Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα

ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν μου καθεται καλά ο τίτλος... δλδ όσοι βοηθουν αδεσποτα, χτυπημένα, κακοποιημένα κλπ ζώα δεν δικαιούνται να χαρακτηριστουν φιλόζωοι επειδη ενδεχομένως τρώνε κρεας?
Επιπλέον γιατι εξισώνεται το γάλα, με το κρέας? στο πρώτο δεν αφαιρειται ζωή.
Επιπλέον, ποια ειναι η θέση μας στο διατροφικό πλέγμα? και τρώμε κρεας και τρωγόμαστε από σαρκοφάγα. Τα πρωτεύοντα από τα οποία κατά τη συντριπτική πληθωρα μελετών προερχόμαστε με φυσική επιλογή κ εξέλιξη, τρέφονται και με κρέας και με πρασινάδα-φρουτα (ανάλογα τις ανάγκες του πεπτικου τους)... εξαιρετικά δυσάρεστο να βλέπεις μπαμπουινους να σκοτώνουν λεοπαρδαλη....

Δεν υπάρχουν στεγανά στην διατροφική συμπεριφορά του ανθρώπινου είδους, για εμενα... υπάρχουν ηθικά όρια... που όπως αναφέρθηκε από την skylakos, σταματουν στην καλυψη των απαραίτητων αναγκών και όχι στη διασκέδαση, γαστριμαργία μας.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Γιατί να μην συγκρίνουμε το κρέας που τρώμε εμείς με αυτό που ταΐζουμε το σκυλο μας?
Με τον ίδιο ακριβως τρόπο σκοτώνεται το ζώο.
Θα ανοιχτει αλλη κουβεντα και θα χαθει η ουσια βρε συ Λαρα.Και τα σκυλια αιχμαλωτα ειναι αλλα ειναι αλλη συζητηση.Τουλαχιστον σε αυτα φερομαστε αξιοπρεπως.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Στην ιδια ακριβως αρχη στηριζοτανε και η δουλεία.Ο ισχυρος λευκος υποδουλωνε τον ανισχυρο εγχρωμο.Επισης μια πραξη με ριζες αρχαιες.Λαθος η καταργηση της?Η μηπως επειδη διαφερει το ειδος παυει να ισχυει το ιδιο?
Εχεις μπλεξει το κυνηγι, τους πρωτοπλαστους, τους σκυλους , το στρες, τις αγελαδες, τις ληστειες και.... τη δουλεία... Μηπως να το ξανασκεφτεις;
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Εχεις μπλεξει το κυνηγι, τους πρωτοπλαστους, τους σκυλους , το στρες, τις αγελαδες, τις ληστειες και.... τη δουλεία... Μηπως να το ξανασκεφτεις;
Και πολυ αργησε η προσβολη!Το περιμενα!Τα εμπλεξα λες ε?Οχι φιλε.Σκλαβια ειναι και το να εκτρεφεις ζωα για σφαγη και να εχεις δουλους.Οσο για το στρες γνωριζεις εσυ εαν τα ζωα δεν εχουνε στρες την ωρα της σφαγης?Το ζωοδες ενστικτο τους εκει καταργειται?
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Φίλε μου το τι συνέβαινε στον παράδεισο η στην κιβωτό (αν υπήρξαν) είναι ουτοπικό. Νιώθεις ότι ζούμε σε παράδεισο;

Υ.Γ: Δεν διαφωνώ με την χορτοφαγία θεωρητικά. Στην πράξη δυσκολεύομαι :)
αυτο λεω μανολο δεν το πιστευω ειναι καπως γραφικο..εγω ειμαι χορτοφαγος για λογους υγειας..τα ηθικα κτλ δεν με απασχολουν.. ο καθενας κανει οτι θελει στην κορυφη της πυραμιδας ειμαστε..αυτη ειναι και η χαρα της ελευθεριας..απλα οι αρνητικες πραξεις γυρνανε μπουμεραγκ στο σωμα μας.. αν μου ειχε μαθει καποιος να τρωω ωμο κρεας με αιμα απο μικρος νομιζω θα ηταν και το ιδανικο σε ενα φανταστικο σεναριο φυσικα.. γιατι σιγουρα οι πρωτοι ανθρωποι ετρωγαν ωμο κρεας και οχι βεφας χαουζ φραντσαιζ..
στην πραξη μανολο ξεκινα να φτιαχνεις φυτρα σιταριου π.χ που ειναι πανευκολο και χωρις κοστος και ξεκινα να τα τρως με ελαιολαδο το μεσημερακι... η φυτρα φακης π.χ απο την αδρανεια περνα στην πραξη.. κανε μια δοκιμη.. που ξερεις ! :D
 
  • Like
Reactions: d-friend


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Οταν η σφαγη γινεται οπως πρεπει, το στρες ελαχιστοποιειται, πονος δε, δεν υπαρχει καθολου.

Στο χερι μας ειναι να στηριζουμε αυτους που κανουν σωστα τη δουλεια τους.
Αυτα τα συμπερασματα απο που προερχονται?Και ποιοι ειναι αυτοι που κανουνε καλα την δουλεια τους?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλά δε νομίζω να υπάρχει ανώδυνη σφαγή...πώς γίνεται να κόβεται ο λαιμός σου και να μην πονάς?

Δεν ξέρω για τα δικά σας σκυλιά, τα δικά μου πάντως δεν είναι σκλάβοι, μάλλον εγώ είμαι σκλάβα τους :p
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Και πολυ αργησε η προσβολη!Το περιμενα!Τα εμπλεξα λες ε?Οχι φιλε.Σκλαβια ειναι και το να εκτρεφεις ζωα για σφαγη και να εχεις δουλους.Οσο για το στρες γνωριζεις εσυ εαν τα ζωα δεν εχουνε στρες την ωρα της σφαγης?Το ζωοδες ενστικτο τους εκει καταργειται?
Δεν τιθεται θεμα προσβολης. Απλως αναφερεις πραγματα ασχετα μεταξυ τους. Σου λενε οτι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο, και αναφερεις ως αντιπαραδειγμα καποιον που θα κλεψει το αμαξι ενος αλλου!!!!

Σου ξαναλεω λοιπον πως υπαρχουν αυστηροτατα standards σχετικα με το ΠΩΣ πρεπει να γινεται η σφαγη των ζωων, ξεκινωντας απο τη μεταφορα τους στο σημειο της σφαγης, την αναισθητοποιηση, ωστε να διασφαλιζεται η ελαχιστοποιηση του στρες.

Αλλωστε το στρες ΔΕΝ ειναι επιθυμητο ΟΥΤΕ απο τους σοβαρους κτηνοτροφους, καθως υπο την παρουσια του το κρεας χαλαει γεμιζοντας τοξινες.

Σε καθε χωρο υπαρχουν οι σωστοι και οι λαθος, οταν ακολουθεις τις οδηγιες ευζωιας πιστα, τοτε ολα ειναι καλυτερα. Οποιος λοιπον ενδιαφερεται να ψαξει και να στηριξει τους ανθρωπους αυτους που κανουν σωστα τη δουλεια τους.


Τωρα αμα μου πεις για τα καημενα τα κατσικακια που βλεπουμε ξερω γω στα χωρια να τους εχουν δεσει τα ποδια , και να ναι στο πατωμα, περιμενοντας ποτε θα τα παρουν, ναι αυτα υποφερουν. Και φυσικα αυτο δεν ειναι σωστο.


Edit: θεμα διαβασματος ειναι, επιστημη ζωικης παραγωγης στο ΓΠΑ τελειωνω, του φουστη κατι εχουμε ρημαδομαθει για τα σφάγια, τις συνθηκες κλπ.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Καλά δε νομίζω να υπάρχει ανώδυνη σφαγή...πώς γίνεται να κόβεται ο λαιμός σου και να μην πονάς?

Δεν ξέρω για τα δικά σας σκυλιά, τα δικά μου πάντως δεν είναι σκλάβοι, μάλλον εγώ είμαι σκλάβα τους :p
Οταν θες να σφαξεις ενα προβατο πχ πρωτα το αναισθητοποιεις. Και μετα ερχεται η σφαγη.

Δυστυχως το εχω δει live στη σχολη, δεν υπεφερε καθολου το ζωακι. Η αναισθητοποιηση και ο θανατος ουτε ενα λεπτο ξερω γω δε κρατησαν.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Οταν η σφαγη γινεται οπως πρεπει, το στρες ελαχιστοποιειται, πονος δε, δεν υπαρχει καθολου.
Η σφαγή είναι σφαγή. Από όποια οπτική γωνία και να το δεις. Το λέει και η λέξη από μόνη της. Και σφαγή χωρίς πόνο και στρες δεν υπάρχει.
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Δεν ητανε ασχετο.Οταν λεμε το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο και ετσι ειναι τα πραγματα λεω ενα παραδειγμα.Ο νομος της ζουγκλας δλδ ο νομος του ισχυροτερου δεν ειναι και οτι πιο ηθικο.Εκει πηγαινε το παραδειγμα.
Λογικα για να μιλας για ευζωια των ζωων που προοριζονται για σφαγη κατι ξερεις παραπανω.Εαν αυτα σε κανουνε και κοιμασαι ηρεμος οκ!Εμενα παλι δεν με καλυπτει το να θανατωθει σε ιδανικες συνθηκες καποιο ζωο.
Μπορω να ρωτησω εαν εχεις καποια επαγγελματικη σχεση με σφαγεια κτλπ?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Θα μπορούσε ο θεματοθέτης να εξηγήσει με λίγα λόγια τι σημαίνει γι αυτόν η λέξη φιλόζωος; γιατί κατά τη δική μου άποψη ο φιλόζωος μπορεί να είναι και κρεατοφάγος... εκτός αν εννοεί κάτι άλλο και γι αυτό χρειάζεται η διευκρίνηση
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Δεν μου καθεται καλά ο τίτλος... δλδ όσοι βοηθουν αδεσποτα, χτυπημένα, κακοποιημένα κλπ ζώα δεν δικαιούνται να χαρακτηριστουν φιλόζωοι επειδη ενδεχομένως τρώνε κρεας?
Επιπλέον γιατι εξισώνεται το γάλα, με το κρέας? στο πρώτο δεν αφαιρειται ζωή.
Επιπλέον, ποια ειναι η θέση μας στο διατροφικό πλέγμα? και τρώμε κρεας και τρωγόμαστε από σαρκοφάγα. Τα πρωτεύοντα από τα οποία κατά τη συντριπτική πληθωρα μελετών προερχόμαστε με φυσική επιλογή κ εξέλιξη, τρέφονται και με κρέας και με πρασινάδα-φρουτα (ανάλογα τις ανάγκες του πεπτικου τους)... εξαιρετικά δυσάρεστο να βλέπεις μπαμπουινους να σκοτώνουν λεοπαρδαλη....

Δεν υπάρχουν στεγανά στην διατροφική συμπεριφορά του ανθρώπινου είδους, για εμενα... υπάρχουν ηθικά όρια... που όπως αναφέρθηκε από την skylakos, σταματουν στην καλυψη των απαραίτητων αναγκών και όχι στη διασκέδαση, γαστριμαργία μας.
ειναι ενα ηθικο θεμα κατι σαν την απολυτη εννοια της αρετης χωρις παραθυρακια του νομου.. π.χ
βλεπω μια φωτια σε ενα σπιτι.. μπαινω μεσα με καλη προθεση να βοηθησω.. βλεπω μια κυρια την βγαζω εξω,ξαναμπαινω βλεπω την κορη της ξαπλωμενη λιποθυμη την βιαζω (αφου ξερω δεν θα με δει η μαθει κανενας) στην πορεια προς τα εξω βρησκω και κατι λιρες..τσουπ βαζω και τις μισες στην τσεπη..
βγαινω εξω.. το παιζω και ηρωας που λενε ! και λιγο κλεφτης και λιγο βιαστης και λιγο το ενα και λιγο το αλλο δεν ειναι αρετη..
επισης εχει ενα ωραιο στους μυθους του πλατωνα για τον αρχικο ανθρωπο που τον ετρωγαν τα θηρια.. ε οταν ξεκινησε την πολιτικη τεχνη που εξουσιαζει την πολεμικη τοτε σκοτωνε αυτος τα θηρια και ολα μια χαρα.. επιβιωση αναγκη..γενικα ζωη..
στην διατροφη απλα εχει και αλλη επιλογη..ο καθενας με τα επιχειρηματα του..τα δικα μου ειναι για την υγεια..του αλλου ισως ειναι η γευση.. δικαιωμα του..
 
  • Like
Reactions: d-friend


D

Deleted member 14614

Guest
John Pit, δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με αυτό που μου παρέθεσες από εκείνο το site, γιατί δεν διαθέτω τόσο βαθιές γνώσεις βιολογίας. Ξέρω, όμως, ότι διαφέρουν π.χ. οι φυτικές από τις ζωικές πρωτεϊνες. Κάτι ίσως να σημαίνει αυτό, ίσως και όχι. Ξαναλέω, δεν είμαι βιολόγος για να μπορώ να κάνω τέτοιου επιπέδου συζήτηση.

Σε βρίσκω όμως πολύ φάουλ στο ότι δεν έχεις πρόβλημα ο σκύλος σου να τρώει κρέας κι ας υποφέρουν τα ζώα που αποτελούν την ξηρά τροφή του. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις τις φρικτές συνθήκες στις οποίες ζουν.
Ακόμη, να υποθέσω ότι συμφωνούμε στο ότι ο άνθρωπος είναι ον παμφάγο και όχι αποκλειστικά σαρκοφάγο ή φυτοφάγο?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Καμια επαγγελματικη σχεση δεν εχω, και ουτε θελω να αποκτησω. Βασικα δε θελω καν να ασχοληθω μ αυτα.

@manolo κακα τα ψεμματα αν το στρες του ζωου δεν επηρεαζε την ποιοτητα του κρεατος δε θ ασχολουνταν καν με κανονες ευζωιας κλπ. Επειδη ομως την επηρεαζει αρκετα, φροντιζουν να ελαχιστοποιειται. Επισης δεν υφισταται πονος απο τη σφαγη την ιδια, τη στιγμη που το ζωο ειναι αναισθητοποιημενο!!! Ακρινως γι αυτο γινεται η αναισθητοποιηση.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ειναι ενα ηθικο θεμα κατι σαν την απολυτη εννοια της αρετης χωρις παραθυρακια του νομου.. π.χ
βλεπω μια φωτια σε ενα σπιτι.. μπαινω μεσα με καλη προθεση να βοηθησω.. βλεπω μια κυρια την βγαζω εξω,ξαναμπαινω βλεπω την κορη της ξαπλωμενη λιποθυμη την βιαζω (αφου ξερω δεν θα με δει η μαθει κανενας) στην πορεια προς τα εξω βρησκω και κατι λιρες..τσουπ βαζω και τις μισες στην τσεπη..
βγαινω εξω.. το παιζω και ηρωας που λενε ! και λιγο κλεφτης και λιγο βιαστης και λιγο το ενα και λιγο το αλλο δεν ειναι αρετη..
επισης εχει ενα ωραιο στους μυθους του πλατωνα για τον αρχικο ανθρωπο που τον ετρωγαν τα θηρια.. ε οταν ξεκινησε την πολιτικη τεχνη που εξουσιαζει την πολεμικη τοτε σκοτωνε αυτος τα θηρια και ολα μια χαρα.. επιβιωση αναγκη..γενικα ζωη..
στην διατροφη απλα εχει και αλλη επιλογη..ο καθενας με τα επιχειρηματα του..τα δικα μου ειναι για την υγεια..του αλλου ισως ειναι η γευση.. δικαιωμα του..
Τίποτα δεν ειναι απόλυτο. Εκτος από τις "παγιωμένες" αντιδράσεις σας. Και πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι τον συνειρμικό σου παραλληλισμό.
Φωτιά/βιασμος/κλοπη vs διατροφική ανάγκης?
χμ κατι χάνω μάλλον....
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ακόμη, να υποθέσω ότι συμφωνούμε στο ότι ο άνθρωπος είναι ον παμφάγο και όχι αποκλειστικά σαρκοφάγο ή φυτοφάγο?

Μικρή ιστορία της κρεατοφαγίας – Από το καρτέρι στο εργαστήριο (photos)
—Η προέλευση της κρεατοφαγίας και του κυνηγιού
Πριν από 4 με 5 δισεκατομμύρια χρόνια, συνταρακτικές αλλαγές στο Κλίμα της Γης δημιούργησαν μεγάλους βοσκοτόπους ιδανικούς για να τραφούν τεράστια θηλαστικά.
Ουσιαστικά η εξέλιξη αυτή έδωσε την ευκαιρία του πρωτόγονους ανθρώπους να τραφούν με κρέας.
Το αρχαιότερο εύρημα κρεατοφαγίας από άνθρωπο χρονολογείται πριν από 2,6 εκατομμύρια χρόνια, όταν έγινε τομές σε κόκαλα ζώων αποδόθηκαν στην πρόσφατη τότε χρήση λίθινων εργαλείων.
Πριν από δύο εκατομμύρια χρόνια οι άνθρωποι ξεκίνησαν να κυνηγούν. Όχι για να διασκεδάσουν, αλλά για να φάνε και να επιβιώσουν.
Χωρίς καραμπίνες, έστηναν ενέδρες (ή όπως τις ονομάζουν οι κυνηγοί “καρτέρια”) για να πιάσουν τα θηράματά τους.
Η ανακάλυψη της φωτιάς κατέστησε δυνατό το ψήσιμο του κρέατος πριν από 250.000 χρόνια.
—Τα τελευταία μαμούθ
Το μαμούθ ήταν το τελευταίο γιγάντιο θηλαστικόπου πάτησε το πόδι του στη Γη κατά την Πλειστόκαινο περίοδο. Κάποτε οι παλαιοντολόγοι πίστευαν ότι το μαμούθ κυνηγήθηκε μέχρι εξόντωσης από τον άνθρωπο. Ωστόσο, τα νέα δεδομένα αποδίδουν την εξαφάνισή του στην αλλαγή των κλιματικών συνθηκών του πλανήτη 10.000-7.600 χρόνια πριν από τη γέννηση του Χριστού.
Η εξαφάνιση του μαμούθ συνέπεσε με τα πρώτα ευρήματα εξημέρωσης ζώων κτηνοτροφίας, σηματοδοτώντας μια σημαντική διαφοροποίηση του τρόπου με τον οποίο οι άνθρωποι έβρισκαν το κρέας. Ο χοίρος ήταν το δεύτερο είδος που εξημερώθηκε μετά τον σκύλο (πιστό ακόλουθο του ανθρώπου στο κυνήγι) περίπου το 8000 πΧ για να ακολουθήσουν η αγελάδα και η κότα.
—Διατήρηση
Το αρχαιότερο εύρημα διατήρησης τροφής σε συνθήκες ψύξης χρονολογείται το 1700 πΧ. Στην Ασσυρία, το σημερινό Ιράκ, βρέθηκε μια απλή, θολωτή δομή με πάτωμα κάτω από το επίπεδο του εδάφους που προοριζόταν για ψυγείο. Πρόκειται για μια από τις πρώτες προσπάθειες του ανθρώπου να διατηρήσει το μαγειρεμένο κρέας.
—Υποκατάστατα
Τον 7ο αιώνα, Βουδιστές μοναχοί στην Κίνα μαγειρεύοντας ανακάλυψαν ένα συστατικό: τη γνωστή μας γλουτένη σίτου.
Παρατήρησαν ότι η εμφάνιση, η υφή και η γεύση της θύμιζαν κρέας και τη “βάφτισαν” Mein Ching ή “Τροφή του Βούδα” διότι η θρησκεία τους δεν ενθαρρύνει τη βρώση κρέατος.
Αυτό θεωρείται το πρώτο υποκατάστατο του κρέατος.
—Βιομηχανοποίηση της κτηνοτροφίας
Μέχρι τα τέλη του 19ου αιώνα, η κρεατοβιομηχανία είχε εκτοξευθεί στις Ηνωμένες Πολιτείες. Το 1876 εγκαινιάστηκε η πρώτη βιομηχανική μονάδα βοοειδών κοντά στο Σικάγο σηματοδοτώντας μια κοσμογονική αλλαγή στον τρόπο εκτροφής των ζώων και το τέλος των παραδοσιακών μεθόδων βοσκής που δεν μπορούσαν πλέον να καλύψουν την αυξανόμενη ζήτηση για κρέας.
Ενώ το 1860 ο μέσος Αμερικάνος κτηνοτρόφος έτρεφε πέντε άτομα ως το 1960 ο αριθμός είχε πενταπλασιαστεί στα 25,8 άτομα.
—Το μέλλον του κρέατος
Στα τέλη του 19ου αιώνα ορισμένοι άνθρωποι είχαν αρχίσει να αναρωτιούνται για την αυξανόμενη κατανάλωση κρέατος. Ήδη από το 1894, ο Γάλλος χημικός Πιερ-Εζέν Μαρσελέν Μπερτελό είχε προβλέψει την έλευση του εργαστηριακού κρέατος. Σε συνέντευξή του στον Τύπο της εποχής είχε κάνει την πρόγνωση ότι ως το 2000 οι άνθρωποι δεν θα βασίζονται στην κτηνοτροφία και τη γεωργία για να τραφούν. Όταν ερωτήθηκε για τις δυσκολίες δημιουργίας κρέατος στο εργαστήριο, επέμεινε ότι πρόκειται για μια φυσική εξέλιξη της ανθρώπινης προόδου με τον ίδιο τρόπο που ο ηλεκτρικός φωτισμός υποκατέστησε το κερί.
Μια αντίστοιχη πρόβλεψη είχε κάνει το 1931 και ο Γουίνστον Τσόρτσιλ που σε άρθρο του 1931 στοStrand Magazine είχε υποστηρίξει ότι “θα ξεμπερδέψουμε με τον παραλογισμό της εκτροφής ενός ολόκληρου κοτόπουλου για να φάμε ένα μπούτι ή μια φτερούγα, αναπτύσσοντας αυτά τα μέρη ξεχωριστά χρησιμοποιώντας το κατάλληλο μέσο”.
— Κτηνοτροφικά εργοστάσια
Το 1950 η μετάβαση στην βιομηχανική κτηνοτροφία είχε γίνει ήδη αισθητή. Ζώα ζουν σε πολύ περιορισμένους χώρους και γίνεται χρήση αντιβιοτικών και άλλων παρεμβάσεων για να αντισταθμιστούν οι συνέπειες των συνθηκών διαβίωσης.
Η βιομηχανική κτηνοτροφία αποτελεί τη βασική πηγή παραγωγής κρέατος και βρίσκεται στο στόχαστρο περιβαλλοντικών και φιλοζωικών οργανώσεων. Η έκρηξη της βιομηχανικής κτηνοτροφίας έχει συνδεθεί με τεράστια διατροφικά σκάνδαλα, όπως η εμφάνιση της εκφυλιστικής νόσου Κρόϊτσφελντ-Γιάκομπ (Νόσος των τρελών αγελάδων).
Όσο για τη μέση παραγωγικότητα αυτή εκτινάχθηκε από τα 25,8 άτομα ανά μέσο Αμερικανό κτηνοτρόφο το 1960 στα 155 άτομα το 2005.
—Γρήγορο φαγητό
Το πρώτο fast-food της ιστορίας ήταν το White Castle που εγκαινιάστηκε το 1916 στη Γουιτσιτά των ΗΠΑ. Η ειρωνεία είναι ότι την εποχή εκείνη, τα ταχυφαγεία θεωρούνται καταστήματα “εμπιστοσύνης” διότι ο πελάτης έβλεπε το φαγητό να παρασκευάζεται μπροστά στα μάτια του.
Το 1948 τα McDonald’s υιοθέτησαν το ίδιο μοντέλο εξελισσόμενα στον πολυεθνικό γίγαντα που γνωρίζουμε: το 1958 πούλησαν το 100 εκατομμυριοστό μπέργκερ τους. Το 1994 το 100 δισεκατομμυριοστό και μετά σταμάτησαν το μέτρημα.
Η εμφάνιση του fast food αποτέλεσε ένα ακόμα επίπεδο διαμεσολάβησης ανάμεσα στον καταναλωτή και το ζώο αντίστοιχα με τις βιομηχανικές φάρμες, τις υπερπόντιες μεταφορές και τους υπόλοιπους μεσάζοντες.
—Εργαστηριακό κρέας
Το 1995, ο αμερικανικός οργανισμός τροφίμων και φαρμάκων (FDA) ενέκρινε τη χρήση εργαστηριακών τεχνικών (in-vitro) για την παραγωγή τεχνητού κρέατος.
Η πρώτη κατοχυρωμένη ευρεσιτεχνία ανήκει στον Ολλανδό ερευνητή Γουίλεμ βαν Ήλεν το 1999 και οδήγησε στη δημιουργία του πρώτου μπέργκερ εργαστηρίου το καλοκαίρι του 2013 σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Μάαστριχτ.
Τη δημιουργία εργαστηριακού κρέατος υποστηρίζει και η διεθνής φιλοζωική οργάνωση PETA προσφέροντας χρηματικό βραβείο 1 εκατ. δολαρίων στους ερευνητές που θα δημιουργήσουν ένα εμπορικά εκμεταλλεύσιμο υποκατάστατο κρέατος κοτόπουλου.

πηγη: econews
 
  • Like
Reactions: d-friend


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το ζώο στη σφαγή, πιθανόν να έχει στρες, αλλά υποθέτω ότι είναι πολύ μικρότερο από το στρες που θα βίωνε το ίδιο ζώο αν το σφάζαμε με κάποιο άλλο τρόπο ή αν έπεφτε στα νύχια/δόντια κάποιου αρπακτικού.

Είμαι κρεατοφάγος, και δε θεωρώ τον εαυτό μου φιλόζωο. Απλά υπάρχουν κάποια είδη ζώων για τα οποία αισθανομαι θετικά, σε σημείο τρυφερότητας, αισθήματα. Υπάρχουν όμως και άλλα που τα συχαίνομαι/φοβάμαι/μισώ. Επίσης ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο και φαίνεται τόσο από το πεπτικό του σύστημα αλλά κι από τη στοματική του κοιλότητα. Οι κυνόδοντες φύονται φυσιολογικά στον άνθρωπο και (αν θυμάμαι καλά από το σχολείο) χρησιμευουν όπως σε όλα τα έμβια όντα που έχουν τέτοιους. Να ισχυροποιούν το δάγκωμα πάνω στη λεία. Αν ήταν για να δαγκώνουμε για άμυνα, τότε θα είχαν κυνόδοντες και τα άκρως χορτοφάγα ζώα.

Η καθαρά χορτοφαγική διατροφή, χωρίς ζωικά προϊόντα και υποπροϊόντα είναι εφικτή, πιθανόν χωρίς να επηρεαζεται αρνητικά, σε βάθος χρόνου, η υγεία του χορτοφάγου. Αλλά γιανα γίνει εφικτή χρειάζεται αρκετό διάβασμα και μελέτη, και σαφώς δε γίνεται ενστικτωδώς. Το αν είναι καλύτερη ή χειρότερη για τον οργανισμό του ανθρώπου, θα προτιμούσα να το δω με πηγή κάποια πανεπιστημιακή μελέτη, κι όχι ένα χορτοφαγικό φόρουμ, που θα μπορουσε να είναι και προπαγανδιστικό (προσοχη, λέω θα μπορουσε, όχι ότι ντε και καλά είναι).
Θεωρώ ότι η φυσιολογική ανθρώπινη διατροφή είναι αυτή που θα έκανε μια αγέλη (ναι αγέλη) ανθρώπων, μακρυά από όποιο "πολιτισμό" και με εφόδιο κάποια απλά, ή ελάχιστα σύνθετα, εργαλεία. Δηλαδή κυρίως χορταρικά και λαχανικά αλλά σίγουρα μια στο τόσο θα υπήρχε και κρέας και ψάρι.

Πάνω στο θέμα τι κρέας θεωρεί βρώσιμο ο κάθε λαός, όπως ειπωθηκε και παραπάνω, είναι θέμα κουλτούρας και η κουλτούρα διαμορφόνεται από το τι είναι διαθέσιμο στην περιοχή που αυτή αναπτυχθηκε.

Για κιβωτό, παράδεισο, κλπ δεν σχολιάζω αν και με τρώει η απορία... Τι έτρωγαν τόσα ζώα, ο Νώε και η οικογένειά του, σαράντα μέρες και σαράντα νύκτες? Τα σαρκοβόρα πως τη βγάλαν καθαρή αφού δεν υπηρχε διαθεσιμη λεία (καθώς από κάθε είδος ανεβηκε στην κιβωτό ένα ζεύγος) Εκτός κι αν έτρωγαν από αυτά που πλέον βρίσκουμε μόνο σε απολιθώματα (δεινοσαυρους, μαμουθ, κλπ κλπ).

Υ.γ. Κακώς ζητάω λογικά επιχειρηματα σε θρησκευτικο θέμα, αφού πρόκειται για θέμα πίστης και όχι γνώσης.

Υ.γ.2 ακριβως επειδη είναι θέμα πίστης κι όχι γνώσης, δε γίνεται να το χρησιμοποιύμε σαν λογικό επιχείρημα για τη φυσιολογική διατροφή του ανθρώπου.
 
  • Like
Reactions: Aslan


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Τίποτα δεν ειναι απόλυτο. Εκτος από τις "παγιωμένες" αντιδράσεις σας. Και πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι τον συνειρμικό σου παραλληλισμό.
Φωτιά/βιασμος/κλοπη vs διατροφική ανάγκης?
χμ κατι χάνω μάλλον....
στο οτι κανω κατι χωρις να με δει κανεις..σωζω κατι,σκοτωνω κατι αλλο καπως ετσι..κλοπη ζωης.. ο βιασμος αστο ποσα χρονια να φαει μεσα ! :)
εγω δεν εχω παγιωμενες απλα για θεμα υγειας το κανω..ισα ισα ειπα οτι αν ειχα μαθει μικρος να τρωω κρεας με αιμα και φουλ ενεργεια καλο το βλεπω.. απλα λεω οχι στα χημικα ορμονες τοξινες κτλ κτλ..
οπως επισης δεν βλεπω κακο καποις να εχει κοτοπουλα η κουνελια να ξερει τι τροφη τους δινει χορτα κτλ και να τα τρωει.. αλλα αυτο με τα <<σαπια>> κρεατα οχι..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καμια επαγγελματικη σχεση δεν εχω, και ουτε θελω να αποκτησω. Βασικα δε θελω καν να ασχοληθω μ αυτα.

@manolo κακα τα ψεμματα αν το στρες του ζωου δεν επηρεαζε την ποιοτητα του κρεατος δε θ ασχολουνταν καν με κανονες ευζωιας κλπ. Επειδη ομως την επηρεαζει αρκετα, φροντιζουν να ελαχιστοποιειται. Επισης δεν υφισταται πονος απο τη σφαγη την ιδια, τη στιγμη που το ζωο ειναι αναισθητοποιημενο!!! Ακρινως γι αυτο γινεται η αναισθητοποιηση.
To αποτελεσμα ομως ειναι το ιδιο. Σφαγιασμενο ζωο.
Ειναι σαν να μου λες οτι με εχουν καταδικασει σε θανατικη ποινη, αλλα την ωρα που θα με εκτελεσουν θα κοιμαμαι, αρα ολα καλα.

Υ.Γ: Αυτο που καταλαβα απο τα λεγομενα σου, ειναι οτι η ποιοτιτα του κρεατος επιρεαζεται απο τον τροπο σφαγης και στα @ρχ.δ.@ μας τι εσθανεται το ζωο.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf