Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Λοιπον επανερχομαι στο θεμα με μια ειδηση της τελευταιας στιγμης.

Ο σκυλος της φωτογραφιας, ειναι, αποδεδειγμενα, χορτοφαγος. Ο σκύλος αρνειται εδω και παρα πολλα χρονια να φαει οποιοδηποτε κρεας. ΔΕΝ ειναι πλακα. ΔΕΝ ειναι ψεμα. ΔΕΝ ειναι υπερβολη.

Ο σκυλακος αυτος ειναι 13 περιπου χρονων, τον εχει μια συναδελφος εδω στο γραφειο και τρέφεται μονο με λαχανικά, φρουτόκρεμες παιδικές (αυτες τις συσκευασμενες) και τυρί. Δεν εχει φαει ποτε κροκετα ή κρέας ή αλλαντικα.

Μπορειτε να το εξηγησετε αυτο; :cool:

ο Brandy.

ΕDIT: δεν ανεβαζει τη φωτογραφια..
Ίσως έχει κάποια δυσανεξία και το αποφεύγει. Πώς ξεκίνησε αυτό τι λέει η συνάδελφος;
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Η συναδελφος λεει οτι δεν τον θυμαται ποτε να τρωει ξηρά. Πάντα ετρωγε αποφαγια αλλα ποτε δεν του αρεσε το κρεας. Προτιμουσε να μεινει 3 μερες νηστικος παρα να φαει κρεας (ψητο κοτοπουλο κλπ) ή κροκετα...
 






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
φιλε δεν ξερω γαλλικα
Πρώτα απ' όλα, χαχαχαχα!

Δευτερον, έχω γνωρίζει και γω ένα κανισάκι που έκανε το ίδιο. Έτρωγε ότι ακριβώς έτρωγε το αφεντικό του και αυτός ήταν χορτοφάγος. Δεν του το επέβαλλε, νομίζω. Απλώς δεν έτρωγε. Το ειχα δει με τα μάτια μου. Του είχαμε δώσει κρέας και το μύριζε απο απόσταση και απομακρυνόταν. Δεν νομίζω ότι αυτό μαθαίνεται!
 
  • Like
Reactions: d-friend




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Η συναδελφος λεει οτι δεν τον θυμαται ποτε να τρωει ξηρά. Πάντα ετρωγε αποφαγια αλλα ποτε δεν του αρεσε το κρεας. Προτιμουσε να μεινει 3 μερες νηστικος παρα να φαει κρεας (ψητο κοτοπουλο κλπ) ή κροκετα...
Είναι/έγινε μίζερος ο Brandy. Ανώμαλο ή τυπικό δείγμα πάντως δεν τον λές...:cool:
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Είναι/έγινε μίζερος ο Brandy. Ανώμαλο ή τυπικό δείγμα πάντως δεν τον λές...:cool:
Εδώ η PETA τα λεει καπως διαφορετικά βέβαια. :smile:

<<Παράθεση>>

Vegetarian Dogs and Cats


Many vegetarians and vegans feed healthful, meatless diets to their companion animals. One remarkable example is that of Bramble, a 27-year-old border collie whose vegan diet of rice, lentils, and organic vegetables earned her consideration by the Guinness Book of World Records as the world’s oldest living dog in 2002. Studies have shown that the ailments associated with meat consumption in humans, such as allergies, cancer, and kidney, heart, and bone problems, also affect many nonhumans. Pet food has also been recalled during mad cow disease, or bovine spongiform encephalopathy (BSE), scares because of the risk that contaminated meat was processed into the food. One deputy commissioner states that cats especially “are susceptible to BSE.”


Mε λίγα λογια υποστηριζει πως αν οι σκυλοι και οι γατες δεν τρεφονται με κρεας ζουν καλυτερα και περισσοτερο. Το παραδειγμα - ενα border collie- πεθανε στα 27...
 
  • Like
Reactions: d-friend


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Lovey μην το πάμε με μεμονωμένα παραδείγματα γιατί ούτε ξέρουμε πόσο θα ζούσε αυτο το σκυλί με άλλη διατροφή ούτε μπορώ να φανταστώ να ταΐζω το σκύλο με οτι περισσεύει (τα πάντα όλα) από το τραπέζι όπως κάναν επι δεκαετίες, ίσως κι εκατονταετίες οι προγόνοι μας και τα σκυλιά έφταναν κατά γενική ομολογία τα βαθιά γεράματα...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Θεωρώ τον εαυτό μου φιλόζωο. Τρώω κρέας αν και δεν αποτελεί την πρώτη μου επιλογή, είμαι πιο πολύ των ζυμαρικών στην κάθε πιθανή τους έκφανση.

Το έχω διαβάσει κι εγώ για το 27άχρονο σκυλάκι. Όμως, οι γάτες είναι καθαρά σαρκοφάγα ζώα.

Όταν προσπαθείς να αλλάξεις τη φύση τα αποτελέσματα είναι απρόβλεπτα. Πρόσφατο παράδειγμα οι τρελές αγελάδες με τα κρεατάλευρα.

Η σφαγή κάποιων ζώων για τροφή δεν είναι τίποτα μπροστά στην κακοποίηση και τη σφαγή ζώων που γίνεται για χόμπι, για λόγους εθιμοτυπικούς, για δήθεν φαρμακευτικούς, λόγω έλλειψης παιδείας κτλ.

Εκεί που έχω μια ένσταση είναι στην ποσότητα των ζώων που σφάζονται που είναι πολύ περισσότερη από αυτή που μας χρειάζεται. Τεράστιες ποσότητες πετιούνται καθημερινά. Τουλάχιστον να τα χάριζαν, όχι να τα πετούν.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εδώ η PETA τα λεει καπως διαφορετικά βέβαια. :smile:

<<Παράθεση>>

Vegetarian Dogs and Cats


Many vegetarians and vegans feed healthful, meatless diets to their companion animals. One remarkable example is that of Bramble, a 27-year-old border collie whose vegan diet of rice, lentils, and organic vegetables earned her consideration by the Guinness Book of World Records as the world’s oldest living dog in 2002. Studies have shown that the ailments associated with meat consumption in humans, such as allergies, cancer, and kidney, heart, and bone problems, also affect many nonhumans. Pet food has also been recalled during mad cow disease, or bovine spongiform encephalopathy (BSE), scares because of the risk that contaminated meat was processed into the food. One deputy commissioner states that cats especially “are susceptible to BSE.”


Mε λίγα λογια υποστηριζει πως αν οι σκυλοι και οι γατες δεν τρεφονται με κρεας ζουν καλυτερα και περισσοτερο. Το παραδειγμα - ενα border collie- πεθανε στα 27...
Οι απόψεις της ΡΕΤΑ έχουν λόγο ύπαρξης όπως και όλες οι απόψεις αλλά θα πρέπει να μην γίνονται υπερβολικές, ακραίες και μονόπλευρες.

Το πρόβλημα με το κρέας είναι η βιομηχανοποίηση που έχει υποστεί η παραγωγή του και οι τρόποι ανάπτυξης/απόδοσης προκειμένου αυτή η δραστηριότητα να αποφέρει κέρδη σε αυτούς που την επιτελούν.

Το σκυλί του παραδείγματος είναι μοναδική περίπτωση και υπάρχουν και σκυλιά με διαφορετική διατροφή που έφτασαν τα 22-23 και σκυλιά με ίδια διατροφή που δέν έφτασαν όμως τα 27 και πάει λέγοντας...

Δέν νομίζω ότι είναι ο τύπος ακριβώς της διατροφής αλλά η ποιότητα της. Δηλαδή άν το σκυλί του παραδείγματος έτρωγε το ρύζι(ένα παράδειγμα) που λέει ότι έτρωγε και το ρύζι αυτό ήταν κακής ποιότητας ή επιβαρυμένο με επιβλαβείς ουσίες-φυτοφάρμακα μπορεί το σκυλί αυτό να είχε αρρωστήσει νωρίς και να είχε μειωθεί η διάρκεια της ζωής του.

Πιστεύω ότι ένα ισορροπημένο πρόγραμμα που περιέχει ποικιλλία ειδών διατροφής(εκτός απο κάποιες απαγορευμένες) είναι το καλύτερο για την υγεία του σκύλου. Το κρέας προφανώς θα είναι μέσα σε αυτές. Μήν ξεχνάμε ότι άλλα θηλαστικά τρέφονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με κρέας.

Νομίζω τα σκυλιά απο την αρχή της ιστορίας τους έτρωγαν και κρέας μαζί με όλα τα υπόλοιπα που έτυχε να τους παρέχει ο άνθρωπος αφού αυτά ήταν οικόσιτα. Μάλιστα κάποιες ποσότητες προέρχονταν απο άλλα ζώα που σκότωναν τα ίδια, όπως τρωκτικά, αμφίβεια κλπ.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






3 Ιουλίου 2015
33
4
43
και βεβαια δεν γινετε.δεν μπορεις να λες οτι αγαπας τα ζωα ενω τα σκοτωνεις κ τα τρως και ιδικα μονο για γευστικη απολαυση και μονο γιατι δεν χρηαζομαστε κρεας για να ζησουμε.ενας χορτοφαγος υπολογιζετε οτι σωσεις 80 θαλασσια ζωα και 20 χερσεα ενω ενας κρεατοφαγος τα σκοτωνει

Δεν έχουν διαλέξει όλοι οι πολιτισμοί τα ίδια ζώα για συντροφιά και φαγητό.
Σε πολλές χώρες ο σκύλος είναι φαγώσιμο. Δεν γνωρίζω αν τους έχουν και για κατοικίδια παράλληλα. Δεν θα μου έκανε εντύπωση.

"Πόσο φιλόζωος μπορείς να δηλώνεις όταν σκοτώνεις μύγες ή κουνούπια? Η ζωή τους έχει λιγότερη αξία?"

οχι.δεν ξερω κανεναν "φιλοζωο"που το κανει αυτο.

"Έρευνες έχουν δείξει ότι τα φυτά έχουν αισθήσεις και πονάνε όταν τα κόβουμε. Ο δικός τους πόνος δεν μετράει, επειδή δεν ουρλιάζουν?"

δεν ισχυει.ολα αυτα ειναι προπαγανδες κρεατοφαγων.τα φυτα δεν εχουν κεντρικο νευρικο συστημα οπως τα ζωα για να νιωθουν πονο.

"Γιατί είναι θεμιτό το λιοντάρι να τρώει ελάφι και εγώ όχι?"

γιατι το λιονταρι το κανει για να επιβιωσει ενω εσυ για την απολαυση σου.

"Η άποψή μου είναι πως το κακό είναι η υπερβολή και η βιομηχανοποίηση. Όχι η κρεατοφαγία αυτή καθ' αυτή."

δηλαδη το να σκοτωσεις 1 ανθρωπο δεν πειραζει ενω να σκοτωσεις 10 πειραζει;
Θεωρώ τον εαυτό μου φιλόζωο. Τρώω κρέας αν και δεν αποτελεί την πρώτη μου επιλογή, είμαι πιο πολύ των ζυμαρικών στην κάθε πιθανή τους έκφανση..
δεν εισαι ομως.αφαιρεις ζωες ζωων που λες οτι αγαπας μονο για την γευστικη σου απολαυση και δεν εχει συμασια το ποσο συχνα.


Όταν προσπαθείς να αλλάξεις τη φύση τα αποτελέσματα είναι απρόβλεπτα. Πρόσφατο παράδειγμα οι τρελές αγελάδες με τα κρεατάλευρα..
τι ακριβως εννοεις;

Η σφαγή κάποιων ζώων για τροφή δεν είναι τίποτα μπροστά στην κακοποίηση και τη σφαγή ζώων που γίνεται για χόμπι, για λόγους εθιμοτυπικούς, για δήθεν φαρμακευτικούς, λόγω έλλειψης παιδείας κτλ..
ειναι.

Εκεί που έχω μια ένσταση είναι στην ποσότητα των ζώων που σφάζονται που είναι πολύ περισσότερη από αυτή που μας χρειάζεται. Τεράστιες ποσότητες πετιούνται καθημερινά. Τουλάχιστον να τα χάριζαν, όχι να τα πετούν.
δεν μας χρηαζετε τιποτα.μπορουμε να ζησουμε και χωρις να τρωμε κρεας η ψαρια

Άντε, επιτέλους άνοιξες νέο thread!χεχε:p
Σοβαρά τώρα, κατά τη γνώμη μου, ναι συνδυάζονται. Το γεγονός ότι αγαπάω τα ζώα, δεν σημαίνει ότι δεν θα τα φάω για να ζήσω. Δεν θεωρώ ότι τρώγοντας μόνο χορταρικά καλύπτεται ο οργανισμός μας. Άλλωστε, ο άνθρωπος δεν είναι χορτοφάγο ον, αλλά παμφάγο.
Όσον αφορά τη διάκριση που γίνεται μεταξύ οικόσιτων ζώων και μη, θα συμφωνήσω ότι είναι υποκρισία. Δεν μπορείς να εξεγείρεσαι για τους Κινέζους που τρώνε σκυλιά, αλλά να μασουλάς την ίδια ώρα παϊδάκια. Απλά, είμαστε άλλες κουλτούρες, αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό.
δεν μπορεις να λες οτι αγαπας τα ζωα ενω τα σκοτωνεις και τα τρως και οχι για να ζησεις αλλα για την γευστικη σου απολαυση.υπαρχουν 600.000.000 χορτοφαγοι στον κοσμο που ειναι μια χαρα.δες και το βιντεο
.

Χμ...μεγαλο θεμα!

Προσωπικα,τρωω κρεας κ το θεωρω κ σημαντικη τροφη στη διατροφη μας. Δεν θεωρω οτι ειμαι φιλοζωη με τη στενη εννοια του ορου, δηλ. να μην τρωω κρεας,γαλακτοκομικα,κτλ,αλλα ουτε νιωθω οτι εγκληματω τρωγοντας κρεας.
δεν ειναι τοσο πολυ ομως.ζουμε και χωρις κρεας.και αν δεν θεωρεις εσυ κακο να αφαιρεις ζωες για την γευστικη σου απολαυση τα ζωα που τρως το θεωρουν.


Αυτο ομως που με εξοργιζει ειναι ο μαρτυρικος θανατος των ζωων κ η υπερβολικη καταναλωση. Σκοτωνουμε(ασχημο ρημα αλλα αυτο κανουμε) τοσο,οσο χρειαζομαστε για να φαμε.Οχι για διασκεδαση.Δεν αντεχει το μυαλο μου,το ζωο να ζει το θανατο του. Θελω η θανατωση του να ειναι ακαριαια.Να μην το καταλαβει.
αν εγω παρω ενα οπλο και σκοτωσω εναν ανθρωπο την ωρα που κοιματε δεν πειραζει;


Αλλωστε θα ηταν κ λιγο κοροιδια να με θεωρω ακρως φιλοζωη,οταν στο σκυλο μου δινω κρεας.
ο σκυλος τρωει κρεας για να ζησει και οχι με το ετσι γουσταρω.


Δε γνωριζω αν η φιλοζωια εχει βαθμιδες. Δεν ξερω αν η βοηθεια που προσφερω σε αδεσποτακια,σε χτυπημενα πουλια,κτλ μπορει να σβησει ή να μετριασει το κρεας που εχω καταναλωσει ή ιδια ή εχω δωσει στο σκυλο μου.
οχι μονο σβηνει αλλα εξαφανιζετε.ενας κρεατοφαγος σκοτωνει 100 ζωα τον χρονο ενω ο χορτοφαγος τα σωνει.
 
Last edited by a moderator:




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε γκοου Βέγκαν δεν θα ήταν πιο σωστό να μας συστηθεις (να μας παρουσιάσεις κκαι το σκυλάκι σου που φαντάζομαι πως έχεις σαν φιλοζωος και μέλος σε κυλοφορουμ πλέον) και μετά να κάνουμε όλη αυτήν την ωραία συζήτηση;
 


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
Φίλε γκοου Βέγκαν δεν θα ήταν πιο σωστό να μας συστηθεις (να μας παρουσιάσεις κκαι το σκυλάκι σου που φαντάζομαι πως έχεις σαν φιλοζωος και μέλος σε κυλοφορουμ πλέον) και μετά να κάνουμε όλη αυτήν την ωραία συζήτηση;
δεν εχω σκυλο μπηκα στο φορουμ για αυτο το θεμα
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το να είναι κάποιος vegan, ούτε καν vegetarian, είναι fashion victimization παρά στάση ζωής.
Άσε που οι περισσότεροι είναι κολλημένοι και για πολλές φάπες.
Αγαπάνε τα ζώα και γι αυτό δεν τα τρώνε, αλλά αν δουν ένα τραυματισμένο ζώο στο δρόμο θα το προσπεράσουν στην πλειοψηφία τους, μη χέσω.

Υ.Γ. Πιάσε μου μια t-bone rare και γρήγορα γιατί πεινάω.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα