Τροφή Rottweiler 2 μηνών


RottDias

Member
28 Αυγούστου 2016
7
1
26
Το κουταβακι μου τρωει ξηρα τροφη με μικρες κροκετες που ειναι για κουταβακια την αγορασα ποα τον κτηνιατρο. Θα μπορουσα να του την δεινω και μουλιασμενη;
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
βλεπεις οτι δεν μπορει να την φαει καλα;;ανετα δηλαδη;

ναι,μπορεις να την μουλιασεις για να την φαει πιο ανετα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καπου ειχα διαβασει οτι δεν πρεπει να μουλιαζεται η ξηρα τροφη εαν περιεχει κιτρικο οξυ. Δημιουργει στο στομαχι την προδιαθεση για συστροφη. Δες λοιπον για καλο ή για κακο αφου ειναι και σκυλος μεγαλοσωμη φυλης, στα συστατικα μηπως περιεχει.
 


RottDias

Member
28 Αυγούστου 2016
7
1
26
Miniature Schnauzer εμεις εχουμε εδω ενα κτηνιατρειο το οποιο εχει και πρωιοντα διαφορα...τροφες - αδισηδες - περιδεραια - κολαρα και διαφορα ειδι τετοια...ειναι το καλητερο κτηνιατρειο - καταστημα στο Νησι ολοι παο εκει πανε ;)
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Miniature Schnauzer εμεις εχουμε εδω ενα κτηνιατρειο το οποιο εχει και πρωιοντα διαφορα...τροφες - αδισηδες - περιδεραια - κολαρα και διαφορα ειδι τετοια...ειναι το καλητερο κτηνιατρειο - καταστημα στο Νησι ολοι παο εκει πανε ;)
Σε πολλες περιπτωσεις που εχω συναντησει, οι κτηνιατροι πλασσαρουν μια τροφη διοτι την πουλανε οι ιδιοι και εχουν κερδος, ασχετως με την ποιοτητα..στην δικη σου δεν ξερω...

Παντως το οτι ''ολοι εκει πανε'' που λες, δεν εγγυαται τιποτα...οι μαζες εστιαζουν καπου εφοσον αυτο το ''καπου'' εχει προωθηθει σωστα..πολλες φορες ναι, οντως προσφερει καλες υπηρεσιες, αλλες παλι...ισως ειναι μια καλοστημενη επιχειρηση ;)

Δεν στο λεω για να σου κανω παρατηρηση ουτε ειμαι 100% σιγουρη φυσικα, απλα για να ψαχτεις λιγο καλυτερα στο θεμα της τροφης αν θες...καλη συνεχεια!
 


RottDias

Member
28 Αυγούστου 2016
7
1
26
Σε πολλες περιπτωσεις που εχω συναντησει, οι κτηνιατροι πλασσαρουν μια τροφη διοτι την πουλανε οι ιδιοι και εχουν κερδος, ασχετως με την ποιοτητα..στην δικη σου δεν ξερω...

Παντως το οτι ''ολοι εκει πανε'' που λες, δεν εγγυαται τιποτα...οι μαζες εστιαζουν καπου εφοσον αυτο το ''καπου'' εχει προωθηθει σωστα..πολλες φορες ναι, οντως προσφερει καλες υπηρεσιες, αλλες παλι...ισως ειναι μια καλοστημενη επιχειρηση ;)

Δεν στο λεω για να σου κανω παρατηρηση ουτε ειμαι 100% σιγουρη φυσικα, απλα για να ψαχτεις λιγο καλυτερα στο θεμα της τροφης αν θες...καλη συνεχεια!
εσυ φιλε μου, μου προτηνεις καμια ξηρα τροφη;
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
εσυ φιλε μου, μου προτηνεις καμια ξηρα τροφη;
Εγω ταιζω Μπριτ και ειμαι ευχαριστημενη. Θα ακουσεις διαφορες προτασεις εδω μεσα...αν δεν εισαι ικανοποιημενος με αυτη που ταιζεις εσυ (πχ βλεπεις τα κοπρανα του σκυλου δεν ειναι καλα) τοτε μπορεις καλλιστα να δοκιμασεις αλλες και να καταληξεις σε αυτη που ταιριαζει περισσοτερο στο δικο σου σκυλο. Αν παλι εισαι ικανοποιημενος με την τωρινη, δεν υπαρχει λογος να κανεις αλλαγες..
 


RottDias

Member
28 Αυγούστου 2016
7
1
26
Ειμαι ασχετος δεν ειχα ποτε σκυλο..,.. και τους τελευταίους 2 μηνες εχω παρει ροτβαιλερ... τα παω πολυ καλα απλα ρωταω διαφορα εδω μεσα γιατι εχει εμπηρους...
τι εννοεις δεν ειναι καλα τα κοπρανα; πως καταλαβαινω;
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@RottDias
φιλικα παντοτε και με ολο το θαρρος...αφου ,οπως λες κ εσυ ο ιδιος, δεν εχεις πειρα ακομη με σκυλια, ποιος ο λογος που επελεξες μια τοσο δυναμικη και απαιτητικη φυλη οπως τα Ροτβαιλερ?

(Οσο αφορα το θεμα με τα κακα, σκοπος ειναι η τροφη να αφομοιώνεται απο τον οργανισμο του σκυλου σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο ποσοστο. Αυτο θα φανει αν τα κακα του ειναι λιγα, σκληρα και αοσμα.)
 




rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
φίλε μου να χαρείς όσο περισσότερο το κουτάβι τώρα που είναι μπαλίτσα.
Έχω ένα θήλυκο κοντά επτά μηνών και ειχα ξεκινήσει να την δίνω fitmin maxi puppy αλλά την άλλαξα σε acana puppy large breed ύστερα από συμβόλη του γιατρού διότι ήταν φτωχή σε γλυκοζαμινη με χονδροϊτίνη.
τους πρώτους 18 μήνες πρέπει να του δώσεις μια τροφή πλούσια σε γλυκοζαμινη με χονδροϊτίνη διότι έχουν βαρύ σκελετό και έχουν θέμα με δυσπλασία.
ο δικός μου για το μου είχε πει πως εάν δίνω ξηρα η μουλιασμενη είναι ένα και το αυτό.
 


RottDias

Member
28 Αυγούστου 2016
7
1
26
@RottDias
φιλικα παντοτε και με ολο το θαρρος...αφου ,οπως λες κ εσυ ο ιδιος, δεν εχεις πειρα ακομη με σκυλια, ποιος ο λογος που επελεξες μια τοσο δυναμικη και απαιτητικη φυλη οπως τα Ροτβαιλερ?

(Οσο αφορα το θεμα με τα κακα, σκοπος ειναι η τροφη να αφομοιώνεται απο τον οργανισμο του σκυλου σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο ποσοστο. Αυτο θα φανει αν τα κακα του ειναι λιγα, σκληρα και αοσμα.)
Δεν εχω σοβαρα προβληματα με το κουταβακι μου!! τα παμε πουλ καλα.. απλα θελω να μαθαινω διαφορα για να αποκτησω εμπειρια!! οσο για την φυλη...το επελεξα γιατι ειμαι χαρακτηρας ποθ δενομαι αρκετα με τα δικα μου αντικειμενα...οποτε ειναι δεν ειναι δυσκολη φυλη θα το μεγαλωσω με αρκετο χρονο..αρκετη αγαπη... φυσικα εκπαιδεση και οτι συνεπαγεται!!
 


RottDias

Member
28 Αυγούστου 2016
7
1
26
@RottDias
τι ηλικια εχει το κουταβι ποσο καιρο το εχεις...
μπορεις να μουλιαζεις την τροφη αν κι εφοσον εχεις διαβασει πρωτα την αμαλια...
2 μηνων φιλε μου!! και το πηρα 41 ημερων απο ειδιοτη με πολυ καλα ροττβαιλερ...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Δεν εχω σοβαρα προβληματα με το κουταβακι μου!! τα παμε πουλ καλα.. απλα θελω να μαθαινω διαφορα για να αποκτησω εμπειρια!! οσο για την φυλη...το επελεξα γιατι ειμαι χαρακτηρας ποθ δενομαι αρκετα με τα δικα μου αντικειμενα...οποτε ειναι δεν ειναι δυσκολη φυλη θα το μεγαλωσω με αρκετο χρονο..αρκετη αγαπη... φυσικα εκπαιδεση και οτι συνεπαγεται!!
Μακαρι να σου πανε ολα κατ'ευχην, οπως ελπιζεις...:oops:

Αν ρωτησεις εμενα προσωπικα, θα ενημερωνομουν πληρως πρωτου αποκτησω κουταβι, ποσο μαλλον τοσο δυναμικης και απαιτητικης φυλης ωστε να ξερω πως να το χειριστω και να ανταπεξελθω σε δυσκολιες. Τα Ροτ δεν ειναι ρατσα παιξε γελασε...

Ωστε 41 ημερων απο ιδιώτη...:cautious:
:cautious:


με την εκπαιδευση του τι σκεφτεσαι να κανεις? απλα πληροφοριακα ρωταω ....

(Υ.Γ. Μηπως εννοεις ζωα/σκυλο και οχι αντικειμενα? ;) )
 
  • Like
Reactions: yasemin


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το "με πολύ καλά ροτβάιλερ" με τι γνώσεις κρίθηκε; Με τις ίδιες που χώρισαν το κουτάβι από την μάνα και την τοκετοομαδα στις 41 μέρες; Λυπάμαι που στο λέω, αλλά μάλλον δεν ξέρεις πολλά και είναι και πολύ νωρίς για να πεις ότι με το κουτάβι σου τα πάτε πολύ καλά
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf