Τσίμπημα σφήκας...


gina_21

Member
26 Μαϊου 2010
11
0
Παιδιά σήμερα το πρωί μια σφήκα τσίμπησε στο μάγουλο το σκυλάκι μου και τώρα του έχει πρηστεί. Μήπως ξέρει κανείς τι μπορώ να του ρίξω για να ξεπρηστεί?
 






DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Να πας γιατρό!μπορεί να μην χρειαστεί κορτιζόνι αν δεν κάνει φλεγμονή,αλλά αυτό μόνο ο γιατρός μπορεί να στο πει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Aν έχει πρηστεί χρειάζεται οπωσδήποτε κορτιζόνη..
και πρέπει να πράξεις γρήγορα.., κάλεσε τον ιατρό σου να σου δώσει οδηγίες.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Απλό εξωτερικό τσίμπημα δεν είναι επικίνδυνο εκτός σε περίπτωση αλλεργικού σοκ. Για ανακούφιση μπορείς να βάλεις πάγο ή κάποια αλοιφή.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αν δεν εχεις τιποτα κανε λιγη λασπη και τριψε την επανω και ασε να ξεραθει εκει οσο εμεινε επανω,η αν εχεις βασιλικο τριψε ενα κλαρακι δυνατα να βγαλει υγρο ο βασιλικος,ακριβως επανω στο τσιμπημα αν ξερεις που ειναι,αν εχεις Fenistil κανει και αυτο,αλλα το καλυτερο απο ολα ειναι γιατρος και ενεση κορτιζονης,ειδικα αν τσιμπηθηκε στο προσωπο η ακομα και στο στομα μπορει να ειναι ασχημα τα πραγματα,εχω δει να πρηζετε η γλωσσα και να γινετε τεραστια και υπαρχει περιπτωση να πνιγει ο σκυλος(το χειροτερο σεναριο).
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Αν θυμάμαι καλά κάποιος πρόσφατα στο φορουμ πήγε να χάσει τον σκύλο του από τσίμπημα σφηγκας.. Το τσίμπημα ήταν μέσα στο στόμα με αποτέλεσμα να πρηστεί και να φράξει η αναπνευστική οδός .Γιαυτό ειδικά στα τσίμπημα μέσα στο στόμα σφαίρα για τον γιατρό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλά θυμάσαι. Η Tara λαχτάρισε με τον Akira αλλά δεν κατάφερα να βρω το θέμα.
Γι' αυτό είπα από την αρχή, τρεχάλα στον γιατρό.
Για να δούμε αν θα επανέλθει η gina_21 να μας ενημερώσει τι έγινε τελικά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Καλά θυμάσαι. Η Tara λαχτάρισε με τον Akira αλλά δεν κατάφερα να βρω το θέμα.
Γι' αυτό είπα από την αρχή, τρεχάλα στον γιατρό.
Για να δούμε αν θα επανέλθει η gina_21 να μας ενημερώσει τι έγινε τελικά.
Ο Ούζο καλέ!
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Τσιμπησε και τον Charlie πριν μερικές μέρες στην κατω γναθω αλλα δεν πρηστικε..
Ηταν ομως για αρκετη ωρα μουδιασμένος.
Εβαλα αμεσως φενιστιλ και μετα απο λίγες ώρες ούτε που φαινοτανε.

Κανενα νέο για το σκυλάκι;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εχετε δίκιο για τον Ούζο. Η αλήθεια είναι ότι δεν το θυμήθηκα αν και ήταν πιο πρόσφατο.
Εγινε όμως και περιστατικό με τον Akira πριν κανά δίμηνο περίπου. Θα το βρω αν και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.
Και η παραλίγο τραγική ιστορία του Ούζου, είναι ενδεικτική της σοβαρότητας μιας τέτοιας κατάστασης.
 


irene4

New Member
13 Σεπτεμβρίου 2010
2
0
Καλώς σας βρήκα!!!!! έχω και γω 4 κούκλες.... Όσο αφορά στα τσιμπήματα μέλισσας, σφήγκας η λύση είναι μια και πρέπει να την έχουμε πάντα στο συρτάρι μας για να μη είναι πολύ αργά!!!! . Δεν θυμάμαι πως γράφεται αλλά μπορώ να σας πω πως προφέρεται, "σολουκορτέφ": είναι κορτιζόνη σε ενέσιμη μορφή. Παρ'ολίγο να χάσω τη μία , όπου και να το τσιμπήσουν το ζώο και πόσο μάλλον αν είναι κοντά στο λαιμό υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να φράξει ο φάρυγγας και μετά ..... ο θάνατος. Έτσι πήγα να την πατήσω μια φορά, την τσίμπησε στη γλώσσα η οποία είχε πρηστεί σε σημείο που πνιγόταν , εγώ νόμιζα ότι της γύρισε η γλώσσα και όταν πήγα να της την τραβήξω για να την βγάλω συνειδητοποίησα τι είχε γίνει. Κάλεσα αμέσως τον κτηνίατρο και μου είπε την κορτιζόνη αυτή. Για καλή μας τύχη προλάβαμε.... όταν την είδε μετά από 4 ώρες ο γιατρός μου είπε ότι αν καθυστερούσα έστω και 1 λεπτό.... ίσως να μην την είχαμε προλάβει. Αυτά... οπότε πάρτε μια κορτιζόνη καλού κακού για να είμαστε ήσυχοι.
 


gina_21

Member
26 Μαϊου 2010
11
0
παιδιά μια χαρά με το σκυλάκι μου!ευτυχώς ήταν εξωτερικό το τσίμπημα και του έβαλα πάγο!ευχαριστώ για την βοήθεια σας!!!!!!
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
"Ξεθαβω" το θεμα για να μην ανοιγω νεο θεμα.
Τοσους μηνες που πηγαινα τον σκυλο βολτες ακομα και σε μερος με λουλουδια που ειχε μελισσες και σφηκες δεν τον τσιμπησε ποτε τιποτα και ας αγχωνομουν.
Σημερα κατα τις 3.00 τον εβγαλα βολτα και σε καποια φαση βλεπω τον σκυλο να προσπαθει να διωξει κατι τριβοντας τα ποδια του στην μουρη του.Αρχιζω να τον ψαχνω και η σφηκα ηρθε σε εμενα,στο προσωπο μου,τελικως εφυγε.
Κοιταζω τον σκυλο και βλεπω οτι τον ειχε τσιμπησει κατω απο το ματι και ειχε 1 μικρο πρηξηματακι.Συνεχιζω και ψαχνω τον σκυλο στο προσωπο και βλεπω και το κερασακι στην τουρτα.1 πολυ μικρο τσιμπουρι που ειχε μολις προλαβει να κολλησει στο αυτι του.Ποτε δεν ειχα δει τσιμπουρι πανω του,μονο ψυλλο.Μαλλον ανεβηκε πανω του στην βολτα αυτη,γιατι πιθανοτατα να το εβλεπα.Το εβγαλα και πιεσα το σημειο 2-3 φορες με το σκεπτικο να φυγει το μολυσμενο αιμα.
Γυρισα σπιτι,εβαλα λιγο Betadine στο σημειο που ειχε το τσιμπουρι και πηρα τηλεφωνο 1 κτηνιατρο στο κινητο του που ειναι κοντα στο σπιτι μου.Του ειπα τι εγινε(Για το τσιμπημα μονο)και ειπε οτι αν σε μιση ωρα εχει πρηστει το προσωπο του θα πρεπει να του δωσουμε κορτιζονη.
Ευτυχως πρηστηκε μονο το μαγουλο του απο την μερια που ειχε το τσιμπημα και προσεξα οτι το πρηξηματακι που ειχε στο σημειο του τσιμπηματος ειχε υποχωρησει.Τον ξαναπηρα τηλεφωνο,του ειπα οτι εχει πρηστει το μαγουλο του και ειπε οτι θα ξεπρηστει σε 1-2 ημερες.Τον ρωτησα αν πρεπει να δωσουμε κατι στον σκυλο και ειπε οχι.
1)Αν καποιος σκυλος ειναι αλλεργικος σε τσιμπηματα,ειναι σε ολα,μελισσες,σφηκες κλπ?Δηλαδη απο την στιγμη που τσιμπησε τον σκυλο μου η σφηκα και δεν επαθε αλλεργικο σοκ,σημαινει οτι δεν ειναι αλλεργικος?
2)Σχετικα με το τσιμπουρι μπορει να εχει μολυνθει ο σκυλος σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα λιγων λεπτων και απο τοσο μικρο τσιμπουρι?Νομιζω οτι δεν ειχε προλαβει να κολλησει καλα στο αυτι του σκυλου.Του ειχα κανει εξετασεις αρχες Μαιου και ουτως η αλλως θα ηθελα να του κανω σε λιγο καιρο.
3)Αν μολυνθει ο σκυλος απο καποιο τσιμπουρι ποσο διαστημα μεσολαβει για να φανει στις εξετασεις?
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Για τα τσιμπήματα από τσιμπούρι, προσωπικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω...

Αυτό που θέλω να σου πω όμως, είναι να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με τσιμπήματα από μέλισσες κλπ, ειδικά στο πρόσωπο...
Αν το σημείο πρηστεί άμεσα, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο για το σκύλο...(για να το πω κάπως...."μπακαλίστικα" μπορεί το πρήξιμο να "προχωρήσει" και να του φράξει την αναπνευστική οδό..., γι'αυτό χρειάζεται η κορτιζόνη...)

Περαστικά στο σκυλί σου...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τελικα μετα απο ωρες το βραδυ το πρηξιμο δεν ειχε υποχωρησει,αλλα δεν ηταν μεγαλο.Ομως ενοχλουσε τον σκυλο,δεν μπορουσε να ανοιξει τελειως το στομα του για να χασμουρηθει και εγλειφε το χειλος του με την γλωσσα.
Στην αρχη σκεφτηκα να το αφησω να ξεπρηστει σιγα σιγα και να τον παρακολουθω συνεχεια.Επειδη ομως εδειχνε να ποναει λιγο δεν ηθελα να τον βλεπω ετσι για 2 μερες που θα ηταν πρησμενο εφερα κτηνιατρο σπιτι αργα το βραδυ ο οποιος του εκανε 1 ενεση κορτιζονης.
Μετα απο κανα 2ωρο το πρηξιμο ειχε υποχωρησει και σημερα φαινεται να εχει περασει τελειως.Απο την αλλη ομως δεν ξερω τις επιπτωσεις της κορτιζονης στον σκυλο,ισως ηταν υπερβολικο να χορηγηθει κορτιζονη.Παντως ο κτηνιατρος ειπε οτι δεν προκειται να παθει τιποτα ο σκυλος αν δεν κανει την ενεση απλα θα αργουσε να ξεπρηστει.
Agathe δεν το γνωριζα αλλα προσφατα διαβασα οτι ειναι επικινδυνα τα τσιμπηματα στο προσωπο γενικα αλλα και σε περιπτωση που η σφηκα τσιμπησει το σκυλο στην γλωσσσα η καπου μεσα στο στομα πχ σε περιπτωση που πρηστει η γλωσσα και ο σκυλος δεν μπορει να αναπνευσει.
Βασικα ειδα πως γινεται η υποδορια ενεση και θα αγορασω 1 κορτιζονη και 1 ενεση σε περιπτωση αναγκης,αυτο μου ειπε και ο κτηνιατρος αλλα μου τονισε οτι πριν κανω οτιδηποτε να εχω μιλησει πρωτα μαζι του η με καποιον κτηνιατρο για να περιγραψω σε τι κατασταση ειναι ο σκυλος.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Περαστικά σας...
Είναι "ύπουλα" αυτά τα τσιμπήματα...
(εμένα την έχουν πατήσει και από αγκάθι κάκτου...)
Καλό είναι να υπάρχει μια τέτοια ένεση για παν ενδεχόμενο...(αφού βέβαια έχουμε συμβουλευθεί το γιατρό...)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3