ΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ BARF


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
οχι σημαίνει πολύ κόκκαλο αλλά μπορει να ειναι και η περίοδος προσαρμογής. Αν έχεις πάρει καποια κιλά για να μην πάνε χαμένα συμπλήρωσε λίγο ψαχνό από κοτόπουλο και κανένα λαχανικό ακόμα και θα είσαι οκ μέχρι να σου τελειώσουν
Ναι έχω αρκετά ακόμα .
Δλδ να βάζω την ίδια ποσότητα ημερησίως , 750γρμ , αλλά λιγότερη από την έτοιμη κ να προσθέτω κοτόπουλο στήθος και μπρόκολο ας πούμε ; Βέβαια το ένα θα είναι κιμάς κ το άλλο κανονικό κομμάτι μπουκιτσες ας πούμε !
 
  • Like
Reactions: vek


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ναι έχω αρκετά ακόμα .
Δλδ να βάζω την ίδια ποσότητα ημερησίως , 750γρμ , αλλά λιγότερη από την έτοιμη κ να προσθέτω κοτόπουλο στήθος και μπρόκολο ας πούμε ; Βέβαια το ένα θα είναι κιμάς κ το άλλο κανονικό κομμάτι μπουκιτσες ας πούμε !
Ευκαιρία να παρατηρήσεις αν προτιμά την "κανονική" υφή κρέατος από το "νιανιά". :p
 
  • Like
Reactions: Orilis and vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ναι έχω αρκετά ακόμα .
Δλδ να βάζω την ίδια ποσότητα ημερησίως , 750γρμ , αλλά λιγότερη από την έτοιμη κ να προσθέτω κοτόπουλο στήθος και μπρόκολο ας πούμε ; Βέβαια το ένα θα είναι κιμάς κ το άλλο κανονικό κομμάτι μπουκιτσες ας πούμε !
ναι , εγώ θα έβαζα μπούτι το προτιμώ αλλά συμπλήρωσε ότι σε βολεύει ειναι ευκαιρία να παίξεις και λίγο με την σπιτική μπαρφ έτσι κια νε εχεις λιγοτερο αγχος οταν γυρισεις 100%
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
ναι , εγώ θα έβαζα μπούτι το προτιμώ αλλά συμπλήρωσε ότι σε βολεύει ειναι ευκαιρία να παίξεις και λίγο με την σπιτική μπαρφ έτσι κια νε εχεις λιγοτερο αγχος οταν γυρισεις 100%
Θα πρέπει να το έχω καταψήξει όμως το κοτόπουλο κάποιες μέρες πριν το δώσω ;;;;
Μαζί με το κόκκαλο το μπούτι ; Όλο;!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Θα πρέπει να το έχω καταψήξει όμως το κοτόπουλο κάποιες μέρες πριν το δώσω ;;;;
Μαζί με το κόκκαλο το μπούτι ; Όλο;!
όχι μόνο το ψαχνό, για αρχή. Όταν αρχίσεις να τους βάζεις κόκκαλο σε σπιτική ξεκίνα με λαιμούς να μάθει να μασάει και να δεις και τι κομμάτια θα του δίνεις.
Εγω πχ στις 3 σκύλες δίνω ολοκληρο πλατάρι και ολόκληρο μπούτι στην μπου που προσπαθεί να το καταπιεί ολόκληρο και πνιγετε το κόβω με τον μπαλτα, και στην γριά μου τώρα πια το κόβω για να της το κάνω πιο εύκολο.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
@lostresam σαν να το τερμάτισες όμως λιγάκι, ε...Εσύ ξέρεις καλύτερα από τι έπαθε αλλεργία το σκυλί του δικού μου γνωστού; τι να πω...
Επίσης, τι σου φαίνεται αστείο εσένα, προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.
Εγώ δεν υποστήριξα ούτε την έτοιμη, ούτε την σπιτική, ούτε την ξηρή. Να διαβάζουμε και λίγο πιο προσεκτικά το γράφουν οι άλλοι, όχι απλά να γράφουμε για να γράψουμε (και να λέμε τα ίδια και τα ίδια). Την εμπειρία που μου έχουν μεταφέρει άνθρωποι που έχω καθημερινή επικοινωνία ανέφερα...Μην τρελαίνεσαι, δεν θα σου κόψουν το μισθό οι εταιρίες έτοιμων barf...
-Καποια απο τα παρακατω δεν απευθυνονται σε εσενα,μη θιχτεις για ολα-
Και εμενα με αφηνει παντελως αδιαφορο να διαβαζω συνεχεια για τη σπιτικη κ το σνομπαρισμα σε εμας τους "χαζους" που παιρνουμε ετοιμη.
Εγω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα ως τωρα με την ετοιμη κ ουτε ατομα που ξερω οτι δινουν στα σκυλια τους.
Δεν λεω οτι δεν μπορει να κατσεις σε χαλασμενο προιον,μπορει η ιδια η εταιρεια να μη φταιει και να φταιει το πετσοπ που δεν εχει κανει σωστη συντηρηση,μπορει ενα λαχανικο ή αλλο συστατικο να το πειραζε στην ετοιμη.Ακομα κ κατι απο τα παραπανω να μην ειναι,ζητας εξηγησεις απο την εταιρια..σε ολους τους χωρους υπαρχουν σωστοι και κακοι επαγγελματιες
Και υπαρχουν ανθρωποι(οταν λεω εταιριες καποιους σας πιανει το επαναστατικο) που κανουν καλη δουλεια,αυτο γιατι να μη το δεχτουμε οταν το βλεπουμε στη πραξη?
Το ιδανικοτερο ειναι να την κανεις μονος σου να βλεπεις τι βαζεις συμφωνω,οπως κ το οτιδηποτε ετοιμο ερχεται στο πιατο μας ,σε εμας τους ανθρωπους,το σπιτικο παντα ειναι πιο υγεινο.
Εμενα η δικη μου λογικη ειναι για τον απλο ιδιοκτητη σκυλου που δεν εχει χρονο να ασχοληθει με σπιτικη-ειδικα οταν εχει μεγαλοσωμα σκυλια-απο το να δινει ξηρα ας παει εστω σε ετοιμη μπαρφ,γιατι απο την δικη μου εμπειρια μονο θετικα εχω να πω.
Εσυ κατσε πιστευε οτι ειμαι βαλτος απο το λομπυ των μπαρφοεταιριων επειδη αναφερθηκα σε 4(!!!) απο αυτες
τι αλλο θα ακουσουμε...
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Μια ερώτηση στους εξοικειωμένους με την εμπορική barf. Εταιρία που να μην δίνει το γεύμα σε κιμά/αχταρμά υπάρχει;
Γιατί μια έτοιμη που είχα δει στην Γαλλία, το γεύμα ερχόταν σε ένα τάπερ που είχε μέσα:
1 σακουλάκι με το κρέας σε κομμάτια (μεγέθους 4x4 περίπου για σκύλο 25 κιλά/medium).
1 σακουλάκι με τα λαχανικά.
1 σακουλάκι με το κόκκαλο τριμμένο.
3-4 φακελάκια με τα συμπληρώματα.
Ξεπάγωνες ανακάτευες και τα έδινες.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Μια ερώτηση στους εξοικειωμένους με την εμπορική barf. Εταιρία που να μην δίνει το γεύμα σε κιμά/αχταρμά υπάρχει;
Γιατί μια έτοιμη που είχα δει στην Γαλλία, το γεύμα ερχόταν σε ένα τάπερ που είχε μέσα:
1 σακουλάκι με το κρέας σε κομμάτια (μεγέθους 4x4 περίπου για σκύλο 25 κιλά/medium).
1 σακουλάκι με τα λαχανικά.
1 σακουλάκι με το κόκκαλο τριμμένο.
3-4 φακελάκια με τα συμπληρώματα.
Ξεπάγωνες ανακάτευες και τα έδινες.
Θα με ενδιέφερε κ εμένα αν υπήρχε κάτι τέτοιο !
Απλά κ μόνο γιατί το μόνο που "φοβαμαι" είναι οι δοσολογίες κ οι χρόνοι κατάψυξης των κρεατων !!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
μπορει η ιδια η εταιρεια να μη φταιει και να φταιει το πετσοπ που δεν εχει κανει σωστη συντηρηση
εσυ που εισαι τοσο υπερμαχος και απαντας λες και εισαι ο νομικος εκπροσωπος των εταιριων, δεν γνωριζεις οτι η voldog (που το ξερω 1000%) παραδιδει απευθειας στους πελατες της;;;
α,σε πιανω αδιαβαστο....
οι χαλασμενες παρτιδες που βρωμουσαν ηταν κατευθειαν απο την πηγη, απο την ιδια την εταιρια...
και επιτελους, διαβασε οτι δεν ειμαι υποστηρικτης καμιας εταιριας, ουτε συγκεκριμενου ειδους τροφης (ξηρη,ετοιμη ή σπιτικη barf), ο καθενας ας ταϊζει το σκυλι του οτι γουσταρει. Εσυ θιγεσαι λες και προκειται να χασεις το μερομακατο...μας την ειπες την αποψη σου πολλακις...το εμπεδωσαμε.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν γνωριζεις οτι παραδιδει απευθειας στους πελατες της;;;

οι χαλασμενες παρτιδες που βρωμουσαν ηταν κατευθειαν απο την πηγη, απο την ιδια την εταιρια...
.
απλα κραταω αυτα
ειναι λογικο να τυχει κατι τετοιο,οσο λογικο μπορει να το πει κανεις.
συνηθως συμβαινει οχι επειδη ειναι κακη η ποιοτητα του κρεατος,των λαχανικων κλπ αλλων που βαζουν μεσα.

ο πιο ευκολος τροπος για να την πατησεις ειναι κατι που κανουμε ολοι μας,δυσκολο βεβαια να την πατησουμε στο ενα συρταρι που κραταμε αδειο για το κρεας του σκλιου μας.
οταν συσκευαζουν το κρεας και μπαινει στα σακουλακια,η οτι αλλο βαζει η εταιαρια, και μπενει στην καταψυξη σε μεγαλες ποσοτητες και στιβαγμενο το ενα πανω στο αλλο (δεν μιλαμε για 50-100 κιλα εδω ε) μπορει να παθεις ζημια ευκολα.

τα εξω εξω σακουλακια θα παγωσουν γρηγορα,τα κεντρικα ας πουμε θα αργησουν να παγωσουν και καπια θα ειναι παγωμενα απο την μια μερια και απο την αλλη ακομα νωπα.
συνηθως για να το αποφυγεις αυτο πρεπει ανα καπια ωρα να γυρνας το εμπορευμα τουμπα ενα ενα για να καταψυχθουν σωστα.

μπορει η εταιρια η οι εταιριες να την πατησαν ετσι
δεν ειναι οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι

αυτο βεβαια δεν δινει κανενα αλλοθι αλλα ειναι ο συνηθεις υποπτος σε τετοιες περιπτωσεις.

ε,σεμνα,δεν αγοραζω ουτε προκειτε να αγορασω ποτε ετοιματζιδικη μπαρφ.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Αγαπητά μέλη,

Ας αποφύγουμε τις προσωπικές εντάσεις. Να μένουμε στην ουσία του θέματος και στις απόψεις μας και όλοι έχουν την δυνατότητα να κρίνουν την ποιότητα κάθε δημοσίευσης.

Σας ευχαριστώ!
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
εσυ που εισαι τοσο υπερμαχος και απαντας λες και εισαι ο νομικος εκπροσωπος των εταιριων, δεν γνωριζεις οτι η voldog (που το ξερω 1000%) παραδιδει απευθειας στους πελατες της;;;
α,σε πιανω αδιαβαστο....
οι χαλασμενες παρτιδες που βρωμουσαν ηταν κατευθειαν απο την πηγη, απο την ιδια την εταιρια...
και επιτελους, διαβασε οτι δεν ειμαι υποστηρικτης καμιας εταιριας, ουτε συγκεκριμενου ειδους τροφης (ξηρη,ετοιμη ή σπιτικη barf), ο καθενας ας ταϊζει το σκυλι του οτι γουσταρει. Εσυ θιγεσαι λες και προκειται να χασεις το μερομακατο...μας την ειπες την αποψη σου πολλακις...το εμπεδωσαμε.
Δεν το γνωριζα οχι,στο συμβολαιο που μου εκανε δεν εγραφε κατι τετοιο :LOL::LOL::LOL:
Τα παμε αυτα μη τα ξαναλεμε,βαλτος ειμαι,με καθε σχολιο μου στο φορουμ κερδιζω ποσοστα απο το λομπι των μπαρφαδων...αστα,μη μπλεξεις
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf