Τροφή Akela


AkelaGR

Member
20 Ιανουαρίου 2016
8
3
42
Οι τροφές Akela στην Ελλάδα!
Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η εταιρεία μας
Μ. Χατζηαλεξάνδρου κ ΣΙΑ ΕΕ διαθέτει σε αποκλειστικότητα στην Ελλάδα, τις τροφές AKELA προσφέροντας ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ σε όλους.

Οι τροφές Akela αποτελούνται από 80% κρέας/ψάρι και 20% φρούτα, λαχανικά και βότανα.

Οι τροφές μας βραβεύτηκαν με 5 στα 5 αστέρια από τον ανεξάρτητο ιστότοπο αξιολόγησης τροφών για σκύλους, www.Allaboutdogfood.co.uk. και επίσης βραβεύτηκαν με την πρώτη θέση στην προτίμηση των καταναλωτών.
(http://www.edogadvisor.co.uk/dog-food/lowestoft-suffolk-dogfood-review-akelawholeprey-551)

Οι τροφές AKela περιέχουν φρέσκο κρέας (κοτόπουλο, γαλοπούλα, πάπια) και φρέσκο ψάρι (σολωμό, πέστροφα, τόνο, ασπρόψαρα).

Παρακάτω θα βρείτε την ολοκληρωμένη λίστα των συστατικών που χρησιμοποιούμε στις τροφές μας.
Ξέρουμε ότι όλο αυτό μπορεί να γίνει λίγο πολύπλοκο γιαυτό ΟΧΙ ΜΟΝΟ σας παραθέτουμε την αναλυτική λίστα των συστατικών μας, ΑΛΛΑ και το γιατί τα χρησιμοποιούμε.
http://akela.gr/sygkrisi.php

Οι τροφές Akela θα διατίθενται αποκλειστικά μέσω του ηλεκτρονικού μας καταστήματος. www.akela.gr

Η εταιρεία μας εγγυάται την ποιότητα των τροφών Akela και είμαστε δίπλα στο καταναλωτή για οποιαδήποτε βοήθεια πάνω στη διατροφή του σκύλου του.
 
  • Like
Reactions: LaCat




AkelaGR

Member
20 Ιανουαρίου 2016
8
3
42
Βεβαίως. Στην πρώτη παραγγελία κάθε πελάτη που είναι απ'το forum θα πάρει δωρεάν τις λιχουδιές εκπαίδευσης. Πρέπει μόνο στα notes (σημειώσεις) να γράψει ότι είναι απ'το forum (dogforum.gr). Προσοχή : Αν δεν υπάρχει σημείωση το όνομα του forum, δεν θα πάρει το δώρο.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
δεν μπόρεσα να βρω πόσα χρόνια έχει η μάρκα στο εμπόριο, κάτι σχόλια που είδα, λέει δίνω μερικούς μήνες.. τα συστατικά είναι από φάρμες Αγγλίας και Σκωτίας.. στα συστατικά γράφει για το αγνό μέλι: νόστιμο και γεμάτο με καλά πράγματα (ερασιτεχνική μετάφραση), εκεί με τον σωλομό το παρακάνει: και φρέσκο και αφυδατωμένος και λάδι και ζωμό) και γενικά έχει πολλά ψάρια η τροφή (ασπρόψαρα, σωλομό, τόνο, ρέγγα), για σκύλο είναι η για καρχαρία ?

από την μία γράφει:
Ολόκληρο το θήραμα σημαίνει η διατροφή των σκύλων μας να είναι όσο πιο πολύ γίνεται κοντά στη φυσική διατροφή των προγόνων των σκύλων, των γκρίζων λύκων. Αυτό σημαίνει ότι η σωστή διατροφή των σκύλων περιλαμβάνει κρεάς, συκώτι, χόνδρο, λίπος και βρώσιμα κόκκαλα.
και από την άλλη περιέχει τόσα ψάρια ! αυτοί οι γκρίζοι λύκοι μήπω ήτανε λευκοί καρχαρίες ?
στην αρχέγονη διατροφή που έχει το σάιτ στους λύκους δεν γράφει ούτε ένα ψάρι ! άρα αυτοί γιατί βάζουν ? (η απάντηση είναι στα συστατικά Αγγλίας και Σκωτίας), στο ζωοτροφές και ασφάλεια:
Με τον καιρό ωστόσο, δύναται να παρατηρηθεί σταδιακή μείωση της άπαχης σωματικής μάζας όταν η λήψη πρωτεΐνης δεν είναι επαρκής.
σκύλους που τρέφονταν με σκυλοτροφές υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη (Dog Chow Senior, Nestle Purina, St Louis, MO) και με την πειραματική δίαιτα χαμηλής περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη και χαμηλής περιεκτικότητας σε φώσφορο. (κάπου έχει λάθος).

δεν μπόρεσα να βρω το σάιτ της ακέλα το αυθεντικό..
 


AkelaGR

Member
20 Ιανουαρίου 2016
8
3
42
To αγγλικό website ειναι : www.wholeprey.co.uk

Όσο για τα διατροφικά, διαβάστε τα συστατικά προσεκτικά. Τα ψάρια ειναι στη διατροφή των σαρκοφάγων.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ευχαριστώ.
στο σάιτ δεν μπόρεσα να βρω πόσα χρόνια είναι στο εμπόριο η μάρκα, ούτε που είναι τα εργοστάσια, οι φάρμες κτλ.. μπορώ να έχω παραπάνω πληροφορίες ? thanx
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κατι αλλο δεν καταλαβαινω- γιατι βαζετε αυτες της μηδαμινες ποσοτητες Γλυκοσαμινης- Χοντροιτηνης και MSM?
Για μενα αυτα ειναι παραπλανηση- την στιγμη που η Δοσολογια πχ γλουκοσαμινης για σκυλους ειναι γυρο στα 200-400 mg ανα μερα/10 kg ΣΒ.
 


Fotis_B

Active Member
7 Φεβρουαρίου 2012
27
18
Χαλάνδρι
Οι 9 στις 10 Βρετανικές τροφές παρασκευάζονται στην εταιρεία Golden Acres (εργοστάσιο) όπως και η συγκεκριμένη και είναι συμφερόντων τρίτων με την μορφή του private labeling.
 
  • Like
Reactions: zaher


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Οι 9 στις 10 Βρετανικές τροφές παρασκευάζονται στην εταιρεία Golden Acres (εργοστάσιο) όπως και η συγκεκριμένη και είναι συμφερόντων τρίτων με την μορφή του private labeling.
α αχταρμας δηλαδη και ανάλογα το χαρμάνι ! θενξ λάιτερ
 


AkelaGR

Member
20 Ιανουαρίου 2016
8
3
42
Πριν κατακρίνετε Έλληνες (αυτοί που κατακρίνουν) δοκιμάστε. Μια δοκιμή θα σας πείσει που λένε. Χωρίς να ξέρεις τι κατακρίνεις ;! Τώρα όσο αφορά την εγκυρότητα των πληροφοριών, αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι το μεμπτό ... Το χημείο μπορεί να κάνει οποιαδήποτε ανάλυση και αν υπάρχει κοροϊδία το τρέχουμε παρέα. Η ποιότητα της τροφής ειναι κορυφή και αυτό το λέω έχοντας ταΐσει κοντά 30 και σκύλους για 6 μήνες πριν γίνει η εισαγωγή. Η εταιρεία μας εγγυάται για την ποιότητα των τροφών μας. Και κάτι άλλο , εργοστάσια βγάζουν και συνθετικές μπλούζες πχ αλλά και ολομεταξες. Η πρώτη ύλη αλλάζει, μη τα ισοπεδώνουμε όλα παρακαλώ.
 
  • Like
Reactions: pouf




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Να ευχηθώ ειλικρινά καλές δουλειές!

Θα συμφωνήσω όμως με το μέλος @pouf πιο πάνω ότι αν και δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω την ποιότητα της τροφής (δεν την έχω χρησιμοποιήσει και γενικότερα δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα επεξεργασμένες τροφές), η τελική τιμή της είναι "ανασταλτικός" (αν όχι απαγορευτικός) παράγοντας.

75€ το 10κιλο... 7,5€ το κιλό... Δηλαδή, για την περίπτωση μου 3,5€ την ημέρα.

Για άνθρωπο με 3-4 Νέας Γης "φοβάμαι" να κάνω υπολογισμό... :D

Επίσης, η ανάλυση των συστατικών έχει κάποια κενά...

Για παράδειγμα, το 22% κοτόπουλο αναφέρεται στο ποσοστό που καταλαμβάνει το βάρος του κοτόπουλου πριν την επεξεργασία ή μετά (με την υγρασία ή χωρίς);

Το ίδιο και για τα άλλα κρέατα.

Επίσης, δεν αναφέρονται οι ποσότητες και η μορφή (παρά μόνο η παρουσία) πολλών συστατικών.

 
Last edited:


AkelaGR

Member
20 Ιανουαρίου 2016
8
3
42
Ευχαριστώ. Υπάρχουν και εκπτωτικά πακέτα (βρίσκονται στη σελίδα των προιόντων) http://akela.gr/products.php.
Για το κοτόπουλο κτλπ είναι όλα αναλυτικά, 22% φρεσκο κρεας. Ριξτε μια ματια είναι όλα αναλυτικα σε ανάλυση 100%. Δεν υπάρχουν και πολλές ξηρές τροφές παγκοσμίως με ανάλυση συστατικών 100%.
Για τους 30 σκύλους ειναι αδέσποτα, δικούς μου, πελατών.
 
Last edited:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλος ορίσατε και καλές δουλειές

30 αδέσποτα; εσείς είστε που δουλέψατε παλια την Σιμσονς;
 




Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Για να είμαστε εντάξει πάντως, απο πλευράς συστατικών όπως διαβάζω εναν απο τους κωδικούς της ( http://www.wholeprey.com/akela-80-20-dog-food/akela-80-20-grain-free-dog-food-vat-free-1.html ) δεν είναι καθόλου κακή.

Αρνητικά ενδεχομένως η τιμή και ίσως το υψηλότατο ποσοστό πρωτείνης.

Παρεμπιπτόντως για οσους δεν το γνωρίζουν (αν υπάρχει κανείς :) ), υπάρχει αυτό το site που του βάζεις τα συστατικά όπως αναγράφονται στα site των εταιρειών και σου εμφανίζει μια βαθμολογία, για να παρεις μια ιδέα για την ποιότητα.
http://www.allaboutdogfood.co.uk/instant-dog-food-review.php
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Πριν κατακρίνετε Έλληνες (αυτοί που κατακρίνουν) δοκιμάστε. Μια δοκιμή θα σας πείσει που λένε. Χωρίς να ξέρεις τι κατακρίνεις ;! Τώρα όσο αφορά την εγκυρότητα των πληροφοριών, αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι το μεμπτό ... Το χημείο μπορεί να κάνει οποιαδήποτε ανάλυση και αν υπάρχει κοροϊδία το τρέχουμε παρέα. Η ποιότητα της τροφής ειναι κορυφή και αυτό το λέω έχοντας ταΐσει κοντά 30 και σκύλους για 6 μήνες πριν γίνει η εισαγωγή. Η εταιρεία μας εγγυάται για την ποιότητα των τροφών μας. Και κάτι άλλο , εργοστάσια βγάζουν και συνθετικές μπλούζες πχ αλλά και ολομεταξες. Η πρώτη ύλη αλλάζει, μη τα ισοπεδώνουμε όλα παρακαλώ.
το Έλληνες δεν το κατάλαβα ( θα μου πεις προβλημά σου, και καλά θα κάνεις :giggle: )
δηλαδή όσοι κατακρίνουν είναι Έλληνες και είναι ξύπνιοι ή χαζοί, και οι άλλοι ( που παίρνουν την τροφή είναι οι έξυπνοι ? ) ένιγουει.. η δοκιμή γιατί να με πείσει.. να δώ εργοστάσια να δω φάρμες/πρώτες ύλες να δω youtube κανένα βιντεάκι τον τρόπο παρασκευής και μετά να δοκιμάσω.. αμα ήτανε έτσι και οι έμποροι ναρκωτικών θα έλεγαν δοκίμασε το, μία δοκιμή θα σας πείσει.. παρέα δεν πρόκειτέ να τρέξουμε τίποτα (άσχετα από το αποτέλεσμα) γιατί αν γίνει αυτή η ανάλυση ( πιάσαμε Ελβετία στον σταθμό) θα βγουν στη φόρα τα χημικα που έχει μέσα.. εκτός αν πιστεύεις οτι είναι αγνό παρθένο μέλι.. και μου αρέσει ο τρόπος που μιλάς εξ ονόματος πως το λένε της εταιρείας ( που ακόμα να μας πεις πόσα χρόνια είναι στην αγορά και που είναι οι φάρμες και τα άλλα που ρώτησα-αυτό δείχνει οτι η εταιρεία σας που μας εγγυάται με έχει γραμμένο σαν υποψήφιο πελάτη-καλή αρχή-καλά με κάνει :giggle: )
όταν το ανώνυμο γίνει επώνυμο ( φάρμες, εργοστάσια, πρωτες ύλες, να δω βίντεο ( όχι οτι και αυτό θα είναι 100 % γιατί μετά το βίντεο ξανακάνουν ότι θέλουν φυσικά, κ.α) τότε το ξανασυζητάμε το θέμα.. εύχομαι να είναι σεβαστή η άποψή μου και να μην έχουμε ξανά το θέμα Έλληνας :eek:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πριν κατακρίνετε Έλληνες (αυτοί που κατακρίνουν) δοκιμάστε. Μια δοκιμή θα σας πείσει που λένε. Χωρίς να ξέρεις τι κατακρίνεις ;! Τώρα όσο αφορά την εγκυρότητα των πληροφοριών, αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι το μεμπτό ... Το χημείο μπορεί να κάνει οποιαδήποτε ανάλυση και αν υπάρχει κοροϊδία το τρέχουμε παρέα. Η ποιότητα της τροφής ειναι κορυφή και αυτό το λέω έχοντας ταΐσει κοντά 30 και σκύλους για 6 μήνες πριν γίνει η εισαγωγή. Η εταιρεία μας εγγυάται για την ποιότητα των τροφών μας. Και κάτι άλλο , εργοστάσια βγάζουν και συνθετικές μπλούζες πχ αλλά και ολομεταξες. Η πρώτη ύλη αλλάζει, μη τα ισοπεδώνουμε όλα παρακαλώ.
μαριε (νομιζω σωστος ειμαι) αυτο δεν ειναι ποστ απο την στιγμη που μπηκες να μας δειξεις την τροφη που εμπορευεσε...τουλαχιστον ετσι λεει το φτωχο μυαλο μου.
σιγουρα καποιοι θα την κατακρινουν (εγω πχ δινω μπαρφ και δεν θελω ξηρα ουτε εξω απο το σπιτι μου) αρα θα μπορουσα να ειμαι ενας απο αυτους.
απο τετοια σχολια μονο να χασεις εχεις πιστευω και οχι να κερδισεις (εκτος αν πονταρεις στο καποιος νεος να δοκιμασει και θα δειξει)
δεν ξερω απο τροφες,δεν κρινω την δικια σου αλλα δεν θελω την ξηρα...σιγουρα καποιος ομως εδω μεσα λογω ιδιοτητας (δουλειας,εμπειριας,διαβασματος κλπ κλπ) θα μπορει να την κρινει οποτε ας το αφησουμε στην ακρη αυτοο το κομματι,μονο καλο θα σου κανει πισττευω..

αυτα,απλα δεν μου αρεσε.
 


AkelaGR

Member
20 Ιανουαρίου 2016
8
3
42
Δέχομαι κάθε άποψη. Κανένα πρόβλημα. Απλά δε τις ασπάζομαι γιατι ξέρω το προιόν που πουλάω. Τώρα το τι θέλει ο καθένας να ταΐζει το σκύλο του δικαιωμά του και σεβαστό. Δε μπορω να ακουω ότι τα ξέρουμε όλα όμως και πουλάμε και χημικά και θέλουμε να κάνουμε κακό στα σκυλάκια. Ότι ναναι. Εγώ μπήκα να κάνω μια διαφήμιση και ένα δώρο στο forum. Απο κει και πέρα ο καθένας ταΐζει το σκύλο του ότι θέλει. Εγώ την τροφή που ταΐζω στους σκύλους μου σας γνώρισα.