Υποκοριστικά και παρατσούκλια που δίνουμε στα σκυλιά μας.


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ψάχνω εδώ και πόση ώρα για παρόμοιο θέμα, αλλά δεν έχω βρει κάτι στην αναζήτηση.

Ζήλεψα από το θέμα του @reinmeister2 που έγραψε ένα κατεβατό με τα άλλα ονόματα του Βίκτωρ και είπα να κάνω ένα θέμα σχετικά με το πως αλλιώς φωνάζουμε τα καμάρια μας!!

Ξεκινάω!!

Νεφέλη, Νεφελού, Φελού, Νεφελουλούδι, λουλούδι, Νεφελουδάκι, Φελάκι, Φελουλού, φακλάνα, χοντροκώλα, νταλικέρη, μοσχάρα, τσουλ@κι, πουτ@ν@κι, τζουτζούκι, τζιτζίκι, χεστρού, παλικαράς της φακής, τσαουλίθρα, τσαουλοδαγκώστρα και είμαι σίγουρη οτι υπάρχουν και άλλα που τα ξεχνάω αυτή τη στιγμή!

Αζόρ, Ζοζόρ, Ζορέν, Ζοζορέν, Χαζόρ, Αζορέξ (Ρεξ τον φώναζαν όταν κάποια στιγμή είχε οικογένεια)
πιτσιρίκος, Αζορίκος, κοκοπίκος, πιτσιφρίγκος, κοντός, κοντοστούπης, μαλάκας, κρυουλιάρης, κρυοκ@λης, τσουτσουρίγκος (όταν του λέω οτι θα του κόψω και το τσουτσούνι του, νευριάζει και έτσι βγήκε το τσουτσουρίγκος) :p

Εσείς πως τα φωνάζετε;; :)
 
Last edited:


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Καϊζερίδη (μετατρέπεται σε Πόντιο), Καϊζεράουσκας (Λιθουανός), Καϊζερόπουλο, Καϊζερίνι, Καϊζερίδιο και διάφορα άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα.:p
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Του πήρα κουβέρτα σήμερα διπλή κιόλας και τη βάλαμε στο κρεβάτι του.
Τα πουλόβερ τα έχουμε δίπλα του, γιατί μας τα ζητούσε και μέσα στον Ιούλιο (τέλος off τόπικ, μη το σχολιάσετε περαιτέρω, είπαμε είναι κρυουλιάρης :p )
 






ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αντίστοιχα εμείς έχουμε το Συνταγματάρχης, το χρησιμοποιούσαμε όταν ήμασταν πολλοί στο σπίτι.
Αν μιλούσα αυστηρά σε κάποιο κουτάβι(που προσπαθούσε να μασουλίσει τον καναπέ) το θεωρούσε υποχρέωσή της η δικιά μου για να επέμβει και να του ''δαγκώσει'' τη μουσούδα...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ηρουκος,Ηρουλινι,παιδι,μωρο,κοπελα,κοριτσαρα,ματαρες,κουκλα,ζουζουνα,λατρεια,τσαπερδωνα,κουνιστρο,γαλυφο,πονηρο,πουτ@ν@,πορνιδιο,μαυρη,γυφτο,κατινα,κουτσομπολα,βρωμιαρα,τυροβρωμικουλα,επαιτη,γλυφτη,ζητουλα,κοιλιοδουλη,μοναντερη,χαπατο,κανις,χεστη,μ@λακ@,αρχ@δι,ξεφτιλα-ισμενη,ντροπη των ροτ,μεγαιρα,κακομαθημενο κ αλλα ωραια...αναλογα την στιγμη οπως καταλαβαινετε ολοι...
 








myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Enzo: Εντζούλης, Εντζουλίνι, Εντζάκος, σκυλομωρό, σκυλονήπιο, σκυλοαγόρι, σκυλοβλάκας σκυλομαλάκας, σκυλοχαζοβιόλης, αγόραρος, παπί, κοτοπουλάκι, σκύλος της λύσσας, mate, φλώρος, τρελός, ζήτουλας.

Κίρα: Κιρούλα, Κιρουλίνι, σκυλοκόριτσο, κοπελιά, κοπελάκι, κουτσομπόλα, σκυλομπέμπα, ουτουλίνι, σκυλοτρελιάρα, πουτ@νάκι, πουτ@νί.

Και τους δύο: σκυλαράκια, ρεμάλια, κωλόπαιδα, βρωμερές νυφίτσες, ύπουλες νυφίτσες.
 








Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Μανάρης, μαναρούλης, μαναράκι. Τα κλασσικά αγόρι μου, παιδί μου, αγάπη μου κτλ. Κοντός.

Δε θυμάμαι άλλα ονόματα-ονόματα, αλλά από μέρα σε μέρα (και αυτές τις μέρες ειδικά) έχουμε μια εναλλαγή από "είσαι μαλάκας, είσαι μεγάλος μαλάκας, τι κάνεις βρε ηλίθιε" σε "είσαι τοπιοόμορφο-τοπιοκαλό-τοπιοέξυπνο (μαζί, με μια ανάσα) σκυλί στον κόσμο".
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
τα ονόματα: μάτια μου, ψυχή μου, ζωή μου, καρδιά μου κλπ δε τα έβαλα γιατί τα θεωρώ αυτονόητα :D
Επίσης τη λέω αυτιάγγουρα, αυτιαγγουρίτσα, αυτιουμπέλ και μωρουμπέλ/μωρουμπελί! :love:
Μη ρωτήσετε πως βγαίνουν κάποια, απλά τα λέω και μένουν χαχα
 






reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μου ρχονται σιγα σιγα και οσα ξεχασα στην παρουσιαση...

τραχανας, πρεζακι, μουχριτσα, σιντ (ice age), βικτωρ το ελαφακι, βικτωρ ο βρωμερος, ντραγκστερας, χεστης, αυτιαγκουρας,μαλακοπιτουρας, ποντικι,πονικαρας, ποντικοουριτσας, βικτωρ μουγκω και ειμαι απολυτως σιγουρος οτι εχω ξεχασει και καποια...

α...νοσφερατου, εμμονικη πουστρα, ζωντοβολο, ηλιθιο κατασκευασμα...

απο τα στανταρ μας ειναι το "κυλακι" που μας το κολλησε ενα κοριτσακι που τον κυνηγουσε οταν ηταν μπεμπης φωναζοντας "κυλακι...κυλακι...ελα δω κυλακι..."

και τελος το μπαλαντερ "γαμωτ" με το οποιο κοκκαλωνει οποτε κανει μαλακια, δηλαδη σχεδον καθημερινα...

νομιζω οτι καλυψα τα παντα...:LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π