Υπάρχει τελικά η Νο.1 τροφή για σκύλους;


yio.kou.

Member
5 Οκτωβρίου 2016
5
0
44
Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα. Μόλις σήμερα έκανα την εγγραφή μου εδώ καθώς κάνω μία έρευνα σχετικά με την κατάλληλη τροφή για τα σκυλιά μου...Το τονίζω αυτό - τα σκυλιά μου - καθώς από τα μέχρι τώρα γραφθέντα εδώ και αλλού, νομίζω πως τελικά δεν υπάρχει η τέλεια η τροφή για όλα τα σκυλιά αλλά η κατάλληλη για το κάθε ένα διαφορετικό σκυλί. Ωστόσο, θα ήθελα τα φώτα όποιου έχει τόσο την γνώση όσο και την εμπειρία πάνω στο θέμα. Πιο συγκεκριμένα, έχω έναν θηλυκό Γερμανικό Ποιμενικό 5 ετών και έναν Γερμανικό Ποιμενικό 2,5 μηνών αρσενικό (γιος της θηλυκιάς). Οι τροφές που μου προτάθηκαν και έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς είναι οι ακόλουθες (πάντα οι κατάλληλες για κάθε ηλικία και σωματοδομή και πάντα ξηρές τροφές):

Equilibrio
Brit Care
Belcando


Και με τις τρεις ανωτέρω, δεν είχα κάποιο οφθαλμοφανές πρόβλημα στην μεγάλη( σφιχτά και λίγα περιττώματα, καλή ενέργεια, σχετικά καλό τρίχωμα κλπ), ωστόσο, στον μικρό θα ήθελα να δώσω την καλύτερη δυνατή διατροφή που μπορώ. Σημειωτέον, ότι ζω στην επαρχία, Ν. Φωκίδας και οι επιλογές στην επιλογή τροφής είναι εκ των πραγμάτων, λίγες. Να προσθέσω στην παραπάνω τριάδα τροφών και την Carnivor, την οποία μου την έχει προτείνει ο κτηνίατρος, δεν την έχω δοκιμάσει και η οποία είναι η ακριβότερη όλων.

Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη, πρωτίστως, όσων έχουν Γερμανικό Ποιμενικό ή σκύλο με παρόμοια σωματοδομή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Με τν Ωριωνάκο μου έχουμε δοκιμάσει Arden που είχαμε περισσότερα απορρίματα από ότι έπρεπε, άλλαξα σ ND ευχαριστημένη κ κατέληξα στην Acana στην αναζήτησή μου ν του προσφέρω τ καλύτερο (δεδομένο ότι επιθυμώ ν δίνω ξηρά τροφή). Πιστεύω όμως ότι εξαρτάται κ από τν οργανισμό του σκύλου
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Εμένα της κάθετε καλά η Royal Cannin, είναι ότι πρέπει για την Joy και το τρώει με μια ευχαρίστηση...
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Εγώ από ακάνα (μετά το πρώτο τρίμηνο άρχισαν να μαλακώνουν πολύ τα κόπρανά της) πήγα σε μπελκάντο (20 κροκέτες-5 απανωτές διάρροιες), μετά σε arden (της κάθισε καλά, αλλά τη βαρέθηκε στο 8μηνο) και τέλος εδώ και σχεδόν 1.5 χρόνο έχουμε κατασταλάξει στην platinum (τρώει και equilibrio για μικρόσωμες φυλές η 27κιλη μοσχάρα μου στο πατρικό.)
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα. Μόλις σήμερα έκανα την εγγραφή μου εδώ καθώς κάνω μία έρευνα σχετικά με την κατάλληλη τροφή για τα σκυλιά μου...Το τονίζω αυτό - τα σκυλιά μου - καθώς από τα μέχρι τώρα γραφθέντα εδώ και αλλού, νομίζω πως τελικά δεν υπάρχει η τέλεια η τροφή για όλα τα σκυλιά αλλά η κατάλληλη για το κάθε ένα διαφορετικό σκυλί. Ωστόσο, θα ήθελα τα φώτα όποιου έχει τόσο την γνώση όσο και την εμπειρία πάνω στο θέμα. Πιο συγκεκριμένα, έχω έναν θηλυκό Γερμανικό Ποιμενικό 5 ετών και έναν Γερμανικό Ποιμενικό 2,5 μηνών αρσενικό (γιος της θηλυκιάς). Οι τροφές που μου προτάθηκαν και έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς είναι οι ακόλουθες (πάντα οι κατάλληλες για κάθε ηλικία και σωματοδομή και πάντα ξηρές τροφές):

Equilibrio
Brit Care
Belcando


Και με τις τρεις ανωτέρω, δεν είχα κάποιο οφθαλμοφανές πρόβλημα στην μεγάλη( σφιχτά και λίγα περιττώματα, καλή ενέργεια, σχετικά καλό τρίχωμα κλπ), ωστόσο, στον μικρό θα ήθελα να δώσω την καλύτερη δυνατή διατροφή που μπορώ. Σημειωτέον, ότι ζω στην επαρχία, Ν. Φωκίδας και οι επιλογές στην επιλογή τροφής είναι εκ των πραγμάτων, λίγες. Να προσθέσω στην παραπάνω τριάδα τροφών και την Carnivor, την οποία μου την έχει προτείνει ο κτηνίατρος, δεν την έχω δοκιμάσει και η οποία είναι η ακριβότερη όλων.

Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη, πρωτίστως, όσων έχουν Γερμανικό Ποιμενικό ή σκύλο με παρόμοια σωματοδομή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτο που ψαχνεις δεν θα το βρεις...ολες οι ξηρες ειναι κρεαταλευρα και αποβλητα με μονη χρησιμοτητα την ευκολια τη δικια μας οχι του σκυλου.Κανε τις δοκιμες σου αν θες αλλα υγιεινη διατροφη δεν θα εχεις σε καμια ξηρα..
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το θέμα της τροφής εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (που σχετίζονται με σένα και το σκυλί)....ανάμεσα στις 3 κατηγορίες ή στους συνδυασμούς τους (ξηρά, μαγειρευτό, barf )...επιλέγεις αυτό που βολεύει εσένα και κάθεται καλά στο σκύλο.
 


yio.kou.

Member
5 Οκτωβρίου 2016
5
0
44
Το θέμα της τροφής εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (που σχετίζονται με σένα και το σκυλί)....ανάμεσα στις 3 κατηγορίες ή στους συνδυασμούς τους (ξηρά, μαγειρευτό, barf )...επιλέγεις αυτό που βολεύει εσένα και κάθεται καλά στο σκύλο.
Την BARF τροφή, δυστυχώς, είναι δύσκολο να την έχω εδώ που κατοικώ...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Να προσθέσω στην παραπάνω τριάδα τροφών και την Carnivor, την οποία μου την έχει προτείνει ο κτηνίατρος,
Μήπως εννοείς την Carnilove?

Την BARF τροφή, δυστυχώς, είναι δύσκολο να την έχω εδώ που κατοικώ...
Στο φεγγάρι κατοικείς ?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν ξέρω τι έχεις στο νου σου για barf, αλλά από τα γραφόμενά σου μάλλον εννοείς ετοιματζίδικη. Η καλύτερη barf όμως είναι με κρεατάκι από το χασάπη που ψωνίζουμε και για εμάς, και λαχανικά και λοιπές πρασινάδες από το μανάβη μας. Εαν, δε, τα έχεις και από δικό σου ζώο ή και κήπο, ακόμα καλύτερα.
 




yio.kou.

Member
5 Οκτωβρίου 2016
5
0
44
Δεν ξέρω τι έχεις στο νου σου για barf, αλλά από τα γραφόμενά σου μάλλον εννοείς ετοιματζίδικη. Η καλύτερη barf όμως είναι με κρεατάκι από το χασάπη που ψωνίζουμε και για εμάς, και λαχανικά και λοιπές πρασινάδες από το μανάβη μας. Εαν, δε, τα έχεις και από δικό σου ζώο ή και κήπο, ακόμα καλύτερα.
Η αλήθεια είναι πως ναι, γράφω για κάτι έτοιμο...
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εγω εδω και 1 μηνα ταιζω Platinum (ξηρα + υγρη) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Barf ετοιματζιδικη επαρχια δεν παίζει...εδω δεν παιζουν αλλα κ αλλα...
Να αγοραζεις εσυ τα απαραιτητα κ να την φτιαχνεις ανετα...καταψυκτη ναχεις κ ορεξη να ασχοληθείς!
Εχω μεινει υπερ ευχαριστημενη με Fromm Gold κ Equilibrio
Χωρις αυτο να σημαινει οτι οι αλλες δεν ειναι καλες...απλα αυτες κατσαν λουκουμι στην δικια μου.
 


sa=balia

Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
5
1
29
Στο παρον, εχω επιλεξει να δινω ξηρα. Απο την αναζητηση μου, εχω καταληξει οτι βασει συστατικων(δηλαδη να μην περιεχουν ουτε ενα απο τα συστατικα που πρεπει να αποφευγουν οι σκυλοι) η n&d και η naturea ειναι κορυφαιες. Επειδη τη βρισκω σε προσφορα δινω naturea. Φυσικα προσθετω κι αλλα μεσα στην τροφη οπως κουρκουμα,γιαουρτι,καροτο,λιναροσπορο,λαδι κ.λπ
 
Last edited:


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
Με τν Ωριωνάκο μου έχουμε δοκιμάσει Arden που είχαμε περισσότερα απορρίματα από ότι έπρεπε, άλλαξα σ ND ευχαριστημένη κ κατέληξα στην Acana στην αναζήτησή μου ν του προσφέρω τ καλύτερο (δεδομένο ότι επιθυμώ ν δίνω ξηρά τροφή). Πιστεύω όμως ότι εξαρτάται κ από τν οργανισμό του σκύλου
Την N&D γιατί την σταμάτησες,υπάρχει κάποιος λόγος , ρωτάω γιατί τέτοια του δίνω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3