Τι να δώσω επιτέλους στο σκύλο μου να φάει;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Aυτό με το κούρεμα ήθελα να στο πω κι εγώ επειδή λες ότι δεν την είχαν κουρέψει ποτέ πριν..
Από δω και πέρα δεν θα ξαναχρειαστεί κούρεμα , απλά θα την χτενίζεις κάθε μέρα και θα είναι του κουτιού!
Με το μαλακό με την acana, δες τι κακά κάνει γιατί στην αρχή μπορεί να αρχίσει τίποτα διάροιες (είμαι παθών και φυσάω και το χυλό)
σιγά σιγά να κάνεις την μετάβαση με ότι της δίνεις μέχρι τώρα.
Καλορίζικο να είναι και να την φροντίζεις πάντα όπως και τώρα , να την χαίρεσαι! :)
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
κοιταξτε εγω προσωπικα δεν η8ελα να την κουρεψω. ηταν πανεμορφη. :( δεν ειναι οπως κκατι χασκι ασπρα γκρι που εχω δει. ειναι ασπρο μπεζ καφε με μελι ματια. ειχε τοσο μακρυ τριχωμα που την περνουσαν για samoyed. ειχε τετοιουσ κομπους που της κρεμονταν μπαλες ολοκληρες, κολλαγε η μηχανη στο κουρεμα. ειδικα απο τη μεση κ πισω υπηρχαν μπαλες μαλλιου παντου. μια ειδικα, κατω απο την ουρα, ειχε το μεγεθος της γροθιας μου κ ηταν σκληρη, δεν υπηρχε περιπτωση για χτενισμα. οσο αρχαρια κ αν ειμαι καποια πραγματα τα ξερω. κ με ποναει η ψυχη μου ετσι οπως τη βλεπω τωρα αλλα επρεπε. πριν τη κουρεψω προσπα8ησα να τη χτενισω κ εκλαιγε επειδη πονουσε. τωρα παω να τη χτενισω λιγο κ δεν κλαιει. δεν ενοχλειται. αρα δεν τη πειραζει το χτενισμα, απλα πονουσε. κ εχει γινει κ πολυ ζωηρη απο οταν τη κουρεψα. ισως δεν ειναι κ τοσο off topic αφου ο κτηνιατρος μου ειπε οτι το τριχωμα τησ ηταν ετσι λογω τησ απουσιας εστω κ της στοιχειωδους περιποιησης, αλλα κ της πολυ κακης διατροφης. αν ειχαν κρατησει τα προσχηματα που λεμε δεν θα χρειαζοταν να το κανω αυτο. :(
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
κοιταξτε εγω προσωπικα δεν η8ελα να την κουρεψω. ηταν πανεμορφη. :( δεν ειναι οπως κκατι χασκι ασπρα γκρι που εχω δει. ειναι ασπρο μπεζ καφε με μελι ματια. ειχε τοσο μακρυ τριχωμα που την περνουσαν για samoyed. ειχε τετοιουσ κομπους που της κρεμονταν μπαλες ολοκληρες, κολλαγε η μηχανη στο κουρεμα. ειδικα απο τη μεση κ πισω υπηρχαν μπαλες μαλλιου παντου. μια ειδικα, κατω απο την ουρα, ειχε το μεγεθος της γροθιας μου κ ηταν σκληρη, δεν υπηρχε περιπτωση για χτενισμα. οσο αρχαρια κ αν ειμαι καποια πραγματα τα ξερω. κ με ποναει η ψυχη μου ετσι οπως τη βλεπω τωρα αλλα επρεπε. πριν τη κουρεψω προσπα8ησα να τη χτενισω κ εκλαιγε επειδη πονουσε. τωρα παω να τη χτενισω λιγο κ δεν κλαιει. δεν ενοχλειται. αρα δεν τη πειραζει το χτενισμα, απλα πονουσε. κ εχει γινει κ πολυ ζωηρη απο οταν τη κουρεψα. ισως δεν ειναι κ τοσο off topic αφου ο κτηνιατρος μου ειπε οτι το τριχωμα τησ ηταν ετσι λογω τησ απουσιας εστω κ της στοιχειωδους περιποιησης, αλλα κ της πολυ κακης διατροφης. αν ειχαν κρατησει τα προσχηματα που λεμε δεν θα χρειαζοταν να το κανω αυτο. :(
Όπως το περιγράφεις το τρίχωμα σωζόταν με ένα συντηρητικό ψαλίδισμα.

Α και κάτι ακόμα σαν ιδιώτης, ούτε εκπαιδευτής είμαι ούτε εκτροφέας, ύστερα από τρία Χάσκι νομίζω μπορώ να πω με σιγουριά
περασε ενας απο εξω απο την καγκελοπορτα που ειπε ειναι εκπαιδευτης κ λεει τα χασκι ειναι χαζα σκυλια, δεν εκπαιδευονται ευκολα.
λέει μακακίες!

