Τελικα, γινεται να εχεις σκυλο και παιδια;


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Στην αυλη. Με προσβαση στο σπιτι τις ωρες που ειμαι και εγω εκει (δλδ απογευμα). Και φυσικα το χειμωνα τη νυχτα μεσα αν κανει πολυ κρυο, εντονες βροχες κλπ.
Δηλ το χειμώνα που νυχτώνει νωρίς κ το πρόγραμμα είναι "βαρύ" με τα παιδιά (σχολεία, δραστηριότητες, διαβάσματα κλπ) θα ήταν πάρα πολλές ώρες μόνο του... κ θα υπήρχαν κ μέρες που θα ήταν εντελώς μόνο...

Για ένα σκύλο είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεται με την αγελή του κ να έχει σταθερότητα... Τόσο σημαντικό όσο κ για σένα το να είσαι με την οικογένειά σου... Αν το μικρό μείνει έστω κ μια φορά μέσα στο σπίτι ενώ προορίζεται για την αυλή θα πάθει μελαγχολία.. Δεν θα μπορεί να καταλάβει τι είναι αυτό που το χωρίζει από την οικογένεια, ούτε θα μάθει ποτέ πως μόνο στο πολύ κρύο μπορεί να είναι με την αγέλη του... Φαντάζεσαι τα συναισθήματα που θα έχει αυτή η ψυχούλα...??

Από την άλλη, επειδή θέλεις πολύ ένα σκυλάκι... αν ήμουν στη θέση σου, με αυτές τις συνθήκες, ή δεν θα έπαιρνα καθόλου σκύλο, ή θα έπαιρνα 2. Τουλάχιστον να έχει το ένα το άλλο...
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Δηλ το χειμώνα που νυχτώνει νωρίς κ το πρόγραμμα είναι "βαρύ" με τα παιδιά (σχολεία, δραστηριότητες, διαβάσματα κλπ) θα ήταν πάρα πολλές ώρες μόνο του... κ θα υπήρχαν κ μέρες που θα ήταν εντελώς μόνο...

Για ένα σκύλο είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεται με την αγελή του κ να έχει σταθερότητα... Τόσο σημαντικό όσο κ για σένα το να είσαι με την οικογένειά σου... Αν το μικρό μείνει έστω κ μια φορά μέσα στο σπίτι ενώ προορίζεται για την αυλή θα πάθει μελαγχολία.. Δεν θα μπορεί να καταλάβει τι είναι αυτό που το χωρίζει από την οικογένεια, ούτε θα μάθει ποτέ πως μόνο στο πολύ κρύο μπορεί να είναι με την αγέλη του... Φαντάζεσαι τα συναισθήματα που θα έχει αυτή η ψυχούλα...??

Από την άλλη, επειδή θέλεις πολύ ένα σκυλάκι... αν ήμουν στη θέση σου, με αυτές τις συνθήκες, ή δεν θα έπαιρνα καθόλου σκύλο, ή θα έπαιρνα 2. Τουλάχιστον να έχει το ένα το άλλο...
Αυτο με τους 2 σκυλους το εχουμε σκεφτει με τον αντρα μου. Αλλα επειδη 2 σκυλοι θελουν και περισσοτεροι δουλεια, συν αν το παιδι φοβαται τον εναν, πως να εμφανισω με τη μια ενα ντουετο, ηταν στο πργραμμα για αργοτερα. Δηλαδη, ας παρουμε ενα, να το συνηθισουμε και οταν ολοι νιωσουμε ανετα σε μια ρουτινα, μιλαμε και για αλλο.

Τωρα, το εξω, ειναι αδιαπραγματευτο. Και ειναι και βασικως λογος που ψαχνομαι. Βλεπω στις περισσοτερες αυλες σκυλους που ειναι μονο εξω. Ξερω οτι αυτη η αποψη δεν ειναι δημοφιλης και εμενα με προβληματιζει.
Απο την αλλη, δεν ξερω, ο μεσος εργαζομενος ειναι εξω καμια 10αρια ωρες τη μερα. Συν να βγει για ψωνια, επισκεψεις, καφε, γυμναστηριο, να παει τα παιδια φροντιστηριο κλπ κλπ. Γιατι ενα σκυλι να ειναι καλυτερα μεσα απο ο,τι εξω, που εχει και πιο πολλα ερεθισματα. Το δε βραδυ, που ολοι κοιμουνται, περαν της ζεστης, τι διαφορα κανει;
Απο εκει ξεκιναει και ο βασικος προβληματισμος μου: για να περνα καποιος πολυ χρονο με το σκυλο, αν αυτο ειναι πραγματι το σωστο, τοτε μιλαμε μονο για συνταξιουχο η ατεκνη νοικοκυρα. Η σπιτι με πληθος ενηλικων, και με διαφορετικα ωραρια.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αυτή η φοβία που έχει ο μικρός εμφανίστηκε από μόνη της χωρίς λόγο, του την καλλιέργησε κάποιος ή είναι αποτέλεσμα κάποιας τραυματικής εμπειρίας;
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Αυτή η φοβία που έχει ο μικρός εμφανίστηκε από μόνη της χωρίς λόγο, του την καλλιέργησε κάποιος ή είναι αποτέλεσμα κάποιας τραυματικής εμπειρίας;
Χωρις κανενα προφανη λογο. Τωρα, να συνεβη κατι, π.χ. σκυλι που γαβγιζε κλπ σε νηπιακη ηλικια και να μην το πηραμε καν χαμπαρι, δεν ξερω. Ειναι ενταξει με σκυλια που δεν ειναι τεραστεια, εφοσον ειναι ηρεμα, δηλαδη παιζουν μονα τους, κοιμουνται, ασχολουνται με κατι αλλο γενικως. Και τρεμει τα σκυλια που "δειχνουν" αγρια, π.χ. λυκοσκυλα η ροτβαιλερ. Τα υπολοιπα παιδια οχι, οποτε δεν ξερω τι πηγε "στραβα" εδω.
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Αυτο με τους 2 σκυλους το εχουμε σκεφτει με τον αντρα μου. Αλλα επειδη 2 σκυλοι θελουν και περισσοτεροι δουλεια, συν αν το παιδι φοβαται τον εναν, πως να εμφανισω με τη μια ενα ντουετο, ηταν στο πργραμμα για αργοτερα. Δηλαδη, ας παρουμε ενα, να το συνηθισουμε και οταν ολοι νιωσουμε ανετα σε μια ρουτινα, μιλαμε και για αλλο.

Τωρα, το εξω, ειναι αδιαπραγματευτο. Και ειναι και βασικως λογος που ψαχνομαι. Βλεπω στις περισσοτερες αυλες σκυλους που ειναι μονο εξω. Ξερω οτι αυτη η αποψη δεν ειναι δημοφιλης και εμενα με προβληματιζει.
Απο την αλλη, δεν ξερω, ο μεσος εργαζομενος ειναι εξω καμια 10αρια ωρες τη μερα. Συν να βγει για ψωνια, επισκεψεις, καφε, γυμναστηριο, να παει τα παιδια φροντιστηριο κλπ κλπ. Γιατι ενα σκυλι να ειναι καλυτερα μεσα απο ο,τι εξω, που εχει και πιο πολλα ερεθισματα. Το δε βραδυ, που ολοι κοιμουνται, περαν της ζεστης, τι διαφορα κανει;
Απο εκει ξεκιναει και ο βασικος προβληματισμος μου: για να περνα καποιος πολυ χρονο με το σκυλο, αν αυτο ειναι πραγματι το σωστο, τοτε μιλαμε μονο για συνταξιουχο η ατεκνη νοικοκυρα. Η σπιτι με πληθος ενηλικων, και με διαφορετικα ωραρια.

Σε κάθε πράξη μας... είναι σημαντικό να γνωρίζουμε το κίνητρό μας... κ να γνωρίζουμε επίσης το αντίκτυπο αυτής...
Έχεις σκεφτεί τα δικά σου κίνητρα…? Για ποιο λόγο θες σκύλο…κ αν μέσα σε αυτά τα κίνητρα συμπεριλαμβάνεται το τι είναι καλύτερο για την ψυχή του?

Τα σκυλιά έχουν συναισθήματα που δεν είναι υποδεέστερα από τα ανθρώπινα… Κάθε ψυχή είναι το ίδιο…
Η αγάπη είναι ευθύνη κ αυτό σημαίνει πως αποφεύγω όσο μπορώ κάτι που προκαλεί θλίψη σε μια ψυχή που έχω την ευθύνη της… Τα σκυλιά., όπως κ οι άνθρωποι, ζουν μόνο σε αγέλες… Αν απομονώσεις έναν άνθρωπο πως θα αισθάνεται..?? Το ίδιο είναι κ για μια σκυλίσια ψυχή…

Μπορεί κάποιοι να μην περνούν πολύ χρόνο με το σκύλο τους.. αλλά για τον σκύλο είναι εξαιρετικά σημαντικό να είναι κοντά τους κ να νιώθει πως είναι στον χώρο της αγέλης του…

Ναι, υπάρχουν πολλά σκυλιά σε μια αυλή, απομονωμένα από την οικογένεια, αλλά δεν είναι ένα επιχείρημα που μας επιτρέπει να κάνουμε όλοι το ίδιο... Υπάρχουν πολλοί γονείς που χτυπούν τα παιδιά τους.. Αν αρχίσω να χτυπώ κ εγώ το δικό μου παιδί θα με καθησυχάζει αυτή η σκέψη..??

Σε κάθε περίπτωση… σου εύχομαι να αποφασίσεις με σοφία κ αγάπη!
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Σε κάθε πράξη μας... είναι σημαντικό να γνωρίζουμε το κίνητρό μας... κ να γνωρίζουμε επίσης το αντίκτυπο αυτής...
Έχεις σκεφτεί τα δικά σου κίνητρα…? Για ποιο λόγο θες σκύλο…κ αν μέσα σε αυτά τα κίνητρα συμπεριλαμβάνεται το τι είναι καλύτερο για την ψυχή του?

Τα σκυλιά έχουν συναισθήματα που δεν είναι υποδεέστερα από τα ανθρώπινα… Κάθε ψυχή είναι το ίδιο…
Η αγάπη είναι ευθύνη κ αυτό σημαίνει πως αποφεύγω όσο μπορώ κάτι που προκαλεί θλίψη σε μια ψυχή που έχω την ευθύνη της… Τα σκυλιά., όπως κ οι άνθρωποι, ζουν μόνο σε αγέλες… Αν απομονώσεις έναν άνθρωπο πως θα αισθάνεται..?? Το ίδιο είναι κ για μια σκυλίσια ψυχή…

Μπορεί κάποιοι να μην περνούν πολύ χρόνο με το σκύλο τους.. αλλά για τον σκύλο είναι εξαιρετικά σημαντικό να είναι κοντά τους κ να νιώθει πως είναι στον χώρο της αγέλης του…

Ναι, υπάρχουν πολλά σκυλιά σε μια αυλή, απομονωμένα από την οικογένεια, αλλά δεν είναι ένα επιχείρημα που μας επιτρέπει να κάνουμε όλοι το ίδιο... Υπάρχουν πολλοί γονείς που χτυπούν τα παιδιά τους.. Αν αρχίσω να χτυπώ κ εγώ το δικό μου παιδί θα με καθησυχάζει αυτή η σκέψη..??

Σε κάθε περίπτωση… σου εύχομαι να αποφασίσεις με σοφία κ αγάπη!
Προφανως και με προβληματιζει παρα πολυ το θεμα. Αλλιως δε θα ειχα ξεκινησει και τη συζητηση. Αναρρωτιεμαι σοβαρα τι ρολο παιζει ο χωρος υπνου. Δεν θεωρω οτι ο χρονος που τα παιδια κοιμουνται π.χ. ειναι χρονος που περναμε μαζι. Ακομη και αν ειναι στο δωματιο μου, απο τη στιγμη που παυουν να περνανε τη μιση νυχτα θηλαζοντας. Οποτε γιατι αυτος ο χρονος υπνου κανει διαφορα στο σκυλι; Ειλικρινης απορια. Εξαιρειται προφανως κουταβι που θελει ταισμα με μπιμπερο, αλλα ποτε δεν θα αναλαμβανα τετοια φροντιδα.
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Αυτή η απορία θα σου λυθεί... (γιατί δεν είναι μόνο η ερώτηση που εστιάζεις) αν αρχίσεις κ ψάχνεις για τους σκύλους κ για τον τρόπο που αισθάνονται κ λειτουργούν κ στρέψεις τα μάτια σου εξώ από τον εαυτό σου, με ενδιαφέρον για μια άλλη ψυχή που δεν καταλαβαίνεις προς το παρόν...
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Τωρα, το εξω, ειναι αδιαπραγματευτο. Και ειναι και βασικως λογος που ψαχνομαι. Βλεπω στις περισσοτερες αυλες σκυλους που ειναι μονο εξω. Ξερω οτι αυτη η αποψη δεν ειναι δημοφιλης και εμενα με προβληματιζει.
Απο την αλλη, δεν ξερω, ο μεσος εργαζομενος ειναι εξω καμια 10αρια ωρες τη μερα. Συν να βγει για ψωνια, επισκεψεις, καφε, γυμναστηριο, να παει τα παιδια φροντιστηριο κλπ κλπ. Γιατι ενα σκυλι να ειναι καλυτερα μεσα απο ο,τι εξω, που εχει και πιο πολλα ερεθισματα. Το δε βραδυ, που ολοι κοιμουνται, περαν της ζεστης, τι διαφορα κανει;
Απο εκει ξεκιναει και ο βασικος προβληματισμος μου: για να περνα καποιος πολυ χρονο με το σκυλο, αν αυτο ειναι πραγματι το σωστο, τοτε μιλαμε μονο για συνταξιουχο η ατεκνη νοικοκυρα. Η σπιτι με πληθος ενηλικων, και με διαφορετικα ωραρια.
Δεν είναι θέμα δημοφιλούς ή μη άποψης. Δεν είναι καν θέμα άποψης.
Είναι θέμα φιλοσοφίας.
Εσύ (το περιβάλλον σου, οι γείτονες κλπ) θεωρούν τον σκύλο μέλος του live stock της οικογένειας. Σαν τις κότες ένα πράγμα. Το ταΐζουμε, το ποτίζουμε, του φτιάχνουμε ένα σπίτι στην αυλή, ασχολούμαστε 10-20 λεπτά την ημέρα μαζί του και τέλος. Τα "ζωντανά" που λέγαμε παλιά.
Άλλοι τον θεωρούν ισότιμο μέλος της οικογένειας τους. Που σημαίνει, ότι ζει με την οικογένεια. Όπως τα παιδιά. Και συμμετέχει στις δραστηριότητες της οικογένειας για όσες ώρες είναι στο σπίτι. Κι αυτοί έχουν δουλειές, υποχρεώσεις, κοινωνική ζωή. Δεν είναι ούτε αργόσχολοι, ούτε συνταξιούχοι, ούτε άτεκνες νοικοκυρές. Αλλά όπως επιδιώκουν να συμπεριλαμβάνουν τα παιδιά τους στις δραστηριότητες τους (στο μέτρο του εφικτού) το ίδιο κάνουν και για σκυλιά τους.
Αυτή είναι η διαφορά. Και δεν είναι κάτι που "μπαλώνεται" με συμβιβασμούς.

Θέλεις "ζωντανό" για να φυλάει την αυλή και να παίζουν πότε-πότε τα παιδιά ή ακόμα ένα νέο μέλος στην οικογένεια σου;
Είναι μια απόφαση που μόνο εσύ μπορείς να πάρεις, και θα πρέπει να συνυπολογίσεις ότι θα επηρεάσει όχι μόνο εσένα και την οικογένεια σου αλλά και την ζωή ενός σκύλου.

Οποτε γιατι αυτος ο χρονος υπνου κανει διαφορα στο σκυλι; Ειλικρινης απορια.
Αν είχες ένα σπιτάκι στην αυλή, θα έβαζες ένα μόνο (προεφηβικό) παιδί σου να κοιμάται εκεί το βράδυ μόνο του, όταν όλοι οι υπόλοιποι θα κοιμάστε στο σπίτι; Τι θα σκεφτόταν αυτό το παιδί; Θα θεωρούσε τον εαυτό του ισότιμο μέλος της οικογένειας; Το σκεπτικό είναι ακριβώς το ίδιο. Ο σκύλος βλέπει την οικογένεια σαν αγέλη και εσύ τον απομονώνεις από αυτή. Άρα η αγέλη του τον απορρίπτει.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Η κατάληξη του πιθανού σκύλου σε αυτή τη φάση όπως την περιγράφεις είναι προδιαγεγραμμένη. Τον πρώτο καιρό θα είναι συχνά πυκνά μέσα, όχι όλη την ώρα, και τα παιδιά θα είναι ενθουσιασμένα με το νέο τους παιχνίδι. Όσο περνάει ο καιρός οι επισκέψεις στο μέσα όλο και θα μειώνονται όπως επίσης και ο χρόνος ενασχόλησης. Στο τέλος η μόνη επαφή θα είναι ένα χάδι όταν μπαίνετε και όταν βγαίνετε και ένα χάδι όταν του βάζετε φαγητό, μετά από τσακωμούς, που και αυτό εσύ θα το κάνεις γιατί κανείς άλλος δεν θα το κάνει. Όχι από κακία η αδιαφορία αλλά γιατί δεν υπάρχει η ανάλογη παιδεία.

Αν έχεις μεγαλώσει με την νοοτροπία την κλασική του χωριού, χωρίς παρεξήγηση, ότι η θέση του σκύλου είναι κυρίως έξω, ανεξαρτήτως φιλής, θα σου είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις δεν το παρεξηγώ. Αυτό φαίνεται και από τα μηνύματά σου διαφορετικά δεν θα είχες τέτοιους προβληματισμούς. Αν λοιπόν εσύ δεν έχεις ριζωμένη στο dna σου μια συγκεκριμένη θεώρηση των πραγμάτων φαντάσου πόσο δύσκολο είναι να το μεταλαμπαδεύσεις στα παιδιά σου.

Όσο για το τι διαφορά έχει για το σκύλο το μέσα με το έξω όλα συνοψίζονται σε μια λέξη «κίνδυνος». Όταν ο σκύλος είναι έξω είναι εκτεθειμένος σε πολλούς κινδύνους, ειδικά το βράδυ, και το βασικό ότι δεν κάνουν όλες οι φυλές για έξω όπως και να το κάνουμε.

Φιλικά σου λέω μην πάρεις σκύλο τώρα τουλάχιστον γιατί μέσα στις τόσες σου ευθύνες θα φορτωθείς και άλλη μια.
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Δεν είναι θέμα δημοφιλούς ή μη άποψης. Δεν είναι καν θέμα άποψης.
Είναι θέμα φιλοσοφίας.
Εσύ (το περιβάλλον σου, οι γείτονες κλπ) θεωρούν τον σκύλο μέλος του live stock της οικογένειας. Σαν τις κότες ένα πράγμα. Το ταΐζουμε, το ποτίζουμε, του φτιάχνουμε ένα σπίτι στην αυλή, ασχολούμαστε 10-20 λεπτά την ημέρα μαζί του και τέλος. Τα "ζωντανά" που λέγαμε παλιά.
Άλλοι τον θεωρούν ισότιμο μέλος της οικογένειας τους. Που σημαίνει, ότι ζει με την οικογένεια. Όπως τα παιδιά. Και συμμετέχει στις δραστηριότητες της οικογένειας για όσες ώρες είναι στο σπίτι. Κι αυτοί έχουν δουλειές, υποχρεώσεις, κοινωνική ζωή. Δεν είναι ούτε αργόσχολοι, ούτε συνταξιούχοι, ούτε άτεκνες νοικοκυρές. Αλλά όπως επιδιώκουν να συμπεριλαμβάνουν τα παιδιά τους στις δραστηριότητες τους (στο μέτρο του εφικτού) το ίδιο κάνουν και για σκυλιά τους.
Αυτή είναι η διαφορά. Και δεν είναι κάτι που "μπαλώνεται" με συμβιβασμούς.

Θέλεις "ζωντανό" για να φυλάει την αυλή και να παίζουν πότε-πότε τα παιδιά ή ακόμα ένα νέο μέλος στην οικογένεια σου;
Είναι μια απόφαση που μόνο εσύ μπορείς να πάρεις, και θα πρέπει να συνυπολογίσεις ότι θα επηρεάσει όχι μόνο εσένα και την οικογένεια σου αλλά και την ζωή ενός σκύλου.



Αν είχες ένα σπιτάκι στην αυλή, θα έβαζες ένα μόνο (προεφηβικό) παιδί σου να κοιμάται εκεί το βράδυ μόνο του, όταν όλοι οι υπόλοιποι θα κοιμάστε στο σπίτι; Τι θα σκεφτόταν αυτό το παιδί; Θα θεωρούσε τον εαυτό του ισότιμο μέλος της οικογένειας; Το σκεπτικό είναι ακριβώς το ίδιο. Ο σκύλος βλέπει την οικογένεια σαν αγέλη και εσύ τον απομονώνεις από αυτή. Άρα η αγέλη του τον απορρίπτει.
Mα ο προβληματισμος μου ειναι ακριβως το "συμμετεχει στις δραστηριοπτητες της οικογενειας οσες ωρες ειναι στο σπιτι". Παιζει η δεν παιζει ρολο το τι συμβαινει αυτες τις ωρες, και ποσες ειναι;

Τωρα για τον σκυλο σαν παιδι, οχι. Ομολογω οτι ποτε και με τιποτα. Και να πω την αμαρτια μου, ποτε δεν ακουσα στον κυκλο μου γονιο, οσο και να το αγαπουσε το σκυλι, οσο και να το νοιαζοταν, να λεει κατι τετοιο.
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Η κατάληξη του πιθανού σκύλου σε αυτή τη φάση όπως την περιγράφεις είναι προδιαγεγραμμένη. Τον πρώτο καιρό θα είναι συχνά πυκνά μέσα, όχι όλη την ώρα, και τα παιδιά θα είναι ενθουσιασμένα με το νέο τους παιχνίδι. Όσο περνάει ο καιρός οι επισκέψεις στο μέσα όλο και θα μειώνονται όπως επίσης και ο χρόνος ενασχόλησης. Στο τέλος η μόνη επαφή θα είναι ένα χάδι όταν μπαίνετε και όταν βγαίνετε και ένα χάδι όταν του βάζετε φαγητό, μετά από τσακωμούς, που και αυτό εσύ θα το κάνεις γιατί κανείς άλλος δεν θα το κάνει. Όχι από κακία η αδιαφορία αλλά γιατί δεν υπάρχει η ανάλογη παιδεία.

Αν έχεις μεγαλώσει με την νοοτροπία την κλασική του χωριού, χωρίς παρεξήγηση, ότι η θέση του σκύλου είναι κυρίως έξω, ανεξαρτήτως φιλής, θα σου είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις δεν το παρεξηγώ. Αυτό φαίνεται και από τα μηνύματά σου διαφορετικά δεν θα είχες τέτοιους προβληματισμούς. Αν λοιπόν εσύ δεν έχεις ριζωμένη στο dna σου μια συγκεκριμένη θεώρηση των πραγμάτων φαντάσου πόσο δύσκολο είναι να το μεταλαμπαδεύσεις στα παιδιά σου.

