Τροφή Golosi. Την ξέρετε;


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
44 γιουρο αυτη η τροφη...?? για ονομα του,,,, παρε farmina team breeder 20κιλο super premium με 45 γιουρο να δεις τριχα και ενεργεια ο σκυλος !!
 
  • Like
Reactions: ioanna a


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Από όσο καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, προμοτάρεις τη τροφή κ τη στηρίζεις. Τα παιδιά λένε την άποψη τους που πρέπει ν είναι σεβαστή, όλοι με τ σκυλιά μας έχουμε λίγο πολύ εμπειρία. Στο θέμα της Γκολόσι τώρα, πρώτη φορά την ακούω
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Απορω γιατι μπηκε στο φορουμ κ ανοιξε θεμα...για να μας πεισει ολους ποσο σουπερ ντουπερ τροφη ειναι η Golosi? ''Εμενα μου φαινεται καλη απλα θελω και τις δικες σας αποψεις''...και στο μεταξυ τις αντικρουει ολες μια προς μια: ''Εμενα φιλε μου με εχει βολεψει, ειναι φθηνη, καλη για το βελγικο που μου εχει βγαλει την Παναγια και δεν την αλλαζω με καμια''...Λες και τον υποχρεωσε κανεις να την αλλαξει..

(Προφανως αναζητουσε επιβεβαιωση για την ''καλη του επιλογη τροφης'' την οποια ομως δεν βρηκε.)
 




gunny2601

Member
21 Αυγούστου 2016
24
1
38
Πρωτον δν εχω αντικρουσει καμμια αποψη γτ δν αναφερθηκα αρνητικα σε καμμια αλλη τροφη
Αντιθετως ειπα οτι η οριτζι ειναι καταπληκτικη απλα ακριβη
Αν δν μπω σε ενα φορουμ να γραψω την εμπειρια μου που θα μπω δλδ ρε παιδια???
Δν αναγκασα κανεναν να παει να την παρει γτ δν με απασχολει κιολας
Απλα ειπα οτι γω βολευτηκα
Τωρα αν εσεις εχετε αλλη αποψη σαφως και ειναι σεβαστη
Αλλα δβ μπορειτε να κοροιδευευε την δικη μ αποψη
 




gunny2601

Member
21 Αυγούστου 2016
24
1
38
Απο οτι βλεπω υπαρχει μια εμπαθεια προς την γκολοσι
Τον λογο φυσικα δν τον ξερω
Εγω απλα μπηκα και ειπα την αποψη μου
Τωρα απαξιωτικα σχολια του στυλ τοσα λεφτα για αυτη την τροφη
Εμενα δν με αφορουν
Υπαρχουν πανω απο 50-60 μαρκες τροφων
Ουτε θα τρωει ο σκυλος μου για παντα γκολοσι
Αλλα ουτε και θα κραζω αλλες τροφες
Ο καθενας οποια προτιμαει
Το να μπεις παντως σε ενα σαιτ κ να προτεινεις κατι για το οποιο εισαο ευχαριστημενος ειναι και το λογικο
Αντιθετα κριτικη χωρις λογο δειχνει εμπαθεια και αλλα κινητρα
 




gunny2601

Member
21 Αυγούστου 2016
24
1
38
Τι ακριβως δλδ σε χαλαει απο τα συστατικα?
Το 26%πρωτεινη
Το14% λιπος
Η τ
Κτι το πρωτο συστατικο ειναι το κρεας -ψαρι σε αναλογια απο 8-12%
Εχεις να μου προτεινεις καποια καλυτερη με καλυτερη περιεκτικοτητα και σε παρομοια τιμη??
Και μην μου πεις τη φαρμινα π εχει υποπροιοντα κρεατος και 26% λιπος
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τι ακριβως δλδ σε χαλαει απο τα συστατικα?
Το 26%πρωτεινη
Το14% λιπος
Η τ
Κτι το πρωτο συστατικο ειναι το κρεας -ψαρι σε αναλογια απο 8-12%
Εχεις να μου προτεινεις καποια καλυτερη με καλυτερη περιεκτικοτητα και σε παρομοια τιμη??
Και μην μου πεις τη φαρμινα π εχει υποπροιοντα κρεατος και 26% λιπος
Αυτα δεν ειναι συστατικα, ειναι αναλυση. 27% προτεινη δεν λεει κατι. Ειδικα σε μια τροφη που η προτεινη προερχεται απο συτηρα. Πρωτο συστατικο λεει κρεας αλλα μονο ενα μικρο ποσοστο εκ του οποιου σου λεει ποιο κρεας. Το υπολοιπο κρεας τι ειναι;
 


gunny2601

Member
21 Αυγούστου 2016
24
1
38
Τελοςπαντων ουτε εγω θα σε πεισω οτι ειναι καλη τροφη ουτε εσυ θα με πεισεις πτι δν ειναι
Εμενα μ αρκει που μου την προτεινε ο κτηνιατρος μου
Και που ειναι ευχαριστημενος
Ευχαρστω για το διαλογο
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η αλήθεια είναι ότι τη συγκεκριμένη τροφή δεν την έχω ξανακούσει. Αλλά κοιτάζοντας τα συστατικά της θα προτιμούσα κι εγώ να έχει περισσότερο κρέας.
 
Last edited:




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εμενα μ αρκει που μου την προτεινε ο κτηνιατρος μου
Οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν έχουν ιδέα από σωστή διατροφή. Ειδικά όταν πουλάνε τροφές οι ίδιοι, γι'αυτούς όλες καλές είναι.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
η πηγή των πρωτεϊνών είναι το πιο βασικό στη συγκεκριμένη συζήτηση

οι πρωτεΐνες είναι μακρομόρια (δηλαδή μεγάλα μόρια) τα οποία αποτελούνται από αμινοξέα, τα μονομερή τους
η διάσπαση των πρωτεϊνών στον οργανισμό του προσφέρει τα απαραίτητα αμινοξέα ώστε με τη σειρά του να δομήσει τις δικές του πρωτεΐνες οι οποίες είναι και βασικές για την επιβίωση του

τα αμινοξέα διακρίνονται σε 3 κατηγορίες
στα μη απαραίτητα που μπορεί και μόνος του ο οργανισμός να συνθέσει
στα ημι-απαραίτητα τα οποία και μπορεί να συνθέσει αλλά σε μικρότερες συγκεντρώσεις από αυτές που απαιτούνται άρα ένα μεγάλο μέρος τους πρέπει να προσληφθεί με τις τροφές και
στα απαραίτητα τα οποία και δε συνθέτει μόνος του ο οργανισμός αλλά προσλαμβάνονται εξ ολοκλήρου μέσω των τροφών

σε οργανισμούς όπως ο άνθρωπος αλλά και ο σκύλος ένα μεγάλο ποσοστό απαραίτητων αμινοξέων μπορεί να προσληφθεί μόνο από το κρέας
τα φυτά περιέχουν και αυτά απαραίτητα αμινοξέα αλλά όχι τα ίδια και όχι στο ποσοστό που απαιτείται για τη δόμηση ενός εύρωστου οργανισμού

για το λόγο αυτό τονίζεται η σημασία της ύπαρξης κρέατος (κόκκινου ή λευκού) στη διατροφή και για αυτό το λόγο η φυτοφαγική διατροφή θεωρείται ανεπαρκής αν δεν στηριχθεί με συγκεκριμένη επιλογή τροφών και συνδυασμών

το 27% πρωτεΐνης που αναφέρεις αντιστοιχεί ουσιαστικά σε μικρότερο ποσοστό για το τι χρειάζεται ο σκύλος σου Εσύ μπορεί να του δίνεις 27% αλλά δεν περιέχει τα απαιτούμενα αμινοξέα αφού το μεγαλύτερο τμήμα των πρωτεϊνών είναι φυτικής προέλευσης

τέλος το τμήμα του κρέατος που χρησιμοποιείται στην παρασκευή προφανώς και παίζει ρόλό Άλλο καθαρό κρέας και άλλο υπο-προϊόντα

προσωπικά δε θα βασιζόμουν στη γνώμη ενός κτηνιάτρου και σίγουρα δε θα έδινα στο σκυλί μου να φάει στην ουσία "άχυρο"
 


gunny2601

Member
21 Αυγούστου 2016
24
1
38
Ωραια επειδη βλεπω εχετε πολλες γνωσεις σε ολα τα θεματα και παρακαμπτετε πολυ ευκολα την γνωμη ενος επιστημονα που ουσιαστικα σπουδασε 5 χρονια για να μαθει ολα αυτα που εμεις εδω συζηταμε σε καφενειακο επιπεδο οταν θελησω να κανω μια επεμβαση στο σκυλο να παρω εσας τηλεφωνο
Σγρ θα τα ξερετε καλυτερα
Πιστεψτε με οσο παει και γινομαι ακομα πιο σγρ για την επιλογη μου
Απλα αποριπτεται μια γνωμη που δν ταιριαΕι με την δικη σας
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο επιστημονας αυτος δεν ειχε κανενα μαθημα πανω στη διατροφη του σκυλου οποτε προσωπικα ποσως με ενδιαφερει η γνωμη του πανω σε αυτο το θεμα.

Και ειδικα αν καποιος πιστευει πως ενας σκυλος πρεπει να τρωει μια τροφη τινγκα στα συτηρα, και κρεας αγνωστης ποελευσης.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


gunny2601

Member
21 Αυγούστου 2016
24
1
38
Εχεις σπουδασει κτηνιατρικη και ξερεις το μαθηματα κανουνε???
Για αυτο δν παμε μπροστα γτ εχουμε γνωμη για ολα και αυτους που ξερουν καλυτερα δν τους ακουμε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3