ΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ BARF


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Σήμερα μίλησα και με barfistas !

Εντύπωση μου κάνει που ο ένας μου είπε ότι θελουμε περίπου 650γρμ ημερησίως ενώ ο άλλος 1 κιλό !
Από ότι θυμάμαι απο barfcode μου είπε το 4% του βάρους του , ενώ από barfistas το 6% .


Ο μικρός είναι 6μηνων ,17 κιλά .
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Σήμερα μίλησα και με barfistas !

Εντύπωση μου κάνει που ο ένας μου είπε ότι θελουμε περίπου 650γρμ ημερησίως ενώ ο άλλος 1 κιλό !
Από ότι θυμάμαι απο barfcode μου είπε το 4% του βάρους του , ενώ από barfistas το 6% .


Ο μικρός είναι 6μηνων ,17 κιλά .
Καπως ετσι πηγαινε...

χαμηλη μετρια αυξημενη δραστηριοτητα

5 – 7 μηνών: 4% του σωματικού του βάρος 5% του σωματικού του βάρος 6% του σωματικού του βάρος
7 – 9 μηνών: 3% του σωματικού του βάρος 4% του σωματικού του βάρος 5% του σωματικού του βάρος
9 μηνών και άνω: 2% του σωματικού του βάρος 3% του σωματικού του βάρος 4% του σωματικού του βάρος
 




Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Πολύ περιεκτική η φωτό!!! Νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα την φτιάχνω κ εγώ !

Σήμερα θα φάει πρώτη μέρα barf ! Έτοιμη βέβαια .Τελευταία φορά που έφαγε κροκέτες ήταν χθες το βράδυ στις 9 . Εχει περάσει 12ωρο . Τον ταΐζω barf ή περιμένω 24ωρο;

Επίσης αυτό με την νηστεία 1 μέρα την εβδομάδα το ακολουθείτε ;
Κ τέλος , υπάρχει λόγος να κάνω βιοχημικές εξετάσεις σε κουταβι 6μηνων ;Λόγω του συκωτιού κτλ που λένε πολλοί .
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Να προσθέσω κάτι στο προηγούμενο μποστ .

Μιλώντας με τον εκπαιδευτή μου , ο οποίος ταΐζει κ ο ίδιος barf . Αν θυμάμαι καλά την φτιάχνει αυτός .

Μου είπε ότι στον δικό μου σκύλο , να την βράζω ένα 5λεπτο να φεύγει το αίμα .
Διότι επειδή είναι λίγο ιδιαίτερος στον χειρισμό ... Θελουμε να έχει αναστολή στην μυρωδιά του αίματος . Να μην του δημιουργηθεί ευχάριστη εμπειρία δλδ στο να τρώει αίμα .
Ότι αυτό δεν αφορά όλους τους σκύλους . Αποκλειστικά τον δικό μου !
Νομίζω ότι μου λέει περίεργα πράγματα κ του το είπα για να είμαι ειλικρινής! Αλλά επέμεινε στην άποψη του .

Έχετε κάποια εμπειρία ; Παρατήρηση ;
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Για ποιό λόγο να μην εθιστεί στο αίμα ? Τι σου είπε ? Για να μην αγριέψει ? Για να μη επιτίθεται εαν κάποιος έχει πληγή π.χ. κι ορμήξει να τον εφάει ? Αν θες διευκρίνησέ το.

Γιατί εχω κάτι σκυλιά υπόψιν, που δεν μπορείς να τα πλησιάσεις και τρώνε κροκέτες :)
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Για ποιό λόγο να μην εθιστεί στο αίμα ? Τι σου είπε ? Για να μην αγριέψει ? Για να μη επιτίθεται εαν κάποιος έχει πληγή π.χ. κι ορμήξει να τον εφάει ? Αν θες διευκρίνησέ το.

Γιατί εχω κάτι σκυλιά υπόψιν, που δεν μπορείς να τα πλησιάσεις και τρώνε κροκέτες :)
Ακριβώς αυτό που έγραψα μου είπε , να συνεχίσει να έχει αναστολή στην μυρωδιά του αίματος .
Εν ολίγοις να μην του αρέσει το αίμα . Επειδή είναι τσοπανοειδές και δύσκολος χαρακτήρας .
Κ είναι όντως δλδ . Αλλά δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι με την τροφή .
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Ακριβώς αυτό που έγραψα μου είπε , να συνεχίσει να έχει αναστολή στην μυρωδιά του αίματος .
Εν ολίγοις να μην του αρέσει το αίμα . Επειδή είναι τσοπανοειδές και δύσκολος χαρακτήρας .
Κ είναι όντως δλδ . Αλλά δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι με την τροφή .
Δεν ασπάζομαι την αποψη αυτή. Τη θεωρω urban legend
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Με ποιο σκεπτικο στο ειπε αυτο? να ματωσεις καπου κ να σε κατασπαραξει?:D
Στη θεση σου δεν θα τον επαιρνα πολυ σοβαρα υποψη
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Πάντως σήμερα το πρωί έκανε το 3ο γεύμα με barf ... Γλύφει κ τα μουστάκια του !!!! Αν έλεγα ότι με την ξηρά τρελαίνεται , αυτό δεν μπορώ να το περιγράψω ! Την ξηρά την κατάπινε σαν μανιασμένος. Τωρα τρώει αναγκαστικά πιο αργά κ ήρεμα αλλά από την λαχτάρα του το μπωλ το μετακινεί 3 μέτρα κατά τη διάρκεια !!!

