Φιλοζωικά Σωματεία - Rescue


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ναι ήμουν στο σεμινάριο στο Ν. Ψυχικό και ανέφερα μια εμπειρία που είχα στην εκπαίδευση του σκύλου μου. Ήσουν στο κοινό μαζί μου ή στο πάνελ?

Ακριβώς όπως το λες υπάρχουν rescue για όλες τις ράτσες και σκύλιων και γατιών. Θυμάμαι μια κοπέλα έχασε την γάτα της Siam και την βρήκε στο αντίστοιχο rescue για να την πάρει έπρεπε να πληρώσει τα 100$ που λέγαμε. 'Ηταν ένα σύστημα που σε "ανάγκαζε" με την καλή έννοια να γίνεις πιο υπεύθυνος.

Ενα πράγμα που μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση είναι το γεγονός ότι τα rescue δεν έδιναν σκυλιά σε ανθρώπους που είχαν σκυλιά αλλά δεν τα είχαν στειρώσει!!!

Το μεγαλύτερο ποσοστό των σκύλων ήταν στειρωμένοι με εξαίρεση αυτά που έπαιρναν μέρος σε αγώνες.

Επίσης το AKC (American Kennel Club) για να βοηθήσει αυτούς που ζούσαν σε διαμερίσματα είχε φτιάξει ένα σύστημα εξετάσεων για σκυλιά. Τα σκυλιά που περνούσαν τις εξετάσεις έπερναν ένα "δίπλωμα". Σε ορισμένες πολυκατοικίες ζητούσαν αυτό το "δίπλωμα" για να ενοικιάσουν τα διαμερίσματα.

Ο ΚΟΕ κάνει μια προσπάθεια να γίνει κάτι αντίστοιχο εδώ αλλά το ακούω πολλά χρόνια τώρα χωρίς όμως να δω κάποια εξέλιξη....
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Ναι ήμουν στο σεμινάριο στο Ν. Ψυχικό και ανέφερα μια εμπειρία που είχα στην εκπαίδευση του σκύλου μου. Ήσουν στο κοινό μαζί μου ή στο πάνελ?
ημουν στο κοινο και εγω. θυμαμαι με λεπτομερειες την εμπειρια που περιεγραψες οπως φανταζομαι θα τη θυμουνται και ολοι οσοι την ακουσαν. (αν θελεις ριξε ενα ποστ και εδω σχετικα με αυτο.) φανταζομαι θα θυμασαι την αντιδραση του κοσμου και οταν μιλησες για την αρνητικη εμπειρια με τον εκπαιδευτη και οταν μετα ειπες οτι χρησιμοποιεις πνιχτη ΟΤΑΝ πιστευεις οτι χρειαζεται. η αληθεια ειναι οτι το κοινο εμεινε "καγκελο" οταν το ακουσε, μιας και ειδικα απο ατομα που εχουν περασει τετοιες εμπειριες, μονο χρηση πνιχτη δεν περιμεναμε να ακουσουμε...
ωστοσο, τις θεσεις σου πανω σε αυτο τις ξερω, τις εχω διαβασει και στο αλλο site που απαντας και τις θυμαμαι και απο το σεμιναριο.

Ενα πράγμα που μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση είναι το γεγονός ότι τα rescue δεν έδιναν σκυλιά σε ανθρώπους που είχαν σκυλιά αλλά δεν τα είχαν στειρώσει!!!

Το μεγαλύτερο ποσοστό των σκύλων ήταν στειρωμένοι με εξαίρεση αυτά που έπαιρναν μέρος σε αγώνες.
ναι! στην Αμερικη ειναι πορωμενοι γενικως με τη στειρωση! αν θυμαμαι καλα υπαρχουν και παρκα που δεν επιτρεπεται να παρεις το σκυλο σου αν δεν ειναι στειρωμενος. εκει ξεκινουν στειρωσεις σε κουταβια 4-6 εβδομαδων. και γενικα επιμενουν πολυ σε αυτο...
παντως γενικα τα rescue εκει τα εχουν σε μεγαλη εκτιμηση. 1/3 των μελων του boxerworld εχει σκυλια απο rescues και σκυλια "foster kids" οπως τα λενε χαρακτηριστικα οι ιδιοι... τουλαχιστον αυτο ειναι κατι το οποιο μπορουμε να θαυμαζουμε για αυτη τη χωρα...
εδω κανει γεννες ο καθε κουλός, πεθαινουν θηλυκα απο τις πολλες γεννες, εχουμε γεμισει κακομοιρα αδεσποτα και αρρωστα καθαροαιμα και παρολαυτα οι κτηνιατροι μολις μιλησει κανεις για στειρωση λενε ενα μεγαλο "ΟΧΙ"

Ο ΚΟΕ κάνει μια προσπάθεια να γίνει κάτι αντίστοιχο εδώ αλλά το ακούω πολλά χρόνια τώρα χωρίς όμως να δω κάποια εξέλιξη....
ο ΚΟΕ ολο "προσπαθειες" κανει...............................................! :?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
boxer, ειλικρινά σήμερα δεν είναι μια καλή μερα να μοιραστώ τίποτα... Είμαι τόσο θυμωμένη με τα φιλοζωικά σωματεία αυτή τη στιγμή που θα βγάλω μεγάλη κακία. Εχτες είχε συνέλευση η πολυκατοικία μου στην οποία φυσικά δέχτηκα μια απίστευτη επί8εση γιατί μαζεύω σκυλιά από το δρόμο. Και όταν λένε σκυλιά από το δρόμο εννούν διάφορα κακόμοιρα χτυπημένα από αυτοκίνητο ή παρατημένα σε πολύ μικρή ηλικία για να επιβιώσουν τα οποία μαζεύω στο σπίτι μέχρι να υιοθετηθούν και για τα οποία δίνω και ενα σωρό λεφτά για να τα θεραπεύσω και να τα εμβολιάσω.

Όσες φορές έχω επικοινωνήσει με κάποιο Φιλοζωικό Σωματείο για να με βοηθήσει η απάντηση είναι οτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα!!!!

Επίσης έχω πολλές φορές επικοιωνήσει μαζί τους να προσφέρω ΔΩΡΕΑΝ τις υπηρεσίες μου σε όσους υιοθετήσουν κάποιο σκυλί από αυτούς αλλά και αυτό ακόμα το αγνόησαν!!!!!

Δεν ξέρω ειλικρινά είμαι απίστευτα απογοητευμένη και κουρασμένη να παλεύω για τα αυτονότητα..... :( :cry:
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
δικιο εχεις...
ετσι ειναι τα πραγματα δυστυχως. θυμαμαι παλιοτερα που ειχα επικοινωνησει με 2 φιλοζωικες για να στειλω κατι πραγματα (Φαρμακα,φαγητο,παιχνιδια,μπωλ,κλπ) και βαριουνταν να πανε στο κτελ να τα παρουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φυσικα αν ηταν να στειλω λεφτα δε θα ειχαν προβλημα.......!!!!!!! ηταν και γνωστο σωματειο που παντου βαζουν κειμενα οτι ζητουνται εκτος απο λεφτα, και φαρμακα και εξοπλισμος και οτιδηποτε.

μια αλλη φορα ειχα ζητησει βοηθεια για να εμβολιαστει ενα αδεσποτο που ειχε μαζεψει μια φιλη(ηθελε να το κρατησει αλλα δεν ειχε τοσα λεφτα για εμβολιασμο) και η βοηθεια που μπορουσαν να προσφερουν ηταν να βαλουν αγγελιες για να βρεθει σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!! λες και εμεις δε μπορουσαμε να βαλουμε αγγελιες....

τωρα προσφατα επισκεφθηκα μια φιλοζωικη στο κορωπι, μιας και μου ειχαν πει να δωσω εκει το πιτ μπουλ(που του ψαχνω σπιτι) μεχρι να βρει οικογενεια. υποτιθεται οτι εκει θα ηταν πολυ καλυτερα απο ο,τι εκει που ειναι τωρα,συμφωνα με τα λεγομενα τους! και παω εκει και βλεπω ενα σωρο σκυλια μεσα στις κλουβες, που ΠΟΤΕ δεν πηγαινουν βολτα! αθλιες συνθηκες... ακομα και αδεσποτα ισως να ηταν καλυτερα!!!!!!!! :shock:
τουλαχιστον ομως αυτοι προσφερονται να παιρνουν σκυλια, δε λενε "οχι" σε αυτο. και ζητανε εθελοντες για να τα πηγαινουν βολτα, κλπ.

πολλη πικρα.....

τωρα οσο για την πολυκατοικια............... τι να σου πω? ξερεις οτι μεχρι 2 σκυλια-γατια επιτρεπονται. και δεν πρεπει και να ενοχλουν :?
φυσικα το οτι δε σεβονται και δεν εκτιμουν οτι προσπαθεις να σωσεις αδεσποτα, αυτο ειναι κατι που δεν νομιζω να κανει σε κανεναν μας εντυπωση πλεον...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
στην Ελλαδα υπαρχουν περιπου 60 φιλοζωικα σωματεια....νησια ,κρητη,β.ελλαδα,αττικη,κτλ...

τα πιο γνωστα ελληνικη φιλοζωικη εταιρεια,εταιρεια προστασιας ζωων,σω.ζω,stray,και αλλα πολλα...ανα δημο κτλ...(και φυσικα greenpeace ,αρκτουρος,προστασια θαλασσια χελωνας ,περιθαλψης αγριων ζωων και πτηνων)

προσφατα,δημιουργηθηκε και το ΔΙΚΕΠΑΖ ,για τους δημους πειραια και δραπετσωνας περαματος κ.α.
περισσοτερες πληροφοριες εδω¨ http://www.syndesmosdp.gr/dikepaz-static/ktiniatriko-check/


60 φιλοζωικα σωματεια ,οταν εχουμε περιπου 25 κυνοφιλικους ομιλους....καλη φαινεται η αναλογια....

ποια ομως ειναι πραγματικα η δραση των παραπανω σωματειων περα απο οτι στειρωνουν ,και ξαναελευθερωνουν το αδεσποτο ,στο χωρο που το βρηκαν....
(ξερω οτι κανουν και baazar :D τα χριστουγεννα......)

οσες φορες και γω στο παρελθον ασχοληθηκα ...εμεινα με το ακουστικο στο χερι μιας και η κυρια στην αλλη ακρη της γραμμης με ενημερωνε οτι δεν εχουν χωρο για περιθαλψη.....
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Εκείνο που γνωρίζω είναι οτι η ΕΟΚ έδινε πολλά κονδύλια για την ίδρυση τέτοιων σωματείων κυρίως για να φιλοξενούν αδέσποτα ίσως όλοι 8υμάστε την ιστορία της κας Γαρμπή όταν πήρε ένα αρκετά μεγάλο ποσό από επιδότηση και τον σάλο που είχε γίνει.

Το θέμα είναι ποιος πήρε αυτά τα λεφτά τι τα έκανε και πως τα εκμεταλεύτηκαν οι Νομαρχίες.... τρέχα γύρευε δηλαδή....

Και εγώ λέω το άλλο δεν εκμεταλεύετε το κράτος τα κονδύλια ας βοηθήσει την ιδιωτική πρωτοβουλία. Να βοηθήσει όσους υιοθετίσουν ένα αδέσποτο με καποια φοροαπαλλαγή ή με λιγότερα τέλη στον λογαριασμό να μιλήσει για δικαιώματα ζώων στα σχολεία, να δώσει άδεια σε εκπαιδευτές σκύλων για άτομα με ειδικές ανάγκες να έχουν τα σκυλιά παντού όπως γίνετε στο εξωτερικό. Να τιμωρεί με μεγάλα πρόστιμα ή και φυλάκιση όσους εγκαταλείπουν ζώα. Να κάνει εξετάσεις συμπεριφοράς στα σκυλιά και να δίνει πιστοποιητικά "Σκύλου καλού πολίτη" και με αυτό να υποχρεώνει ιδιοκτήτες να δέχονται σκυλιά στα διαμερίσματα. Να επιδοτήσει τις στειρώσεις και τα τσιπ.

και φυσικά όλα τα παραπάνω όχι ΜΟΝΟ στα λόγια.... :!:
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Το θέμα είναι ποιος πήρε αυτά τα λεφτά τι τα έκανε και πως τα εκμεταλεύτηκαν οι Νομαρχίες.... τρέχα γύρευε δηλαδή....
AKΡΙΒΩΣ!!! ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ

Να τιμωρεί με μεγάλα πρόστιμα ή και φυλάκιση όσους εγκαταλείπουν ζώα. Να κάνει εξετάσεις συμπεριφοράς στα σκυλιά και να δίνει πιστοποιητικά "Σκύλου καλού πολίτη" και με αυτό να υποχρεώνει ιδιοκτήτες να δέχονται σκυλιά στα διαμερίσματα. Να επιδοτήσει τις στειρώσεις και τα τσιπ.
εκαναν το τσιπαρισμα υποχρεωτικο, και δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ κτηνιατρο να τα σκαναρει! ΚΑΝΕΝΑΝ! και δε μιλαω για λιγους......!

να μιλήσει για δικαιώματα ζώων στα σχολεία
αυτο καποιες ελαχιστες οργανωσεις το κανουν... αλλα και παλι, μιλαμε φυσικα για πολυ μικρο ποσοστο.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
Εκείνο που γνωρίζω είναι οτι η ΕΟΚ έδινε πολλά κονδύλια για την ίδρυση τέτοιων σωματείων
ετσι...ετσι...καπου εκει πηγαινε το μυαλο μου ...αλλα δεν ξερω...αν ειναι ετσι...τοτε ... :cry:


οσο για το ...
εκαναν το τσιπαρισμα υποχρεωτικο, και δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ κτηνιατρο να τα σκαναρει! ΚΑΝΕΝΑΝ! και δε μιλαω για λιγους......!
ειναι απαραδεκτοι ......δεν σκαναρουν ....γιατι ΔΕΝ εχουν σκανερ ..εαν ειναι δυνατον.......
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3