Συμπτώματα σαν...ίωση




D

Deleted member 14614

Guest
Αλλαγή δεδομένων dnassib! Ναι, κοτόπουλο του έδινα, ΑΛΛΑ:
Προχθές τα ξημερώματα διαλύθηκε τελείως. Διάρροια με αίμα, εμετός και του έφυγαν και ούρα. Οπότε τον πήγα στον κτηνίατρο, όπου και νοσηλεύτηκε για το βράδυ. Έβαλε ορό και του έγιναν εξετάσεις για το πάγκρεας, γιατί φοβόταν ότι γυρνάει σε παγκρεατίτιδα, αλλά ευτυχώς όλα καλά σε αυτό το κομμάτι.
Τελικά αποδείχθηκε ότι έχει αρκετά βαριά εντεροκολίτιδα. Θα παίρνει Flagyl για 10 μέρες και θα τρώει Hill's W/D, λόγω των ινών. Αν η αγωγή αυτή πιάσει, τότε είμαστε καλά και θα λάβουμε περαιτέρω οδηγίες στη συνέχεια. Αν όχι, τότε θα πρέπει να ναρκωθεί και να του γίνει βιοψία στο παχύ έντερο για να βρεθεί ποιο είναι το μικρόβιο που προκαλεί τη φλεγμονή...
 








ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ωχ μωρε ο μικρούλης!!!
Κατευθείαν στα βαθιά επεσες βρε Rick, αλλά ειναι τυχερος ο μικρός στην ατυχία του, με την προσοχη που εχει.
Σας στέλνω τις θερμότερες ευχές μου να πάνε όλα καλά!!!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Βρε το ψυχουλακι....:(

Περαστικα ευχομαι και να πανε ολα καλα!
Να'σαι καλά aliki_s! :) Δείχνει καλύτερα πάντως από χθες! Τον ''έφτιαξε'' η τροφή!

Ωχ μωρε ο μικρούλης!!!
Κατευθείαν στα βαθιά επεσες βρε Rick, αλλά ειναι τυχερος ο μικρός στην ατυχία του, με την προσοχη που εχει.
Σας στέλνω τις θερμότερες ευχές μου να πάνε όλα καλά!!!
Σε ευχαριστώ ghellάκι! :) Να'σαι καλά κι εσύ και να ξέρεις ότι εκτιμά ο Σπίθας τις ευχές σου!
Τουλάχιστον στο επόμενο σκυλί μου θα έχω γίνει εξπέρ σε θέματα τέτοια! χαχα
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η αγωγή αυτή είναι η ίδια που ακολουθήσαμε στον σκύλο μας με αιμοραγική εντεροκολλίτιδα και έγινε καλά.
Περαστικά στον μικρό!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αχ βρε Σπιθακο...περαστικα
Σε ευχαριστεί Serge! χεχε
Η αγωγή αυτή είναι η ίδια που ακολουθήσαμε στον σκύλο μας με αιμοραγική εντεροκολλίτιδα και έγινε καλά.
Περαστικά στον μικρό!
Ευχαριστώ Kyveli!
Α, πολύ ενθαρρυντικό αυτό! Η αλήθεια είναι ότι εδώ και 3 ημέρες είναι τέλεια. Σε υγεία, διάθεση, τα πάντα. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.
Δεν μου λες, αφού τελείωσε η αγωγή, τι τροφή του έδινες? Ξανά με πολλές ίνες ή μια κανονική?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε ευχαριστώ ghellάκι! :) Να'σαι καλά κι εσύ και να ξέρεις ότι εκτιμά ο Σπίθας τις ευχές σου!
Τουλάχιστον στο επόμενο σκυλί μου θα έχω γίνει εξπέρ σε θέματα τέτοια! χαχα
Βρε ας γινόσουν εξπερ εγκυκλοπαιδικά... όχι να κάνετε και πρακτική με τον Σπίθα!!!


εδιτ: φτύσε τον να μην τον ματιάσεις, τώρα που παει οκ με την τροφη!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Βρε ας γινόσουν εξπερ εγκυκλοπαιδικά... όχι να κάνετε και πρακτική με τον Σπίθα!!!


εδιτ: φτύσε τον να μην τον ματιάσεις, τώρα που παει οκ με την τροφη!
Η αλήθεια είναι ότι έγινε λίγο... πειραματόζωο! Πλήρωσε τα λάθη άλλων δυστυχώς, ο καημένος. Πιστεύω ότι η πρακτική μου λήγει με τον τελευταίο κτηνίατρο χαχα.
Δεν έχεις κι άδικο! Ευχέλαιο πρέπει να κάνουμε!! (έχω υποψίες ότι η μάνα μου του άναψε κεράκι, αλλά δεν το παραδέχεται :p)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν μου λες, αφού τελείωσε η αγωγή, τι τροφή του έδινες? Ξανά με πολλές ίνες ή μια κανονική?
Πήγα στην κανονική του αλλά με αργή μετάβαση, μισή w/d μισή από την κανονική για 3-4 ημέρες.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Πήγα στην κανονική του αλλά με αργή μετάβαση, μισή w/d μισή από την κανονική για 3-4 ημέρες.
Οκ, ευχαριστώ!
Ρωτάω γιατί εμένα μου είπε ότι θα πρέπει εφ'όρου ζωής να τρώει τροφή με πολλές ίνες, αλλά θα το δούμε όταν ξαναπάμε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οκ, ευχαριστώ!
Ρωτάω γιατί εμένα μου είπε ότι θα πρέπει εφ'όρου ζωής να τρώει τροφή με πολλές ίνες, αλλά θα το δούμε όταν ξαναπάμε.
Όλη του την ζωή w/d;;;;
Κάνε μία συζήτηση με τον γιατρό ζητόντας του λεπτομέρειες, ρώτησε τον αν θα αναπτυχθεί κανονικά με μία τέτοια τροφή, αν μπορεί εναλλακτικά να του ετοιμάζεις εσύ την τροφή του που θα αποτελείτε εννοείται από δίαιτα ανάλογη κλπ κλπ. Και μην κάνεις πειράματα , πάντα σε συνενόηση με τον γιατρό σου θα δίνεις τροφή διότι πρόκειται για ένα ευαίσθητο σκυλάκι και τα γαστρεντερολογικά είναι πολύ άτιμα θέματα και επικίνδυνα συχνά.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Περαστικά μωρέ το καημενούλι! Πώς είναι τώρα?

Άσχετο αλλά αν χρειαστεί να δώσεις ξανά μαγειρευτό για τον Χ Υ λόγο (αν δηλαδή ξερω γω τον ξαναπιάσει και εκείνη τη στιγμή δεν έχεις w/d), κι ο δικός μου δεν τα πάει πολύ καλά με το κοτόπουλο από γαστρεντερικής απόψεως, γι'αυτό και δεν του δίνω για μεγάλο διάστημα συνεχόμενα. Γαλοπούλα τη δέχεται πολύ καλύτερα (ξεπετσιασμένη ακόμα καλύτερα), του κάνει καλό το λιγότερο λίπος. Και βασικά από όλα το καλύτερο είναι το μοσχάρι, μόνο αυτό του κάθεται πραγματικά καλά (αλλά πολύ βαρύ στην τσέπη ρε παιδί :p)
 


D

Deleted member 14614

Guest
Όλη του την ζωή w/d;;;;
Κάνε μία συζήτηση με τον γιατρό ζητόντας του λεπτομέρειες, ρώτησε τον αν θα αναπτυχθεί κανονικά με μία τέτοια τροφή, αν μπορεί εναλλακτικά να του ετοιμάζεις εσύ την τροφή του που θα αποτελείτε εννοείται από δίαιτα ανάλογη κλπ κλπ. Και μην κάνεις πειράματα , πάντα σε συνενόηση με τον γιατρό σου θα δίνεις τροφή διότι πρόκειται για ένα ευαίσθητο σκυλάκι και τα γαστρεντερολογικά είναι πολύ άτιμα θέματα και επικίνδυνα συχνά.
Βασικά, μου είπε ότι είτε θα τρώει τη w/d είτε κάποια άλλη (μη κτηνιατρική), η οποία όμως θα πρέπει να έχει αρκετές ίνες. Με ένα ψάξιμο που έκανα, για να είμαι προετοιμασμένος, είδα ότι συνήθως οι light τροφές έχουν αρκετές ίνες (επιπέδου 10% περίπου).
Σίγουρα θα ρωτήσω και για μαγειρευτό, δεν το συζητώ!
Έχεις απόλυτο δίκιο, θα υπάρξει μεγάλη προσοχή, αφού μας έβγαλε ευαισθησία στο σημείο αυτό.
A βρε τη μάνα...! Είδες, είδες;; Μια σβουρηχτή φιλούμπα στον Σπίθα!!!
Και να σκεφτείς ότι στην αρχή δεν τον ήθελε...
Άντε να ηρεμήσουμε λίγο και θα του τη δώσεις από κοντά! χεχε
Περαστικά μωρέ το καημενούλι! Πώς είναι τώρα?

Άσχετο αλλά αν χρειαστεί να δώσεις ξανά μαγειρευτό για τον Χ Υ λόγο (αν δηλαδή ξερω γω τον ξαναπιάσει και εκείνη τη στιγμή δεν έχεις w/d), κι ο δικός μου δεν τα πάει πολύ καλά με το κοτόπουλο από γαστρεντερικής απόψεως, γι'αυτό και δεν του δίνω για μεγάλο διάστημα συνεχόμενα. Γαλοπούλα τη δέχεται πολύ καλύτερα (ξεπετσιασμένη ακόμα καλύτερα), του κάνει καλό το λιγότερο λίπος. Και βασικά από όλα το καλύτερο είναι το μοσχάρι, μόνο αυτό του κάθεται πραγματικά καλά (αλλά πολύ βαρύ στην τσέπη ρε παιδί :p)
Να'σαι καλά Estranged! :)
Είναι άψογα! Αν εξαιρέσουμε το χ...σιμο το οποίο είναι εξωφρενικό (6-7 φορές την ημέρα, αλλά μας είχε προειδοποιήσει ο γιατρός), δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό!
Σωστό αυτό που λες, ειδικά το κομμάτι με τη γαλοπούλα θα το προτιμήσω, αλλά όχι και μοσχάρι! Ξεπουληθήκαμε πια! χαχα
Κατάλαβα, και ο δικός σου gourmet τρώει, ε? :p
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ρε παιδιά (το 'ρε' με την καλή έννοια!) αυτό που με τρελαίνει σε αυτές τις ιστορίες (οκ, αυτό που κυρίως με τρελαίνει!) είναι ότι και εσύ Rick και εσύ Estranged τα μαζέψατε από καταφύγιο και δρόμο αντιστοίχως: μα καλά, εκεί ΔΕΝ τα πείραζαν τα σκ@τολοϊδια που τρώγανε;; Δίνανε και στου Ζωγράφου w/d;;; Εσύ Rick που ήσουν και εθελοντής εκεί, θυμάσαι να είχε τόσο θέμα με διάρροιες, ευαίσθητο στομάχι, κτλ το Σπιθόνι; - δε νομίζω... Από όσο ξέρω, στα καταφύγια, κάθε μέρα, ό,τι τροφή λάχει και έχουν οι άνθρωποι τους δίνουν... Ομοίως, ο μούργος στις ταβέρνες που μπούκαρε και έτρωγε τις συκωταριές και τα τζατζίκια δεν είχε τότε... γκουρμέ έντερο (!) Estranged;
Πραγματικά, νομίζω ότι αρκετά από αυτά τα θέματα είναι καψόνια σταλμένα... 'εκ των άνωθεν δυνάμεων' για να μας δοκιμάσουν, να μας 'μάθουν', κτλ κτλ :rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf