Τροφή Platinum Hellas


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Καλέ νηστικό το είχες το σκυλί; :p
Σε λίγο σας βλέπω να αγοράζετε ειδικό μπωλ για να τρώει πιο αργά.

Σοβαρά τώρα, έτσι έγινε και με τη δικιά μου την ιδιότροπη. Με τις υπόλοιπες ήθελε 10 λεπτά και αν τις έτρωγε. Στον Astra ειδικά πετάω ένα μπαλάκι στο μπωλ για να τρώει πιο αργά.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
H μικρή τρώει στις 16.00 150 γρ και στις 22.00 άλλα 150γρ.
Πρώτη φορά τρώει τόσο λαίμαργα και με τόση όρεξη!!! Φτάσαμε περίπου στις 10 μέρες που της δίνω platinum και έχω πάθει πλάκα. Ποτέ δε μου ζητιάνευε ξηρά και ήρθε η μέρα να το ζήσω :D

Στη Νεφέλη έχω αλλάξει 4 τροφές. Ακάνα, μπελκάντο, άρντεν και τώρα πλατ.
Ελπίζω να μη τη βαρεθεί, γιατί σήμερα παρήγγειλα τα 45 κιλά :p :ROFLMAO:
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Είπα να μείνω στο κοτόπουλο, που έδινα και στην προηγούμενη τροφή. Τα δείγματα τα τσάκισε όλα ανεξαιρέτως, με την ίδια μανία.
Μόλις φάμε τα 45 κιλά (σε 5 μήνες περίπου), λέω να δοκιμάσω άλλο κωδικό για να μη βαριέται.
Και το χοιρινό με λαχανικά μου άρεσε (ναι, το δοκίμασα :D ).
Δε ξέρω, μπορεί να τους δοκιμάσουμε όλους από μία φορά και να το πηγαίνω εναλλάξ μετά.
 
  • Like
Reactions: Michalis-Maya


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Οτι θα ξυπνούσα 8 το πρωί και στις 8.20 το σκυλί μου θα μου ζητιάνευε φαγητό, δε το περίμενα!!! Πάμε για τάισμα 3 φορές την ημέρα πλέον... Το ζησα και αυτό!!!! :eek::D
 


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
Καλησπερα μαγκες
Να πω και εγω τις εντυπωσεις μου για την Platinum.
Αφου δοκιμασαμε απειρες τροφες διοτι το σκυλι (μαλαμουτ) τις ετρωγε 2-3 ημερες και μετα στοπ, περασαμε τυχαια στην Platinum αφου μας εστειλαν μερικα δειγματα και ειδα οτι του αρεσει και επισης υπαρχει η δυνατοτητα αν δε την τρωει το σκυλι να στειλεις τα κλειστα τσουβαλακια πισω και να σου επιστρεψουν το ποσο.
Ενδεικτικα εχουμε δοκιμασει απο ολα Royal canin, N&D low grain, Fromm (ειδικα με αυτη εχασε κιλα παρολο που ετρωγε σχετικα), Arden Grange (αυτη δεν ηθελε να την δει απο την πρωτη μερα), Pro Plan κλπ.
Πηραμε και Platinum λοιπον να κανουμε μια δοκιμη και μπορω να πω οτι εδω και δυο εβδομαδες που την δινω εχει εκτος του οτι την τρωει με ευχαριστηση και αρκετα παραπανω απο την ενδεικτικη δοσολογια, εχει φτιαξει το τριχωμα του, πηρε πισω τα κιλα που ειχε χασει, λιγα κακα και δεν μυριζει τιποτα και ξαναλεω το βασικο την τρωει πολυ καλα. Ειναι 8 μηνων 30 κιλα και πρεπει να τρωει 325 γρ συμφωνα με το πινακακι αλλα αυτος τρωει 500-600.
Δυο εβδομαδες τωρα παμε καλα και θα την συνεχισω οσο την τρωει γιατι ειχα απελπιστει.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Καλώς τον.
Καταρχήν πέρνα από τα νέα μέλη να συστηθείς και να ανεβάσεις πολλές φωτό από τον μικρό.
Ευχάριστο το γεγονός ότι την τρώει με όρεξη και σας έχει κάτσει καλά, αλλά 600γρ. ξηρά τροφή την ημέρα είναι υπερβολικά. Εγώ ταΐζω δύο σκυλιά (18 και 20 κιλά) και σύνολο τρώνε και τα δύο μαζί 440γρ.

Γιατί τόση ποσότητα; Τα κόπρανά του είναι σφικτά;
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Πηραμε και Platinum λοιπον να κανουμε μια δοκιμη και μπορω να πω οτι εδω και δυο εβδομαδες που την δινω εχει εκτος του οτι την τρωει με ευχαριστηση και αρκετα παραπανω απο την ενδεικτικη δοσολογια, εχει φτιαξει το τριχωμα του, πηρε πισω τα κιλα που ειχε χασει, λιγα κακα και δεν μυριζει τιποτα και ξαναλεω το βασικο την τρωει πολυ καλα. Ειναι 8 μηνων 30 κιλα και πρεπει να τρωει 325 γρ συμφωνα με το πινακακι αλλα αυτος τρωει 500-600.
Δυο εβδομαδες τωρα παμε καλα και θα την συνεχισω οσο την τρωει γιατι ειχα απελπιστει.
Εμένα η δική μου ήταν 27,8 kg και με την πλάτινουμ επιτέλους πέσαμε στα 26!
Πλέον (2η βδομάδα) της δίνω 350, αντί για 310 γρ. για να μείνουμε σταθεροί στα κιλά αυτά.

Και εγώ θεωρώ πως του δίνεις αρκετό. Τα κόπρανά του πως τα βλέπεις;
 


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
Μια χαρα ειναι τα κακα του και ισως και λιγο σκληρα καποιες φορες. Στην αρχη του εβαζα την κανονικη δοσολογια αλλα ηταν πεινασμενος και περιμενε να του βαλω κ αλλο. Σημερα το πρωι ας πουμε του εβαλα 300γρ και εφαγε τα 250. Πρωτη φορα τον βλεπω να τρωει ετσι. Αφηστε που δεν εχω παραμεινει πανω απο ενα μηνα στην ιδια τροφη γιατι δε καταφερναμε ποτε να τελειωσουμε το σακι. Με τη Fromm που του εδινα ειχε πεσει στα 27.5 κιλα ηταν πολυ αδυνατος. Ακομα μου φαινεται αδυνατος και προσπαθω να τον παχυνω λιγο.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


aikon

New Member
9 Ιουλίου 2015
1
0
46
Γεια σας.
Καινουργιο μελος οπως καταλαβατε και δεν ξερω ουτε κανονες ουτε προυποθεσεις.
Ερωτηση εαν μπορειτε φυσικα.
Εχω 2 γερμανικα ποιμενικα κουταβια περιπου 5 μηνων.
Ειναι γυρω στα 16 κιλα και το αρσενικο και το θηλυκο.
Δινω οριτζεν large puppy και λογω οτι τα κακα τους ειναι πολυ μαλακα το γυρναω σε acana pacifica σιγα και σταθερα.
Τι γνωμη σας θελω και για την ποσοτητα και για την αλλαγη αυτη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
αυξηθηκε η τιμη της πλεον. Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν λογω φπα. Η adult chicken απο 65 πηγε 71 ευρω το 15κιλο.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Λογικό το βρίσκω. Στη λίστα με τα προϊόντα που θα αυξηθεί ο ΦΠΑ ήταν και η ζωοτροφές μέσα.
Ευτυχώς πήρα το πακέτο των 45 κιλών λίγες μέρες πριν γίνει το δημοψήφισμα!
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Γεια σας.
Καινουργιο μελος οπως καταλαβατε και δεν ξερω ουτε κανονες ουτε προυποθεσεις.
Ερωτηση εαν μπορειτε φυσικα.
Εχω 2 γερμανικα ποιμενικα κουταβια περιπου 5 μηνων.
Ειναι γυρω στα 16 κιλα και το αρσενικο και το θηλυκο.
Δινω οριτζεν large puppy και λογω οτι τα κακα τους ειναι πολυ μαλακα το γυρναω σε acana pacifica σιγα και σταθερα.
Τι γνωμη σας θελω και για την ποσοτητα και για την αλλαγη αυτη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Αν ψάξεις στην ενότητα που μιλάμε για τη διατροφή τους, θα βρεις θέματα για ακάνα και για όριτζεν. Πάνω δεξιά υπάρχει το κουτάκι της αναζήτησης. Γράψε μία λέξη-κλειδί και θα σου βγάλει τα σχετικά θέματα. :)
Καλώς Ήρθες στο φόρουμ!
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
παιδες εχει παρατηρησει κανεις απώλεια κιλών με την πλατινουμ?
Εχω δοκιμάσει iberico και chicken.Tην iberico κυριολεκτικα την ξεσκιζει ,την chicken απλα την τρωει.Αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να δινω 100 + βαλε γρ. για να μενει στα ιδια κιλα .
Θα πηγαινα αλλου αλλα ειναι απο τις λιγες που τρωει και απο τις λιγες που δεν χανει κυριολεκτκα τριχα,απλα το σκυλι ειναι εμφανες αδυνατισμενο
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Και η μικρή μου με τη συνιστώμενη ποσότητα έπεσε λίγο στα κιλά. Της ανέβασα 100 γρ περίπου και πλέον είναι σταθερή στα 26.5.
Εφόσον το βλέπεις αδυνατισμένο, συνεχίζεις με την αυξημένη ποσότητα. Οι πίνακες δοσολογίας είναι ενδεικτικοί.
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
μωρεε θα του εβαζα οσο θελει αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τρωει μαχ να φαει 400 γρ και παλι αφηνει.Απλα απο τις αλλες την τρωει πολυ καλυτερα.chicken δινεις?
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
@Nikos83
Ή αλήθεια είναι ότι χρειάζεται αρκετά παραπάνω από άλλες τροφές ακόμα και από τις ποσότητες που αναφέρει το Σακί...
Εγώ έδινα 130γρ την ημέρα γιατί ταιζω το βράδυ μαγειρευτο κινεχω αναγκαστεί να δίνω 170 γιατί η σκύλα έχασε βάρος...
Πέρα απ'αυτο τα κόπρανα είναι λίγα, άοσμα σκληρά και σαν κατσίκας...
Τρίχωμα καλό αλλά χάνουμε λίγο παραπάνω σε σχέση με πέρυσι (ίσως να μην ευθύνεται ή τροφή)
Τσιμπλες ελάχιστες σε σχέση με πριν
Ούρα ικανοποιητικά σε χρώμα και οσμη
Διαθεση-ενεργεια fuuullll
Όρεξη?!?!?
Μίζερη δεν ήταν ποτε αλλά αυτό που συμβαίνει με την platinum iberico δεν είχε συμβεί μέχρι τώρα... Αν αργησω λίγο να την ταισω με φωνάζει... Όταν αρχίζω να βάζω στο μπολ ξεκιναμε το επιτόπιο... Και μόλις πάρει την εντολή βουτάμε κεφάλι μέσα αστραπιαία... Κάπως έτσι,σε πιο έντονο βαθμό βεβαια κάνουμε με το μαγειρευτο αλλά με ξηρά πρώτη φορά...
Νεότερα θα σας πω μόλις τελειώσουμε και δεύτερο σακί!
 
  • Like
Reactions: Siegfried


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
μωρεε θα του εβαζα οσο θελει αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τρωει μαχ να φαει 400 γρ και παλι αφηνει.Απλα απο τις αλλες την τρωει πολυ καλυτερα.chicken δινεις?
Nαι, κοτόπουλο δίνω. Με αυτό την ξεκίνησα και εφόσον το τρώει ακόμα (60 κιλά έχει φάει μέχρι στιγμής) δε σκέφτομαι να της το αλλάξω.
 


ΛΕΞΟ2020

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2016
61
11
41
Καβαλα
καλησπερα, πριν λιγο παρεγκιλα και εγω διγμα για την tzacki μου και θα δουμε πως θα αντιδρασι.
γιατι τωρα που τρωι το happy dog δεν την βλεπω να τρωι με πολυ ορεξη
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Μας έφεραν δώρο ένα 5κιλο Αρνί & Ρύζι. Είπα να την δοκιμάσουμε.
Έκοψα το μαγειρευτό στο μισό και τους δίνω πρωΐ-βράδυ την μισή (ελάχιστη) συνιστώμενη ποσότητα για τα κιλά τους.
Shushi: Καμία αλλαγή. Την τρώει κανονικά (πριν έτρωγε την RC), τα κακά της τα ίδια, τρίχα είναι πολύ νωρίς να δω.
Ivan: Για να την φάει, πρέπει να την κόψω στην μέση (ευτυχώς που κόβεται εύκολα), να την εμπλουτίσω με "κάτι" (μυζήθρα, γιαούρτι, μαγειρευτό, κεφτέ). Γενικώς δεν του κάνει κλικ. Την RC της μικρής την έτρωγε σαν λιχουδιά χωρίς πρόβλημα.
Τα κακά του είναι σαφώς πιο σφιχτά από το μαγειρευτό, αλλά όχι πέτρα, και διπλάσια σε όγκο.
Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πίνει πενταπλάσια τουλάχιστον ποσότητα νερού. Δεν προλαβαίνω να γεμίζω το μπολ. Με το μαγειρευτό, έπινε το πολύ 2 μπολ την ημέρα, τώρα κοντεύουμε να φτάσουμε τα 10!
Να την συνεχίσω ή το πολύ νερό είναι ανησυχητικό;
Ρωτάω γιατί από ξηρά έχω μεσάνυχτα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3