Τι κανω αν μου ορμηξει αδεσποτος σκυλος?


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλησπερα σε ολους και σε ολες..!! Αν κρινετε απο την ωρα που το γραφω και απο τον τιτλο,θα καταλαβατε..!
Μολις γυρναγα απο την βραδινη μου βολτα με τα ποδια,μονος μου,απο εναν κεντρικο δρομο..Οπως περναγα μπροστα απο ενα στενακι,τσουπ!! Ενα μαυρο θηριο αδεσποτο,να μου ορμαει δειχνοντας δοντια και γαυγιζοντας σαν τρελο..Πανω στην ταραχη μου του ''εδειξα'' τον αγκωνα μου και του ουρλιαξα..Απομακρυνθηκε και εκανε κυκλους γυρω μου,σαν να ετοιμαζεται να μου ορμηξει...του φωναξα αλλες 3 4 φορες παρα πολυ δυνατα και εφυγε..
Σας εχει τυχει κατι παρομοιο? Αν ναι,τι κανατε? Πως πρεπει να αντιδραμε σε τετοια περιστατικα?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Καλησπερα σε ολους και σε ολες..!! Αν κρινετε απο την ωρα που το γραφω και απο τον τιτλο,θα καταλαβατε..!
Μολις γυρναγα απο την βραδινη μου βολτα με τα ποδια,μονος μου,απο εναν κεντρικο δρομο..Οπως περναγα μπροστα απο ενα στενακι,τσουπ!! Ενα μαυρο θηριο αδεσποτο,να μου ορμαει δειχνοντας δοντια και γαυγιζοντας σαν τρελο..Πανω στην ταραχη μου του ''εδειξα'' τον αγκωνα μου και του ουρλιαξα..Απομακρυνθηκε και εκανε κυκλους γυρω μου,σαν να ετοιμαζεται να μου ορμηξει...του φωναξα αλλες 3 4 φορες παρα πολυ δυνατα και εφυγε..
Σας εχει τυχει κατι παρομοιο? Αν ναι,τι κανατε? Πως πρεπει να αντιδραμε σε τετοια περιστατικα?
Να ψάξεις να βρεις σε ποιόν ανήκει και τον αφήνει ελεύθερο να κάνει την βολτούλα του. Και μετά να μηνύσεις τον κύριο. Δύσκολο αδέσποτο να κάνει τέτοια επίθεση χωρίς καν να λειτουργεί ως αγέλη. Συνήθως δεσποζόμενα που τους ανοίγουν τους κήπους για να μην κουράζονται με βόλτες κάνουν τέτοια.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλημέρα,

Αν και η δική σου, όπως φαίνεται, άρχισε κάπως έντονα. Μην ανησυχείς όμως, δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό. Φάνηκε εξάλλου από το αποτέλεσμα, όπου απλά "βριστήκατε" με τον σκύλο και συνεχίσατε την... νύχτα σας. Κάτι σαν ένα επεισόδιο μεταξύ οδηγών στην Αλεξάνδρας-Κηφισίας δηλαδή... :D

Αν το περιστατικό σε έβρισκε στην βόλτα του σκύλου τότε θα πρότεινα τα παρακάτω (που κάποια από αυτά ισχύουν και για την περίπτωση που είσαι μόνος/η):

1. Σημειώνεις το σημείο και δεν το επιλέγεις ως πέρασμα για επόμενη φορά. Εκτός και αν είναι αναπόφευκτο.

2. Όταν βγαίνεις με τον σκύλο φροντίζεις να έχεις πάντα μαζί σου "μεζεδάκια". Όχι για να "κερνάς" τους φίλους του χνουδωτού σου συντρόφου (του σκύλου εννοώ... ποτέ δεν ξέρεις...), αλλά διότι μπορεί να φανούν χρήσιμα είτε σε μια επανάληψη βασικής υπακοής, είτε στο να διατηρήσουν αμείωτη την προσοχή του σκύλου σου σε εσένα, είτε για να γίνεις φίλος με το φαινομενικά απειλητικό αδέσποτο.

Πετάς ένα μεζεδάκι προς το μέρος του, αρκετά μακρυά για να γυρίσει, να πάρει το βλέμμα του και την προσοχή του από πάνω σου, αλλά ταυτόχρονα με τέτοιο τρόπο ώστε να το αντιληφθεί. Συνεχίζεις και με δεύτερο και κρατάς φωνή ήρεμη, μιλάς γλυκά όπως και στον δικό σου σκύλο και δεν κάνεις κινήσεις "απειλητικές" και "μεγάλες". Συνεχίζεις ανάλογα και το πιθανότερο είναι ότι θα περνάς και θα σε υποδέχεται με χαρά και προσμονή στο μέλλον.

3. Αν δεν έχεις μεζεδάκια και αν έτυχε και βρέθηκες "μπλεγμένος/η", χωρίς φωνές, υπερβολές και τρόμο απομακρύνεσαι. Γυρνάς και πας από άλλο δρόμο. Μπορείς να μην γυρίσεις με απότομη στροφή επιτόπου, αν κρίνεις ότι μπορεί να νιώσει κάπως και να πλησιάσει να σε δαγκώσει (σπάνιο, ειδικά αν μιλάμε για αδέσποτα), αλλά να φύγεις με μια ανοικτή στροφή και έχοντας τον νου σου στο σκύλο, χωρίς όμως πάλι υπερβολές. Καλό είναι να αποφεύγεις και την απευθείας και "επίμονη" οπτική επαφή (eye contact).

4. Ρίχνεις μια ματιά, αφού έχεις σταματήσει, μήπως ο σκύλος δεν είναι αδέσποτος και προσπαθείς να επικοινωνήσεις με τον ιδιοκτήτη (είτε με κάποιο νεύμα, είτε με φωνή) για να επιληφθεί της κατάστασης. Μετά, αφού περιορίσει τον σκύλο του, μπορείς να βρίσεις ελεύθερα.

Πάντα φροντίζεις τον δικό σου σκύλο. Δηλαδή, ασχολείσαι με τον δικό σου σκύλο περισσότερο και όχι με τον απέναντι. Φροντίζεις να τον έχεις υπό έλεγχο και κατόπιν να δράσεις σύμφωνα με τα παραπάνω. Δεν ωφελεί να "γαβγίζετε" και οι δύο στον άλλο σκύλο.

Αν τώρα η απρόσμενη συνάντηση σε βρίσκει μόνο/η σε κάποια άλλη έξοδο και όχι την βόλτα του σκύλου σου, πάλι προσπαθείς να φύγεις.

Αν δεν θες ή δεν γίνεται, καλό είναι να χαμηλώσεις, να μειώσεις τον δικό σου απειλητικό όγκο (όσο κοντός και μικρόσωμος να είναι ένας άνθρωπος, πάντα στέκεται πολύ πιο ψηλά από ένα σκύλο). Κρατάς την ψυχραιμία σου και απευθύνεσαι στον σκύλο σαν να θες να γίνεται φίλοι και όχι σαν να θέλετε να φάτε ο ένας τις σάρκες του άλλου!

9 στις 10 φορές ο σκύλος θα κατανοήσει πως δεν αποτελείς (σοβαρή) απειλή και ακόμα και αν δεν σε πλησιάσει, θα σταματήσει και θα απομακρυνθεί (λιγότερο ή περισσότερο), έχοντας νιώσει και λίγο "νικητής" σε αυτή την "μάχη"... Δεν μας πειράζει αυτό.

Για πιο "τολμηρούς" ή συνηθισμένους σε τέτοιες καταστάσεις, θα πρότεινα και το να συνεχίσεις τον δρόμο σου σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Είναι αυτό που κάνω συνήθως αν δεν έχω όρεξη να "παίξω" με το σκυλάκο που με "βρίζει". Κρατάς το βήμα σου, δε του δίνεις καμία σημασία, δεν τον κοιτάς (έχεις όμως πάντα γνώση των κινήσεων του και της θέσης του) και περνάς φροντίζοντας να διατηρείς απόσταση από αυτόν ή ακόμα και να την μεγαλώνεις.

