Τάισμα κουταβιού


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
Καλησπέρα. Αποφασίσαμε να φιλοξενήσουμε και να υιοθετήσουμε ένα κουταβάκι 3 εβδομάδων μας είπαν (βάση δοντιων που μόλις σκάνε και ματάκια ανοιχτά) που βρέθηκε παρατημένο σε ένα διπλανό χωριό και δεν μπορούσαν να το κρατήσουν λόγω χρόνου στην φιλοζωική. Το όνομα του Bruno . Είναι 1,4kg περίπου και υπολογίζουμε εμείς να φτάσει 20-30. Το έχουμε βρει λίγο με την τουαλέτα κτλ αλλά έχουμε θέμα με το φαι. Μας είπαν για γάλα σκονη για κουτάβια για δέκα μέρες ακόμα αλλά το τρώει μόνο από σύριγγα και οχι μπιμπερο και αυτό με το ζορι. Το μόνο που τρώει καλύτερα λίγο είναι κροκέτες puppy μουλιασμανες με το γάλα αυτό. Αλλά δεν ξέρω τι ποσότητα να του δώσω μέσα στη μερα. Και αν έχετε κάποια τροφή puppy προτεινόμενη. Πεινάει περίπου ανά 4 ώρες και τα κάνει μία ώρα μετά το φαγητό. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη μπας και το άλλο μικρό μου(Ρεξ) είναι σχεδόν 11 χρονών και δεν θυμάμαι και πολλά από τότε που τον μεγάλωσα FB_IMG_1703848430575.jpg
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
αφου τρωει τις κροκετες μουλιασμενες, δωσ του αυτο. απο ποσοτητα, θα νομιζα οσο θελει τωρα που ναι τοσο μικρο, αλλα ας πει καποιος που ξερει καλυτερα. και το κατσικισιο υποτιθεται οτι ειναι καλο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
αφου τρωει τις κροκετες μουλιασμενες, δωσ του αυτο. απο ποσοτητα, θα νομιζα οσο θελει τωρα που ναι τοσο μικρο, αλλα ας πει καποιος που ξερει καλυτερα. και το κατσικισιο υποτιθεται οτι ειναι καλο.
Καλημέρα για κουτάβια σε σκόνη ναι
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Καλό θα ήταν να μην μουλιάζεις τις κροκέτες σε γάλα αλλά μόνο σε νερό. Μπερδεύονται εντελώς οι διατροφολογικες αξίες.
Κοίτα αφού έχουν δοντάκια και μπορούν να φάνε την έστω και μουλιασμένη την τροφή συνέχισε έτσι. Μπορείς να κοιτάξεις για starter κροκετα ή πατε (αν και τα δύο ποιοτικά είναι αίσχος. Δεν έχω δει νορμάλ εταιρεία να βγάζει starter ή πατέ).
Μπορείς να δεις για κονσερβα chunks puppy.
Η επιλογή της barf μετά τον "απογαλακτισμο" είναι καλή επιλογή.
Απλά μην μπλέκεις πολλές "νεες" τροφές. Κατασταλαξε σε μια ξηρα και μια κονσερβα ξέρω γω και ακολούθησε το.
Πολύ θετικά αντίκτυπα έχω δει σε παρόμοια φάση με σένα. Με core puppy+core puppy κονσερβα. Πολύ ολοκληρωμένοι κωδικοί ειδικά για μια τέτοια ηλικία που μη τι άλλο το έχουν ανάγκη.
 


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Καλό θα ήταν να μην μουλιάζεις τις κροκέτες σε γάλα αλλά μόνο σε νερό. Μπερδεύονται εντελώς οι διατροφολογικες αξίες.
Κοίτα αφού έχουν δοντάκια και μπορούν να φάνε την έστω και μουλιασμένη την τροφή συνέχισε έτσι. Μπορείς να κοιτάξεις για starter κροκετα ή πατε (αν και τα δύο ποιοτικά είναι αίσχος. Δεν έχω δει νορμάλ εταιρεία να βγάζει starter ή πατέ).
Μπορείς να δεις για κονσερβα chunks puppy.
Η επιλογή της barf μετά τον "απογαλακτισμο" είναι καλή επιλογή.
Απλά μην μπλέκεις πολλές "νεες" τροφές. Κατασταλαξε σε μια ξηρα και μια κονσερβα ξέρω γω και ακολούθησε το.
Πολύ θετικά αντίκτυπα έχω δει σε παρόμοια φάση με σένα. Με core puppy+core puppy κονσερβα. Πολύ ολοκληρωμένοι κωδικοί ειδικά για μια τέτοια ηλικία που μη τι άλλο το έχουν ανάγκη.
Καλή χρονιααα.
Πηραμε να δοκιμάσουμε την starter της Eminent (είναι έτσι και ετσι) γτ τελείωνε το λίγο που μας είχαν δώσει μαζι(από χύμα ήταν δν ξέρω τι εταιρεία το προσθέτω σιγά σιγά) γτ της royal που κοιταζα το σταρτερ είναι εντελώς χαλιά. Θα κοιτάξω και την core. Γάλα του βάζω γτ ήταν λίγο αδύνατος και μου είπαν να του δώσω για 10 μέρες ακόμα(μέχρι 1 μηνών) αλλά σκέτο δν το πινει πλέον σκέτο και σιγά σιγά του το μειωνω και με το μουλιασμα στην τροφή. Έχει φτάσει 1550 από 1380 που ήταν στις 28/12 που τον πήραμε και όλο τα κανει και μας μασουλαει χαχ
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλή χρονιααα.
Πηραμε να δοκιμάσουμε την starter της Eminent (είναι έτσι και ετσι) γτ τελείωνε το λίγο που μας είχαν δώσει μαζι(από χύμα ήταν δν ξέρω τι εταιρεία το προσθέτω σιγά σιγά) γτ της royal που κοιταζα το σταρτερ είναι εντελώς χαλιά. Θα κοιτάξω και την core. Γάλα του βάζω γτ ήταν λίγο αδύνατος και μου είπαν να του δώσω για 10 μέρες ακόμα(μέχρι 1 μηνών) αλλά σκέτο δν το πινει πλέον σκέτο και σιγά σιγά του το μειωνω και με το μουλιασμα στην τροφή. Έχει φτάσει 1550 από 1380 που ήταν στις 28/12 που τον πήραμε και όλο τα κανει και μας μασουλαει χαχ
Η eminent κατά βαση καλαμποκορυζο είναι η τροφή της και έχει και 60-70 ευρώ. Είναι ακριβή για αυτά που δίνει. +ότι είναι puppy + maxi puppy. Δεν είναι starter..
Στο κομμάτι του starter(που τι puppy,τι starter απ όσο διαβάζω.). Είναι απλά λίγο πιο ενισχυμένο το starter για ομαλή μετάβαση στην ξηρα. Tον top κωδικό τον έχει η N&D της farmina. Θεωρώ ότι έχει μπλέξει ήδη πάρα πολλά πράγματα. Χύμα,eminent,γάλατα. Θα το τινάξεις. Θέλει σταθεροποιηση σε κάτι καλό και θα ακμάσει.
 


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
Η eminent κατά βαση καλαμποκορυζο είναι η τροφή της και έχει και 60-70 ευρώ. Είναι ακριβή για αυτά που δίνει. +ότι είναι puppy + maxi puppy. Δεν είναι starter..
Στο κομμάτι του starter(που τι puppy,τι starter απ όσο διαβάζω.). Είναι απλά λίγο πιο ενισχυμένο το starter για ομαλή μετάβαση στην ξηρα. Tον top κωδικό τον έχει η N&D της farmina. Θεωρώ ότι έχει μπλέξει ήδη πάρα πολλά πράγματα. Χύμα,eminent,γάλατα. Θα το τινάξεις. Θέλει σταθεροποιηση σε κάτι καλό και θα ακμάσει.
Χμμμ...3κιλο του πήρα την puppy την κανονική όχι την μάξι να είναι πιο μικρές λίγο οι κροκετες. δν πήρα την μεγαλη συσκευασια.αυτή βρήκα για πιο άμεσα που λέει ότι είναι για κουτάβια και για εγκύους κτλ μέχρι να καταλήξω σε ποια θα πάρω μόνιμα ...θα του κόψω από αύριο το γάλα και να φάει μόνο την καινούρια τροφή να δω πως θα πάει. Κι να δω τη wellness core που μου είπες και την n&d
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλημέρα σας και καλή χρονιά!Να σας ζήσει το μικρούλη
απο puppy τροφές προτείνω την acana από γνωστές μάρκες ,pooch and mutt puppy κ το τελευταίο εξάμηνο τρώμε dipaqsense έχει κ σειρά puppy είναι υπό αλλεργική κ έχει πολύ καλά συστατικά ,έχει κ σε κονσέρβα .καλή ζωή σας ευχομαι!
 
  • Like
Reactions: xristinap


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
Φτάσαμε κατα προσεγγιση 2 μηνων σημερα. Οι φωτο ειναι απο στιγμες χαλαρωσης στο παρκο(κοιμαται σε crate αλλα μπαινει και στο παρκο οταν δεν μπορουμε να τον εχουμε εξω με επιβλεψη γτ μικρος γυρνουσε παντου και κουτουλαγε στα επιπλα - νομιζω εχει παθει ηδη εγκεφαλικη βλαβη με τοσες κουτουλιες χαχαχα) και απο 1.400 πηγαμε 4 κιλα. ψηλωνει και τρωει σαν το ζιζανιο χαχαχα.Και κυνηγαει ολη την ωρα τον μεγαλο που εχουμε. Καναμε το πρωτο μας εμβολιο και τωρα που τελειωνει η τροφη που ειχαμε και θα δοκιμασουμε την n&d αλλα ειμαι ακομα αναμεσα στο κοτοπουλο(με το ροδι) ή το αρνι(το κλασικο με τα grains που εχει ή το τροπικαλ) και πρεπει να αποφασισω και να του την παραγγειλω σμρ :LOL:416616138_902343241476006_4533751594901372766_n.jpg417583152_344508111746230_8849697730198662664_n.jpg