρωγε μαγειρευτό για λίγες μέρες και μετά του το πήγαινα σταδιακά με ξηρά. Αυτός υποστηρίζει ότι ήταν μικρό το διάστημα για να "ηρεμήσει" το στομάχι. Ελπίζω να είναι αυτό, γιατί μετά θα πρέπει να πάμε σε υποαλλεργικές τροφές και με βλέπω να κάνω έρανο!:p
 




D

Deleted member 14614

Guest
Ναι, αρχικά βγάζει όλη την τροφή και μετά κάνει μόνο υγρά. Μάλιστα, συνήθως, είναι σε συγκεκριμένες ώρες: αργά το βράδυ και τα ξημερώματα. :confused:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
rick, άρα τι συμπεραίνουμε; Οτι αυτό το κοκκαλάκι είναι η αιτία, από την αρχή του προβλήματος; Ενα-δυό μήνες; Πόσος καιρός έχει περάσει; Αν ναι, και αφού δεν έχει βγει από μόνο του, τόσο καιρό, τώρα τι περιμένουμε να γίνει; Τι οδηγίες έχεις επί αυτού;
 


D

Deleted member 14614

Guest
Η όλη ιστορία, ναι είναι περίπου 2 μήνες αν δεν κάνω λάθος.
Βασικά, δεν ήταν σίγουρος ο γιατρός. Δεν γνωρίζει από πότε μπορεί να βρίσκεται το κοκκαλάκι, αλλά ήταν σίγουρος ότι λόγω μεγέθους θα βγει. Βέβαια, αν ήταν από την αρχή, το βρίσκω παράλογο να αποφασίσει να φύγει μόνο του, όπως κι εσύ. Γι' αυτό, μετά από κανένα 10ήμερο με αποκλειστικά μαγειρευτό θα του ξανακάνουμε ακτινογραφία να δούμε τι γίνεται. Όπως είπε, αν βρίσκεται ακόμη εκεί θα πρέπει να κάνουμε επέμβαση. Αλλά ήταν βέβαιος ότι δεν θα βρίσκεται.
Εφόσον έχει φύγει το κοκκαλάκι και θα έχει φάει και το μαγειρευτό, θα γίνει μετάβαση στην ξηρά. Αν από εκεί και πέρα ξαναέχουμε εμετούς, τότε πρέπει να το γυρίσουμε σε υποαλλεργικές.

Να σου πω τη γνώμη μου, μου φαίνεται παράλογο να βρίσκεται αυτό το κόκκαλο 2 μήνες στο στομάχι του. Φαντάζομαι θα το είχε τρυπήσει. Αλλά δεν μου είναι και εύκολο να κατηγορήσω την ξηρά, γιατί επί 1 μήνα του είχε κάτσει μια χαρά. Να είναι από τις βλακείες που τρώει από κάτω και δεν τον προλαβαίνω κάποιες φορές? Πιθανό, αλλά πάλι λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται. Δεν έχω βγάλει άκρη, όπως καταλαβαίνεις. Ακόμη, δεν μου άρεσε το να πάμε κατευθείαν σε υποαλλεργικές, οι οποίες κοστίζουν και 80 ευρώ περίπου. Θα προτιμούσα να πειραματιστώ λίγο με άλλη σύνθεση, π.χ. αρνί και αν και τότε δεν γίνει τίποτα, αναγκαστικά πάμε εκεί.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
δηλαδη τρωει την ταδε ωρα και μετα απο αρκετες ωρες κανει εμετο..
μια γαστριτιδα εχει πολλες αιτιες..
αν ειναι αυτο το ξενο σωμα που διαβασα(δεν γνωριζω τι χειρουργικη εκτιμηση εκανε ο κτηνιατρος) πρεπει να φυγει απο εκει γιατι θα ειναι ενας μονιμα ερεθιστικος παραγοντας.. η χειρουργικα η με καποια τροφη ειδικη, η καποιο λαδι για να μπορεσει να <<φυγει>>.

προσωπικα δεν θα εδινα πλεον καμια μαρκα ξηρα γιατι ειναι χημικα ερεθιστικη απο μονη της..

πολυ σημαντικο ειναι πλεον το στομαχι και ολο το γαστρεντερικο να αποκτησει τη νορμαλ χλωριδα του..
για τον ανθρωπο το καλυτερο ειναι το ρετζουβελακ αλλα για σκυλο δεν γνωριζω αν θα κανει την ιδια δουλεια..

ωμες τροφες,και καλυτερα αρκετα και μικρα γευματα,παρα ενα η 2 μεγαλα..
 


D

Deleted member 14614

Guest
Έχεις δίκιο σε όλα. Απλά, όσο και να το κάνουμε, η ξηρά είναι μία εξυπηρέτηση. Τη ρίχνεις και τελείωσες. Περιμένω να δω τι θα βγει από αυτή την ιστορία και αναλόγως θα κινηθώ.
Ναι, μικρά και πολλά γεύματα μας είπε, συγκεκριμένα 3 την ημέρα με περισσότερο κοτόπουλο και λιγότερο ρύζι.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Οπότε, κατά πάσα πιθανότητα, όοοολη αυτή η αδιαθεσία είναι από τις βλακείες που τρώει από κάτω. .
αχ βρε rick..μιας και λογοδώσαμε την Audrey, νομίζω βρέθηκε και το ταίρι για τη Βιλμα :p

Περαστικάαααα! Σε νιώθω απόλυτα..
 


D

Deleted member 14614

Guest
αχ βρε rick..μιας και λογοδώσαμε την Audrey, νομίζω βρέθηκε και το ταίρι για τη Βιλμα :p

Περαστικάαααα! Σε νιώθω απόλυτα..
Άργησα να μπω στο forum και τώρα σου απαντάω!
Λες να τα βάλουμε τα φαγανά να κάνουν δίδυμο? χεχε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf