Συνδυαστική διατροφή & BARF


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Θες να πεις κατι παραπανω Kyveli για αυτο?
Το χοιρινό είναι το πιο κοντινό κρέας στο ανθρώπινο. Για αυτό και ανθρώπινος οργανισμός όταν θα πρέπει να το διαχειριστεί - επεξεργαστεί παθαίνει κοκομπλόκο. Δε ξέρει αν θα πρέπει να το αντιμετωπίσει ως κάτι ξένο, ή κάτι δικό του, με αποτέλεσμα, διάρροιες ή δυσκοιλιότητες. Το παραπάνω ήρθε ράδιο αρβύλα στα αυτιά μου, οπότε επιφυλάσσομαι για την εγκυρότητα της πληροφορίας.
Πέραν αυτού όμως, από γιατρούς (όλο και σε κάποια έρευνα θα βασίζονται) έχω ακούσει, ότι κατηγορείται για καρκινογενέσεις, περισσότερο από κάθε άλλο κρέας. Κατά πόσον αυτό θα μπορούσε να επαληθεύει την παραπάνω θεωρία.. Φαντάζομαι για αυτούς που την επινόησαν, ναι.

Ο @ntoulis είναι ο πλέον κατάλληλος για να μας δώσει μια σοβαρή κι εμπεριστατωμένη απάντηση.
 
  • Like
Reactions: matilda


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
μηπως εχεις διαβασει για το χοιρινο και σου ξεφευγει/μπερδευει τωρα;
Απλά για το χοιρινό ανέφερε πολύ περισσότερες μέρες στην ίδια θερμοκρασία (-20 αν θυμάμαι καλά), σε σχέση με τα υπόλοιπα. Θα το ψάξω μήπως και το παραθέσω εδώ.
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν χρειάζεται πολύ φιλοσοφία. Όσοι έχουν ζήσει στην επαρχία θα έχουν δει ότι για παράδειγμα κατσίκια, αρνια τρώνε μόνο χόρτα αντε και καμιά τροφή. Τα γουρούνια τρώνε ακομα και τα σκουπίδια και γλυφουν και το πιάτο.
 
  • Like
Reactions: matilda




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Χαλικια για την χώνεψη.
Κατι σαν την σόδα που πίνουμε εμείς δηλαδή. :D
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Γραφω εδω γιατι πιστευω οτι δεν χρειαζετε να ανοιχτει καινουργιο θεμα μονο για την περιπτωση μας. So.....

Γενικως θεωρω την τροφη barf κλαση1 ανωτερη απο οποιαδηποτε ξηρα αλλα δυστυχως λογο χρονου ελλειψης γνωσεων κλπ δεν μπορω να του δινω αποκλειστικα μπαρφ. Τωρα του δινω ξηρα την naturea για κουταβια αλλς θελω να του δινω καμια φορα και την εβδομαδα κρεας κανονικο. Οι αποριες μυ ειναι οι εξης

1)ο μικρος ειναι 4 μηνων κανει να φαι τελειως ωμα ή πρπει να τα ψησουμε?
2) υπολογιζεται οτι θα φτασει τα 30 κιλα και αν εχω καταλαβει σωστα πρεπει να προσεχουμε λιγο τα ποσοτητα πρωτεινης που παιρνει ή εχω καταλαβει λαθος?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Το σχόλιο που θα κάνω ίσως φανεί "άσχετο" ή off topic, μα έχει να κάνει με το πως αντιμετωπίζουμε την διατροφή των αγαπημένων μας τετράποδων και σε τι ατραπούς έχουμε μπει...

Έχω ένα αγοράκι 4 ετών, πάει παιδικό σταθμό και το ενήλικο φυσιολογικό του βάρος προβλέπεται να είναι από 85-95 κιλά (αν πάρει από εμένα) ή 70-80 κιλά (αν πάρει περισσότερο από την μάνα του)... Τι ποσοστά πρωτεΐνης πρέπει να παίρνει;

:D
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Το σχόλιο που θα κάνω ίσως φανεί "άσχετο" ή off topic, μα έχει να κάνει με το πως αντιμετωπίζουμε την διατροφή των αγαπημένων μας τετράποδων και σε τι ατραπούς έχουμε μπει...