Όσο για το τι διαφορά έχει για το σκύλο το μέσα με το έξω όλα συνοψίζονται σε μια λέξη «κίνδυνος». Όταν ο σκύλος είναι έξω είναι εκτεθειμένος σε πολλούς κινδύνους, ειδικά το βράδυ, και το βασικό ότι δεν κάνουν όλες οι φυλές για έξω όπως και να το κάνουμε.

Φιλικά σου λέω μην πάρεις σκύλο τώρα τουλάχιστον γιατί μέσα στις τόσες σου ευθύνες θα φορτωθείς και άλλη μια.
Να σε ρωτησω τι εννοεις με το "παιδεια"; Δεν προσβαλλομαι, μην ανησυχεις, δεν το ρωταω με αυτη την εννοια.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτη η συγκριση "ισοτιμιας" μελους οικογενειας σκυλου-παιδιου, απλα με ξεπερναει........
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Να σε ρωτησω τι εννοεις με το "παιδεια"; Δεν προσβαλλομαι, μην ανησυχεις, δεν το ρωταω με αυτη την εννοια.
Εννοώ να βλέπεις το σκύλο σαν ισότιμο μέλος και να μην έχεις όλους τους προβληματισμούς που έχεις παραθέσει. Για μια μερίδα ανθρώπων είναι αδιανόητο να βρίσκεται σκύλος σε μόνιμη βάση στην στην αυλή.
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Για να συνοψισω μερικους προβληματισμους που εχω:
Εχω μιλησει τον τελευταιο χρονο πραγματικα με οποιον ξερω που εχει σκυλο. Και δεν εννοω οσους εχουν σκυλο και εχουν ξεχασει και πως τον λενε. Οι αποψεις που εχω μαζεψει ειναι πολυ ετεροκλητες.
Να δωσω μερικα παραδειγματα, εχω ακουσει κοσμο που νιωθει καλα με τον εαυτο του και ο σκυλος ειναι σε διαμερισμα, μεσα, και αρκετες ωρες σε crate, με μια μγαλη βολτα το βραδυ.
Εχω ακουσει απο αλλους λενε οτι αυτη η συμπεριφορα προς το σκυλο ειναι ακραια εγωιστικη και επρεπε να θεωρεισαι εγκληματιας αν το κανεις αυτο στο ζωο.
Εχω ακουσει κοσμο να λεει οτι το σκυλι πρεπει να ειναι οσο πιο πολυ ωρα στη φυση, κατα προτιμηση με αλλα ζωα, και οτι μεσα ειναι μονο για προστασια αν συμβει κατι (π.χ. ασθενεια η καταιγιδα).
Εχω παλι ακουσει απο αλλους να κριτικαρει αυτο το δευτερο γκρουπ οτι εχει τα ζωα παραμελημενα.
Και πιστεψτε με, και τα δυο γκρουπ εχουν εντονες αποψεις για το θεμα. Οποτε εχω προβληματιστει πραγματικα πολυ και μπερδευτει. Να πω την αληθεια, για μενα π.χ. το σκυλος σε crate ακουγεται εξισου φρικτο με το σκυλος δεμενος 8 ωρες στο καγκελο της αυλης. Αλλα περα απο αυτα τα δυο για τα οποια ξερω οτι αρνουμαι να τα κανω και τα δυο, ψαχνομαι.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Εννοώ να βλέπεις το σκύλο σαν ισότιμο μέλος και να μην έχεις όλους τους προβληματισμούς που έχεις παραθέσει. Για μια μερίδα ανθρώπων είναι αδιανόητο να βρίσκεται σκύλος σε μόνιμη βάση στην στην αυλή.
Οκ, οχι κανεναν κατοικιδιο ποτε δεν ηταν και δε θα ειναι ισοτιμο μελος, αν αυτο εννοεις. Ειναι κατοικιδια. Τα αγαπαω, τα ποναω, θα τα ταισω, θα παιξω μαζι τους, θα τα παω στο γιατρο. Δεν ειναι οικογενεια, ειναι ζωα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οκ, οχι κανεναν κατοικιδιο ποτε δεν ηταν και δε θα ειναι ισοτιμο μελος, αν αυτο εννοεις. Ειναι κατοικιδια. Τα αγαπαω, τα ποναω, θα τα ταισω, θα παιξω μαζι τους, θα τα παω στο γιατρο. Δεν ειναι οικογενεια, ειναι ζωα.
Σαφώς και είναι ζώα. Και είναι στο χαμηλότερο σκαλοπάτι της ιεραρχίας σε μια οικογένεια. Δεν είπα πουθενά για ισότητα. Άλλο ισοτιμίια και άλλο ισοτητα.
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Με κινδυνο να το γυρισουμε στη φιλοσοφια, ποια η διαφορα ισοτητας και ισοτιμιας;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@linak
Για το σκυλο που βρισκεται εξω (και μεσα βεβαια) αυτο που πρεπει να φροντισεις (εσυ κ ο εκαστοτε ιδιοκτητης) ειναι να μην ειναι παραμελημενος κ να ειναι ασφαλης.
Αντιληψεις του στυλ το σκυλι ισοδυναμει με παιδι, η πρεπει να ειναι μαζι στο σπιτι να μην παθει εμπλοκη η ψυχοσυνθεση του κλπ εγω δεν τα συμμεριζομαι.....

Στο πλαισιο του παραπανω, θα πρεπει να μπορεις να ασχοληθεις ποιοτικα αρκετα στην αρχη (μεχρι να μπουν κανονες κ να μαθει συμπεριφορες) κ λιγοτερο μετα, αλλα αρκετο χρονο παντα, ωστε να ειναι εκτωνομενος, χαρουμενος, κ να νιωθει καλα μαζι σας ο σκυλος, ικανο χρονο για να νιωθει οτι "ανηκει" στην οικογενεια.....

Το πλεονεκτημα του να εχεις κηπο ειναι οτι μπορουν παιδια κ σκυλι να παιξουν με ασφαλεια χωρου η οτι μπορεις ανα πασα ωρα να βγεις απο την πορτα κ εχεις χωρο στην διαθεση σου να κανεις οτιδηποτε... 10' να διαθεσετε εκαστος σαν οικογενεια (οι γονεις λιγονπαραπανω βεβαια γιατι θα εχετε κ το εργο της επιβλεψης) ο σκυλος εχει μια ωρα καθαρο ποιοτικο χρονο..... Ειναι περισσοτερο απ οσο διαθετει μια γυναικα που εργαζεται κ εχει δυο σκυλια για παραδειγμα......

Απο την αλλη το να εχεις κηπο, σε διευκολυνει (ειπαμε οχι εσενα τον εκαστοτε) να "ξεχασεις" οτι εχεις σκυλο, κ αυτο ειναι που φοβουνται οι περισσοτεροι απο δω μεσα.......
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Με κινδυνο να το γυρισουμε στη φιλοσοφια, ποια η διαφορα ισοτητας και ισοτιμιας;
Θα σου το πω χοντρά χοντρά για να μην γυρίσει σε φιλοσοφική η κουβέντα και ξεφύγουμε εντελώς από την ουσία. Ο άντρας και η γυναίκα δεν είναι ίσοι, γιατί δεν μπορεί να είναι, είναι ισότιμοι.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Πολυ μπλα μπλα για το τιποτα. Ναι υπαρχουν ολων των ειδων οι φιλοσοφιες και τα επιχειρηματα που τις στηριζουν. Εσυ με ποια νιωθεις καλυτερα? Ποια σε καλυπτει? Γιατι εσυ εισαι αυτη που θα ζησει με τον σκυλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3