ΤΟ ΑΚΙΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ!!!!


xronis101

Member
20 Μαρτίου 2012
19
1
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα ακιτα ινου 15 μήνων, είναι τιγρέ μακρύτριχο ολα είναι μια χαρά σωματικά!!!! Το μονο πρόβλημα είναι ότι δεν εχει σηκώσει τα αυτία του!!Ολα τα αδέρφια του τα σηκώσανε τα αυτιά του!!! Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποις? Μπορώ να κάνω κάτι για να τον βοηθήσω να τα σηκώσει? Δέστε και κάποιες φοτο για να καταλάβετε!!!! Είναι αρσενικός!!!
 

Attachments









Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
τι εννοείς με μπλέ χαπάκια? ναι ειναι 15 μήμων!!
Εννοει οτι πλεον δυσκολο(απιθανο) να σηκωθουν...Το σκυλι ειναι πολυ ομορφο,να το χαιρεσαι,εχει πολυ ωραια χαρακτηριστικα.Ελπιζω να μην το εχεις να φυλαει κανενα χωραφι και οι φωτογραφιες να ειναι απλως ενδεικτικες ! Απο που το πηρες αν επιτρεπεται ;
 






xronis101

Member
20 Μαρτίου 2012
19
1
Εννοει οτι πλεον δυσκολο(απιθανο) να σηκωθουν...Το σκυλι ειναι πολυ ομορφο,να το χαιρεσαι,εχει πολυ ωραια χαρακτηριστικα.Ελπιζω να μην το εχεις να φυλαει κανενα χωραφι και οι φωτογραφιες να ειναι απλως ενδεικτικες ! Απο που το πηρες αν επιτρεπεται ;
Να σαι καλα ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!! οχι δεν φυλαει κανενα χωραφι απλος!!! :)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καταλληλοτερος λοιπον για να σου απαντησει στην ερωτηση σου νομιζω πως ειναι ο εκτροφεας σου.Τα πεντιγκρι που παρεθεσες ειναι τα ιδια ! Εκ των πραγματων το σκυλι δεν μπορει να διαγωνιστει σε εκθεσεις καθως ειναι μακρυτριχο,οποτε αν δεν υπαρχει προβλημα υγειας και το θεμα ειναι καθαρα αισθητικο,αποψη μου ειναι να μην αγχωνεσαι.
 


xronis101

Member
20 Μαρτίου 2012
19
1
Καταλληλοτερος λοιπον για να σου απαντησει στην ερωτηση σου νομιζω πως ειναι ο εκτροφεας σου.Τα πεντιγκρι που παρεθεσες ειναι τα ιδια ! Εκ των πραγματων το σκυλι δεν μπορει να διαγωνιστει σε εκθεσεις καθως ειναι μακρυτριχο,οποτε αν δεν υπαρχει προβλημα υγειας και το θεμα ειναι καθαρα αισθητικο,αποψη μου ειναι να μην αγχωνεσαι.
τα αλακσα τα πετιγρκρι!!! μου ειπε μηπως οταν ηταν μικρος χτυπησε καπου η του τα χαιδεβαμε πολυ!!που αυτο δεν νομιζω να εγινε γιατι τον προσεχα πολυ και δεν αφηνα να τον πειραζουν στο κεφαλι!!!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
τα αλακσα τα πετιγρκρι!!! μου ειπε μηπως οταν ηταν μικρος χτυπησε καπου η του τα χαιδεβαμε πολυ!!που αθτο δεν νομιζω να εγινε γιατι τον προσεχα πολυ και δεν αφηνα να τον πειραζουν στο κεφαλι!!!
Στα μακρυτριχα τυχαινει αρκετες φορες τα αυτια τους να ειναι κατεβασμενα.Παιζει ρολο και το βαρος απο την εξτρα τριχα,ή παιζει ρολο και το μεγεθος του αυτιου.Ισως μπορουσες να κανεις κατι οσο ακομα ηταν μικρος,τωρα δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αν δεν υπαρχει προβλημα υγειας και το θεμα ειναι καθαρα αισθητικο,αποψη μου ειναι να μην αγχωνεσαι.
εσυ δεν εχεις αδικο ΑΛΛΑ
οταν ψαχνεις,πας στον σωστο δρομο,δινεις αρκετα χρηηματα γιαυτο που θες και τελικα δεν το εχεις δικαιουσε να εχεις και παραπονα και ανχος και ενα μεγαλο γιατι.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
εσυ δεν εχεις αδικο ΑΛΛΑ
οταν ψαχνεις,πας στον σωστο δρομο,δινεις αρκετα χρηηματα γιαυτο που θες και τελικα δεν το εχεις δικαιουσε να εχεις και παραπονα και ανχος και ενα μεγαλο γιατι.
Νομιζω πως ο φιλος μας επελεξε συνειδητα ενα μακρυτριχο σκυλι,αυτο που λογικα δεν περιμενε ηταν να μην σηκωθουν τα αυτια του.Τα εν λογω σκυλια,ειναι ο ορισμος του πετ,καθως δεν μπορουν να διαγωνιστουν σε εκθεσεις,οποτε ταυτοχρονα και το κοστος αποκτησης τους ειναι (ή τουλαχιστον θα επρεπε να ειναι) πολυ μικροτερο απο τα "κανονικα".Δεν μπορω να ξερω αν απευθηνθηκε νωριτερα στον εκτροφεα του και τι απαντηση πηρε,αλλα αν το εψαξε μετα τον πρωτο χρονο,αργησε χαρακτηριστικα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πάντως κάπου διάβασα ότι τα μακρύτριχα ακίτα αν και εκτός προτύπου έχουν πιο ήπιο χαρακτήρα και πιο εύκολα εκπαιδεύονται. Είναι ομορφούλικο, να το χαίρεσαι και χωρίς να σηκώσει τα αφτιά του
 




Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Μήπως κάτι τέτοιο βοηθούσε; Είναι βέβαια 15 μηνών, αλλά λέω μήπως...
ΒΟΗΘΗΤΙΚΆ ΠΤΕΡΎΓΙΑ ΑΥΤΙΏΝ


http://www.gappay.gr/product.php?id_product=194

Έβαλε ο κτηνιατρός μου στον δικό μου, τα αφήσαμε μια εβδομάδα τα έβγαλα... Το ένα αφτάκι ήταν up το άλλο όχι, μετά από 2 μέρες σήκωσε και το άλλο, αλλά οκ ήταν 5 μηνών και ημίαιμο Γ.Π.
 




xronis101

Member
20 Μαρτίου 2012
19
1
κοιτάξε παιδιά εγω διάλεξα να αποκτήσω ακιτα μακριτυχο!!! δεν θελω να παω σε εκθεση εστι και αλλιώς!! ειχα διαβάση πολύ για τα ακιτα πρί αποκτήσω!!!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Περιμενες μεχρι τωρα για να δεις αν θα σηκωθουν τα αυτια του ; Ή το εψαξες και νωριτερα ρωτωντας τον εκτροφεα σου ; Αυτο στο ρωταω γιατι τωρα εκανες την ερωτηση εδω,αν περιμενες μεχρι τωρα για να δεις αν σηκωθουν,πιστευω πως ηταν λαθος σου.
 


xronis101

Member
20 Μαρτίου 2012
19
1
το επσαξα απο απο πιο πριν!!!γενικα αυτο το ζευγαρωμα αργει να σηκωσει αυτια!!! απο οτι μαθαμε μετα και ο μπαμπας αργισε!!! για αυτο και ήλπιζα μηπως!! και η κτηνιατρος μου που την ειχα ρωτησει οταν ηταν πιο μικρος ειχε πει αν ειναι να τα σηκωσει θα τα σηκωσει αλλιως δεν!!! ειναι στα ειναι στα αιματα ειπε στα γονιδια!! αυτο!!