Το ταξίδι στην Ντόχα


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Eπιστρεφω στο θεμα για να πω καπου τον πονο μου..Τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα απ'οσο τα φανταζομουν.Οι θερμοκρασιες αρχισαν να χτυπανε ταβανι,αλλα ειναι αλλιως να στο λενε και να το φανταζεσαι και αλλιως να το ζεις.Τις τελευταιες μερες ξυπναω στις 6.30 το πρωι για να μπορεσουμε εστω να αντεξουμε την ζεστη,αλλα δειχνει να μην ειναι αρκετο.Απο αυριο θα δοκιμασω να τον βγαζω στις 5.30 που καιει καπως λιγοτερο ο ηλιος(ετσι θελω τουλαχιστον να πιστευω:-( ).Το αλλο προβλημα ειναι οτι αν δεν παει 9-10 το βραδυ,ειναι αδυνατον να κυκλοφορησεις εξω και εκτος αυτου,εστω και αν πεφτει λιγο η θερμοκρασια,η υγρασια βαραει κοκκινο.Κοινως,δεν εχουμε απλως το προβλημα του οτι δεν μπορουμε σε καμια φαση να κανουμε μεγαλη βολτα(κανενας δεν την αντεχει,ουτε εμεις ουτε ο σκυλος),αλλα το οτι δυσκολευομαστε να βγουμε εστω και για τις βασικες αναγκες.Και οι ωρες αναμεσα στις βολτες ειναι πολλες,κατι που φοβαμαι μην του δημιουργησει προβλημα με τον καιρο..Προσπαθω να βρω ενα προγραμμα ουτως ωστε να μην χρειαζεται να κρατιεται πολυ,αλλα το να βγεις μεσημερι-απογευματακι,εστω και για λιγο ειναι πραγματικα επικυνδινο.
Ειλικρινα δεν ξερω πως θα βγαλουμε το καλοκαιρι και ερχονται 2 μηνες ΑΚΡΑΙΟΙ.Αν τωρα ειμαστε στους 49 βαθμους(!!!),δεν θελω να σκεφτομαι ποσο δρομο εχουμε ακομα μπροστα μας.
Θα πει τωρα καποιος,''και τι να σου κανουμε ρε κοπελια??''.Τιποτα,απλα ερχονται στιγμες που η απογνωση με πλησιαζει και θελω καπου να τα πω..Βγαινουμε βολτα και τυλιγω το λουρι γυρω απο το χερι μου,σε περιπτωση που λιποθυμησω,να μην απομακρυνθει ο σκυλος και τον χτυπησει αμαξι..Ουφφ.
Nizinny...αστα να πανε.
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Δεν έχω ζήσει σε τέτοιες ακραίες θερμοκρασίες, οπότε δεν θα σου κάνω την έξυπνη.
Απλά υπομονή και στους 2 σας!! Εμείς εδώ είμαστε για να σε ακούμε:)
Καλό κουράγιο, πουλάκια ξένα, ξενιτεμένα..:)
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ευχαριστουμε farfallina..οσο μπορουμε κανουμε κουραγιο.
Το αναποφευκτο βεβαια,ειναι οι σκεψεις που γυριζουν και παλι στο μυαλο,περι ορθοτητας της αποφασης να τον κουβαλησουμε εδω.Εμεις ειμαστε χαρουμενοι που τον εχουμε μαζι μας,αυτος ειναι? Ποσο ευτυχισμενος μπορει να ειναι ενας σκυλος που,ναι μεν βρισκεται με τους ανθρωπους του,αλλα στερειται πολυτιμα για καθε σκυλο πραγματα,οπως οι χορταστικες βολτες και γενικοτερα η εκτονωση?
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Κουράγιο.
Και λέω τι κάνουν τα παιδία.
Το χειμώνα ποία είναι η μέση θερμοκρασία εκεί;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Πωπω δεν μπορώ να φανταστώ τέτοιες θερμοκρασίες..Έχω ζήσει για λίγο διάστημα ακραίες υπό του μηδενός, αλλά αυτές παλεύονται με σωστό ντύσιμο, αλλά το 50 βαθμοί πρέπει να είναι τραγικό.
Πώς την παλεύει ο σκύλος χωρίς εκτόνωση; Το οποίο είναι μοιραίο κάτω από αυτές τις συνθηκες..
Eπίσης να σου πω ότι και εγώ μπορεί να σκέφτομαι εγωϊστικά τώρα αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι κάνατε την πιο σωστή επιλογή που τον πήρατε μαζί σας.
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
έχει δίκιο για τις βόλτες και την εκτόνωση. Αλλά κάνε στον εαυτό σου, μια υποθετική ερώτηση.
Αν υπήρχε κάποιος στην Ελλάδα, που θα αγαπούσε αυτόν τον σκύλο, Ακριβώς όπως εσύ, και θα
τον πρόσεχε όπως Εσύ!! Θα τον αποχωριζόσουν?? Η μάλλον καλύτερα, αν είχε ο σκυλάκος σας επιλογή,
θα έμενε εδώ, η θα ερχόταν στην άκρη της γης μαζί σας...?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλησπέρα... Υπομονή κοπέλα μου, υπομονή... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή η πρόταση που θα κάνω, αλλά εάν τον έβγαζες έξω βρεγμένο, λούτσα, δεν θα την πάλευε λίγο περισσότερο? Εσύ πως θα την παλέψεις... Να σου προτείνω (πω πω, μη με βρίσεις...) μπούρκα? Με μια πετσέτα, επίσης βρεγμένη ανάμεσα στη μπούρκα και το κεφάλι σου κι άλλη μια στους ώμους... 49 από τώρα? όσοι έχουν περάσει κι άλλη χρονιά εκεί, μέχρι που λένε ότι ανεβαίνει?? κι όπως ρωτάει κι ο chrispapas, το χειμώνα, ποιά είναι εκεί η μέση θερμοκρασία?
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Toν χειμωνα απ'οτι μου ειπαν ειναι καλα,γυρω στους 20 και κατι την μερα και φτανει μεχρι τους 10 ξημερωματα,αλλα δυστυχως κραταει λιγο..Καλοκαιρι παντως(Ιουλιο-Αυγουστο) ξεπερναει και τους 50,αυτο μας λενε ολοι εδω.
Κριτικοπουλα,πιστευω πως αν τον βρεξω θα ειναι χειροτερα,θα καψει πραγματικα το νερο επανω του.Νομιζω πως στεγνος,θα μπορει τουλαχιστον να κυκλοφορει αερας μεχρι το δερμα του.Κyveli..αν δεν ηταν τοσο υπομονετικος και συνεργασιμος θα ειχαμε μεγαλο προβλημα.Ευτυχως ειναι πολυ καλος,γι'αυτο ομως και με γεμιζει τυψεις..:-( Ποση υπομονη κανει το ζωντανο..Μας εκανε τις προαλλες λιγο να ανυσηχησουμε,οταν φυγαμε για σουπερ μαρκετ και αρχισε να κλαιει,κατι που δεν το εχει κανει ποτε ως τωρα.Ελπιζω να μην το συνεχισει,αν και δεν θα εχει αδικο..
Προσπαθουμε να τον πηγαινουμε σε κανενα παρκο που και που,συνηθως μετα τις 12 το βραδυ,αλλα πλεον ουτε αυτο αντεχεται,εσφιξαν πολυ τα πραγματα.
Farfallina δεν ξερω,ειλικρινα δεν ξερω αν θα ηταν χειροτερα μακρια μας,αλλα σιγουρα αυτη την περιοδο δεν περναει καθολου καλα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πω πω! Κι εμείς εδώ δεν την παλεύουμε με 36-38, που θα κρατήσει το πολύ πολύ μια εβδομάδα :-#

Κουράγιο, καλοκαίρι είναι, θα περάσει!
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Toν χειμωνα απ'οτι μου ειπαν ειναι καλα,γυρω στους 20 και κατι την μερα και φτανει μεχρι τους 10 ξημερωματα,αλλα δυστυχως κραταει λιγο..Καλοκαιρι παντως(Ιουλιο-Αυγουστο) ξεπερναει και τους 50,αυτο μας λενε ολοι εδω.
Κριτικοπουλα,πιστευω πως αν τον βρεξω θα ειναι χειροτερα,θα καψει πραγματικα το νερο επανω του.Νομιζω πως στεγνος,θα μπορει τουλαχιστον να κυκλοφορει αερας μεχρι το δερμα του.Κyveli..αν δεν ηταν τοσο υπομονετικος και συνεργασιμος θα ειχαμε μεγαλο προβλημα.Ευτυχως ειναι πολυ καλος,γι'αυτο ομως και με γεμιζει τυψεις..:-( Ποση υπομονη κανει το ζωντανο..Μας εκανε τις προαλλες λιγο να ανυσηχησουμε,οταν φυγαμε για σουπερ μαρκετ και αρχισε να κλαιει,κατι που δεν το εχει κανει ποτε ως τωρα.Ελπιζω να μην το συνεχισει,αν και δεν θα εχει αδικο..
Προσπαθουμε να τον πηγαινουμε σε κανενα παρκο που και που,συνηθως μετα τις 12 το βραδυ,αλλα πλεον ουτε αυτο αντεχεται,εσφιξαν πολυ τα πραγματα.
Farfallina δεν ξερω,ειλικρινα δεν ξερω αν θα ηταν χειροτερα μακρια μας,αλλα σιγουρα αυτη την περιοδο δεν περναει καθολου καλα.
καλημέρα και στους δυο σας, από του δυο μας...Σας είχα στο μυαλό μου, λέω τι να κάνουν τα ξενιτεμένα πουλάκια...Εδώ στην Αθήνα, σήμερα θα έχει 38c. Οπότε δεν μπορώ καν να φανταστώ πόσο θα έχει εκεί κάτω...Υπομονή "πουλάκια μου"...Η σκέψη μου είναι μαζί σας..

ΥΓ. Τώρα κατάλαβα το περιοχή Hell...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
golden boy μία ηλίθια ιδέα. Αν και τα γκόλτεν δε κουρεύονται το σκέφτηκες καθόλου σαν λύση;
Κατα τα άλλα πως είναι η ζωή εκεί;
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Moυ ειχε περασει απ'το μυαλο,αλλα δεν ειναι λυση,στην ουσια πιστευω θα ειναι χειροτερα μιας και θα του στερουσα την μονωση του..
Κατα τα αλλα..μια ομορφια εδω,οι βολτες μας σε παρκα ειναι λιγες και μεταμεσονυκτιες,απο την μια γιατι πιο νωρις δεν παλευεται και απο την αλλη δεν επιτρεπονται στα ατελειωτα παρκα τους τα σκυλια και ειδικα τα μεγαλοσωμα.Ετσι βγαινουμε τη νυχτα αργα,σαν τους κλεφτες και πιανουμε στον προλογο και στις γλυκες τους Ινδους φυλακες που συνηθως στην αρχη πανε να μας διωξουν,αλλα με λιγο μπλα-μπλα,μαλακωνουν.Ειναι καλοι ανθρωποι;)
Σημερα κατι παιχτηκε με το ξυπνητηρι και δεν χτυπησε στις 5.30.Ξυπνησαμε απο τη ζεστη στις 11...Αναγκαστικα καναμε μια επικυνδινη αποστολη για αστραπιαιο κατουρημα-χ@σιμο στους 47 βαθμους...Τωρα το ρυθμισα και το τσεκαρα ηδη το ξυπνητηρι για αυριο το πρωι,να μην παιζουμε με την τυχη μας..:cool:Μου φαινεται θα βαζω και δευτερο.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Σε καταλαβαίνω εμείς με τους 35-38 και πάμε για 10 λεπτά έξω, που στους 46. Θέλει και το βράδυ να κοιμάτε έξω στο μπαλκόνι και έχουμε μια διαφωνία γι'αυτό με τον μικρό γιατί φοβάμαι τα κουνούπια αλλά σκάει μέσα στο σπίτι οποτε δεν μπορω να κάνω και πολλά.
Από δουλεία τι λέει εκεί;
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Δυστυχως δεν εχουμε μπαλκονια...Παντως απο κουνουπια-σκνιπες,δεν εχω δει δειγμα,μαλλον δεν επιβιωνουν ουτε αυτα εδω περα..
Για δουλεια,θα σου πω τι παιζει οταν βρω και 'γω μια.Προς το παρον καθομαι:rolleyes:
 




NatAndie

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
72
0
Θεσσαλονίκη
Ένα cooling vest δεν θα βοηθούσε ελαφρώς την κατάσταση? ΄Η μήπως σε τέτοιες θερμοκρασίες "αχρηστεύεται" σαν προϊόν?
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο,αλλα αν καταλαβα καλα,θα ηθελα και για 'μενα ενα;)
 


NatAndie

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
72
0
Θεσσαλονίκη
The Silver Eagle Canine Cool Champions Evaporative Cooling Vest is the ideal solution to the effects of intense heat on dogs, without excessive weight gain or bulkiness, pulling heat away and enhancing your dog's natural cooling process.K9 Cool Champions cooling pet products help prevent overheating by creating artificial perspiration that actively pulls excess heat from the dog, lowering the dog's temperature and reducing the heavy panting that would otherwise unduly distress the dog.

Έχει και για ανθρώπους απ' όσο είδα.

Cooling Vests for Dogs
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Λοιπον...περα απο τον καιρο που αρχιζει να στρωνει σιγα-σιγα,συμβαινουν και αλλα ομορφα πραγματα στη Ντοχα τελευταια..
Υπαρχει ενα και μοναδικο καταφυγιο εδω,στο οποιο πηγαινουμε εθελοντες μια-δυο -τρεις φορες τη βδομαδα και βγαζουμε τα σκυλια βολτα εκει τριγυρω.Εχθες μαζι με μια αλλη εθελοντρια ομως,καναμε μια διαφορετικη βολτα.Ο Grey,αρσενικο ημιαιμο σαλουκι,τον τελευταιο καιρο ειχε παθει καταθλιψη,ηταν πολυ ακεφος και δεν ειχε καθολου ορεξη για τσαχπινιες.Φορτωσαμε λοιπον τον Grey και την Tuesday(θυληκο σαλουκι) στο αμαξι και πηγαμε βολτα στη θαλασσα!! Ειναι δυο απο τις υπεροχες ψυχες που μαραζωνουν εδω και 2-3 χρονια στο καταφυγιο.Δυστυχως ολοι ψαχνουν για ''μικροσωμα'' σκυλακια και αυτα τα γλυκητατα και υσηχα σκυλια μενουν παντα στα αζητητα.
Νομιζω πως κατι εγινε εχθες..ξεφαντωσαν,κολυμπησαν και ετρεξαν,αλλαξε το προσωπο τους κυριολεκτικα! Στην επομενη βολτα υποσχομαι και βιντεο,ειναι απιστευτα αυτα τα σκυλια ''in action''. Δεν τα προλαβαινει το ματι σου...
Η Tuesday ειναι η μαυρουλα και ο Grey ο...γκρι-καφε.1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg
 
  • Like
Reactions: ioanna a




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf