ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ....


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ :)

θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κανω μπανιο το σκυλι μου...που φοβαται το νερο... ?? .:(:(:confused::confused:
(εαν βεβαια μπορω να κανω κατι..)

2 ΥΓ που ισως βοηθησουν...
ειναι 4 χρονων
και αφου εχουμε κηπο μπορω να το κανω μπανιο και στη μπανιερα αλλα και με το λαστιχο..:)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...;)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μεχρι τα 4 του δεν εχει ξανακανει μπανιο;
Μενει μεσα ή εξω;Αν μενει εξω,θα φοβηθει πολυ την μπανιερα.Πώς ομως θα του κανεις μπανιο το χειμωνα εξω;

Αν θες εξω,και δε φοβαται το δεσιμο,δεσε τον καπου και ανοιξε το λαστιχο.Βρεξε τον λιγο και δωστου λιχουδια.Λιγο ακομα και ξανα λιχουδια.Συνεχισε οσο αντεχει για πρωτο μπανιο.Ισως δεν προλαβεις να του βαλεις σαμπουαν και να δεις οτι αντιδρα εντονα.Δεν τον πιεζουμε.Την επομενη φορα.Δε σκυβουμε απο πανω του καθολη τη διαρκεια,αλλα απο το πλαι.Μολις τελειωσει το μπανιο,οσο εχεις προλαβει δηλαδη,χαιδεψε τον,παιξε τον,κτλ.Τον επιβραβευεις δηλ για οσο καθισε ησυχος.Αν δεν εχει μαθει να ειναι δεμενος,μην τον δεσεις.Θα γινει χειροτερο.Ζητα τη βοηθεια ενος υπομονετικου ανθρωπου να ειναι κι αυτος εκει,να μην τον αφησει να φυγει.Οχι τραβηγματα,οχι στριμωξιδια.

Αν θες στην μπανιερα,πρεπει πρωτα να μαθει την μπανιερα.Τον βαζουμε μεσα με το κινητρο της λιχουδιας.Δεν μπαινει μονος του;Τον βαζουμε ηηηηρεμα με αγκαλια και λιχουδια.Ξανα λιχουδια,ξανα λιχουδια.Φατε ωρα μεχρι να συνηθισει.Μετα βγαλτον χωρις να κανει μπανιο.Θα παρει λιγες μερουλες.Οταν δεις οτι το εχει ξεπερασει,ανοιγεις τη βρυση και ξανα την ιδια διαδικασια.Μετα τον βρεχεις και συνεχιζεις.Παντα παρεα με λιχουδιες.

Μη βαρεθεις και πεις οτι θα παρει μερες.Αν δεν εχει ξανακανει μπανιο,θα ειναι δυσκολο να τον μαθεις στα 4 του,αλλα θα μαθει.Θελει υπομονη,χαδια,μη σε νιωσει πιεστικο,στρεσαρισμενο ή οτι φοβασαι και λιχουδιες.Αν τον ζορισεις τις πρωτες φορες,ξεχασε το οτι θα το αγαπησει.
 
Last edited:


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
δεν νομιζω να εχει ξανακανει μπανιο παρα μονο συχνα βουρτισματα.....(απο οτι μου ειπε αυτος που μου τον εδωσε) γαιτι απομακρυνεται και μονο που βλεπει το λαστιχο να βγαζει νερο....:(
τον εχω συνεχως εξω (μεχρι τωρα) εκτος αν κανει υπερβολικο κρυο ή ζεστη....;)
τοτε τον βαζω στο σπιτι....
δεν υπαρχει ομως το ενδεχομενο να καλομαθει μονο τις λιχουδιες ??!!:confused:
εννοω οτι μετα απο αρκετο καιρο να δεχεται το νερο ΜΟΝΟ αμα του δινω λιχουδιες.....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οχι,μη φοβασαι.Μολις του αρεσει το νερο,τις ελαττωνεις σταδιακα και μετα τις κοβεις.Εγω πλεον του δινω καααποια φορα στο τελος,μετα απο το πιστολακι και το κοψιμο των νυχιων.
Α!θα ηταν καλυτερα να του εκανες μπανιο σε μια ζεστη μερα,γιατι ετσι θα συνδεσει το νερο με τη δροσια και θα του αρεσει.
 


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
οκ καταλαβα....
αλλα απο οσο τον εχω παρατηρησει αρκετες φορες δεν θελει να τον ζοριζουν....
αυτο μπορει να γινει αν δεν δεχεται το λουρι και θα πρεπει καποιος να τον κραταει "με το ζορι" ακινητο...
μια τετοια περισπτωση μπορει να εχει σαν αποτελεσμα να μισησει και εμενα μαζι με το νερο.....:(
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εννοειται.Ειναι πλεον μεγαλος,δε θελει κουνηματα.
Μην αγχωνεσαι,δε θα σε μισησει.
Ποσο καιρο τον εχεις;Εχεις κερδισει την εμπιστοσυνη του;Ξερει οτι εσυ κανεις κουμαντο ή ακομα γνωριζεστε;
 


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
ακομα γνωριζομαστε γιατι τον ειχα πολυ καιρο
για να ειμαι ακριβης....τωρα δεν τον εχω....:(
πηγα διακοπες και τον αφησα στον προκατοχο του....
δεν ξερω ποτε θα μου τον ξαναδωσει....
απλως αυτο το θεμα δεν μπορεσα να το διωρθωσω (στο λιγο καιρο που τον εχω) και τωρα θυμηθηκα να το ρωτησω....
εχω ακομα αρκετα να "προσεξω" που τον αφορουν...σιγουρα...
οταν τον ξαναπαρω θα προσπαθησω να μαθω οσο γινεται περισσοτερα (κυριως απο εδω) και επιπλεον να τον εκπαιδευσω σε κανα δυο πραγματακια.....(γινεται σε τετοια ηλικια ?)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Με μπερδεψες.
Γνωριζεστε γιατι τον ειχες πολυ καιρο;Μηπως εννοεις οτι γνωριζεστε γιατι δεν το ειχες πολυ καιρο;
Δεν ξερεις αν θα σου ξαναδωσει το σκυλο;Με ποιο δικαιωμα τον κραταει;

Ελπιζω να τον ξαναπαρεις γιατι βλεπω οτι ενδιαφερεσαι.

Παντα μαθαινουν,απλα αναλογα την ηλικια και τις εμπειριες τους, διαφερει ο τροπος και ο χρονος που θα μαθουν κατι...Υπομονη!Με τον καιρο θα δεις ποσο θα σε λατρεψει.Θα εκτιμησει οτι κανεις γι αυτον.
 


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
γνωριζομαστε ακομα γιατι τον ειχα για λιγο καιρο και μετα τον ξαναεδωσα οπως σου ειπα
σιγουρα θα μου τον δωσει απλως δεν ξερω ποτε ακριβως.....:(:confused:
ελπιζω να πιασει τοπο η εκπαιδευση που θα του κανω.....:rolleyes::rolleyes:
σε ευχαριστω πολυ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3