Τροφή!!!!HELP!


ctrouss

Active Member
29 Μαρτίου 2007
25
0
Glyfada
Γεια σας! Ψάχνω να βρω τι τροφή να δώσω στο Ralph μου τώρα που θα ενηλικιωθεί. Ο γιατρός μου πρότεινε BARF (όπως άλλωστε λέτε και εσείς). Αν και έχετε δίκιο, λόγω πίεσης χρόνου του δίνω ξηρά τροφή :oops: Τόσο καιρό του έδινα royal canin και Hill's. Όμως, είπα να δω κάτι ποιο οικονομικό.. Να σας πω, λοιπόν, τα συστατικά για μια ξηρά τροφή και να μου πείτε τις γνώμες σας..

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: καλαμπόκι, κρεατάλευρο (από κρέας πουλερικών), αλεύρι σίτου, ζωικό λίπος (από μοσχάρι), αποξηραμένα τεμάχια ζαχαρότευτλου, ανόργανα άλατα, αποξηραμένο συκώτι πουλερικών, ιχθυέλαιο, ιχθυάλευρο, μαγιά, αφυδατωμένο αυγό, βιταμίνες, χονδροειδίνη, γλυκοζαμίνη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων![/i]
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πρώτα απ’ όλα μπράβο στον κτηνίατρο!!! =D> =D> =D>

Δεύτερον, στην περίπτωση ξηράς τροφής, όπως και στα περισσότερα καταναλωτικά αγαθά, ισχύει ο βασικός κανόνας «ότι πληρώνεις παίρνεις».
Οι τροφές που το τάιζες (royal canin και Hill's) είναι έτσι κι αλλιώς, επιεικώς μέτριες.
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=528

Οικονομικό και καλό δεν θα βρεις.
Είναι σαν να πηγαίνεις να τρως κάθε μέρα στα goodies. Ότι θα τρως οικονομικά, θα τρως, δεν υπάρχει περίπτωση… Το θέμα είναι όμως ΤΙ ΘΑ ΤΡΩΣ! :roll:

Τέλος, θα σου θυμίσω ανάλογες απορίες που είχες πριν λίγους μήνες:
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?p=3234&highlight=#3234

Νομίζω πως πρέπει να είχες καλυφθεί τότε από τις απαντήσεις άλλων μελών.
Παρόλα αυτά ξανά τάισες το σκυλί με royal canin...
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
τις ιδιες δινω κ εγω!!! δεν κανει;; ξηρα δεν ειναι το καλυτερο;;; για πειτε
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Βρήκες κτηνίατρο "διαβασμένο και νέας γενιάς" και τον "φτύνεις"? :?

Οι ξηρές τροφές της κατηγορίας που ανέφερες - όπως θα έχεις διαβάσει εδώ μέσα - είναι σκουπίδια. Υπάρχουν ελάχιστες και πολύ ακριβότερες τροφές που μπορούν να θεωρηθούν καλές τροφές.

Για το Barf γιατί δεν το σκέφτεσαι? Νομίζω πως βγαίνει πολύ φθηνότερο από τις καλές τροφές. Επιπλέον απαιτεί από εσένα χρόνο 1 φορά το μήνα όπου ετοιμάζεις τις μερίδες - μετά απλώς αποψύχεις και ταϊζεις.

Χρειάζεται όμως χώρο σε κατάψυξη - η ποσότητα τροφής εξαρτάται και από το βάρος σκύλο - πόσα κιλά είναι ο δικός σου?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
emma_1988 said:
τις ιδιες δινω κ εγω!!! δεν κανει;; ξηρα δεν ειναι το καλυτερο;;; για πειτε
Εμμανουέλλα, ρίξε μια ματιά σε θέματα που αφορούν στη μέθοδο b.a.r.f και στις ξηρές τροφές Orijen, Acana, Techni-cal. :wink:
 


ctrouss

Active Member
29 Μαρτίου 2007
25
0
Glyfada
vrmode ο δικός μου είναι 15 κιλά. Βασικά, το BARF μου φαίνεται σα διαδικασία κάπως "δύσκολη" και επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος, συνεχίζω και του δίνω ξηρή τροφή. Thx για τις παρατηρήσεις σας..
 




Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Με βάση τα συστατικά και τις εντυπώσεις από άλλους σκυλογονείς θα έβαζα και την Eagle Pack Holistic στη λίστα με τις καλές τροφές.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ctrouss said:
vrmode ο δικός μου είναι 15 κιλά. Βασικά, το BARF μου φαίνεται σα διαδικασία κάπως "δύσκολη" και επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος, συνεχίζω και του δίνω ξηρή τροφή. Thx για τις παρατηρήσεις σας..
Το BARF δεν απαιτει και πολυ περισσοτερο καιρο απο αλλη διατροφη, ειδικα σε σκυλο 15 κιλων!
Η δικια μου ειναι 14!

45-60 Λεπτα το μηνα- μετα απο τα ψωνια για τεμαχιασμα- ζυγησμα- σακουλιασμα και για να πλενεις και να πολτοποιεις και καταψυχεις σε παγκακια λαχανικα για εναν μηνα.
Το καθημερινο ειναι το ιδιο χρονοβορο απο το να δινεις ξερη τροφη.

Ακομα και εγω που ειμαι εργαζομενη μητερα (ελευθερη επαγελματιας με ασταθες οραριο) εχω χρονο για αυτο.

Και κατι ακομα :
Τροφες που σαν πρωτο συστατικο αναφερεται στην λιστα καπιο δημητριακο πρεπει να αποριπτετε!!!
Σκυλια (σαρκοφαγα) εχουμε. Οχι κουνελια!
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
ROTTIE said:
... και στις ξηρές τροφές Orijen, Acana, Techni-cal. :wink:
Να ρωτήσω κάτι και εγώ? Από που τις αγοράζεις αυτές? Πήγα σήμερα σε μεγάλο pet shop με τις ονομασίες γραμμένες σε χαρτάκι (για να συνενοηθώ πιο εύκολα υποτίθεται) για να δω αν έχει έστω και μια για να την δοκιμάσω (όχι εγώ, η Nelly! :lol:) Θέλετε να ακούσετε την απάντηση? ...

"Τροφές είναι αυτές? Σίγουρα? Μήπως είναι τίποτα φαρμακευτικό?"

Τα χάπια μουυυυυυ!!!! Και δεν ήταν κανένα pet shop της γειτονιάς! Δεν ήταν βέβαια και κανένα που το έχω σε εκτίμηση..., αλλά δεν περίμενα και τέτοια απάντηση!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Xotikouli,
μην σου κάνει εντύπωση η αντίδραση των υπαλλήλων του καταστήματος. Από ότι έχω δει, οι περισσότεροι είναι νεαροί και νεαρές, οι οποίοι βρίσκονταν στη διαδικασία ανεύρεσης δουλείας, είδαν την αγγελία για προσφορά εργασίας από το συγκεκριμένο κατάστημα και πήραν τηλέφωνο για interview.
Δεν σημαίνει ότι επειδή εργάζονται σε pet shop, έχουν εξειδικευμένες γνώσεις και σίγουρα δεν έχουν ιδέα σχετικά με την ποιοτική διαβάθμιση των ξηρών τροφών. Γνωρίζουν μόνο ότι βρίσκεται στο ράφι του μαγαζιού.

Σχετικά με τις τροφές.
Αν μπεις στα reviews του dogfoodanalysis
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/
Θα δεις πως οι ξηρές τροφές κατηγοριοποιούνται ανάλογα με την ποιότητα των συστατικών τους και βαθμολογούνται ανάλογα από το 1 (οι χειρότερες) μέχρι το 6 (οι καλύτερες).

Η Orijen, όπως θα διαπιστώσεις και ‘συ, είναι η μοναδική από αυτές που κυκλοφορούν στη χώρα μας, η οποία βαθμολογείται με 6 αστέρια και θεωρείται κατ’ επέκταση κορυφαία.
Η Acana, Techni-cal και Eagle pack holistic (τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος της γκάμας τους) βαθμολογούνται με 3 αστέρια (αγιστα τγια! :lol: ) και θεωρούνται καλή επιλογή βέβαια, αλλά μέτριες σε σχέση με την orijen. Διάβασε τα reviews για να καταλάβεις τους λόγους. :wink:

Οι υπόλοιπες, οι οποίες κυκλοφορούν στην χώρα μας και είναι ευρέως γνωστές, (Eukanuba, Hill’s, Pro plan, Purina, Royal canin, Scince diet κτλ.) βρίσκονται στο πάτο της αξιολόγησης με βαθμολογία 1, με μοναδική εξαίρεση την nutro που βαθμολογείται με 2 αστέρια.

Εγώ ταΐζω techni-cal σε συνδυασμό με B.a.r.f. και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Ο Mάκης ταΐζει Acana, η gwgw, η bobos_SSvar, η CARLOS και η ΦΟΙΒΟΣ orijen, και ο Skylos (νομίζω) Eagle pack holistic.

Θα σου στείλω με pm το τηλέφωνο της εταιρεία που φέρνει την techni-cal στην Ελλάδα (Leading paws) για να σου πουν ποιο κατάστημα την πουλάει κοντά στο σπίτι σου.
Επικοινώνησε και με τα υπόλοιπα παιδιά μέσω pm για να σου δώσουν τηλέφωνα από τα σημεία πώλησης των υπόλοιπων ξηρών τροφών.
Πάρε δείγματα από τα σημεία πώλησης και άσε την Nelly να αποφασίσει! :wink:
 




Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;;
Εγώ την ταϊζω nutro....
Είνάι καλή;;;
Οι κτηνίατροι (γιατι περάσαμε από μερικούς μέχρι να καταλήξουμε) και ενας εκπαιδευτής είχαν πει καλή είναι....
Το μόνο που βλέπω στην Πέρσα είναι οτι μυρίζει τρελή σκυλίλα....δεν ξέρω αν είναι από αυτό....
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ SUPER PREMIUM ΤΡΟΦΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΑΥΤΟ, MARKETING ...
MΠΕΙΤΕ ΣΤΟ DOGFOODANALYSIS.COM ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Μια παράκλιση...

Σας παρακαλώ πολύ, μπορείτε αν γνωρίζεται, να μου γράψετε, σε ποιο pet shop μπορώ να βρω, αυτές τις τροφές...???

Είμαι στην Αργυρούπολη.
Ποιο είναι το πιο κοντινότερο...???

Αναφέρομαι στην Orijen, που υπάρχει στην χώρα μας.

Και πάλι σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
kritikos79 said:
παιδια να κανω μια ερωτηση η acana ειναι super premium τροφη ή η nutro....????????????
Από το site του FDA:

Other Label Claims

Many pet foods are labeled as "premium," and some now are "super premium" and even "ultra premium." Other products are touted as "gourmet" items. Products labeled as premium or gourmet are not required to contain any different or higher quality ingredients, nor are they held up to any higher nutritional standards than are any other complete and balanced products.


http://www.fda.gov/cvm/petlabel.htm
 


gt

Member
3 Ιουλίου 2007
8
0
Καλησπερα.
Morgan παρε τηλεφωνο σε αυτο το νουμερο: ******. Ειναι του εισαγωγεα. Υπαρχει ενα pet shop στο Π Φαληρο.

Denis εχω καποιες αποριες σχετικα με το dogfoodanalysis; Μπορεις να με βοηθησεις σε παρακαλω;
Ποιος κανει την αξιολογηση; Γιατι την κανει; Τι γνωσεις εχει πανω στο αντικειμενο; Με βαση τι κανει την αξιολογηση; Ειμαστε σιγουροι οτι ειναι αντικειμενικη η αξιολογηση;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θα παρακαλέσω θερμα την αγαπητή gt να σβήσει άμεσα από το post της το τηλέφωνο του εισαγωγέα. το dogforum δεν στηρίζει εμπορικούς σκοπούς. Οι πληροφορίες τέτοιου είδους δίνονται στα ενδιαφερόμενα μέλη μόνο μέσω pm.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf