Τροφή Golosi. Την ξέρετε;


dimjt

Member
3 Σεπτεμβρίου 2015
5
0
42
Γεια σας παιδιά! Είμαι νέο μέλος στην παρέα. Διαβάζω το φόρουμ συχνά αλλά μέχρι τώρα δεν είχα ποστάρει.
Πρόσφατα δοκίμασα για το σκυλάκι μου, την τροφή Golosi (μία με βάση το αρνί συγκεκριμένα, έχει και άλλα είδη). Αν και δεν της αρέσουν οι κροκέτες ιδιαίτερα αυτές τις καινούριες τις έφαγε με βουλιμία. Παρουσιάζεται σαν premium τροφή και πρέπει να είναι καινούρια σχετικά στην αγορά. Την ξέρατε εσείς;
 




dimjt

Member
3 Σεπτεμβρίου 2015
5
0
42
Δεν ρωτάω για συστατικά, έχω δει ότι έχουν γραφτεί πολλά περί αυτού. Απλά αν την έχει δοκιμάσει και κάποιος άλλος για εντυπώσεις. Έδινα στο σκυλάκι μου την Acana, την Royal Canin και άλλες και δεν τις έτρωγε ευχάριστα. Δοκίμασα τις προάλλες αυτή την καινούρια Golosi και την έφαγε αρκετά ευχάριστα.
 




dimjt

Member
3 Σεπτεμβρίου 2015
5
0
42
Τα συστατικά σαφώς με ενδιαφέρουν (έχω βασικές γνώσεις διατροφής λόγω σπουδών) και επειδή τα έλεγξα πρώτα γι' αυτό και την αγόρασα. Εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα συστατικά απλά θέλω να πάρω και γνώμες από άλλους που τυχόν έχουν δοκιμάσει την ίδια τροφή καθώς είναι καινούρια στην αγορά και φαίνεται ποιοτική. Εσένα γιατί δεν σου έκανε κλικ;
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
δεν γνωρίζω την ποιότητα κρέατος, τον τρόπο παρασκευής, τα χημικά που έχει μέσα, την θρεπτική αξία του προιόντος και πάρα πολλά άλλα που μακροχρόνια (και με αποκλειστική διατροφή την ξηρά) θα ''βλάψουν'' τον σκύλο μου, που τα έχουμε ξεδιπλώσει σε πάρα πολλά θέματα στο Φόρουμ.. όλα τα είδη διατροφής έχουν τα + και τα -
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ingredients: Meat and derivatives (8% lamb), cereals (4% rice), oils and fats (6.9% poultry fat, 0.5% salmon oil), derivatives of vegetable origin (1% sugar beet pulp, 0.1% chicory inulin - FOS), yeasts (0.5% beer yeast), 0.01% glucosamine, 0.01% chondroitin sulphate, shellfish (0.005% green lipped mussel powder - Perna canaliculus).


Τι καλό σε μία τροφή που έχει 8% αρνί και ποιος ξέρει ποιο άλλο "κρέας" και υποπροϊόντα "κρέατος" (τι κρέας; σκύλος, γάτα;) ; Γεμάτη συτηρά (με μόνο 4% ρύζι, τι άλλο έχει μέσα ούτε καν ξέρουμε).
 




dimjt

Member
3 Σεπτεμβρίου 2015
5
0
42
@ntoulis Συμφώνω για αυτό που λες για τα + και -.
Έτσι κι αλλιώς όλες οι ξηρές τροφές κυμαίνονται στα ίδια ποσοστά περιεκτικότητας. Μάλιστα έχω ακούσει ότι σε μερικές τροφές τα ποσοστά είναι μικρότερα από τα αναγραφόμενα. Πάντως είδα ότι αυτή η τροφή περιέχει και 3 συστατικά με αντιοξειδωτική δράση (πράσινο μύδι, σταφύλι και ελιά) που βοηθούν το σκυλάκι στο ανοσοποιητικό. Βρήκα και ένα βιντεάκι με τη διαδικασία παραγωγής της τροφής. Δεν το έχω δει από άλλες εταιρίες αυτό.
Πάντως είναι η μοναδική ξηρή τροφή από όσες δοκίμασα που την τρώει ευχάριστα. :)
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Μπορεί να υπάρχουν καλύτερα είδη διατροφής από την ξηρά αλλά όχι, δεν κυμαίνονται όλες οι ξηρές τροφές στα ίδια. Η συγκεκριμένη, από άποψη συστατικών, δεν είναι με τίποτα καλή τροφή. Το ότι έχει αντιοξειδωτικά ή δεν ξέρω τι άλλο, δεν τη σώζει σε καμία περίπτωση...
Και σ ένα πιτσιρίκι αν δώσεις γαριδάκια θα ξετρελαθεί, αυτό δε σημαίνει ότι του κάνουν κ καλό
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να δεις πόσο «ευχάριστα» τρώνε οι σκύλοι σκ@τ@
Ακριβώς.

Το ότι ο σκύλος τρώει κάτι "ευχάριστα" δε σημαίνει πως είναι και θρεπτικό ή καλό γι' αυτόν.

Πάντως είδα ότι αυτή η τροφή περιέχει και 3 συστατικά με αντιοξειδωτική δράση (πράσινο μύδι, σταφύλι και ελιά)
Σε τι ποσότητες όμως; (το σταφύλι πού το είδες; ο σκύλος δεν πρέπει να τρώει σταφύλια...)
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Από promotion ή συγκεκριμένη τροφή τα πάει καλά.. Εκχύλισμα μυδιων, φρυδιων- εκχύλισμα κουκουτσιου από σταφυλι από ελιά, από αγριομουσμουλια κλπ... Σύνολο περιεκτικότητας τους στο τελικό προϊόν?? 0.3 γραμμάρια ανά κιλό τροφής και στα βασικά συστατικα το χαος... Κρέας και υποπροϊόντα( μύτες ουρές δέρματα κλπ)
Το βίντεο είναι από το εργοστάσιο στην Ιταλία που την παράγει για λογαριασμό τριτου
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όταν κατασταλλάξεις σε μία τροφή να μου δώσεις τον σκύλο για 15μέρες.
Θα στον κάνω να τρώει και...χαρτόνια με τεράστια όρεξη.
Ακούς εκεί, δεν την τρώει με πολλή όρεξη...:confused:
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Περίπου στο 2*% κρέας ( τουλάχιστον ανακοινωνει τι κρέας ειναι) ....η λέξη " παραγωγα" στα συστατικά δεν ειναι και πολύ καλή ... δεν φαίνεται να είναι "χώμα" αλλά αν έδινες Acana έχεις πέσει πολλές σκάλες κάτω ....επίσης να ξέρεις οτι πολλές μέτριες τροφές είναι πιο ευχάριστες στο σκύλο λογο περισσότερων ενισχυτικών γέυσης σε σχέση με τις κορυφαίες ..
 




gunny2601

Member
21 Αυγούστου 2016
24
1
38
Παιδια εχω πανω απο 20 χρονια σκυλο εχω δοκιμασει πολλες τροφες!!!!
Αλλα η γκολοσι εχει πολυ καλα αποτελεσματα!
Ρην τρωει ευχαριστα
Δν μυριζει
Εχει 27% πρωτεινη
Και κυριως την εχω δοκιμασει για πανω απο ενα χρονο και εχω δει βελτιωση στο τριχωμα
Εχει παρει βαρος
Εχει βελτιωθει η συσταση στα κοπρανα
Και το κυριοτερο δν μυριζει καθολου το στομα του μονο η οριτζιν ειχε τετοια αποτελεσματα!!!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Και μπράβο της!
Πρέπει να σου έκανε εξαιρετική εντύπωση που μπήκες στο φόρουμ μόνο και μόνο για να μοιραστείς την χαρά σου για την Golosi!
Κάπως έτσι ενθουσιάστηκε και πέρυσι το μέλος dimjt!
Πρέπει να είναι τρομερή τροφή!
 


gunny2601

Member
21 Αυγούστου 2016
24
1
38
Εγω ειμαι αρκετα ικανοποιημενος
Αλλος μπορει να μην ειναι
Εγω φιλε μου εχω βελγικο και μου εχει βγαλει την παναγια
Δν τρωει καμμια
Επαιρνα οριτζι αλλα πανακριβη
Την γκολοσι την τρωει
Εχει παρει βαρος,που ποτε δν επαιρνε
Και εχει βελτιωθει και το τριχα
Και πολυ πιο οικονομικη
Αλλο 80ευρω αλλο 44
Εγω βολευτηκα και δν την αλλαζω φιλε μου
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf