Τη βοηθεια σας παρακαλω!


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
14 ράματα;;;:eek:
Με 14 ράματα δεν το λες και κόψιμο. Σφάξιμο ειναι.
Περαστικα
Γδαρσιμο! Αλλιως θα ηταν πολυ δυσκολα τα πραγματα.
Επειδη την ειδα την διαδικασια, προσπαθησε να μην ειναι τα ραμματα στην κλειδωση οριζοντια. Τα εφερε καθετα για να εχει μεγαλυτερη ταση οπως ειπε. (Αν καταλαβα καλα...) και καπως στο πλαι.


Ρε τι πάθατε καλοκαιριάτικα!
Περαστικά!
Οι γάζες πότε βγαίνουν?
7-10 μερες τα ραμματα. Τερμα οι κατσικιες στις ραχουλες για λιγο.

Οσο και να ναι! Φτηνα τη γλιτωσαμε!
 
  • Like
Reactions: spyv




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Tip: Πάρε χαρτοταινία αυτοκόλλητη, και πέρνα μία γύρω-γύρω την γάζα, να μην γίνει ελεεινή. Αν δεν έχει ήδη γίνει δηλαδή. Και άλλαζε την χαρτοταινία, όποτε γίνεται μαύρη ;)

Περαστικά του, του μαλλιά. Τυχερός ήταν, που βρήκατε σούπερ γιατρό. Στο κινητό τον βρήκες και ήρθε και άνοιξε Κυριακάτικα; Μπράβο του!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Tip: Πάρε χαρτοταινία αυτοκόλλητη, και πέρνα μία γύρω-γύρω την γάζα, να μην γίνει ελεεινή. Αν δεν έχει ήδη γίνει δηλαδή. Και άλλαζε την χαρτοταινία, όποτε γίνεται μαύρη ;)
Δεν πρέπει να "αναπνέει" όμως?
Πάντως εγώ που είχα πρόσφατα σκύλο με πληγή/γδάρσιμο (δεν κάναμε ράματα) αλλά φόρεσε νάρθηκα (είχε και σπάσιμο) για 15 μέρες και άρα ήταν δεμένο, όταν βγήκε ο νάρθηκας μας πήρε η μπόχα σαν ένα βουνό από πτώματα. Είχε μολυνθεί και βρωμούσε ελεεινά. Μετά το πλάκωνα στο oxyvet σπρέυ, οκ σε 3-4 μέρες συνήρθε.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ναι βρε. Φυσικά θα αναπνέει. Δεν θα το κλείσει αεροστεγώς. Οσο αναπνέει τώρα με τον επίδεσμο, θα αναπνέει και με την χαρτοταινία.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Tip: Πάρε χαρτοταινία αυτοκόλλητη, και πέρνα μία γύρω-γύρω την γάζα, να μην γίνει ελεεινή. Αν δεν έχει ήδη γίνει δηλαδή. Και άλλαζε την χαρτοταινία, όποτε γίνεται μαύρη ;)

Περαστικά του, του μαλλιά. Τυχερός ήταν, που βρήκατε σούπερ γιατρό. Στο κινητό τον βρήκες και ήρθε και άνοιξε Κυριακάτικα; Μπράβο του!
Πηρα απ οτι καταλαβα την ιδιοκτητρια και μου δωσε το τηλεφωνο του λεγοντας μου οτι ηταν εκει. Και οντως ηρθε και ενα αλλο σκυλι μετα.

Αυτη ειναι η κατασκευη. Αυτο το πρασινο κολλητικο λες οτι θα βρωμισει;

Παροχετευση δεν εχει. Μου ειπε σε 4 μερες να ανοιχτει και να το δει γιατρος.

Το θεμα που εχω ειναι οτι δεν μπορει να συνηθισει το ναρθηκα σα δεκανικι και δεν κινειται. Ελπιζω η αναγκη να τον κανει.
 

Attachments



mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Κακομοιρακι.... Λογικά δεν θα το συνηθίσει? Πόσο θα κρατήσετε τον νάρθηκα? Περαστικά σας και πάλι
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Παροχετευση δεν εχει. Μου ειπε σε 4 μερες να ανοιχτει και να το δει γιατρος.
.
Αν θυμάσαι μια ιστορία με τον Τζιμάκο χωρίς παροχέτευση είχαμε θέματα μεγάλα και άργησε η ανάρρωση 1 μήνα περίπου. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Αφού θα τον δει σε 4 ημέρες ελπίζω ότι δεν θα υπάρξει θέμα. Περαστικά και πάλι.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αυτο το πρασινο κολλητικο λες οτι θα βρωμισει;
Ναι. Επίδεσμος είναι. Βέβαια, δεν μπορώ να καταλάβω...λες ότι είναι νάρθηκας. Δηλαδή, έχει και κομμάτι γύψο από κάτω; Τύπου, να μην μπορεί να το λυγίσει; Σε μεγάλη έκταση το έχει δέσει πάντως ε;

* Ποιά ιδιοκτήτρια πήρες; Του κτηνιατρείου;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Κακομοιρακι.... Λογικά δεν θα το συνηθίσει? Πόσο θα κρατήσετε τον νάρθηκα? Περαστικά σας και πάλι
Ετσι πιστευω και γω αλλα προς το παρον τον ποναει πολυ. Κανει το διαβητη. Ο ναρθηκας καρφωμενος στο εδαφος και τα αλλα τρια ποδια βηματακια γυρω γυρω.
:)
Αν θυμάσαι μια ιστορία με τον Τζιμάκο χωρίς παροχέτευση είχαμε θέματα μεγάλα και άργησε η ανάρρωση 1 μήνα περίπου. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Αφού θα τον δει σε 4 ημέρες ελπίζω ότι δεν θα υπάρξει θέμα. Περαστικά και πάλι.
Περαστικά στον όμορφο :love: (4 μέρες κλειστό το τραύμα δεν είναι πολύ ; )
Τον ρωτησα τρεις τεσσερις φορες αν θα ειναι οκ και πως θα ξερω οτι ειναι οκ η πληγη αφου δε θα τη βλεπω. Και μου υποσχεθηκε σχεδον :p οτι με την αντιβιωση δε θα χει προβλημα για τις επομενες μερες. Να αγχωθω;

Ναι. Επίδεσμος είναι. Βέβαια, δεν μπορώ να καταλάβω...λες ότι είναι νάρθηκας. Δηλαδή, έχει και κομμάτι γύψο από κάτω; Τύπου, να μην μπορεί να το λυγίσει; Σε μεγάλη έκταση το έχει δέσει πάντως ε;

* Ποιά ιδιοκτήτρια πήρες; Του κτηνιατρείου;
Κτηνιατρικη ΕΠΕ

Αυτος ειναι ο ναρθηκας που χρησιμοποιησε. Κοβεται αν δεις για να ερθει στα μετρα. Αυτος το εκοψε ετσι ωστε να μην μπορει να ακουμπησει το πατουσακι στο εδαφος. Μου εκανε ρντυπωση αλλα δεν επεμεινα. Μου ειπε να ελεγξω τα δακτυλα αν εχει πρηστει.





Ειχα τα γενεθλια μου πριν λιγες μερες και με πηρε η μητερα μου να μου πει οτι αναψε κερι στον Οσιο Παταπιο για να παει καλα η μερα. Της ειπα, αληθεια;; γιατι γυρισα τον αστράγαλο μου. Μια φιλη της προτεινε να πανε να παρουν το κερι πισω:D
Χθες, γενεθλια ανιψιου, πηγαινοντας προς Λαμια αναρωτιωμουν σε ποιον αγιο ειχε αναψει κερι αυτη τη φορα...

Οσο εγραφα ολο αυτο ο σκυλος σηκωθηκε και περπαταει με το δεκανικι!! Τι θεουλης που ειναι!!!! <3
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όχι καλέ μην αγχωθείς....απλά μου φάνηκαν αρκετές οι μέρες αλλά αφού σου είπε ότι δεν θα χει πρόβλημα οκ :)
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Λοιπον, περασαμε απο το Λαμιωτη γιατρο στο δρομο προς Αθηνα. Ολα καλα. Εβγαλε το ναρθηκα και τους επιδεσμους. Η πληγη εεινι ανοιχτη τωρα για να επουλωθεί και φοραει το αμπαζουρ για να μην το πειραζει.
Μου εδωσε μια κρεμα Panazym δυο φορες της ημερα. Πρεπει να τον ενοχλει πολυ ομως. Την εβαλα πριν λιγο και αρχισε να τρεχει πανικοβλητος και τωρα που ηρεμησε καπως, τιναζεται ξαφνικα και αποτομα.

Ξεχασα να ρωτησω το γιατρο, παυσιπονο υπαρχει για να του δωσω;
 
  • Like
Reactions: mariakala


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πόσο να τον ενοχλεί αυτή η αλοιφή πια; Αντε να τον έτσουξε λίγο, την ώρα που το έβαλες, αλλά να τινάζεται μετά, δεν μου ακούγεται να είναι από την αλοιφή. Ασε τα παυσίπονα. Δεν τα χρειάζεται. Περίμενε μέχρι την επόμενη εφαρμογή, να δεις τι θα κάνει.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν ειναι η αλοιφη τελικα, ειναι τα ραμματα. Με το ναρθηκα εμενε το ποδι σταθερο. Τωρα ειναι ελευθερο με καθε κινηση τον ποναει και το τιναζει, ποναει, ξανατιναζει και παει λεγοντας. Και τρεχει πανω κατω. Πρεπει να τον κραταω για λιγο, να ακινητοποιω το ποδι για να ηρεμησει. Τελος παντων, θα πρεπει να κανει υπομονη 5-6 μερες απ ο,τι φαινεται.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν ειναι η αλοιφη τελικα, ειναι τα ραμματα. Με το ναρθηκα εμενε το ποδι σταθερο. Τωρα ειναι ελευθερο με καθε κινηση τον ποναει και το τιναζει, ποναει, ξανατιναζει και παει λεγοντας. Και τρεχει πανω κατω. Πρεπει να τον κραταω για λιγο, να ακινητοποιω το ποδι για να ηρεμησει. Τελος παντων, θα πρεπει να κανει υπομονη 5-6 μερες απ ο,τι φαινεται.
To θέμα είνα να μην τα φάει - λογικά θα έχει και φαγούρα.
Μήπως πρέπει να φορέσει κολάρο όταν μένει μόνος του και δεν είσαι εσύ τσολιάς από πάνω?
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
""" Ειχα τα γενεθλια μου πριν λιγες μερες και με πηρε η μητερα μου να μου πει οτι αναψε κερι στον Οσιο Παταπιο για να παει καλα η μερα. Της ειπα, αληθεια;; γιατι γυρισα τον αστράγαλο μου. Μια φιλη της προτεινε να πανε να παρουν το κερι πισω:D
Χθες, γενεθλια ανιψιου, πηγαινοντας προς Λαμια αναρωτιωμουν σε ποιον αγιο ειχε αναψει κερι αυτη τη φορα...""""



Πες της να ανάψει ενα στον Άγιο Σαββιδη να φυλάει και την
μΠΑΟΚαρα μας....:D

image.jpeg
 
  • Like
Reactions: spyv




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3