Σωστά κιλά για σκύλο


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Παιδιά καλημέρα, έχω μια απορία
Έχω ενα σκυλί ημίαιμο θηλυκό (είναι τεριερ με κάτι άλλο κατά τον κτηνίατρο) η μικρή ειναι σχεδόν 1 χρόνου

Τώρα ειναι 6,300 κιλά αλλά νομίζω είναι πολύ λίγα..

Πώς θα ξέρω ποια είναι τα ιδανικά της κιλά??
 

Attachments

  • Like
Reactions: dimitris-skg


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Σε ένα ημίαιμο που να ξέρεις ποια θα ήταν τα κανονικά κιλά ? ..δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο που να τα περιγράφει. Ο δικός μου που είναι terrier τέτοιου τύπου περίπου είναι κλεισμένος 9 ετών και είναι 8 κιλά. Μια χαρά την βλέπω πάντως και είναι και όμορφη :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μια χαρά είναι στα κιλά της.
Νομίζω ότι με το μάτι μπορείς να κρίνεις αν ο σκύλος σου είναι εντάξει.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
σας ευχαριστώ
βασικά της δίνω BARF 220 γρ ημερήσιος (είναι το 3% για 7κιλά σκύλο)
και σήμερα μου είπε ο κτηνίατρος ότι είναι πολύ λεπτή και ότι πρέπει να βγει στα 8-9 κιλά (το θεώρησα υπερβολικό το 9 κιλά)
τώρα είναι 6 κιλά

και είμαι σε σύγχυση
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κοίτα η αλήθεια είναι ότι οι φωτογραφίες μπορεί να ξεγελάσουν.
Αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να αυξήσω τα γραμμάρια της καθημερινής τροφής ώστε να πάρει ένα κιλό και να συγκλίνει πιο πολύ στα κιλά που είπε ο κτηνίατρος.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
αυτος παρακατω ειναι ενας πινακας/ μπουσουλας για να καταλαβεις αν το ζωο σου ειναι παχυ ή αδυνατο.

dog-weight-chart.jpg

υ.γ. μην προσπαθεις να κουρεψεις το σκυλο ξυριζοντας του το τριχωμα, του κανεις κακο.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα έλεγα πως είναι σε τέλεια κατάσταση από πλευράς κιλών. Περισσότερο έκρινα από την φωτογραφία που είναι αγκαλιά και στα σκαλοπάτια και θα έλεγα πως από 6-7 κιλά είναι το ιδανικό της βάρος.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and sea-mol


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Βάσει του πίνακα φαίνεται να έχει τα σωστά κιλά... Χμμμ

Αλλά καλού κακού θα αυξήσω λίγο την δοσολογία..

Δεν την κουρεψα μόνος μου, σε άνθρωπο την πήρα.. Έκανε κάτι λάθος?
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
οταν κουρευουν το σκυλο με τη μηχανη, του καταστρεφουν στην ουσια τις φυσικες του αμυνες απεναντι στις καιρικες συνθηκες.
αν θες να τον καλλωπισεις και να τον βοηθησεις με τις νεκρες του τριχες θα πρεπει να τον χτενιζεις για να τις απομακρυνεις.
ολα αυτα βεβαια ποικιλλουν αναλογα με τη φυλη, ή τον τυπο του τριχωματος που εχει ο καθε σκυλος.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Δηλαδή τόσο καιρό κακός την κουρεβαμε το καλοκαίρι για την ζέστη?
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Δηλαδή τόσο καιρό κακός την κουρεβαμε το καλοκαίρι για την ζέστη?
Καλησπέρα σου!! Κουκλίτσα η μικρή!! Δεν προστατεύεις έναν σκύλο από τη ζέστη κουρεύοντάς τον. Έτσι μάλλον τον επιβαρύνεις. Οι τρίχες του σκύλου λειτουργούν ως μόνωση είτε για τη ζέστη και τον ήλιο, είτε για το κρύο και βοηθάνε να παραμένει ο σκύλος στη σωστή θερμοκρασία.
 
  • Like
Reactions: Aslan and spyv


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Οκ άρα δεν κουρεβουμε ποτέ...
Με τις τρίχες που πέφτουν, εσείς πώς το αντιμετωπίζεται?

Συγγνώμη που έφυγα από το θέμα
 


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Προσωπικά τον χτενίζω 2 φορες την εβδομαδα και σκουπίζω κάθε μερα! Αλλα οτι και να κανω μαδαει(το εχω παρει απόφαση πλεον) απλα το περιορίζω σε ενα βαθμό!
 




-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Με τις τρίχες απλά το παίρνεις απόφαση, είτε χτενίζεις κάθε μέρα είτε όχι η σκούπα στο σπίτι είναι επίσης ένα εργαλείο το οποίο είναι απαραίτητο καθημερινά. Αλλά χαλάλι τους (y)
 
  • Like
Reactions: Giota_arg


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
ok παιδιά παρασκευή πρωι θα σας βάλω και αναλυτικές φωτογραφίες της Νάλας να δείτε και για το θέμα κιλών :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf