Τύφος και Απολύμανση


Chkyriakos

Member
25 Σεπτεμβρίου 2016
7
1
43
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας.
Ονομάζομαι Κυριάκος 36χρ. , κάτοχος ενός 8χρονου Μαλτέζ και με αρκετή εμπειρία στα σκυλιά.
Δυστηχώς η τελευταία μου εμπειρία με κουτάβι ήταν η πιο δυσάρεστη στα χρόνια μου και πρώτη φορά έχασα σκυλί από αρρώστια κ όχι από γηρατιά.
Συνοπτικά για να μη σας κουράσω, στις 27/9 αγόρασα ένα Λαμπραντοράκι τον Ερμή από εκτροφείο 2μ και 10ημ. , από τις 30/09 ξεκίνησε εμετό και από 01/10 εμετό και διάρροια που σιγά σιγά γινόταν αιμμοραγική. 02/10 Κυριακή πήρα τον γιατρό κ άνοιξε το ιατρείο του για μένα και για να του κάνει τεστ για παρβο (τύφο). Βγήκε θετικός ο μικρός και τον κράτησε εκεί μέχρι κ την Παρασκευή 07/10 όπου ο μικρός δεν τα κατάφερε.
Το μαλτεζάκι το πήγα από τις 02/10 στην μητέρα μου από φόβο και για να είναι όσο πιο safe γίνετε.
Ο εκτροφέας δέχτηκε να μου το αντικαταστήσει και θέλω να ρωτήσω 2-3 πράγματα.
1) στο σπίτι από τότε που νοσηλεύτηκε το κουτάβι κάνουμε 2 φορές τη μέρα απολύμανση με κλασική χλωρίνη μέσα κ έξω. Μετά από πόσο καιρό μπορεί να απολυμανθεί ο χώρος;
2) το νέο κουτάβι, μου είπε ο εκτροφέας ότι αύριο θα του κάνει το πενταπλό κ θα μου το στείλει μετά από 10 μέρες για να αναπτύξει αντισώματα. Τα αντισώματα αναπτύσονται σε 10 μέρες;
3) αύριο θα επιστρέψει το μαλτεζάκι και θα γίνει απολύμανση και στο σπίτι της μητέρας μου γιατί σκέφτομαι να φιλοξενίσει το νέο κουτάβι τουλάχιστον ως που να κάνει τον εμβολιακό κύκλο κ για να μην έρθει σε επαφή με κανένα άλλο σκυλί ούτε καν του μαλτέζ μου.
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για απολύμανση και για να γίνουν όλα πιο ασφαλή και για τα 2 σκυλιά;;

Η αλήθεια είναι πως έχουμε σοκαριστεί στην οικογένεια (κυρίως η κόρη μου) και έχω φοβηθεί με όλο αυτό, που νοιώθω υπερβολικός.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Εγώ σε καμμία περίπτωση δεν θα έβαζα άλλο σκύλο στον σπίτι, αν δεν ήταν πλήρως εμβολιασμένος, και πριν παρέλθει και εύλογο χρονικό διάστημα ασφαλείας, από το τελευταίο εμβόλιο. Και πάλι, με μεγάλη επιφύλαξη.

Ο εκτροφέας είναι κανονικός; Από αυτούς με τα κανονικά και χωρίς έξτρα χρέωση pedigree; Τα υπόλοιπα κουτάβια του, δεν νοσούν; Δεν είναι έστω φορείς; Πως είναι δυνατόν, να έχει υγιές κουτάβι, για να σου δώσει;
 


Chkyriakos

Member
25 Σεπτεμβρίου 2016
7
1
43
Φίλε μου το ίδιο είπα κ εγώ. Ότι αν δεν ολοκληρώσει δεν..
Ο εκτροφέας είναι κανονικός (τουλάχιστον απ όσο το έψαξα) κ με pedigree.
Τώρα όσο αφορά τα κουτάβια, απ'όσο μου είπε είναι τσεκρισμένα μετα από το δικό μου περιστατικό κ το πιο πιθανό να το τσίμπησε στο κλουβί μεταφοράς που μου το έστειλε. Διόλου απίθανο αλλά αν δεν ξέρω δεν μπορώ να πω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Το κλουβί ποιανού ήταν; Δικό του;
Τι έβαλε μέσα, και μολύνθηκε, και με την σειρά του μόλυνε το κουτάβι σου;
Και αυτό που ήταν μέσα, τι απέγινε;
Και τώρα, που είναι το κλουβί; Το χιλιοαπολύμανε;

Προφανώς, δεν μπορείς να δώσεις απαντήσεις. Προς προβληματισμόν σου, είναι οι ερωτήσεις.

Το αν είναι κανονικός εκτροφέας, είναι πολύ εύκολο να το μάθεις. Τουλάχιστον μέσω του ΚΟΕ, απ'όπου λογικά, θα έπρεπε να έχεις πάρει και τις αρχικές σου πληροφορίες. Ως έμπειρος βέβαια σκυλάς, που λες ότι είσαι, θα έπρεπε να ξέρεις έτσι κι αλλιώς. Δεν υπάρχουν και πολλοί επίσημοι εκτροφείς labrador. Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού, άντε ίσως και λίγο παραπάνω.
 


Chkyriakos

Member
25 Σεπτεμβρίου 2016
7
1
43
Σε ότι έχει να κάνει με ΚΟΕ είναι οκ σαν έμπειρος σκυλάς που λέω πως είμαι.. Αλλά ζούμε εδώ..
Απο κει κ πέρα το να σου απαντήσω εγώ για το τι έβαλε μέσα κ αν το έχει "χιλιοαπολυμάνει" δύσκολο.
Αυτό που του έθεσα σαν προαπαιτούμενο ότι θέλω κλουβί καινούριο απολυμασμένο κ επι πληρωμή.

Κάτι για απολύμανση έχεις;
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Βρήκα αυτά γκουγκλάροντας - μάλλον είναι αυτά που χρησιμοποιούν και στα κτηνιατρεία. Βέβαια όπως είπαν και οι άλλοι ο ιός μπορεί να είναι παντού - είναι επικίνδυνο να φέρετε άλλο ζώο στο σπίτι. Ρώτα και κτηνίατρους.

Virkon S (https://www.bestvetsolutions.com/media/products/Virkon_S_Label_97F32A52B2321.pdf)

Parvo-Lan (http://www.gosale.com/4594460/parvo-lan-128-gallon)

Ken'L-Lan (http://www.rayallen.com/kenl-lan-128)
 




Chkyriakos

Member
25 Σεπτεμβρίου 2016
7
1
43
Βρήκα αυτά γκουγκλάροντας - μάλλον είναι αυτά που χρησιμοποιούν και στα κτηνιατρεία. Βέβαια όπως είπαν και οι άλλοι ο ιός μπορεί να είναι παντού - είναι επικίνδυνο να φέρετε άλλο ζώο στο σπίτι. Ρώτα και κτηνίατρους.

Virkon S (https://www.bestvetsolutions.com/media/products/Virkon_S_Label_97F32A52B2321.pdf)

Parvo-Lan (http://www.gosale.com/4594460/parvo-lan-128-gallon)

Ken'L-Lan (http://www.rayallen.com/kenl-lan-128)
Εγώ είχα βρει το http://parvotech.com/ αλλά είναι πανάκριβο. Ευχαριστώ για τα λινκ. Θα τα ψάξω!!

Ο κτηνίατρος λέει detol κ χλωρίνη..
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό που σκέφτομαι εγώ: οι κτηνίατροι με τι ψεκάζουν τα τραπέζια τους; Πολλές φορές φέρνουμε τα κουτάβια/σκυλιά για εμβόλια και άλλα, τα βάζουμε πάνω στο τραπέζι, αποκλείεται να μην έχουν περάσει όχι ένα ή δύο, αλλά καμιά 50αριά σκυλιά με τύφο (εξαρτάται από το μέγεθος του κτηνιατρίου) μέσα στο χρόνο.
 
  • Like
Reactions: mariakala


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Τα αδέσποτα κουτάβια που μαζεύουμε από τους δρόμους, γι'αυτό δεν τα πάμε ούτε για εμβολιασμό, αν δεν περάσει τουλάχιστον 10ήμερο. Να προλάβει να δείξει, αν έχει τσιμπήσει κάτι, όσο ήταν απροστάτευτο στους δρόμους. Μετά, θεωρείται ότι είναι σχετικά ασφαλές, οπότε με τον εμβολιασμό του πια, απομακρύνεται ακόμη περισσότερο ο κίνδυνος.

Κάποιοι κτηνίατροι δε, δεν νοσηλεύουν αδέσποτα κουτάβια. Πολύ δύσκολα. Ακριβώς για να μην τους μεταφερθεί το μικρόβιο στον χώρο τους.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα αδέσποτα κουτάβια που μαζεύουμε από τους δρόμους, γι'αυτό δεν τα πάμε ούτε για εμβολιασμό, αν δεν περάσει τουλάχιστον 10ήμερο. Να προλάβει να δείξει, αν έχει τσιμπήσει κάτι, όσο ήταν απροστάτευτο στους δρόμους. Μετά, θεωρείται ότι είναι σχετικά ασφαλές, οπότε με τον εμβολιασμό του πια, απομακρύνεται ακόμη περισσότερο ο κίνδυνος.

Κάποιοι κτηνίατροι δε, δεν νοσηλεύουν αδέσποτα κουτάβια. Πολύ δύσκολα. Ακριβώς για να μην τους μεταφερθεί το μικρόβιο στον χώρο τους.
Μαρία, δεν μιλάω μόνο για αδέσποτα. Σε μισό χρόνο έχω δει 2 κουταβάκια με τύφο στον κτηνίατρο που πηγαίνουμε για φυσιοθεραπεία και μία γατούλα. Τα είχαν πάρει απο φιλοζωικές αλλά ήταν δεσποζόμενα. Ανθρωποι φέρνουν καθημερινά τα κουτάβια τους και τα σκυλιά τους για εμβολιασμό, πάνω σε τραπέζια που πέρασαν ζώα με τύφο και δεν κολλάνε. Με κάτι θα τα απολυμάνουν, δεν μπορεί.
 
  • Like
Reactions: LaCat




Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Μαρία, δεν μιλάω μόνο για αδέσποτα. Σε μισό χρόνο έχω δει 2 κουταβάκια με τύφο στον κτηνίατρο που πηγαίνουμε για φυσιοθεραπεία και μία γατούλα. Τα είχαν πάρει απο φιλοζωικές αλλά ήταν δεσποζόμενα. Ανθρωποι φέρνουν καθημερινά τα κουτάβια τους και τα σκυλιά τους για εμβολιασμό, πάνω σε τραπέζια που πέρασαν ζώα με τύφο και δεν κολλάνε. Με κάτι θα τα απολυμάνουν, δεν μπορεί.
Ισως επειδή είναι ανοξείδωτο το τραπεζάκι που εχει ως αποτέλεσμα να γίνεται σωστά ή απολύμανση.
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Δεν το λέω αυτό με σιγουριά απλώς έτσι μου είπαν κι γενικά οι ανοξείδωτοι χώροι είναι πιο εύκολο να απολυμαίνονται,οπως και στα μαγαζιά ταβέρνες εστιατόρια όπου έχουν ανοξείδωτα για καθαριότητα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ διαβάζω πάντως σε ξένα sites ότι ο ιός δεν πεθαίνει με αμμωνία και καθαρό οινόπνευμα καθώς και με καθαριστικά με βάση το σαπούνι αλλά πεθαίνει πολύ αποτελεσματικά με χλωρίνη. Οπότε πιατάκια και λοιπές επιφάνειες με ένα διάλυμα από 32 μέρη νερό και 1 μέρος χλωρίνη είναι αρκετό για να τον σκοτώσει. Το πρόβλημα είναι με το σόλες παπουτσιών, υφάσματα κλπ που καλό είναι να πεταχτούν αφού είναι πολύ δύσκολο να απολυμανθούν.
 


Chkyriakos

Member
25 Σεπτεμβρίου 2016
7
1
43
Θεωρητικά το αλουμίνιο δεν έχει πόρους οπότε κ απολυμαίνεται πιο δραστικά σε σχέση με το πλαστικό (πχ. Κλουβί) που έχει πόρους ή κ ακόμα το μάρμαρο στο πάτωμα που έχει κ αυτό πόρους. Αλλά κάποιες έρευνες υποστιρίζουν πως λόγω της ανθεκτικότητας του ιού,μπορεί να μεταφερθεί κ αερόβια.
Αν ισχύει όμως κάτι τέτοιο (που δεν πιστεύω), όλοι οι κτηνίατροι θα ήταν στον "αέρα" για 6 μήνες μετά από κάθε περιστατικό. Γιατρός δεν είμαι, απλά βάση λογικής.

Έχουμε πλύνει όλα τα ρούχα μας σε υψηλή θερμοκρασία κ συνεχίζουμε με καθημερινές απολυμάνσεις με χλωρίνη σε πάτωμα κ παπούτσια.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf