Το Μουφ: Αμερικάνος ή Ελληνάρας;;


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μετά λοιπόν από σχεδόν έξι χρόνια Μουφ, δόθηκε επιτέλους σήμερα απάντηση στο καυτό ερώτημα: είναι ακόμα Αμερικάνος ή έχει πλέον εξελληνιστεί; Εξάλλου το φαΐ που προτιμάει είναι συνήθως ελληνικό, έτσι;

Μαγείρευα λοιπόν λαχανάκια Βρυξελλών βραστά με λαδολέμονο. Σε κάποια φάση κατέφτασε το Μουφ πολύ ανήσυχο και άρχισε να γαυγίζει για να μου εξηγήσει ότι πρέπει να σβήσω το μάτι διότι γίνανε. Τώρα εμείς οι Έλληνες τρώμε τα λαχανικά μας σαν άνθρωποι, δηλαδή μαλακά. Οι Αμερικάνοι όμως τα θέλουνε (ρίγη φρίκης!) al dente! Πτιαχχχχ! Τι ήτανε λοιπόν τα λαχανάκια;

Drumroll (που λένε και οι ντόπιοι ιθαγενείς):

Al dente! :(

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν τα 'σβησα και εξακολουθούν να βράζουν αυτή τη στιγμή. Το Μουφ, φανερά απογοητευμένο, σωριάστηκε στο πάτωμα δίπλα μου και αναστέναξε εκ βαθέων (de profundis) διότι θα αναγκαστεί να τα φάει μαλατσιασμένα όπως τα κάνω πάντα εγώ η βάρβαρη...
 
  • Like
Reactions: Serge and ntoulis




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Λάθος συμπέρασμα Σάρα. Εγώ από όλα αυτά (προτίμηση στο al dente) καταλαβαίνω ότι το Μουφ είναι Ιταλός παρακαλώ.
Εξού και η γοητεία του και η αγάπη τους στο καλό φαγητό και στις γυναίκες (εσένα εν προκειμένω :p )
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
σαρα γιατι δεν κανεις και ενα αλλο πειραμα.. πανε σε ενα γυραδικο και πες μια πιτα γυρο.. και αν ζητησει τζατζικι ο Μουφ σου... τοτε ειναι sorry iam Greek
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ντούλη μου, σοβαρολογείς ότι είναι δυνατόν να ΜΗΝ το έχω κάνει αυτό το πείραμα;; Φυσικά και έχω πάει σε γυράδικο, συγκεκριμένα στο Yannis Gyros ενταύθα, και πήρα του Μουφ πιτόγυρο άνευ κρομμύων και με έξτρα τζατζίκι που το λατρεύει. Όπως και τη μελιτζανοσαλάτα που τη θέλει με φέτα, καρύδι και κόκκινες πιπεριές Φλωρίνης! Το κακό όμως είναι ότι μετά βρωμοκοπάει.

(Καλά που μου το θύμισες κιόλας διότι έχω καιρό να φάω πιτόγυρο, να πάρω ένα για μεσημέρι. Δυο δηλαδή διότι θα πάθει παρακρούσεις το Μουφ μόλις του μυρίσει.)
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εξελληνισμένος αμερικαναράς λέω εγώ. Πατάει πότε από δω πότε απο εκεί ανάλογα πως τον συμφέρει.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αμα τρωει τζατζικι τελειωσε.. σαρα.. επειδη εχω ξανα-ξεκινησει αμερικανικη λογοτεχνια.. με φωκνερ και τωρα θελω να διαβασω τα σταφυλια της οργης.. σε αυτο το βιβλιο δεν ειναι που σκοτωνουν ενα σκυλο στον καταυλισμο ? η στο ανθρωποι και ποντικια ? (εχουν περασει απο τοτε που τα διαβασα αρκετα χρονια, και προσφατα ετυχε να το συζητησω,και λεω μηπως το γνωριζεις ) :)
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σουβλιστό αρνί επίσης τρώει μαζί με την πέτσα. Το Μουφ δεν αφήνει απολύτως τίποτα. Επίσης πρόσφατα έκλεψε μπακλαβά και κανταΐφι, ευτυχώς λίγο διότι γλυκά δεν τ' αφηνω να τρώει μην πάθει τίποτα.

Όχι, Steinbeck δεν διαβάζω, για κάποιο λόγο με καταθλίβει. Αυτή την εποχή διαβάζω μόνον αμερικανική και βρεττανική πολιτική σάτιρα για να γελάω.
 
  • Like
Reactions: ntoulis




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Όπως και τη μελιτζανοσαλάτα που τη θέλει με φέτα, καρύδι και κόκκινες πιπεριές Φλωρίνης!
Sara καλύτερα κόψε τη μελιτζανοσαλάτα:
"Δε δίνουμε ποτέ!!!
• Μελιτζάνα - προκαλεί στομαχικές διαταραχές, σιελόρροια, λήθαργο, κατάρρευση της καρδιάς."
http://marthathesharpei.blogspot.gr/2009/05/barf-biologically-appropriate-raw-food.html

Φαντάζομαι ότι το αυτό θα ισχύει για όλους τους σκύλους ανεξαρτήτως εθνικότητας και πολιτιστικό-γευστικών επιρροών! :D
 
  • Like
Reactions: ntoulis






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πάντως Σάρα, όσο πιο al dente, τόσα περισσότερα τα θρεπτικά συστατικά που συγκρατούν τα λαχανικά. Σωστό το Μούφ ;)
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
αμα τρωει τζατζικι τελειωσε.. σαρα.. επειδη εχω ξανα-ξεκινησει αμερικανικη λογοτεχνια.. με φωκνερ και τωρα θελω να διαβασω τα σταφυλια της οργης.. σε αυτο το βιβλιο δεν ειναι που σκοτωνουν ενα σκυλο στον καταυλισμο ? η στο ανθρωποι και ποντικια ? (εχουν περασει απο τοτε που τα διαβασα αρκετα χρονια, και προσφατα ετυχε να το συζητησω,και λεω μηπως το γνωριζεις ) :)
Στο άνθρωποι και ποντίκια είναι :)
 
  • Like
Reactions: ntoulis






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3