Φαγητό ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την βόλτα;


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
μεγάλη σχέση κατερίνα, όταν ο λύκος τρέχει για να πιάσει το θήραμα του, το στομάχι του έχει ξεκινήσει επίσης την διαδικασία να δεχθεί την τροφή, είναι πιο υγιές να ταίζουμε αφού έχουμε "τρέξει" και το σκυλί μας.
Δεν διαφωνώ , αλλά ο λύκος συνεχίζει να τρέχει και μετά το φαί...για να πάει φαγητό στη φωλιά...το στομάχι του είναι διαμορφωμένο έτσι ώστε να μπορεί να αποθηκεύει μεγαλύτερη ποσότητα φαγητού από ότι ο σκύλος...και εξάλλου ο σκύλος δεν ήταν ποτέ κυνηγός με την έννοια που είναι ο λύκος!!
Συμφωνώ ότι ο σκύλος πρέπει να φάει αφού έχει πάει βόλτα και έχει ασκηθεί...αλλά για άλλους λόγους...για να μη γυρίσει το στομάχι του.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ξεθαβω το θεμα γιατι διαβασα τοσο αυτο οσο και τα σχετικα links και μαλλον μπερδευτηκα χειροτερα.
Ας υποθεσουμε οτι το σκυλι μας δεν ειναι στις υψηλου κινδυνου ομαδες για συστροφη και στις βολτες του δεν αθλειται (εκτος και αν θεωρειται το μανιωδες μυρισμα αθληση) σε αυτη την περιπτωση ποτε ταϊζουμε? Πριν ή μετα την βόλτα?
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Επομενως το πριν ή το μετα το καθοριζουμε οπως βολευει εμας και τον σκυλο μας αρκει να μεσολαβει ενα ικανο διαστημα μεταξυ βολτας και τροφης. Οκ το επιασα ευχαριστω
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
απ'όσα διαβάζω εδώ αλλά και από τις παραθέσεις που είδα, .... είμαι εγκληματίας...
χριστούλη μου, δηλαδή τα σκυλιά μου ζούνε από θαύμα...παναγίτσα μου, αλλάζω συνήθειες από ...χθες...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
απ'όσα διαβάζω εδώ αλλά και από τις παραθέσεις που είδα, .... είμαι εγκληματίας...
χριστούλη μου, δηλαδή τα σκυλιά μου ζούνε από θαύμα...παναγίτσα μου, αλλάζω συνήθειες από ...χθες...
Δεν θα πάθει το σκυλί 100% κάτι...
Απλά κάνουμε ό,τι μπορούμε μην χτυπιόμαστε μετά...
 






agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Δεν κινδυνευουν ολες οι ρατσες.
απ'ότι διάβασα σ'ένα ξένο σάιτ που είχε κάπου παράθεση, το γκόλντεν σίγουρα... που είναι αεικίνητο...
και το τσοπανοσκυλάκι μου, αυτό δεν κάνει σαν παλαβό μετά το φαγητό, αλλά σίγουρα θέλει να πίνει πολύ πολύ νερό. μάλλον θα του βάζω λιγότερο. με βοηθήσατε πολύ πάντως. πολύτιμη η συμβολή σας σε μας τους άσχετους...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Βασικά σκυλιά που έχουν βαθύ στήθος εχουν μεγαλύτερες πιθανότητες για συστροφή.
Το μεγάλο βαθύ στήθος σημαίνει ότι το στομάχι μπορεί να μετακινηθεί.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Επαναφέρω το θέμα γιατί τελικά όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι. Ήξερα ότι τα μπωλ σκυλων που στέκονται με βάση στο ύψος του και δεν ακουμπουν στο πάτωμα ενδύκνεινται για την αποφυγή της συστροφής στομάχου. Διαβάζω τώρα ότι πρέπει να αποφεύγονται τα υπερυψωμένα μπωλ φαγητού ως μέτρο προστασίας του σκύλου μας από την συστροφή. Τι ισχύει;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
[FONT=Arial, Helvetica]Prevention

Some of the advice in the links below for reducing the chances of bloat are:
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]
Avoid highly stressful situations. If you can't avoid them, try to minimize the stress as much as possible. Be extra watchful.
Can be brought on by visits to the vet, dog shows, mating, whelping, boarding, new dog in household, change in routine, etc.
Revised[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Do not use an elevated food bowl[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Do not exercise for at least an hour (longer if possible) before and especially after eating
Particularly avoid vigorous exercise and don't permit your dog to roll over, which could cause the stomach to twist
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Do not permit rapid eating[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Feed 2 or 3 meals daily, instead of just one[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Do not give water one hour before or after a meal
It dilutes the gastric juices necessary for proper digestion, which leads to gas production.
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Always keep a product with simethicone (e.g., Mylanta Gas (not regular Mylanta), Phazyme, Gas-X, etc.) on hand to treat gas symptoms.
Some recommend giving your dog simethicone immediately if your dog burps more than once or shows other signs of gas.
Some report relief of gas symptoms with 1/2 tsp of nutmeg or the homeopathic remedy Nux moschata 30
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Allow access to fresh water at all times, except before and after meals[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Make meals a peaceful, stress-free time[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]When switching dog food, do so gradually (allow several weeks)[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Do not feed dry food exclusively[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Feed a high-protein (>30%) diet, particularly of raw meat[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]If feeding dry food, avoid foods that contain fat as one of the first four ingredients [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]If feeding dry foods, avoid foods that contain citric acid
If you must use a dry food containing citric acid, do not pre-moisten the food
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]If feeding dry food, select one that includes rendered meat meal with bone product among the first four ingredients [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Reduce carbohydrates as much as possible (e.g., typical in many commercial dog biscuits)[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Feed a high-quality diet
Whole, unprocessed foods are especially beneficial
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Feed adequate amount of fiber (for commercial dog food, at least 3.00% crude fiber)[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Add an enzyme product to food (e.g., Prozyme)[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Include herbs specially mixed for pets that reduce gas (e.g., N.R. Special Blend)[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Avoid brewer's yeast, alfalfa, and soybean products[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Promote an acidic environment in the intestine
Some recommend 1-2 Tbs of Aloe Vera Gel or 1 Tbs of apple cider vinegar given right after each meal
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Promote "friendly" bacteria in the intestine, e.g. from "probiotics" such as supplemental acidophilus
Avoids fermentation of carbohydrates, which can cause gas quickly.
This is especially a concern when antibiotics are given since antibiotics tend to reduce levels of "friendly" bacteria. [Note: Probiotics should be given at least 2-4 hours apart from antibiotics so they won't be destroyed.]
New[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica]Don't permit excessive, rapid drinking
Especially a consideration on hot days
[/FONT] [FONT=Arial, Helvetica]

And perhaps most importantly, know your dog well so you'll know when your dog just isn't acting normally.



Πηγή :http://www.globalspan.net/bloat.htm


[/FONT]
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
παλιότερα υπήρχε η αντίληψη οτι το μπολ πρεπει να είναι υπερυψωμένο, κάποιοι λένε οτι νεότερες ερευνες έδειξαν οτι το ανάποδο είναι πιο σωστό (δηλαδή το μπολ χαμηλά).
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
παλιότερα υπήρχε η αντίληψη οτι το μπολ πρεπει να είναι υπερυψωμένο, κάποιοι λένε οτι νεότερες ερευνες έδειξαν οτι το ανάποδο είναι πιο σωστό (δηλαδή το μπολ χαμηλά).
Αυτό είναι μια λογική εξήγηση γιατί σε κάποια άρθρα προτείνουν το ένα και σε άλλα το άλλο. Τελικά δηλαδή δεν είμαστε 100% σίγουροι για το πως πρέπει να είναι.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
επανέρχομαι κ εγώ σε αυτό το θέμα, εξαιτίας ενός άλλου που είχε να κάνει με το τάισμα πριν ή μετά την βόλτα.

Με την λέξη Βόλτα, αν δεν εμπεριέχεται η άσκηση, το τρέξιμο και η έντονη κίνηση και απλά πάμε μια βόλτα χαλαρή και ήρεμη κανένα μισαωρο μετά το φαγητό υπάρχει θέμα συστροφής στομάχου;

Εγώ πίστευα οτι δεν υπάρχει πρόβλημα έως τώρα για χαλαρή βόλτα και το εφαρμόζω... (ευτυχώς δεν έχει συμβεί το παραμικρό) !

Μπορεί κάποιος να κάνει καμία διευκρίνιση για δω πώς θα το χειρίζομαι από εδώ και έπειτα το πρωινό μας γεύμα;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Οχι δεν υπαρχει προβλημα αν ειναι μια χαλαρη βολτα και οχι ασκηση, παιχνιδι κλπ
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
επανέρχομαι κ εγώ σε αυτό το θέμα, εξαιτίας ενός άλλου που είχε να κάνει με το τάισμα πριν ή μετά την βόλτα.

Με την λέξη Βόλτα, αν δεν εμπεριέχεται η άσκηση, το τρέξιμο και η έντονη κίνηση και απλά πάμε μια βόλτα χαλαρή και ήρεμη κανένα μισαωρο μετά το φαγητό υπάρχει θέμα συστροφής στομάχου;

Εγώ πίστευα οτι δεν υπάρχει πρόβλημα έως τώρα για χαλαρή βόλτα και το εφαρμόζω... (ευτυχώς δεν έχει συμβεί το παραμικρό) !

Μπορεί κάποιος να κάνει καμία διευκρίνιση για δω πώς θα το χειρίζομαι από εδώ και έπειτα το πρωινό μας γεύμα;
Ακόμη και από χαλαρή βόλτα 1 ώρα μετά και 1 ώρα πριν μην ταίσεις τον σκύλο.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Dogs 101 - Great Dane - YouTube

στο 4:40 δειχνει με animation πως συμβαινει η συστροφη για να δειτε τι ειναι περιπου.

εγω ξερω οτι καθε εντονη δραστηριοτητα (δε μιλω για αργο απλο περπατημα), ταξιδι ή στρες πρεπει να απεχουν απο το ταισμα 1 με 2 ωρες πριν και μετα ωστε να προλαβαινει το στομαχι να επανερχεται στη θεση του.

δεν εχουν ολες οι φυλες προδιαθεση ομως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3