Ταξίδι στο εξωτερικό


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Καλησπέρα σε όλους!!
Είναι κάποιοι μήνες που σκέφτομαι έντονα να φύγω από Ελλάδα και όχι επειδή το θέλω αλλά επειδή είναι πολύ δύσκολα εδώ...σε λίγους μήνες θα πάω γερμανια και εκτός από όλα τα χαρτιά που πρέπει να έχω εγώ τι χαρτιά χρειάζεται το σκυλί μου; θα ήθελα να το πάρω μαζί και όχι να το αφήσω Ελλάδα με τους γονείς μου..
Ευχαριστώ πολύ :)
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
πρέπει να ειναι τσιπαρισμένο, να έχει EU Passport και να έχει έγκυρο εμβόλιο λύσσας. Νομίζω κάπου ζητάνε και αποπαρασίτωση αλλά δεν θυμάμαι αν είναι για τη Γερμανία.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe






george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
μιλησε με τον κτηνιατρο σου.

με το καλο να πας και να μας "φερεις" πληροφοριες για την ομορφη Γερμανια.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Οι Γερμανοι σε καποιες περιοχές έχουν διάφορες εξετάσεις και τεστ, για τα πιο κουφά πράγματα (π.χ. εξετάσεις για να μπορείς να ψαρεύεις στη λίμνη, όχι απλά γραφειοκτατικά βγάζεις μια άδεια) και νομίζω ότι καποιες περιοχές έχουν και κάτι αντίστοιχο για σκύλους και σκυλοϊδιοκτήτες (ότι μπορεί ο σκύλος να υπακούει) . Αλλά απλά το εχω ακούσει από φίλους δε μένω Γερμανία οπότε δεν γνωρίζω αν είναι έτσι ή υπερβάλλουν.
 




zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Οι Γερμανοι σε καποιες περιοχές έχουν διάφορες εξετάσεις και τεστ, για τα πιο κουφά πράγματα (π.χ. εξετάσεις για να μπορείς να ψαρεύεις στη λίμνη, όχι απλά γραφειοκτατικά βγάζεις μια άδεια) και νομίζω ότι καποιες περιοχές έχουν και κάτι αντίστοιχο για σκύλους και σκυλοϊδιοκτήτες (ότι μπορεί ο σκύλος να υπακούει) . Αλλά απλά το εχω ακούσει από φίλους δε μένω Γερμανία οπότε δεν γνωρίζω αν είναι έτσι ή υπερβάλλουν.
Για να πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο υπερβολή αλλά τι να πω... Από τους Γερμανούς όλα τα περιμένω :ρ
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Φαντάζομαι ότι αυτές οι πληροφορίες είναι έγκυρες. Εμβόλιο κατά της λύσσας τουλάχιστον 21 μέρες πριν το ταξίδι, ευρωπαϊκό διαβατήριο, τσιπ. Επίσης θα πρέπει να κοιτάξεις για σπίτια που δέχονται σκύλους, ενώ πρέπει να έχεις λέει άδεια για κατοικίδιο με καταβολή ετήσιας εγγραφής απ' ό,τι κατάλαβα.
http://www.expatica.com/de/moving-to/Pet-relocation-to-Germany_100907.html
http://www.howtogermany.com/pages/pets.html

Ίσως από τη Γερμανική Πρεσβεία να μπορούν να σε κατατοπίσουν καλύτερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Οι Γερμανοι σε καποιες περιοχές έχουν διάφορες εξετάσεις και τεστ, για τα πιο κουφά πράγματα (π.χ. εξετάσεις για να μπορείς να ψαρεύεις στη λίμνη, όχι απλά γραφειοκτατικά βγάζεις μια άδεια) και νομίζω ότι καποιες περιοχές έχουν και κάτι αντίστοιχο για σκύλους και σκυλοϊδιοκτήτες (ότι μπορεί ο σκύλος να υπακούει) . Αλλά απλά το εχω ακούσει από φίλους δε μένω Γερμανία οπότε δεν γνωρίζω αν είναι έτσι ή υπερβάλλουν.
Σε όλες τις χώρες, έτσι έπρεπε να είναι. Και ακόμη αυστηρότερα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σε όλες τις χώρες, έτσι έπρεπε να είναι. Και ακόμη αυστηρότερα.
συμφωνω απολυτα, και εφοσον ο σκυλος περασει αυτες τις εξετασεις θα μπορει να μπαινει σε ολους τους χωρους που μπαινουν οι ανθρωποι... ουτοπία για την Ελλάδα??
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Όχι κ σε όλους τους χώρους.Είναι υπερβολή.

Θυμάμαι είχα πάρει τη δική μου πριν λίγο καιρό,σε κρεπερί φίλου.Ας μη τη δέσω έξω λέω,να πάρω ένα καφέ στο μπαμ κ να φύγω.

Ένα κούνημα του κεφαλιού κάνει κ φεύγει σάλιο σαν κορόμηλο κ σκάει στο μάτι της κρεπιέρας.Δε θες να είσαι η επόμενη που θα φάει κρέπα,trust me (εγώ θα έτρωγα δεν έχω πρόβλημα με τα στοματικά υγρά του σκύλου μου :p )
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@zeledaki, πριν φύγετε, κι αφού έχετε ενημερωθεί για τα του ταξιδιού, της εισόδου στη χώρα, της εκεί παραμονής κι ότι άλλο χρειαστείτε, φροντίστε να βρείτε και σπίτι που να δέχονται σκύλους. Παρ'ότι πολύ πιο φιλόζωοι από εμάς, η δυσκολία στην εύρεση σπιτιού που να δέχεται (πόσο μάλλον τρεις) είναι ίδια σχεδόν με της Ελλάδας.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και άλλους δύο ο φίλος της, που αρχικά είχε υιοθετήσει το ζελεδάκι αλλά τα πήρε ο φίλος τελικά.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Όχι κ σε όλους τους χώρους.Είναι υπερβολή.

Θυμάμαι είχα πάρει τη δική μου πριν λίγο καιρό,σε κρεπερί φίλου.Ας μη τη δέσω έξω λέω,να πάρω ένα καφέ στο μπαμ κ να φύγω.

Ένα κούνημα του κεφαλιού κάνει κ φεύγει σάλιο σαν κορόμηλο κ σκάει στο μάτι της κρεπιέρας.Δε θες να είσαι η επόμενη που θα φάει κρέπα,trust me (εγώ θα έτρωγα δεν έχω πρόβλημα με τα στοματικά υγρά του σκύλου μου :p )
εμ, αυτό εν το σκέφτηκα, χαχα! εμείς όμως δεν χάνουμε τα στοματικά μας υγρά ούτε τρίχα οποτε πρεπει να υπαρχει εξαίρεση για μας :p
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι Γερμανοι σε καποιες περιοχές έχουν διάφορες εξετάσεις και τεστ, για τα πιο κουφά πράγματα (π.χ. εξετάσεις για να μπορείς να ψαρεύεις στη λίμνη, όχι απλά γραφειοκτατικά βγάζεις μια άδεια) και νομίζω ότι καποιες περιοχές έχουν και κάτι αντίστοιχο για σκύλους και σκυλοϊδιοκτήτες (ότι μπορεί ο σκύλος να υπακούει) . Αλλά απλά το εχω ακούσει από φίλους δε μένω Γερμανία οπότε δεν γνωρίζω αν είναι έτσι ή υπερβάλλουν.

Αυτο ισχυει για σκυλια που ειναι στην λιστα του εκαστοτε κρατιδιου- καποια απο αυτα ( αλλου ισχυει το 20/40- αλλου εχει λιστες με φυλες αναλυτικα) θα πρεπει να περνανε απο τεστ χαρακτηρα , για να μπορουν να ειναι χωρις φιμοτρο εξω ( χωρις λουρι σχεδον παντου απαγορευεται) και οντος ο ιδιοκτητης θα πρεπει να κανει κατι σαν "τεστ καταλληλοτητας". Σε μικροσωμα σκυλια αυτα δεν ισχυουν πουθενα.
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Παιδιά συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δουλειά αυτές τις μέρες και δεν μπορούσα να μπω στο forum.... Αρχικά να σας ενημερώσω ότι θα πάω μόνη μου χωρίς τον φίλο μου οπότε έχω μόνο ένα σκυλάκι.... Και όντως όλα αυτά χρειάζονται... Έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια της τώρα θα βάζει κάθε χρόνο και έχει και τσιπακι... Τώρα από εκεί και πέρα ότι άλλο χαρτί χρειάζεται για να περάσει στο εξωτερικό θα το κάνουμε... Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf