Τροφη πλουσια σε γλυκοζαμινη και χονδροιτινη?


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Εκτος απο την Acana και την Orijen υπαρχουν αλλες ξηρα τροφες πλουσιες σε γλυκοζαμινη με χονδροιτινη?

Ευχαριστω.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οι φαρμακευτικές j/d. Αρκετά χρόνια δεν ασχολούμαι με ξηρές τροφές αλλά θυμάμαι πως η Royal για Labrador είχε αρκετή, τώρα δεν ξέρω αν άλλαξαν κάτι.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Συνήθως οι περισσότεροι δεν αρκούμαστε στην ποσότητα που υπάρχει και δίνουμε συμπληρώματα...Πρόσφατα μου είχαν δείξει κάποιες της Farmina...
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
πιστευω πως οτι καλυτερο ειναι τις βιταμινες να τις παιρνει μεσω τροφης και οχι με συμπληρωματα.
και απο τι μου εχει πει ο κτηνιατρος το να δινεις συμπληρωματα δεν ειναι οτι καλυτερο για το συκωτι του σκυλου.
απο τι ειδα η farmina nd αρκετα ποσοστα γλυκοζαμινης και χονδροιτινη
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Δε μιλάμε για γενικά συμπληρώματα βιταμινών..αλλά για συμπλήρωμα ΜΟΝΟ χονδροιτίνης-γλουκοζαμίνης εφ'όσον χρειάζεται(Ανάλογα και τη φυλή)...Συνήθως οι τροφές δεν έχουν αρκετή ποσότητα...
 




sa=balia

Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
5
1
29
Η n&d της farmina εχει την ιδια ποσοτητα με την acana. Ειναι επισης εξαιρετικη τροφη και σχεδον στη μιση τιμη της.
Βεβαια, απο αναζητησεις εχω δει οτι καμια τροφη (δηλαδη η προτεινομενη δοσολογια) δεν προσφερει τοση γλυκοζαμινη-χονδροιτινη οση χρειαζονται τα σκυλια. Θα επρεπε να τρωνε πολλαπλασια δοση τροφης
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι ποσοτητεα σε χοντροιτινη/γλουκοσαμινη σε τροφες ειναι συνηθος τοσο χαμηλες, ωστε να μην οφειλουν και πολυ.
Η δοσολογια Γλυκοσαμινης για σκυλους ειναι 0,15-0,2 g ανα κιλο την ημερα.

Θα πρεπει να τα βαλεις κατω να δεις, εαν επαρκει η εαν ειναι καλητερα να δωσεις σημπλρηωμα.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
πιστευω πως οτι καλυτερο ειναι τις βιταμινες να τις παιρνει μεσω τροφης και οχι με συμπληρωματα.
και απο τι μου εχει πει ο κτηνιατρος το να δινεις συμπληρωματα δεν ειναι οτι καλυτερο για το συκωτι του σκυλου.
απο τι ειδα η farmina nd αρκετα ποσοστα γλυκοζαμινης και χονδροιτινη
Γιατί πιστεύεις πως είναι καλύτερα να παίρνει βιταμήνες μέσω τροφής και όχι με συμπληρώματα, απ' τη στιγμή που μιλάμε για τεχνιτές βιταμήνες μέσα στην ξηρά τροφή και όχι φυσικές (φρούτα, λαχανικά, κρέας);
Επίσης, άλλο βιταμήνες και άλλο γλυκοζαμίνη.
Και τι θεωρείς εσύ ως "αρκετά" ποσοστά γλυκοζαμίνης;
Ο σκύλος έχει κάποιο θέμα και τη χρειάζεται;
 




sa=balia

Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
5
1
29
η naturea(επειδη αυτη δινω) εχει 500mg/kg και απο τις 2, ενω η n&d εχει γλουκοζαμινη 1200mg/kg και χονδροιτινη 900mg/kg, το ιδιο ποσοστο με τις acana και orijen. Δε θυμαμαι να εχω βρει τροφη με μεγαλυτερο ποσοστο απ οτι η n&d.

εδω μπορεις να δεις πληροφοριες για τη συνιστωμενη δοση.

https://dogs.thefuntimesguide.com/2011/04/dog_glucosamine.php
 
  • Like
Reactions: LaCat


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
η naturea(επειδη αυτη δινω) εχει 500mg/kg και απο τις 2, ενω η n&d εχει γλουκοζαμινη 1200mg/kg και χονδροιτινη 900mg/kg, το ιδιο ποσοστο με τις acana και orijen. Δε θυμαμαι να εχω βρει τροφη με μεγαλυτερο ποσοστο απ οτι η n&d.

εδω μπορεις να δεις πληροφοριες για τη συνιστωμενη δοση.

https://dogs.thefuntimesguide.com/2011/04/dog_glucosamine.php
WOW δεν ηξερα οτι ειχαν τοση μεγαλη διαφορα, εγω παντως χρησιμοποιω τη σκονη Dr.Clauder's
ενα μηνα δινω, ενα οχι..αν θυμαμαι καλα η δοσολογια ειναι 3 γραμμαρια ανα 10 κιλά, τωρα mg και τετοια δεν καθομαι να αναλυσω πολυ να σου πω την αληθεια..
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Γιατί πιστεύεις πως είναι καλύτερα να παίρνει βιταμήνες μέσω τροφής και όχι με συμπληρώματα, απ' τη στιγμή που μιλάμε για τεχνιτές βιταμήνες μέσα στην ξηρά τροφή και όχι φυσικές (φρούτα, λαχανικά, κρέας);
Επίσης, άλλο βιταμήνες και άλλο γλυκοζαμίνη.
Και τι θεωρείς εσύ ως "αρκετά" ποσοστά γλυκοζαμίνης;
Ο σκύλος έχει κάποιο θέμα και τη χρειάζεται;
Δεν λεω κατι απο το μυαλο μου,λεω οτι μου ειπε ο κτηνιατρος οτι στοιχεια ειναι να παρει ειναι καλο να τα παιρνει μεσω της τροφη και οχι με συμπληρωματα διοτι μπορει να παρουσιασει προβλημα με το στομαχι του.
Θεωρω οσο μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε γλυκοζαμινη με χονδροιτινη τοσσο το καλυτερο.
Δεν εχει καποιο θεμα αλλα επειδη το ροττβαιλερ ειναι επιρρεπη με προβληματα στις αρθρωσεις τουλαχιστον μεχρι την ενιλικιωση του να παιρνει μια τροφη με πλουσια στοιχεια και βιταμινες και μετα απο την ενηλικωση να δινω μια τροφη συντηρησης.
Αυτα μου ειπε ο γιατρος αυτα σας λεω.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Οι ποσοτητεα σε χοντροιτινη/γλουκοσαμινη σε τροφες ειναι συνηθος τοσο χαμηλες, ωστε να μην οφειλουν και πολυ.
Η δοσολογια Γλυκοσαμινης για σκυλους ειναι 0,15-0,2 g ανα κιλο την ημερα.

Θα πρεπει να τα βαλεις κατω να δεις, εαν επαρκει η εαν ειναι καλητερα να δωσεις σημπλρηωμα.

Δηλαδα εαν την δινω ξηρα τροφη acana η orijen που ειναι οτι καλυτερο θα πρεπει να δωσω και συμπληρωμα σε γλυκοζαμινη και χονδροιτινη η και ασβεστιο ?
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κανεις μας δε μίλησε για ασβέστιο μη τα μπερδεύουμε!!Μονο για Χονδροιτινη και γλουκοζαμινη μιλήσαμε και αυτο με μέτρο...δηλαδή δίνεις κάποιο διάστημα,σταματάς και ξανά δίνεις μετα.Ο εκτροφεας σου θα ήταν ο καταλληλότερος να σε συμβουλεύσει..
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Έχετε δει διαφορά με τη γλουκοζαμίνη; Σε δικά μου προβλήματα δε με έχει βοηθήσει. Επί του θέματος: Καλύτερα να δίνεις την ποσότητα που θες σε συμπλήρωμα και να διαλέγεις την ξηρά τροφή με άλλα κριτήρια, κατά την ταπεινή μου μη ιατρική άποψη. Υπάρχουν αξιόπιστες εταιρείες συμπληρωμάτων.
 




Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Δεν είναι όλα τα συμπληρώματα ίδια, ποια γλυκοσαμίνη έδινες; Για ποιο πρόβλημα; Πόσο καιρό;
Δεν την έδινα, την έπαιρνα ο ίδιος για πόνο στα γόνατα. Διάφορες μάρκες, γνωστές και άγνωστες. Και MSM έχω δοκιμάσει και όλα τα σχετικά συμπληρώματα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π