Φαγητό ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την βόλτα;


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Μετα απο μερικα τοπικς περι γευματως που διαβασα θυμηθηκα και ειπα να ανοιξω το θεμα για να μου πειτε και εσεις...
Η μικρη μου Εμιλυ παει τουαλετα καθε πρωι 7.30 ωρα μολις ξυπνησει και το απογευμα στις 7.00 (κακα) και ενταξη.... το "πιπι":eek: ...το εχουμε "ολην μεραν" ασταματητο....:p
Ενω την ταιζω 9.00 - 14.00 - 19.00, οπότε το πρωι παει πριν το φαγητο και το απογευμα μετα... :shock:
σκεφτομαι αν την ταισω στις 7,30 το πρωι θα μεταφερθει τελειως το προγραμμα και αν παλι την ταιζω μετα την βολτα φοβαμαι μην πειναει τοσο πολυ που να μην εχει ορεξη για βολτα... ειναι και αυτη μια σκουπα...:mad: εδω μολις τρωει και παμε βολτα αρχιζει και ψαχνει για 2ο γευμα....:p
Εσεις? Πως σας βολευει και γιατι?
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Απ'οσο ξερω, δεν είναι καλο να την ταϊζεις ΠΡΙΝ τη βόλτα- αν η βολτα σου προυποθετει τρεξιμο, παιχνιδι κλπ- γιατι μπορει να παθει συστροφη στομάχου.
Εγω προτιμώ να τους ταϊζω μετα τη βόλτα, γιατι με το τρεξιμο και το παιχνιδι και τη θαλασσα (κυρίως), τους ανοιγει η όρεξη.
Σου παραθετω μερικα σχετικα ποστς γιατι βλεπω ότι έχει ξανασυζητηθει.


Βόλτα πριν ή μετα?
Συστροφη στομαχου
3 η 2 φορες?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
δε νομιζω οτι εχουν ολες οι ρατσες κινδυνο για συστροφη στομαχου...
αν το σκυλι βγει μονο για περπατημα και δε λαχανιασει δεν υπαρχει θεμα για πριν ή μετα.
συστροφη στομαχου μπορει να παθει και απο το νερο.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Υπαρχουν ομαδες υψηλου κινδυνου,
αλλα δεδομένο του ότι η συστροφη μπορει να προκληθει με καμποσους τροπους,
προσεχουμε για να έχουμε :)
Εδω αναφερει ( καποιες ; ) φυλές που είναι υψηλου κινδυνου.
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
thanks aggeliki222!!!
Αν και ψαχνομαι γενικοτερα αυτο το θεμα μου ειχε ξεφυγει..
Διαβασα και τρομαξα ..:(
Θελει πολυ προσοχη οτι φυλη και ειναι το σκυλακι,ειναι λεπτο το θεμα...
Παντως 3 φορες την ημερα την ταιζω αν και μου φενεται ολη την ωρα πεινασμενη.. Σκεφτομαι να το κανω 4... Αλλα φοβαμαι μετα μην περιμενει ολη την ωρα μπας και τις δωσω να φαει,μην μπερδευτει δλδ...:(
Οποτε θα κανω βολτα 1,5 ωρα πριν για να το κανω κανονα!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Εγω προτιμώ να τους ταϊζω μετα τη βόλτα, γιατι με το τρεξιμο και το παιχνιδι και τη θαλασσα (κυρίως), τους ανοιγει η όρεξη.
αυτό είναι και το καλύτερο,
σκεφτείτε τι κάνει ο λύκος ΠΡΙΝ φάει
 
  • Like
Reactions: Shelly


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Eγώ την ταίζω πάντα ΜΕΤΑ τη βόλτα.
Βοηθάει πολύ κ στην εκπαίδευσή της με μεζεδάκια στη βόλτα, αν είναι νηστική, εκτός από τα παραπάνω που έγραψαν τα παιδιά :)
 
  • Like
Reactions: Shelly


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Eγώ την ταίζω πάντα ΜΕΤΑ τη βόλτα.
Βοηθάει πολύ κ στην εκπαίδευσή της με μεζεδάκια στη βόλτα, αν είναι νηστική, εκτός από τα παραπάνω που έγραψαν τα παιδιά :)
και εγω εφορμόζω αυτη την τακτική, ιδίως με κουτάβια :D
 
  • Like
Reactions: Shelly


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Παντως 3 φορες την ημερα την ταιζω αν και μου φενεται ολη την ωρα πεινασμενη.. Σκεφτομαι να το κανω 4... Αλλα φοβαμαι μετα μην περιμενει ολη την ωρα μπας και τις δωσω να φαει,μην μπερδευτει δλδ...:(
Οποτε θα κανω βολτα 1,5 ωρα πριν για να το κανω κανονα!
Καλό είναι να μη παρασυρόμαστε απο την όρεξη του σκύλου. Κάνε τα τέσσερα γεύματα αν θες αλλά πάντα την ίδια ποσότητα ημερησίως που έδινες και με τα τρία γεύματα.
Είναι πολύ οι λόγοι που ταίζουν μετά την βόλτα, εγώ προσωπικά το κάνω ώστε ο σκύλος να νιώσει ότι "δούλεψε" για να φάει. Θα τα πάω έξω, θα περπατήσουμε, θα τους πετάξω μερικές εντολές, θα παίξουμε και όταν γυρίσουμε σπίτι τους δίνω την ανταμειβεί τους.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Είναι πολύ οι λόγοι που ταίζουν μετά την βόλτα, εγώ προσωπικά το κάνω ώστε ο σκύλος να νιώσει ότι "δούλεψε" για να φάει. Θα τα πάω έξω, θα περπατήσουμε, θα τους πετάξω μερικές εντολές, θα παίξουμε και όταν γυρίσουμε σπίτι τους δίνω την ανταμειβεί τους.
Ο σκυλος δεν καταλαβαινει ετσι ότι δουλεύει για να φαει (και γιατι στην τελικη πρεπει να δουλεψει?).
Αν δωσεις μια εντολη κοντα στο πιατο του, πχ κατσε, και τον κρατησεις εκει 3 δευτερολεπτα και μετα του πεις ΟΚ (release) σαν αδεια να φαει, θα καταλαβει πολύ περισσοτερα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ήθελα να πω ότι στην φύση ο σκύλος (ή γενικά ζώα αγέλης) πρέπει να κουνηθεί, να ψάξει, να περπατήσει για να βρει το φαγητό του. Οπότε δίνοντας το μετά απο βόλτα κατα κάποιο τρόπο του δίνεις αυτή την "εσωτερική ανάγκη".
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Παντως 3 φορες την ημερα την ταιζω αν και μου φενεται ολη την ωρα πεινασμενη.. Σκεφτομαι να το κανω 4... Αλλα φοβαμαι μετα μην περιμενει ολη την ωρα μπας και τις δωσω να φαει,μην μπερδευτει δλδ...:(
Οποτε θα κανω βολτα 1,5 ωρα πριν για να το κανω κανονα!
το πρόγραμμα για westie είναι:
μέχρι 3-4 μήνες: 4 γεύματα
3,4-6 μήνες: 3 γεύματα
> 6: 2 γεύματα

Όσο για την βόλτα 5 λεπτά ανά μήνα μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη, δηλαδή για ένα κουτάβι 5 μηνών η βόλτα δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 25 λεπτά
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Εγω προσωπικα της δινω την εντολη "κατω" για να ξαπλωσει και μετα τρωει... Αλλα το εχει μαθει ηδη και ξαπλωνει απο μονη της..Ειναι λαθος??
Ειπα να την ταιζω μετα την βολτα για κυριο λογο το "στομαχακι" της!
Κατα τα αλλα εφαρμοσα και τα "μπαλακια" στο πιατακι της για να μην τρωει σαν να ειναι το τελευταιο της φαι.. Δεν βοηθαει να πω την αληθεια...
Παντως χωρις να προβληματιστω (επειδη ειναι κουταβι) παει τουαλετα πριν το φαγητο, το βλεπω οτι και αυτην βολευει πιο πολυ! Οσες φορες και να την βγαλω την ημερα (χτες ετυχε και την εβγαλα και τεταρτη φορα στις 11 το βραδυ) παει τουαλετα!!!:D
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
πάντα την ίδια ποσότητα ημερησίως που έδινες και με τα τρία γεύματα.
Σαφως :D:D:D (Ειχα κανει καποτε την μλκια μου...)
Μονο τα μεζεδακια δεν υπολογιζω στα γρ της τροφης..Δεν της δινω και πολλα!
Βολτα 1 ωρα πριν το φαγητο ειναι καλα?
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Όσο για την βόλτα 5 λεπτά ανά μήνα μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη, δηλαδή για ένα κουτάβι 5 μηνών η βόλτα δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 25 λεπτά
25 λεπτα ολη την μερα?:eek: Εδω που ειναι τωρα σχεδον 4 μηνων δεν τις φτανει το ενα τεταρτο την φορα μεχρι να μυρισει και να κανει... Ετσι και δεν την βγαλω ετσω και μια φορα λογω βροχης....:eek::eek::eek: αιντε συμαζεψε την μετα... Ειναι ολιγων τι "τρελη" για τη βολτα...:p
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Καλημέρα και από εμένα :)

Εμείς αν και πλέον φτάσαμε τα 2 1/2 περίπου έτη ζωής (να τα 100στήσει το αγόρι μου ;) ) , μπήκαμε από μόνοι μας σε ένα πρόγραμμα που ρύθμισα ανάλογα τις ώρες εργασίας μου καθώς και την ποσότητα.
Ξεκινήσαμε να τρώμε βασικά 3 φορές την ημέρα: 07:00 (μετά τη βόλτα) , 16:00 (μετά τη βόλτα) και στις 22:00 (επίσης μετά τη βόλτα) με ποσότητα αντίστοιχα 100γρ / γεύμα :)
Αυτό το πρόγραμμα κράτησε μέχρι να γίνουμε 1 έτους περίπου... ;)

Εν συνεχεία ήθελα να μειώσω τα γεύματα και έτσι αν και με λίγο ζόρι φτάσαμε να κάνουμε 2 / ημέρα τα οποία έχουν ως εξής: 07:00 μετά από περίπου 15-20 λεπτά βόλτα και το άλλο στις 18:00 μετά από την μεσημεριανή μικρή βόλτα του 15 λέπτου (16:00) και πριν τη μεγάλη μας βόλτα των περίπου 1 1/2 - 2 ωρών των 20:00 - 22:00 :)

Εν ολίγης επειδή είναι και ατίθασο το καραφλάκι μου ποτέ μου δεν ήθελα να βγούμε βόλτα με γεμάτο στομάχι :)

*μεγαλούτσικη η ιστοριούλα / πρόγραμμα μου αλλά ήθελα να αναλύσω και την όλη διαδικασία μας :p
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
αυτό είναι και το καλύτερο,
σκεφτείτε τι κάνει ο λύκος ΠΡΙΝ φάει
Τι σχέση έχει ο λύκος βρε Γιώργο μου?
Το στομάχι του σκύλου με το στομάχι του λύκου και το feeding pattern των δύο ζώων είναι τελείως διαφορετικό...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μεγάλη σχέση κατερίνα, όταν ο λύκος τρέχει για να πιάσει το θήραμα του, το στομάχι του έχει ξεκινήσει επίσης την διαδικασία να δεχθεί την τροφή, είναι πιο υγιές να ταίζουμε αφού έχουμε "τρέξει" και το σκυλί μας.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αλλο η βολτα της αναγκης και αλλο της κοινωνικοποιησης να γνωρισει τον κοσμο,
εγω λεω η κανονικη βολτα πριν το φαγητο,αλλα και μετα το φαγητο καλα ειναι να βγει για την αναγκη του μια μικρη βολτα χωρις παιχνιδια μολις τελειωσει παλι πισω,και εχεις το κεφαλι σου ησυχο και το σπιτι λιγο πιο καθαρο.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τα αγρια ζωα οταν σκοτωσουν δεν τρωνε ατακα και επιτοπου(εκτος και αν υπαρχει συναγωνισμος),θα το δειτε πολλες φορες σε ντοκυμαντερ αυτο,και δεν κανει ο σκυλος να τρωει αμεσως μετα απο μια κουραστικη βολτα,ουτε να πινει πολυ νερο αμεσως αλλα μετα απο 10-15 λεπτα(πολλα σκυλια το ξερουν και το κανουν αυτο,αλλα παλι οχι).
 
  • Like
Reactions: κωστασ123


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3