Τροφή!!!!HELP!


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Με σειρά προτεραιότητας τι θα έκανα εγώ:

-Εξετάσεις αίματος & βιοχημικές αν δεν έχουν γίνει για να'χω το κεφάλι μου ήσυχο
-Φαγητό μόνο το βράδυ που'χει και δροσιά και μη σου πω και μειωμένη ποσότητα στην αρχή
-Αφαγία από γεύμα σε γεύμα 48 ώρες

Λιχουδιές κομμένες, αν δεν είναι θέμα υγείας δεν πρόκειται να κάτσει να λιμοκτονήσει.
Αν την barf του τη δώσεις ως λιχουδιά την τρώει ή δεν τη θέλει πάλι;
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


giorgos7

Member
31 Αυγούστου 2016
14
1
41
και βιοχημικες του εκανα το μαιο, ολες ηταν καλες
λιχουδιες του εδινα παλια, τωρα τις εκοψα
χθες του εδωσα για πρωτη φορα barf, μολις μυρισε το πακετο ξετρελαθηκε και λεω βρηκα την υγεια μου, την εβαλα στο μπολακι του και εφαγε λιγο, μετα σταματησε, εφαγε δεν εφαγε τη μιση ποσοτητα (500 γρ του εβαλα, εφαγε περιπου τα 250)
 


giorgos7

Member
31 Αυγούστου 2016
14
1
41
ο σκυλος ειναι πολυ ζωηρος γενικα με πολυ ορεξη για παιχνιδι (14 μηνων περιπου. 30 κιλα)
δεν ειναι λιγη η ποσοτητα που τρωει?
βεβεαια δεν φαινεται καθολου αδυνατος, ισα ισα ειναι στα κανονικα του εμφανισιακα
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η ημερήσια ποσότητα σε BARF είναι περίπου 2% με 3% του σωματικού του βάρουςμ σε αυτή την ηλικία πια. Άρα εξακοσια με ενιακοσια γραμμάρια την ημέρα, δηλαδή τρακόσια με τετρακοσια πενήντα γραμμάρια την ημέρα. Μάλλον ρυθμίζει μόνος του την ποσότητα όταν του βάζεις παραπάνω.
 


giorgos7

Member
31 Αυγούστου 2016
14
1
41
δεν το ηξερα αυτο, εγω σε μια σελιδα που πουλαει barf διαβασα οτι για την ηλικια και τα κιλα του σκυλου μου η ποσοτητα ειναι λιγο πανω απο 1 κιλο/μερα
 






Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Το 3% είναι 870 γρμ και το 2% είναι 580 γρμ την ημέρα. Θα μπορούσες να πας στο κιλό (3.5% δηλαδή) αν είχε φοβερή δραστηριότητα ή αν απλά δεν σταύρωνε γραμμάριο πάνω του (ένα από τα δικά μου είναι 45 κιλά και τρώει 4% φαντάσου για συντήρηση, αν χρειαστεί να πάρει αλοίμονό μου), βαδίζεις με βάση τον σκύλο σου πάντα.
Μπορεί επίσης πράγματι να μην του αρέσει η τροφή, παλιά και καινούργια -το ότι είναι έτσι απλά barf δε λέει κάτι, φαντάζομαι είναι έτοιμη και δεν ξέρεις τι έχει μέσα.
Οπότε, αφού είναι υγιής (το ξαναλέω αυτό), ιδανικά ξεκίνα να του φτιάχνεις εσύ ή απλά συνέχισε με αυτήν αλλά άστον να φάει όσο θέλει και επεμβαίνεις αν δεις ότι αλλάζει κάτι πάνω του (προς το κακό)
 
  • Like
Reactions: Orilis


giorgos7

Member
31 Αυγούστου 2016
14
1
41
ναι τη παιρνω ετοιμη σε συσκευασια του κιλου, πηρα διαφορα ειδη
προς το παρων του δινω το κοτοπουλο
εχω παρει και μοσχαρι full meal
να φτιαξω εγω barf?? πως?
 




giorgos7

Member
31 Αυγούστου 2016
14
1
41
απο κρητη ειμαι, αλλα λογω δουλειας μεταφερομαι παντου, περυσι ημουν αθηνα, φετος δεν ξερω
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εννοώ αν έχεις πρόσβαση σε μεγάλα κρεοπωλεία κλπ (Αθήνα είναι και η Βαρβάκειος, δεν την προτιμώ αλλά για ανάγκη είναι εντάξει) τα οποία μπορούν να σε προμηθεύσουν με ό,τι χρειαστείς. Και στο Mart υπάρχουν τα άπειρα, οπότε ο συνδυασμός των 2 είναι άψογος. Διάβασε στο φόρουμ για την barf, έχει άπειρα θέματα και όταν ενημερωθείς σωστά απλά ρώτα.
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@giorgos7
Ο σκυλος σου μου θυμιζει τον δικο μου σε ολα του τα περι διατροφης...
Και εμενα με τη μπαρφ ξετρελαθηκε αρχικα και μετα ετρωγε 2 μπουκιες και ηταν καλα. Του εκανα εξετασεις και βγηκαν ολες κομπλε, συν οτι δεν εχανε κιλα, ολα σταθερα και ωραια. Οποτε πσιτευω εχει να κανει με τις προτιμησεις του ζωου...πολλα σκυλια ειναι δυστροπα με το φαγητο...

Εγω, μεσα σε αυτον τον λιγο καιρο που τον ταϊζα μπαρφ, μερικες φορες εβραζα και προσθετα λιγο ρυζι ετσι για την αλλαγη της γευσης. Να ξερεις παντως πως στη διατροφη μπαρφ καλο ειναι να υπαρχουν εναλλαγες γευσεων (μοσχαρι,κοτοπουλο,ψαρι,αρνι κλπ) σε συγκεκριμενες ποσοτητες το καθενα παντοτε..

διαβασε στο φορουμ, θα βρεις πολλα επι του θεματος...καλη συνεχεια!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
@giorgos7
Να ξερεις παντως πως στη διατροφη μπαρφ καλο ειναι να υπαρχουν εναλλαγες γευσεων (μοσχαρι,κοτοπουλο,ψαρι,αρνι κλπ) σε συγκεκριμενες ποσοτητες το καθενα παντοτε..

διαβασε στο φορουμ, θα βρεις πολλα επι του θεματος...καλη συνεχεια!
(Φιλικά :))
Μην τον μπερδεύεις ακόμα, στο πρώτο στάδιο της μετάβασης καλό είναι να ξεκινήσει με μία πρωτεΐνη και μετά σιγά σιγά προσθέτει, αν πάει κατευθείαν να τα βάλει όλα θα ξετιναχθεί ο μικρός και θα απελπιστεί ο "πατέρας" του. Άσε που αν βγάλει ευαισθησία σε κάτι θα ταλαιπωρηθεί μέχρι να βρει τι απ'όλα είναι. Βήμα-βήμα.

Ρύζι δε χρειάζεται, αν θέλει στο μέλλον νέα γεύση μπορεί να βάλει καμιά σπάνια πρωτεΐνη (τουτέστιν ακριβή) κλπ, αλλά αν ακολουθήσει σωστά τα βήματα της μετάβασης το πιο πιθανό είναι να το κάνει ο ίδιος από μόνος του λόγω "πόρωσης" (αναπόφευκτη).
Το βασικό είναι να ξεκινήσει σωστά.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
(Φιλικά :))
Μην τον μπερδεύεις ακόμα, στο πρώτο στάδιο της μετάβασης καλό είναι να ξεκινήσει με μία πρωτεΐνη και μετά σιγά σιγά προσθέτει, αν πάει κατευθείαν να τα βάλει όλα θα ξετιναχθεί ο μικρός και θα απελπιστεί ο "πατέρας" του. Άσε που αν βγάλει ευαισθησία σε κάτι θα ταλαιπωρηθεί μέχρι να βρει τι απ'όλα είναι. Βήμα-βήμα.

Ρύζι δε χρειάζεται, αν θέλει στο μέλλον νέα γεύση μπορεί να βάλει καμιά σπάνια πρωτεΐνη (τουτέστιν ακριβή) κλπ, αλλά αν ακολουθήσει σωστά τα βήματα της μετάβασης το πιο πιθανό είναι να το κάνει ο ίδιος από μόνος του λόγω "πόρωσης" (αναπόφευκτη).
Το βασικό είναι να ξεκινήσει σωστά.
Δε διαφωνω σε τιποτα.
Γενικα μιλουσα...εφοσον ξεκινησει διατροφη μπαρφ κανονικα.


(το ρυζι ονως δεν προσφερει τιποτα το ιδιαιτερο, εγω του εδινα απλα για τη γευση)
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Δε διαφωνω σε τιποτα.
Γενικα μιλουσα...εφοσον ξεκινησει διατροφη μπαρφ κανονικα.


(το ρυζι ονως δεν προσφερει τιποτα το ιδιαιτερο, εγω του εδινα απλα για τη γευση)
Το ξέρω, κι αν μιλούσαμε μεταξύ μας θα σε ευχαριστούσα για τις πληροφορίες. Αλλά μπορεί να μπερδευτεί ή να πάει να τα βάλει όλα μέσα πάνω στον ενθουσιασμό και να γίνει καμιά πατάτα, ακόμα κι εγώ επειδή έχω τα αγόρια που είναι πολύ έμπειροι barfers, όταν πήγα να ξεκινήσω τη μικρή μου με το ζόρι κρατιόμουν να μη δώσω πολλά, πόσο μάλλον κάποιος που δεν έχει ιδέα :)

Οπότε @giorgos7 διάβασε περί ωμοφαγίας και κράτα σημειώσεις, μη βιαστείς μόνο.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


giorgos7

Member
31 Αυγούστου 2016
14
1
41
σας ευχαριστω και τους 2 σας πολυ!
θα τελειωσω πρωτα το κοτοπουλο που πηρα και μετα θα ξεκινησω το μοσχαρι
σημερα του εβαλα το πρωι φαγητο και τιποτα, το μεσημερι τιποτα παλι
μαλλον θα το αφησω νηστικο ολη μερα και θα δω αυριο πως θα αντιδρασει
αλλιως θα το ταιζω μονο το βραδυ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3