Τροφή Akela


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Καλές δουλειές να έχετε και επιτρεψτε μου και τα δικά μου πρώτα σχόλια... Αδιαμφισβήτητα μια τροφή με πολύ μεγάλο ποσοστό ζωικών συστατικων κάτι που είναι καλό, αλλά...
Υπερβολικά ποσοστά τέφρας και κατά συνέπεια ασβεστίου (2,4%???), φοσφωρου και άλλων μετάλλων...ίσως τα μεγαλύτερα που έχω παρατηρήσει σε ξηρά τροφή μαζί με τη Simpson's αν θυμάμαι καλα....
Ως ένα βαθμό μια τροφή πλούσια σε ζωικά συστατικά δικαιολογεί τα υψηλά ποσοστά των ανωτέρω μετάλλων αλλά στη προκειμένη περίπτωση θεωρώ ότι είναι υπερβολικά και συνήθως ο λόγος είναι η ύπαρξη μεγαλύτερου ποσοστού οστού απ' ότι συνήθως...
Η μετάφραση επίσης του "freshly prepared" σε "φρέσκο" δεν είναι και 100% ακριβής.
Οσων αφορά την τιμή είναι αντίστοιχη με παρομοιες τροφες σε περιεκτικότητα ζωικών συστατικών...
Το συμπέρασμα μου είναι ότι πρόκειται για μια καλή τροφή ή οποία κατά κύριο λόγο περιέχει ζωικά συστατικά και ακολουθεί τις τάσεις της εποχής για τροφές χωρίς σιτηρά και υψηλά ποσοστά πρωτεινης...
Εγώ αναμενω για την πρώτη εισαγωγή cold pressed τροφής στην Ελλάδα ή οποία θα είναι όντως κάτι διαφορετικό στις δεκάδες κλασσικές ξηρές τροφές του εμπορίου.
Καλές δουλειές!
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το οτι ειναι "ιδιωτική ετικέτα" δεν μου λέει τιποτα.

Δεν ειναι απαρετήτος κακό αυτο. Αν βάλεις υψηλές προδιαγραφές
στον φασονατζή και τις δεχτεί μπορείς να εχεις μια πολυ καλη
τροφή για να διαθέσεις στους πελάτες σου.
 












ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Άρα υποθέτω barfαρεις?
αυτό είναι εκτός θεματολογίας :D
εδώ το θέμα μας είναι η τροφή akela με τα -/+ της να μαθουμε και να ενημερωθούμε, και να πούμε την γνώμη μας.. :love:
 






zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
αυτό είναι εκτός θεματολογίας :D
εδώ το θέμα μας είναι η τροφή akela με τα -/+ της να μαθουμε και να ενημερωθούμε, και να πούμε την γνώμη μας.. :love:
Δίκιο έχεις απλά διαπιστωνω από το ύφος των σχολίων σου πως απλά κατακρινεις γενικότερα τις ξηρές τροφές και όχι μόνο τη συγκεκριμενη... Δικαίωμα σου σαφώς αλλά αυτό απέχει πολύ από διατυπωση γνώμης και αναφοράς των +/- της συγκεκριμένης τροφής.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
@vrmode μικρός έπινα γάλα ΑΓΝΟ, ε μας πάει το σχολείο μία μέρα εκδρομή στο εργοστάσιο, και έπαθα την πλάκα μου από την βρωμία και τις σκουριές κτλ.. θα μου πεις αν ειναι βιντεάκι διαφημιστικό δεν θα υπάρχει ίχνος σκόνης..
@zaher δηλαδή δεν είναι διατύπωση γνώμης το οτι ρώτησα κάποια πράγματα και απάντηση δεν πήρα ( και ούτε βλέπω να παίρνω), και σαν υποψήφιος πελάτης δεν μπόρεσα να δω ούτε ένα βιντεάκι από το εργοστάσιο ? πως απέχει πολύ δηλαδή ? αφου έχω άγνοια.. εσύ δηλαδή
( όχι προσώπικα :) ) όταν είσαι σε άγνοια, και μηδέν πληροφόριση το θεωρείς καλό σημάδι ή καλό ? εγώ ας πούμε το θεωρώ το χειρότερο.. άρα διατυπώνω την συγκεκριμένη γνώμη για την συγκεκριμένη τροφή... μακάρι να μου δείξουνε φάρμες/εργοστάσιο/πρώτες ύλες και να έχω μία άλφα ενημέρωση και όχι να με έχουνε στο σκοτάδι, και να πω τα καλύτερα, αλλά αφού μέχρι τώρα δεν είδα αυτά που θέλω, θα συνεχίσω να έχω την ίδια άσχημη γνώμη-εντύπωση... απλή λογική χρησιμοποιώ, δεν κάνω σενάρια με το μυαλό μου.. όταν κάποιος σου κρύβει κάτι.. είναι σχεδόν σίγουρο οτι δεν είναι για καλό σου.. ( εκτός αν είναι KINDER έκπληξη) :giggle:
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Θες να μου πεις ποιες εταιρίες έχουν βίντεο εργοστασίων, φαρμών κλπ.??

Ή πρώτη κριτική μιας τροφής προέρχεται από την ανάγνωση των συστατικών και την ανάλυση της διατροφικής αξιας.
Από εκεί και πέρα μπορούμε να ψάχνουμε βίντεο και φωτό για τις εντυπώσεις.
Βέβαια εδώ να αναφέρω ότι παρόλο που ή διατροφική ανάλυση της συγκεκριμένης τροφής δε μου αρέσει οφείλω να παρατηρήσω ότι είναι ίσως ή μοναδική εταιρία που λέει στα ίσια οτι φτιάχνει την τροφή της στη GA petfoodpartners, σε αντίθεση με πολλές άλλες τροφές από το UK...
Άρα ή απάντηση σου είναι μέσα στο σαϊτ της Μαμάς εταιρίας...
Έχει πάει εκεί ή συζήτηση γιατί διέκρινα πρόθεση να κατακρινεις τη συγκεκριμενη τροφή στηριζόμενος σε πληροφορίες που υποτίθεται δεν έχεις αλλά καμία κριτική στηριζομενος στις πληροφοριες που σου δίνονται με σχετική διαφάνεια.
 
  • Like
Reactions: johnk


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το θέμα είναι ποιές άλλες μάρκες έχουν τα βίντεο ή η συγκεκριμένη που έχει στο σάιτ της αλλά δεν ανοίγει ? :love:
εκεί που αναφέρεις για την μοναδική εταιρία '' που λέει'' καλύτερα να μην το σχολιάσω και γίνει με το σηματάκι το τετραγωνάκι το ροζάκι πρός το κόκκινο :giggle:
άμα περίμενα οι πολυεθνικές να μου ''δίνουν'' πληροφορίες με σχετική διαφάνεια θα είχα κόψει φλέβα αλα Βίσση αγάπη απο νάιλον :D
βασικά το κόνσεπτ είναι να μην μπεις ΠΟΤΕ στο τρυπάκι να σκεφτείς οτι αυτά που ''σου'' λένε οι εταιρίες έχουν κάποια αξία.. δηλαδή να αγοράζεις την σαβούρα.. όπως και στις τροφές για τον άνθρωπο..
στο τέλος θα ήθελα να πω οτι η πρόθεση μου δεν έχει σχέση με την συγκεκριμένη εταιρία, απλά άρπαξε λίγο το ψητό όταν ρώτησα κάποιον ( που αντιπροσωπεύει την μάρκα) και δεν μου απαντούσε.. αλλιώς θα το περνούσα στο ντούκου.. δεν είμαι ο Μεσσίας του τι θα φάει κάποιος η δεν θα φάει η θα ρίχνει ύπνο ή θα ξυπνήσει.. όλα ξεκίνησαν απο τη στιγμή που ρώτησα σαν υποψήφιος πελάτης, όχι μόνο για εμένα αλλά και δημόσια και για άλλους..

ο άλλος πιστεύει οτι στα σούπερ μάρκετ έχει καλή και ποιοτική τροφή για αυτόν και για τα παιδιά του.. καλά κάνει, ο άλλος (η δε νταρκ σάιντ) πιστεύει οτι εκεί μέσα έχει 98% περίπου σκουπίδια..
αν θέλεις και για την συγκεκριμένη τροφή και επιστημονικά να το δεις.. έχει συστατικα χημικα στα ιχνοστοιχεία του που αν είναι να τα παίρνει αποκλειστικά και για χρόνια ο σκύλος, θα δει τις dandelion που έχει μέσα ανάποδα ! αλλά είπαμε ! δεν έχει χημικά μέσα.. ούτε είναι επεξεργασμένη, ούτε τίποτα... αγνο παρθένο λάδι becel pro active είναι.. και η Πρέβεζα τα κατάφερε :eek: καλή διακόρευση..
 


AkelaGR

Member
20 Ιανουαρίου 2016
8
3
42
Καλησπέρα, για μένα η τροφή είναι αγνό παρθένο ελαιόλαδο, γιαυτό και την εισήγαγα στην Ελλάδα. Επίσης έχω δει και συνεχίζω να βλέπω εξαιρετικά αποτελέσματα στους σκύλους που έκανα τις δοκιμές μου και συνεχίζω να ταΐζω. Παρακαλώ πολύ όποιος πιστεύει ότι είναι αναληθές οποιαδήποτε ανάλυση συστατικών, παρακαλώ να κινηθεί νομικά εναντίων της οποιασδήποτε εταιρείας. Σέβομαι την κάθε άποψη και το θέλω του καθενός να ταΐσει ότι θέλει στον σκύλο του.
Τέλος, μετά από τα σχόλιά σας για την τιμή ....σας ακούσαμε και μειώσαμε τις τιμές μας!
Ευχαριστώ.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Βλέπεις τι εννοούσα με το πρώτο μήνυμα??!
Το πρόβλημα σου είναι γενικά οι ξηρές τροφές και σεβαστό.
Απλά στο παρών μήνυμα καλουμαστε να σχολιάσουμε μια συγκεκριμένη ξηρά τροφη συγκριτικά με άλλες ξηρές τροφές και όχι με άλλους τύπους διατροφής.
Τα χημικά στην εποχή που ζούμε φωνάζουν παρών σε όλα τα τρόφιμα επεξεργασμένα και μη αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση και δεν αφορά το συγκεκριμένο thread.
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
@vrmode μικρός έπινα γάλα ΑΓΝΟ, ε μας πάει το σχολείο μία μέρα εκδρομή στο εργοστάσιο, και έπαθα την πλάκα μου από την βρωμία και τις σκουριές κτλ.. θα μου πεις αν ειναι βιντεάκι διαφημιστικό δεν θα υπάρχει ίχνος σκόνης..
@zaher δηλαδή δεν είναι διατύπωση γνώμης το οτι ρώτησα κάποια πράγματα και απάντηση δεν πήρα ( και ούτε βλέπω να παίρνω), και σαν υποψήφιος πελάτης δεν μπόρεσα να δω ούτε ένα βιντεάκι από το εργοστάσιο ? πως απέχει πολύ δηλαδή ? αφου έχω άγνοια.. εσύ δηλαδή
( όχι προσώπικα :) ) όταν είσαι σε άγνοια, και μηδέν πληροφόριση το θεωρείς καλό σημάδι ή καλό ? εγώ ας πούμε το θεωρώ το χειρότερο.. άρα διατυπώνω την συγκεκριμένη γνώμη για την συγκεκριμένη τροφή... μακάρι να μου δείξουνε φάρμες/εργοστάσιο/πρώτες ύλες και να έχω μία άλφα ενημέρωση και όχι να με έχουνε στο σκοτάδι, και να πω τα καλύτερα, αλλά αφού μέχρι τώρα δεν είδα αυτά που θέλω, θα συνεχίσω να έχω την ίδια άσχημη γνώμη-εντύπωση... απλή λογική χρησιμοποιώ, δεν κάνω σενάρια με το μυαλό μου.. όταν κάποιος σου κρύβει κάτι.. είναι σχεδόν σίγουρο οτι δεν είναι για καλό σου.. ( εκτός αν είναι KINDER έκπληξη) :giggle:
Aν πας στα εργοστασια της royal canin.Aπ εξω θα νομιζεις εισαι σε μουσειο της μερσεντες και μεσα σε εργοστασιο σοκολατας που θες να φας ολα.Δεν λεω οτι δεν εχεις δικιο οτι κατι μπορεις να δεις και απο αυτο αλλα οχι παντα ολοκληρη την αληθεια.
 
  • Like
Reactions: ntoulis




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π