Έχω ένα αγοράκι 4 ετών, πάει παιδικό σταθμό και το ενήλικο φυσιολογικό του βάρος προβλέπεται να είναι από 85-95 κιλά (αν πάρει από εμένα) ή 70-80 κιλά (αν πάρει περισσότερο από την μάνα του)... Τι ποσοστά πρωτεΐνης πρέπει να παίρνει;

:D
Το ποσοστο πρωτεινης δεν πρεπει να ειναι λιγοτερο στις μεγαλωσομες φυλες. Ειναι 4 μηνων και 1 βδομαδας και ριναι 15 κιλα. Η γιατρος μας ειπε να τον αντμετωπιζουμε ως μργαλο μεσαιο σκυλι ή μεγαλοσωμο. Επαναλαμβανω οτι δεν γνω3ιζω σιγουρα και γιαυτο ρωταω, δεν εχει καμια σχεση το μεγεθος με την πρωτεινη?
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ένα κουτάβι γιγαντόσωμης φυλής αυτό που δεν χρειάζεται είναι να το "πιέσουμε" να μεγαλώσει. Ένα τεράστιο, παχουλό κουτάβι δεν είναι ένα υγιές κουτάβι.

Σημαντικό, λοιπόν, είναι αυτά τα κουταβάκια να τρέφονται ποιοτικά μα όχι πολύ, καλό είναι να είναι προς το αδύνατο και όχι προς το παχουλό. Χρειάζεται η ανάπτυξη τους να είναι ελεγχόμενη και όχι ευσπεσμένη.

Πολλοί κατηγορούν την πρωτεΐνη και τα ποσοστά της μα δεν έχω βρει αξιόπιστη έρευνα. Άλλοι μιλούν για το ποσοστό ασβεστίου και φωσφόρου ως αυτά που πρέπει να ελέγχονται στην διατροφή ενός κουταβιού μεγαλόσωμης ή γιγαντόσωμης φυλής.

Ένας κουτάβι μπορεί να τραφεί με ωμά από την πρώτη μέρα που θα μπορεί να φάει τροφή. Αυτό δεν θα έκανε εξάλλου αν ζούσε στην φύση;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ένας κουτάβι μπορεί να τραφεί με ωμά από την πρώτη μέρα που θα μπορεί να φάει τροφή. Αυτό δεν θα έκανε εξάλλου αν ζούσε στην φύση;
Μια παρατήρηση εδώ.

Αυτός που ταίζει ωμά το κουτάβι (που δεν ζει στη φύση), να ξέρει τι κάνει
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@takisft

"Νιώθω" και κατανοώ την ανάγκη της παρατήρησης σου, διότι έχω δει και ακούσει ουκ ολίγα... Ναι, λοιπόν, θα πρέπει να έχεις κάποιες "βάσεις" για να πεις "Θα αρχίσω το κουτάβι με ωμή και φρέσκια διατροφή". Είναι κρίμα να μάθεις από τα λάθη σου σε αυτή την περίπτωση.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μια παρατήρηση εδώ.

Αυτός που ταίζει ωμά το κουτάβι (που δεν ζει στη φύση), να ξέρει τι κάνει
Το γνωριζω αυτο και ειναι ενας λογος που δεν θα τρεφεται αποκλειστικα με αυτο. Αλλα δεν ξερω γιατι θελω να ειμαι σιγουρη οτι τρωει κρεαςμκαι σκεφτηκα αυτη τη λυση. Θα κανω και μια επισκεψη στην κτηνιατρο αυριο να με ενημερωση και αυτη τι δινουμε κσι τι οχι.
 
  • Like
Reactions: takisft


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Το γνωριζω αυτο και ειναι ενας λογος που δεν θα τρεφεται αποκλειστικα με αυτο. Αλλα δεν ξερω γιατι θελω να ειμαι σιγουρη οτι τρωει κρεαςμκαι σκεφτηκα αυτη τη λυση. Θα κανω και μια επισκεψη στην κτηνιατρο αυριο να με ενημερωση και αυτη τι δινουμε κσι τι οχι.
Για barf λίγο δύσκολα να σε ενημερώσει κτηνίατρος. Μάλλον θα σε βρίσει.
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ρώτα και τον/την κτηνίατρο βέβαια...

Δεν κάνει κακό ακόμα και αν έχει αντίθετη άποψη κάνει καλό και στους δύο σας να γνωρίζετε και να υπάρχει feed back αμφίδρομο (πελάτης → κτηνίατρος και κτηνίατρος → πελάτης).
 
  • Like
Reactions: Captain hook