Ναι εκπαιδεύονται δυσκολότερα απ' τα λυκόσκυλα αλλά στα λάθος χέρια αυτόκλητων εκπαιδευτών δεν εκπαιδεύονται και καθόλου.

Πάμε στο μαγειρευτό:
Το ρύζι ένα απ' τα πολλά δημητριακά που υπάρχουν δεν είναι για χόρταση αλλά για συμπλήρωμα, το ανέφερα ως παράδειγμα για να μη σε μπλέξω με τα δύσκολα και να έχεις το χρόνο να ενημερωθείς περί μαγειρευτού. Δεν κάνουμε ό,τι μάς έρθει στο κεφάλι μπροστά απ' την κουζίνα, ακολουθούμε κανόνες για να συνεχίσουμε να έχουμε ένα υγιή σκύλο σε ό,τι αφορά τη διατροφή.

Ας δώσει κάποιος τα link με το μαγειρευτό που να τα έχει πρόχειρα.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
κοιταξτε εγω προσωπικα δεν η8ελα να την κουρεψω. ηταν πανεμορφη. :( δεν ειναι οπως κκατι χασκι ασπρα γκρι που εχω δει. ειναι ασπρο μπεζ καφε με μελι ματια. ειχε τοσο μακρυ τριχωμα που την περνουσαν για samoyed. ειχε τετοιουσ κομπους που της κρεμονταν μπαλες ολοκληρες, κολλαγε η μηχανη στο κουρεμα. ειδικα απο τη μεση κ πισω υπηρχαν μπαλες μαλλιου παντου. μια ειδικα, κατω απο την ουρα, ειχε το μεγεθος της γροθιας μου κ ηταν σκληρη, δεν υπηρχε περιπτωση για χτενισμα. οσο αρχαρια κ αν ειμαι καποια πραγματα τα ξερω. κ με ποναει η ψυχη μου ετσι οπως τη βλεπω τωρα αλλα επρεπε. πριν τη κουρεψω προσπα8ησα να τη χτενισω κ εκλαιγε επειδη πονουσε. τωρα παω να τη χτενισω λιγο κ δεν κλαιει. δεν ενοχλειται. αρα δεν τη πειραζει το χτενισμα, απλα πονουσε. κ εχει γινει κ πολυ ζωηρη απο οταν τη κουρεψα. ισως δεν ειναι κ τοσο off topic αφου ο κτηνιατρος μου ειπε οτι το τριχωμα τησ ηταν ετσι λογω τησ απουσιας εστω κ της στοιχειωδους περιποιησης, αλλα κ της πολυ κακης διατροφης. αν ειχαν κρατησει τα προσχηματα που λεμε δεν θα χρειαζοταν να το κανω αυτο. :(
Πολύ καλά έκανες και την κούρεψες. Εννοούσα να μην την ξανακουρέψεις, στην κατάσταση που ήταν το κούρεμα ήταν μονόδρομος. Τώρα θα βγει όμορφη και υγιής η τρίχα της με το χτένισμα και την περιποίηση θα είναι θαύμα. βάλε μας φωτος!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη το ταίσεις όλη μέρα και το βραδάκυ που θα πέσει ο ήλιος βάλε αθλητικά παπούτσια και ξεκινήστε το περπάτημα.
Κάντε καμιά 8km (μπορεί να χρειαστεί κι άλλα μιας και έχουμε ζέστες), γυρίστε σπίτι, άφησε το να ξεκουραστεί, βάλε τον σε κάποιο δροσερό δωμάτιο και άσε κάτω την ξηρά για 5 λεπτά.
Αν δεν το φάει το πέρνεις και τον αφήνεις νηστικό. Ξανά πάλι άυριο το ίδιο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Συγνώμη αλλά έχω μια απορία, τα 8 χλμ σε τι θα βοηθήσουν στο φαί; 8 χλμ με τόση ζέστη δεν είναι υπερβολή;
 




Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
ευχαριστω πολυ ολους σας. γριφε επρεπε. δεν περνουσε χτενα απο πανω της. πονουσε και γυριζε να δαγκωσει. ξερω οτι ειναι συμπληρωμα.:) θα σας στειλω φωτογραφιες πριν κουρευτει κ προσεχως μετα το κουρεμα. ;)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Συγνώμη αλλά έχω μια απορία, τα 8 χλμ σε τι θα βοηθήσουν στο φαί; 8 χλμ με τόση ζέστη δεν είναι υπερβολή;
Υπερβολή ανάλογα το σκυλί. Κάποια κάνουν 100μ και θέλουν να γυρίσουν σπίτι, άλλα κάνουν 8χλμ και θέλουν να τα λύσεις να τρέξουν :D
Όσο το κουράσεις τόσο θα του ανοίξει η όρεξη, γιαυτό το έγραψα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Όσο το κουράσεις τόσο θα του ανοίξει η όρεξη, γιαυτό το έγραψα.
Ενα ειναι αυτο, και ενα να προσπαθησει πολυ νωρις το πρωι ή πολυ αργα το βραδυ που πεφτει η θερμοκρασια.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μην κανεις το λαθος κ του βαλεις αμεσως να φαει.πρεπει να ειναι ηρεμο το ζωο.οχι λαχανιασμενο.μπορει κ να το χασεις απο αυτο.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Μέγα εκτροφικό σφάλμα… Χάσκι στην Ελλάδα...
Κούρεμα Χάσκι? Ποιος το κούρεψε? Δεν ήξερε άλλον τρόπο να το «φτιάξει»?
Πόσο καιρό το έχεις εσυ? Γιατι το έδωσαν οι προηγούμενοι? Γιατί το πήρες και διάλεξες ενα μεγάλο σκύλο και όχι κάτι άλλο?
Τέλος πάντων, από τη στιγμή που το σκυλάκι έχει καλή υγεία και παρακολουθείται από κτηνίατρο, θα σου έλεγα:
Να μην φοβηθείς να αφήσεις το σκυλάκι σου χωρίς φαγητό για κάποιες ημέρες ΑΝ χρειαστεί (όσο σκληρό και να ακούγεται αυτό)…
Στρατιωτικό πρόγραμμα φαγητού. Π.χ. κάθε βράδυ 22.00 φαγητό. Το αφήνεις 15-20 λεπτάκια, και το παίρνεις, ότι και να έχει κάνει.

Νερό φρέσκο πάντα να υπάρχει προσβάσιμο…. Γυμναστική 8χλμ, καλοκαιριάτικα κυρίως με Χασκι δεν θα το προσπαθούσα… Καλύτερα παιχνιδάκι στο σπίτι, στην αυλή...
Σίγουρα αν πεινάσει, θα φάει και τα μπολ του…

Ειναι ενα μεγάλο σκυλί μαθημένο απο άλλους, με τον χαρακτήρα του. Χρειάζεται να χτιστεί μια σχέση αγάπης, σεβασμού και εμπιστοσύνης...
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
να την προσεχεις παρα παρα πολυ τωρα που ειναι κουρεμενη!!να καθεται οσο το δυνατον λιγοτερο στον ηλιο..το μαλλι της την προστατευει ειναι μονωτικο και τωρα το εχασε!!θελει πολυ προσοχη!!vasbar το σκυλακι το πηρε απο καποιους που δεν το ειχαν σε καθολου καλη κατασταση οποτε οπως και να το εχει καλυτερα απο πριν θα ειναι!!
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
Vasbar ολα αυτα που λες τα ξερω κ μου τα ειπαν και τα παιδια εδω. το χασκι αυτο ηταν ηδη Ελλαδα κ κακομεταχειρισμενο. οποτε τι θεωρεις καλυτερο? να το αφηνα εκει? κ γιατι να διαλεγα κατι αλλο? πρεπει σωνει κ ντε να παρω κανενα πεκινουα? αυτο το ζωο ειχε την αμεση αναγκη καποιου κ στην πορεια το αγαπησα κιολας. χτιζω ηδη μια πολυ καλη σχεση μαζι της. κ κανουμε τεραστια προοδο κ χαρη στη μεγαλη επιμονη μου αλλα κ επειδη ειναι καλοψυχο ζωο. οσο για το κουρεμα το εξηγησα απειρες φορες παραπανω. οχι δεν υπηρχε αλλος τροπος δυστυχως αν και θα το ηθελα κ εγω πολυ. ηταν ενα ζωο ολο τζιβες, κομπους, χορτα κ αγκαθια πλεγμενα στο τριχωμα του. προσπα8ησα πολυ να το χτενισω κ πονουσε. δεν το πηρα κ ειπα ω μωρε! ποιος το χτενιζει? τραβα του μια ξουρα κοντρα! ουτε εγω ηθελα. ειλικρινα. αν κ ομολογω πως ζωηρεψε κ χαλαρωσε μετα το κουρεμα.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Βασικά δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν. _Άρα μη κάνεις χρήση έντονα γράμματα_ ;)

Σου είπα 1-2 πραγματάκια, αυτό είναι όλο... Ελπίζω να έχεις καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ρε παιδια τριχες ειναι και μακραινουν, εδω ρχοταν στο σκυλοπαρκο του Χολαργου ενας τυπος, οχι απο τους τακτικους, με ενα μαυρο Λαμπ που το καλοκαιρι το ξυριζε γιατι υπεφερε απο τη ζεστη λεει...
 




Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
το λαμπραντορ υπεφερε απο ζεστη....? κ αν δε κανω λαθος αυτα τα σκυλια εχουν πολυπλοκη δομη τριχωματος οπως κ τα χασκι.
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
Πλέον είμαστε πολύ καλά μαζί και για πάααααααντα μάζι! <3 Τρώει το φαγάκι της κυρίως από τα χέρια μου της αρέσει κ πάχυνε (γτ πριν ήταν κοκαλιάρα) κ μάκρυνε η τρίχα της κ είναι μία κούκλα! Αν κ μακραίνει κ άλλο ακόμα! Θα σας ανεβάσω φωτογραφίες αν θέλετε! :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf