Φαγούρα


Aggeliki87

Member
1 Νοεμβρίου 2021
12
8
36
Καλησπέρα σας. Έχω ένα θηλυκό yorkshire 4 κιλών και 2 ετών. Αρχικά όταν την είχα πάρει στην αρχή ειχε έντονη φαγούρα στο δεξί της αυτί εξωτερικά,σε σημείο που του έκανε πληγή. Ωτίτιδα δεν ήταν. Είχαμε δώσει με τον κτηνίατρο κορτιζόνη, αντισταμινικα, της φορούσα κ το χωνί στο κεφάλι για να μην το φτάνει. Με τον καιρό ηρέμησε. Εκείνη την περίοδο είχα ένα άλλο σκυλί στο σπίτι,το οποίο παρατήρησα ότι οπότε ήθελε να παίξει την "ψευτοδαγκωνε" στο σημείο της φαγουρας και υπέθεσα ότι ίσως είχε αλλεργια στα σάλια του άλλου σκύλου μου. Με τον καιρό σταμάτησε εντελώς η φαγούρα κ επανερχόταν μόνο μετά το μπάνιο της για μια μέρα. Θεώρησα ότι γενικά είναι ευαίσθητη δερματικα καθώς έχει κ πυτιριδα από μικρή. Τον τελευταίο καιρό κ ενώ ερχόταν σε επαφή με ένα μαλτεζ που έχουμε για κάποιες ώρες την ημέρα, άρχισε πάλι να έχει φαγούρα κ υπέθεσα ότι ήταν ψύλλοι. Έδωσα χάπι,αλλά η φαγούρα συνεχιζόταν. Σήμερα το παιδί στο οποίο την πάω για κουρεμα,μου είπε ότι ένα άλλο σκυλι που πάει εκεί,έχει τα ίδια συμπτώματα κ μετά από επίσκεψη σε κτηνίατρο είναι νευρολογικο το θέμα και στο άλλο σκυλι ξεκίνησαν neurobion (συμπλήρωμα βιταμινών β) κ ηρεμησε. Με θορυβησε αυτό. Ο κτηνίατρος μας είπε ότι του ακούγεται υπερβολικό να είναι αυτό όταν τον κάλεσα,αλλά είπε επειδή το neurobion είναι βιταμίνες, ας το δοκιμάσω. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Πραγματικά την λυπάμαι κ δεν ξέρω από τι μπορεί να προέρχεται όλο αυτό. Να σημειώσω ότι τις λίγες ώρες της ημέρας που έρχεται σε επαφή με το άλλο σκυλάκι (της μητέρας μου) την ώρα που είμαι στην δουλειά, τρώει απι την τροφή του άλλου σκύλου κ το έμαθα σήμερα. Θεώρησα ότι μήπως έχει αλλεργια σε αυτή την τροφή. Θα με βοηθούσε οποιαδήποτε άποψη για το θέμα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Να φανταστώ ότι αν το σκυλάκι ήταν από εκτροφέα, θα είχες ήδη επικοινωνήσει μαζί του, και θα γνώριζες για το ενδεχόμενο κάποιας γεννετικής αλλεργίας ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, ε;
Οι αλλεργίες είναι δύσκολο πράγμα. Δεν προσδιορίζονται καθόλου εύκολα. Μόνο με εξετάσεις και κυρίως με παρατήρηση. Πότε τις εμφανίζει, πόσο διαρκούν, τι βοηθάει στην αντιμετώπισή τους.

Δεν γνωρίζω αν τα yorkies έχουν προδιάθεση για αλλεργίες. Η αν το δικό σου έχει τέτοια προδιάθεση. Γνωρίζεις την προέλευσή του; Γονείς; Παππούδες;
 


Aggeliki87

Member
1 Νοεμβρίου 2021
12
8
36
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Να φανταστώ ότι αν το σκυλάκι ήταν από εκτροφέα, θα είχες ήδη επικοινωνήσει μαζί του, και θα γνώριζες για το ενδεχόμενο κάποιας γεννετικής αλλεργίας ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, ε;
Οι αλλεργίες είναι δύσκολο πράγμα. Δεν προσδιορίζονται καθόλου εύκολα. Μόνο με εξετάσεις και κυρίως με παρατήρηση. Πότε τις εμφανίζει, πόσο διαρκούν, τι βοηθάει στην αντιμετώπισή τους.

Δεν γνωρίζω αν τα yorkies έχουν προδιάθεση για αλλεργίες. Η αν το δικό σου έχει τέτοια προδιάθεση. Γνωρίζεις την προέλευσή του; Γονείς; Παππούδες;
Είναι από οικογενειακή φιλη μας χαρισμένη. Οι γονείς της είναι με pedigree και οι 2. Η μαμά είχε σε πιο μικρή ηλικία παροδικές φαγουρες αλλά τίποτα ιδιαίτερο.
 


rjack

Member
13 Ιουλίου 2023
8
1
28
Good evening. I have a 4kg 2 year old female yorkshire. Initially, when I had taken her in the beginning, she had intense itching on the outside of her right ear, to the point where it hurt. It wasn't otitis. The vet and I had given her cortisone, antihistamines, and I put the funnel on her head so she wouldn't reach it. Over time he calmed down. At the time I had another dog in the house, which I noticed then wanted to play "pretend bite" at the itchy spot and assumed that maybe she was allergic to my other dog's saliva. Over time the itching stopped completely and only came back after she bathed for a day. I thought that in general she has sensitive skin as she has dandruff since she was little. Lately and while he was in contact with a maltese we have for a few hours a day, it started to itch again and I assumed it was fleas. I gave a pill, but the itching continued. Today the child I take her to for a haircut told me that another dog that goes there has the same symptoms and after a visit to the vet the issue is neurological and the other dog was started on neurobion (vitamin B supplement) and she calmed down. I was disturbed by this. Our vet said it sounded like too much to him when I called him, but he said since neurobion is vitamins, let's try it. Has something similar happened to you? I really feel sorry for her and I don't know where all this can come from. I should note that during the few hours of the day that he comes into contact with the other dog (my mother's) while I am at work, he eats from the other dog's food and I found out today. I thought maybe he has an allergy to this food.
Your veterinarian is the best resource for diagnosing and treating your dog's health problems. They can provide personalized advice and guidance based on their knowledge and experience.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@rjack

- Η γλώσσα που μιλούμε είναι η Ελληνική.Γι'αυτό και δεν επιτρέπεται η χρήση άλλης γλώσσας ή των greeklish. Είναι κουραστικό και επιπλέον δυσκολεύουν στην λειτουργία της αναζήτησης.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
 
  • Like
Reactions: Aggeliki87