Ο αδέσποτος σκύλος που σε γαβγίζει ή σου "επιτίθεται" είναι το θύμα, όπως και να το κάνουμε. Θα πρότεινα να τον βοηθήσουμε, να επανέλθουμε με φαγητό ή νερό και να δούμε τι παραπάνω μπορούμε να προσφέρουμε. Ο σκύλος αυτός μπορεί να έχει ανάγκη από περίθαλψη. Η επιθετικότητα που εμείς βλέπουμε μπορεί να είναι αποτέλεσμα και "σύμπτωμα" πόνου, φόβου, περιορισμένης όρασης, ακοής, προσπάθειας να προστατέψει κουτάβια και πολλά άλλα. Όπως και να έχει είναι και δικό μας συμφέρον να "γίνουμε φίλοι".

Αν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι από τα παραπάνω, απλά μη τα κάνουμε χειρότερα...

Ελπίζω να βρήκες κάτι χρήσιμο στα παραπάνω, καλή συνέχεια! :)
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Εγώ ξέρω ότι πρέπει να κάτσεις ακίνητος με ψυχραιμία για όση ώρα χρειαστεί ώσπου ο σκυλος θα φύγει.
Βέβαια και η λύση με τα μεζεδάκια που αναφέρθηκε μου ακούγεται κακή.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
@canis σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερουσα..Πρεπει ομως να σου πω,πως το σκυλι με βρηκε μονο,δεν εχω σκυλο..Και οταν λεω οτι ορμηξε,δεν εννοω οτι μου φωναζε απλα ''σκυλισιες'' λεξεις,αλλα πηδηξε πανω μου και πηγε να με δαγκωσει...Οποτε το να ειμαι ηρεμος σε μια τετοια φαση,ειναι πρακτικως αδυνατο. Αν βεβαια η επιθεση αφορα αυτο που λες,δηλαδη μονο γαυγισμα,οι παραπανω συμβουλες ειναι συμβατες...
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer




Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Τι ξέρεις γι αυτό το σκύλο;
Tιποτα δεν ξερω,πρωτη φορα τον συναντησα στην περιοχη και δεν φοραγε ουτε κολαρο η κατι σχετικο..Δηλαδη απο οτι καταλαβα ηταν αδεσποτο,δεν ηταν καποιου μαλακα ιδιοκτητη που το αφησε να κανει την βολτα του..βεβαια δεν παιρνω και ορκο..
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα @Spyros-Akita ,

Στην 1η δημοσίευση δεν ανέφερες ότι πήδηξε επάνω σου κι έτσι δεν συμπεριέλαβα και αυτό στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Για περιέγραψε λίγο, λοιπόν, το όλο περιστατικό από την αρχή του. Πως αντέδρασες εσύ και πως ο σκύλος από την ώρα που αντιληφθήκατε ο ένας τον άλλο...
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλησπέρα @Spyros-Akita ,

Στην 1η δημοσίευση δεν ανέφερες ότι πήδηξε επάνω σου κι έτσι δεν συμπεριέλαβα και αυτό στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Για περιέγραψε λίγο, λοιπόν, το όλο περιστατικό από την αρχή του. Πως αντέδρασες εσύ και πως ο σκύλος από την ώρα που αντιληφθήκατε ο ένας τον άλλο...
Προχωραγα εγω κατα τη 1μισι το βραδυ σε εναν κεντρικο δρομο,κουρασμενος και στον κοσμο μου,βιαζοντας να παω σπιτι για υπνο..Αρα δεν ειχα το νου μου..Ετσι οπως διεσχιζα τον κεντρικο,περνωντας μπροστα απο ενα στενακι,ξαφνικα ακουω γαυγισμα και πολυ γρηγορα γυρναω και βλεπω εναν μαυρο σκυλο,να τρεχει και να πηδαει προς το μερος μου,δειχνοντας μου δοντια..αμεσως εκανα 2 βηματα προς τον δρομο(δυστυχως αγνοησα αν περναει αμαξι),χαμηλωσα το κεφαλι,εβαλα τον αγκωνα μου μπροστα απο το κεφαλι μου και προς το μερος του σκυλου,του ουρλιαξα να φυγει πανω στον πανικο μου και αμεσως το σκυλι χαμηλωσε κεφαλι,δειχνοντας επιθετικη σταση..Και αρχισε να κανει βολτες γυρω απο το σωμα μου..Τοτε,κρατωντας την ιδια σταση,κοπανησα το ποδι μου στον δρομο με δυναμη,και με το αλλο χερι του εδειχνα τον δρομο για να φυγει..μετα απο λιγα δευτερα το σκυλι αρχισε να τρεχει προς την αντιθετη μερια,γαυγιζοντας..σαν να πηγαινε καπου..Οταν εφτασα στα 100 μετρα αποσταση,ακουσα παλι γαυγισμα,γυρισα και μολις το κοιταξα το σκυλι ξαναεφυγε τρεχοντας προς τα εκει που πηγαινε πριν...
 
  • Like
Reactions: canis


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Από αυτά που λες και από την έκβαση που είχε το περιστατικό καταλαβαίνουμε πως ο σκύλος δεν ήθελε να σε δαγκώσει. Αν ήθελε είχε την ευκαιρία την στιγμή που σε αιφνιδίασε, αλλά και αργότερα. Βλέπεις, η αντίδραση σου δεν ήταν τόσο αποτρεπτική όσο νομίζεις, ειδικά για ένα σκύλο που θέλει να δαγκώσει ή έχει υψηλά επίπεδα "τρέλας" (να μη πω drive).

Θα μπορούσαμε να μπούμε στην διαδικασία εκτιμήσεων για το τι ήταν αυτό που ώθησε τον σκύλο να συμπεριφερθεί με αυτόν τον τρόπο, αλλά θα ήταν μόνο εκτιμήσεις.

Να δούμε, λοιπόν, πως αντιδράμε στην περίπτωση που ένας σκύλος πηδήξει με φόρα επάνω μας, γαβγίζοντας και δείχνοντας δόντια χωρίς να έχουμε καταλάβει πριν κάτι;

Αφού γίνει αυτό και μια που δεν καταλάβαμε πως φτάσαμε ως εδώ, αλλά ταυτόχρονα δεν δαγκωθήκαμε, προχωράμε όπως περιγράφω στην προηγούμενη δημοσίευση μου.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Εντυπωσιακό πώς τα φέρνει η τύχη καμιά φορά.
Χθες το απόγευμα δέχτηκα για άλλη μια φορά την "επίθεση" τριών μαυρόσκυλων - εντάξει 2 μαυρόσκυλων και μιας μαύρης μπουκιάς - φεύγοντας από τη δουλειά και σκεφτόμουν γελώντας (αλλά και ανησυχώντας) πόσο θα πανικοβαλόταν κάποιος άλλος στη θέση μου και έλεγα να γράψω κάτι αλλά το άφησα.

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι διαφωνώ με την Κυβέλη. Η ιστορία θα μπορούσε εύκολα να αφορά συμπεριφορά και ημιδεσποζόμενου αλλά και αδέσποτου, κατά βάθος φοβικού, που μένει στην περιοχή γιατί βρίσκει ή του αφήνουν αποφάγια και φυλάσσει την περιοχή του. Και ότι συμφωνώ με τον κάνις. Γενικά και ειδικά με τον τρόπο αντιμετώπισης και με το γεγονός ότι η πρόθεση του σκυλιού ήταν να ρίξει 2 γαλλικά για να σε διώξει μακριά από την περιοχή του και τιποτα παραπάνω.

Σ.σ.: Τα σκυλιά που προστατεύουν το χώρο τους γενικά είναι πιο έντονα στις αντιδράσεις τους το βράδυ, και γιατί φοβούνται πιο πολύ και γιατί το βράδυ που είναι πιο ήσυχα, ένας περαστικός είναι πιο ασυνήθιστος, πράγμα που ανεβάζει το alertness τους.

Πίσω στη δική μου περίπτωση για να δώσω το πλαίσιο αυτών των συμπεριφορών και τι μπορεί να συμβαίνει πίσω από αυτό.

Η δουλειά μου είναι σε αραιοκατοικημένη περιοχή. Στο δρόμο για τη στάση περνάς διάφορα χωράφια. Σε ένα από αυτά, κοντά σε δυο καταστήματα που τους πετάνε δυο ξεροκόμματα όποτε έχουν, ζουν 2 μαύρες κουκλάρες και ένας μαύρος πιτσιποπάκος (που όσο μπόι του λείπει, τόσο νεύρο έχει). Το βράδυ είναι σε τρελό αλέρτ να διώξουν τους περίεργους (γιατί ο περαστικός είναι ο περίεργος εκεί, όχι οι "μόνιμοι κάτοικοι". Οπότε εκεί που περπατάς ανυποψίαστος, μπορεί να ακούσεις ένα χαμό από γαυγίσματα και να δεις απ τα σκοτάδια στο χωράφι να βγαίνουν 2 μαύρα ντούκια και ο κοντός και να τρέχουν "αγριεμένα" κατά πάνω σου. Κακάκια αν δεν τα ξέρεις, το καταλαβαίνω.

Εγώ τα "γνώρισα" όμως πριν λίγους μήνες, με τις μεθόδους πάνω-κάτω που αναφέρει ο κάνις. Γλυκόλογα, καλόπιασμα με ήρεμη φωνή, no eye contact στην αρχή, όχι απότομες κινήσεις, όχι φωνές, μια που σταμάτησαν να με αντιμετωπίζουν επιφυλακτικά, μία που άρχισαν να με βλέπουν με συμπάθεια, μία που τους έδωσα 2 μπουκιές από το μεσημεριανό μου που περίσσεψαν και με "αγαπήσανε".

Πάμε πίσω στο χθες. Σκηνή: 2,5 σκυλιά, μαύρα, τρέχουν κατά πάνω μου γαυγίζοντας από τα σκοτάδια. Σα σκηνή απ'τον Κούτζο ήταν αν τη δεις απ'έξω. Φωνάζω "εγώ είμαι παιδιά" και το ποδοβολητό συνεχίζει αμείωτο, με τα ίδια γαυγίσματα. Μόνο που τώρα πια δεν απευθύνονται σε μένα, αλλά σε ότι κινείται γύρω μου. Και φτάνουν. Και πηδάνε πάνω μου. Και η φάση συνεχίζεται με το να προχωράω 300 μέτρα με 3 σκυλιά κυριολεκτικά πάνω μου, που ποδοπατάνε το ένα το άλλο για να τα χαιδέψω. Σκατά με κάνανε, μες στα χώματα. Και προχθές το ίδιο και τις προάλλες που βρεχε με γεμίσαν λάσπες κτλ. Με πήγανε μέχρι ένα σημείο,μακρύτερα από ότι συνήθως, κ ευτυχώς μετά γυρίσανε γιατί αγχωνόμουν.

Στο λεωφορείο πίσω, έκανα εικόνα το σκηνικό και με πιάναν τα γέλια, και σκεφτόμουν ακριβώς πόσο τρομακτικό θα ήταν για κάποιον άλλο. Και γι αυτό είπα να γράψω κάτι. Αλλά το άφησα γιατί έβλεπα να ρχονται τα σχόλια, εκπεφρασμένα ή νοερά, "μμμ, επίδεικνύεται", "μμμ, σογά κουκλίτσα μου, αυτά προφανώς ήταν βούτυρα, αν έπεφτες σε εκείνο το τέεεερας το επιθετικό που θυμάμαι εγώ θα σε είχε κάνει φέτες", "μμ την άσχετη, καλοπιάσματα και μεζεδάκια, αυτά πιάνουν στα φλωρόσκυλα, όχι στα κέρατα" κτλ κτλ.

Τα σκυλιά αυτά εμπίπτουν στην κατηγορία που κάποιοι χαρακτηρίζουν κέρατα - γιατί τόσα ξέρουν. Δεν ήταν τα μόνα που μου το χουν κάνει αυτό, στην περιοχή αυτή, σε άλλες περιοχές, σε πιο πολύ κόσμο, σε μεγαλύτερη ερημιά, που τα χω ξανασυνατήσει, που δεν τα χω ξαναδεί ποτέ, χαρακτήρες με μεγαλύτερη ευκολία να τα "τουμπάρεις", ή με καμία πιθανότητα να τα "πιάσεις φίλους" αλλά μόνο να γλιτώσεις επίθεση. Hell, δεν ήταν καν τα μόνα που μου "όρμηξαν" συγκεκριμένα χθες (ερημιές και χωράφια, what can you do, ευνοεί)!

Δεν λέω ότι σε όλους τους ανθρώπους και σε όλα τα σκυλιά εφαρμόζεται αυτό. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα, αν το σκυλί δεν έχει πρόβλημα, αν το ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ, αυτό και το χώρο του, αν ΚΑΤΑΝΝΟΕΙΣ γιατί κάνει ότι κάνει, αν δεν πανικοβληθείς, δεν κάνεις απότομες κινήσεις, δε φωνάξεις, προφανώς δεν αποπειραθείς να χτυπήσεις, προσπαθήσεις με ήρεμη φωνή να καθησυχάσεις, δεν γυρίσεις να κοιτάξεις στα μάτια για πολλή ώρα και συνεχίσεις το δρόμο σου, έχεις τις καλύτερες των πιθανοτήτων να μη συμβεί τίποτα παραπάνω από 2 χαζογαβ.

Φωνές, χτυπήματα με τα πόδια κάτω κ τέτοια πιάνουν μόνο σε χέστες (σκυλιά εννοώ) με τους ανθρώπους. Αν δεν πετύχεις τέτοιο και αρχίσεις τις φωνές και τις χειρονομίες, σόρρυ αλλά τη γάμησες, ειδικά αν είναι πάνω από ένα.

Αυτά ισχύουν για συνάντηση ανθρώπου σόλο με σκυλιά. Αν ήσουν συνοδεία σκυλιού, η δυναμική αλλάζει άρδην και η αντιμετώπιση χρειάζεται προσαρμογή.

Στο δια ταύτα, το χάρηκα πολύ που βγήκαν οι 3 μαύροι να με συνοδέψουν γιατί ήταν αργά και σκιαζόμουνα, το χάρηκα πολύ που πριν βγω στο δικό τους δρόμο δε με γνώρισε η ημιδεσποζόμενη σκύλα των δίπλα και βγήκε απ την πολυκατοικία για να με διώξει και την είχα "προστάτη" γιατί με άγχωσε ένα σκηνικό παραδίπλα (βαριέμαι να το περιγράψω), έχω νιώσει άπειρες φορές ασφάλεια όταν σε ερημικές διαδρομές συναντάω αδέσποτα, ειδικά αν είναι από αυτά που έχουν όρεξη να γαυγίσουν σε κόσμο, προσπαθώ να πιάνω πάντα φιλίες με τα σκυλιά μιας περιοχής και μετά γενικά νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια να κυκλοφορώ στην περιοχή τις "έρημες" ώρες.

Πού το πάω; Μη φοβάστε τα σκυλιά από ένα γαύγισμα και ένα τρεχαλητό. Εκτιμήστε το. Και εκμεταλλευτείτε το υπέρ σας. Δε θα χάσετε... Το υπόσχομαι.

(Και ταίστε τα αν μπορείτε. Και προστατέψτε τα. Και αν πιάσετε φιλίες χαιδέψτε τα. Πεινάνε και κατά βάθος φοβούνται).
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το μεγαλύτερο ποσοστό άδεσποτων ειναι αυτά που ταϊζονται απο κάποιον και μενουν σε συγκεκριμενο σημείο. Κατανοώ κάποιον που δεν εχει επαφη, γνωση, όρεξη και μπορεί να ταραχτεί από όλο αυτό και να το παρεξηγήσει ή ακόμα και να το εντείνει κατα λάθος.

Αυτό που κάνω και μέχρι στιγμής έχει πιάσει όλες τις φορές, είναι όταν ερχεται τρεχοντας και γαβγιζοντας σκύλος κατα πάνω μου, δε σταματάω και με ύφος σαμάνου/γητευτή σκύλων το λιγοτερο :), στρέφω την παλάμη προς το μέρος του και λέω με σταθερη φωνή 'στοπ'! Αμέσως του μιλάω για να του ξεκαθαρισω τις προθεσεις μου και γυρίζω το χέρι για να το μυρισει.
Μεχρι τωρα, δεν είχα ασχημη εμπειρια απο αδεσποτο, με σκύλο ή χωρίς.
 




Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Το μεγαλύτερο ποσοστό άδεσποτων ειναι αυτά που ταϊζονται απο κάποιον και μενουν σε συγκεκριμενο σημείο. Κατανοώ κάποιον που δεν εχει επαφη, γνωση, όρεξη και μπορεί να ταραχτεί από όλο αυτό και να το παρεξηγήσει ή ακόμα και να το εντείνει κατα λάθος.

Αυτό που κάνω και μέχρι στιγμής έχει πιάσει όλες τις φορές, είναι όταν ερχεται τρεχοντας και γαβγιζοντας σκύλος κατα πάνω μου, δε σταματάω και με ύφος σαμάνου/γητευτή σκύλων το λιγοτερο :), στρέφω την παλάμη προς το μέρος του και λέω με σταθερη φωνή 'στοπ'! Αμέσως του μιλάω για να του ξεκαθαρισω τις προθεσεις μου και γυρίζω το χέρι για να το μυρισει.
Μεχρι τωρα, δεν είχα ασχημη εμπειρια απο αδεσποτο, με σκύλο ή χωρίς.
Αντιθετως,εχω και γνωση και ορεξη..Απλα βρεθηκα στη 1 τα χαραματα,ετοιμος για υπνο,πολυ απροετοιμαστος...οποτε λογικο και να ξαφνιαστω τοσο πολυ και να μην ειμαι ηρεμος.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αντιθετως,εχω και γνωση και ορεξη..Απλα βρεθηκα στη 1 τα χαραματα,ετοιμος για υπνο,πολυ απροετοιμαστος...οποτε λογικο και να ξαφνιαστω τοσο πολυ και να μην ειμαι ηρεμος.
Δεν πηγαινε σε σενα :)
Και ουτε θεωρω οτι απαραιτητα ολα αυτα πηγαινουν μαζι.
Γενικα μιλαω για το τι εχω συναντησει. Μπορει να επεσες σε στραβοξυλο. Να κοιμοταν και να τον ξαφνιασες. Να του θυμισες καποιον που τον ειχε αχτι :) Τον αδερφο μου τον εχει αρπαξει στο ποδι απο πισω πριν προλαβει να του δωσει λογο για επιθεση, επειδη περασε απ το χωρο του.
Σε γενικες γραμμες, ομως, αν δειξεις ψυχραιμια, αποφευγεις πολλα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Να ξεκινήσω λέγοντας ότι διαφωνώ με την Κυβέλη.
Δεν είναι θέμα διαφωνίας, είναι θέμα εμπειριών. Δεν μου έχει ορμήσει ποτέ αδέσποτο το οποίο δεν είχε σύντροφο-αγέλη, αλλά ήταν μόνο ενώ είμαι μόνη μου. Έχει συμβεί όταν είμαι με τους σκύλους μου αλλά αυτό είναι λίγο διαφορετικό νομίζω. Το παράδειγμα που περιέγραψες είναι αγέλη άλλωστε.
Όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί. Οι εξαιρέσει πάντα επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καθημερινό φαινόμενο σχεδόν με ή χωρίς σκύλο!

Κλάιν, δεν τα δίνω σημασία!
Αν κάποιο με πλησιάσει απλά κοντοστέκομαι απαθής...ε θα γαβγίσει 2-3 φορές και θα φύγει...
Στελιο αυτο ισχυει στην δικη σου περιοχη..οχι παντου..
Εδω στην πολη που ζω ( θα το επιβεβαιωσει κ ο manolo) οποιος περασει μετα τις 6 το απογευμα απο την Βιομηχανικη περιοχη του ξηλωνουν ακομα και προφυλαχτηρες εν κινησει..Για να περασει κανεις με ποδηλατο θα του φτιαξουν ανδριαντα δεν το συζηταω..
Σε καθε περιπτωση σε συναντηση με επιθετικο αδεσποτο απομακρυνομαστε με πλαγια βηματα χωρις φωνες και εντασεις..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Δεν είναι θέμα διαφωνίας, είναι θέμα εμπειριών. Δεν μου έχει ορμήσει ποτέ αδέσποτο το οποίο δεν είχε σύντροφο-αγέλη, αλλά ήταν μόνο ενώ είμαι μόνη μου. Έχει συμβεί όταν είμαι με τους σκύλους μου αλλά αυτό είναι λίγο διαφορετικό νομίζω. Το παράδειγμα που περιέγραψες είναι αγέλη άλλωστε.
Όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί. Οι εξαιρέσει πάντα επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Δεν είναι εξαίρεση στις δικές μου εμπειρίες. Πάμπολλες φορές και μεμονωμένα. Απλά δε σου χει τυχει μάλλον συχνά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Δεν είναι εξαίρεση στις δικές μου εμπειρίες. Πάμπολλες φορές και μεμονωμένα. Απλά δε σου χει τυχει μάλλον συχνά.
Συχνά στην έχει πέσει αδέσποτο μόνο του; Και είσαι χωρίς σκύλο;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σκυλια με σκυλια διαφερουν,δεν υπαρχει "πασπαρτου"
Πρεπει κανείς να μπορει να "διαβασει" τον σκυλο κ αναλογως την περιπτωση να πράξει...
Μου χει τυχει να κανω επιτοπου στροφη κ με το που με χασει απτα ματια του να τρεξω οπως ποτε αλλοτε (κ σιγουρα δεν ειμαι απτους τύπους που τρεχουν) κανοντας ζικ ζακ στα κ@λοστενα της Νικαιας θεωρωντας οτι τον μπερδευω...αχαχουχα (σοβαρα τωρα...ποιος αφηνει χυμα ενα ντομπερμαν στις 5 το πρωι?)
Μου χει τυχει απλα να χαμηλωσω βλεμμα κ να συνεχισω τον δρομο μου οσο πιο ηρεμα (ενω παθαινα μινι εγκεφαλικα-ακομη κ την αναπνοη μου προσπαθουσα να ελεγξω) με 3 μεγαλοσωμα να με εχουν περικυκλωσει κ να μου γαυγιζουν
Μουχει τυχει ναναι η Ηρα κουταβι να την αρπάζω αγκαλια κ να αρχισω να μοιραζω κλωτσιες δεξια αριστερα ενω προσπαθουσαν να μας αρπαξουν κ τις 2

Εν τέλει εχω καταληξει ότι απο οτι κ να αποφασισετε να κανετε το κυριοτερο ειναι κρατησετε οσο μπορειτε την ηρεμια σας κ να μην πανικοβληθειτε...οσο ειναι ανθρωπινως δυνατό κατι τέτοιο