Αυτό που παρατηρώ επίσης είναι ότι αλλάζει η διαδικασία τουαλέτας ! Δλδ με την ξηρά με 3 γεύματα θα τα είχε κάνει τουλάχιστον 3 φορές . Συνήθως 4 . Τώρα με 3 γεύματα 2 φορές . Μπορεί να είναι τυχαίο . Θα δείξει!
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Με την μπαρφ εχει τεραστια αφομοίωση..τρωει ενα κιλο κ χεζει 100 γρ. , με τη ξηρα θα γινοταν ακριβως το αντιθετο :p
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Με την μπαρφ εχει τεραστια αφομοίωση..τρωει ενα κιλο κ χεζει 100 γρ. , με τη ξηρα θα γινοταν ακριβως το αντιθετο :p
Καλα αυτό ειναι μύθος.. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα σε καμια περίπτωση ο σκύλος στο 1 κιλό μπαρφ βάζει πάνω του 900γραμμ. Μην ξεχνάμε ότι λόγω των νωπων προϊόντων υπάρχει υψηλό ποσοστό υγρασίας που αποβάλλει ο σκύλος με τα ούρα σε αντίθεση με την ξηρά.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Καλα αυτό ειναι μύθος.. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα σε καμια περίπτωση ο σκύλος στο 1 κιλό μπαρφ βάζει πάνω του 900γραμμ. Μην ξεχνάμε ότι λόγω των νωπων προϊόντων υπάρχει υψηλό ποσοστό υγρασίας που αποβάλλει ο σκύλος με τα ούρα σε αντίθεση με την ξηρά.

Προφανως δεν το εννοουσα κυριολεκτικα αυτο με τα 100 γρ.
Αλλα μυθος γενικοτερα οτι βγαζει λιγοτερα,πιο σφηκτα κ πιο ουδετερα σε οσμες κακα απο οτι με τη ξηρα,ειναι αληθεια,το βλεπω καθε μερα στα σκυλια μου.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σας ,
Εδώ κ μια ώρα ο μικρός έχει κάνει 4 εμετούς , στους οποίους βγάζει φαγητό κ υγρά μαζί .
Η τελευταία φορά που έφαγε ήταν το πρωί στις 10 .
Είναι δυνατόν να τον πείραξε η τροφή κ να κάνει εμετό μετά από τόσες ώρες ;
Επίσης έχει χάσει τελείως την όρεξη του.
 








lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Πως την ξεπαγωσες τη barf?
Iσως να τον πειραζει κατι στη puppy(να ειναι καπου αλλεργικος πχ)
Να εισαι ετοιμη παντως να ακουσεις τα χειροτερα για τη μπαρφ απο το κτηνιατρο σου,εκτος αν πεσεις σε περιπτωση
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Πως την ξεπαγωσες τη barf?
Iσως να τον πειραζει κατι στη puppy(να ειναι καπου αλλεργικος πχ)
Να εισαι ετοιμη παντως να ακουσεις τα χειροτερα για τη μπαρφ απο το κτηνιατρο σου,εκτος αν πεσεις σε περιπτωση
Η αλήθεια είναι πως άκουσα ήδη τα χειρότερα ...
Κ πραγματικά δεν ξέρω τι να του δώσω σήμερα , μην αρχίσει πάλι τα ίδια ...

Την ξεπάγωσα στην ψύξη κ για 15 λεπτά έξω . Ότι μου είπαν δλδ .
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ακους τα χειροτερα γιατι τους ερχονται παρα πολλα περιστατικα απο barf κ οι κτηνιατροι δεν ξερουν την προελευση του προιοντος καθε φορα. Barf απο barf εχει μεγαλη διαφορα. Ο κτηνιατρος τι σου ειπε να φαει σημερα για το στομαχακι του; επισης απ οτι διαβαζω του εχεις δωσει αρκετες φορες απο την barf και ηταν οκ και η τουαλετα οκ ετσι δεν ειναι;
 
Last edited: