Τhai ridgeback


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Παιδια εχει καποιος πληροφοριες γιαυτο τον πανεμορφο σκυλο?
Δεν ηξερα καν οτι υπηρχε ..Χθες διαβαζοντας κατι αρθρα για σκυλια φυλακες αναφεροταν και μου εκανε μεγαλη εντυπωση..Επισης εχει και ενα γεννετικο προβλημα με την σπονδυλική του στηλη και φενεται ..Αλλοι λενε οτι θα δημιρουργησει προβλημα αργοτερα αλλα παλι οχι..Ειναι δυναμικος σκυλος,του αρεσει το κυνηγι αθλητικος και ξεροκεφαλος..Εχει καποιος περισσοτερος πληροφοριες?
Το εχει δει κανενας απο κοντα?
Εστειλα email και σε μερικους εκτροφεις και περιμενω απαντηση..
 

Attachments

Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι γεννετικό πρόβλημα νομίζεις ότι έχει;
Που το έχουν αφήσει κιόλας να υφίσταται; :)

Κι αφού σ'αρέσει αυτός ο σκύλος, δεν κοιτάς κι αυτόν, που έχουμε και μια χαρά εκτροφέα στην Αθήνα; ;)
 
Last edited:


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Δεν ξερω λενε οτι ειναι γεννετικη ανωμαλια ..Τωρα περισσοτερες πληροφοριες δεν ξερω..Μπορει να κανω και λαθος..
Δες..
 

Attachments



Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πρωτόγονη φυλή, δύσκολη για αρχάριο. Κυριαρχικά σκυλιά που αν δεν αντιμετωπιστούν σωστά εύκολα γίνονται προβληματικά. Θέλει πολλή καλή κοινωνικοποίηση και πολλή δουλιά ιδίως το πρώτο χρόνο. Βλέπω συχνά δείγματα στο κλαμπ που πάω για showtraining, ακόμα και σαν κουτάβι έχουν έντονες κυριαρχικές τάσεις.

Αν με το πρόβλημα της σπονδυλικής στήλης εννοείς το dermoid sinus , είναι γενετική πάθηση των Rodesian ridgeback

Το πρότυπο της φυλής
 




Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Nαι για το τριχωμα το προσεξα..Εχει απιστευτει ομορφια αυτος ο σκυλος..Eσυ που τα εχεις δει και απο κοντα πιστευω να συμφωνεις..
Το αφηνω για αργοτερα λοιπον..Γιατι τωρα δεν ειμαι πιστευω ικανος για εναν τετοιο σκυλο..Εχω την θεληση αλλα μονο αυτη δεν φτανει..
Οποτε φυλες που θα αποκτησω με το καλο στο μελλον ειναι Akita inu και Thai Ridgeback..:)
Λιγο offtopic ολα αυτα ..Αλλα ολες οι φυλες που μου αρεσουν ειναι δυσκολες,αρχιζω απογοητευομαι..
Εχει κανενας στην ελλαδα Thai ωστε να μας πει προσωπικες αποψεις?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eίχα κάτι φίλους στη Γερμανία που είχαν εναν τέτοιο. Υπέροχο παιδί. Ο Σάνγκο. :) Μας άφησε χρόνους πρίν από 2 χρόνια, αλλά ήταν γλυκύτατος. Ο συγκεκριμένος ήταν πολύ φιλικός με όλους, λίγο ξεροκέφαλος, αλλα υπάκουος σε γενικές γραμμές. Πολλή δύναμη και ενέργεια.

Φυσικά δε βγάζω συμπέρασμα για τη φυλή από ένα σκύλο, αλλά μου'χει αφήσει μια πολύ καλή αίσθηση για τα ridgeback.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Με σωστή κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση είναι όντως υπέροχος σκύλος και χωρίς κληρονομικές παθήσεις.
Χωρις κληρονομικες παθησεις δεν θα ελεγα οστοσο οτι ειναι τα Τhai RB.
Εχουν και αυτα πιθανοτιτες να εμφανιζουν το Dermoid Sinus. Αλλο ενα προβλημα ειναι η ισχυακη δυσπλασια και επησις και το "Color dilution Alopecia".

Αλλα οτι ειναι πανεμορφα- ειναι!
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Καπου ειχα νομιζω διαβασει στο φορουμ οτι εχει θεαθει ενα τετοιο στην Ελλαδα σε καποια εκθεση?
(δεν ειμαι σηγουρος)

Οντως πολυ ομορφο !