Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα
D

Deleted member 14614

Guest
Πολύ χρήσιμα αυτά που παρέθεσες manolo! Πάντως, πέραν του ότι ήταν πολύ διδακτικά και του ότι ενισχύουν τα περί παμφαγίας, δείχνουν και πόσο έχουμε καταπέσει στις διατροφικές μας συνήθειες... Σε αυτό έχεις δίκιο ntoulis με τα "σάπια" κρέατα.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Το ζώο στη σφαγή, πιθανόν να έχει στρες, αλλά υποθέτω ότι είναι πολύ μικρότερο από το στρες που θα βίωνε το ίδιο ζώο αν το σφάζαμε με κάποιο άλλο τρόπο ή αν έπεφτε στα νύχια/δόντια κάποιου αρπακτικού.

Είμαι κρεατοφάγος, και δε θεωρώ τον εαυτό μου φιλόζωο. Απλά υπάρχουν κάποια είδη ζώων για τα οποία αισθανομαι θετικά, σε σημείο τρυφερότητας, αισθήματα. Υπάρχουν όμως και άλλα που τα συχαίνομαι/φοβάμαι/μισώ. Επίσης ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο και φαίνεται τόσο από το πεπτικό του σύστημα αλλά κι από τη στοματική του κοιλότητα. Οι κυνόδοντες φύονται φυσιολογικά στον άνθρωπο και (αν θυμάμαι καλά από το σχολείο) χρησιμευουν όπως σε όλα τα έμβια όντα που έχουν τέτοιους. Να ισχυροποιούν το δάγκωμα πάνω στη λεία. Αν ήταν για να δαγκώνουμε για άμυνα, τότε θα είχαν κυνόδοντες και τα άκρως χορτοφάγα ζώα.

Η καθαρά χορτοφαγική διατροφή, χωρίς ζωικά προϊόντα και υποπροϊόντα είναι εφικτή, πιθανόν χωρίς να επηρεαζεται αρνητικά, σε βάθος χρόνου, η υγεία του χορτοφάγου. Αλλά γιανα γίνει εφικτή χρειάζεται αρκετό διάβασμα και μελέτη, και σαφώς δε γίνεται ενστικτωδώς. Το αν είναι καλύτερη ή χειρότερη για τον οργανισμό του ανθρώπου, θα προτιμούσα να το δω με πηγή κάποια πανεπιστημιακή μελέτη, κι όχι ένα χορτοφαγικό φόρουμ, που θα μπορουσε να είναι και προπαγανδιστικό (προσοχη, λέω θα μπορουσε, όχι ότι ντε και καλά είναι).
Θεωρώ ότι η φυσιολογική ανθρώπινη διατροφή είναι αυτή που θα έκανε μια αγέλη (ναι αγέλη) ανθρώπων, μακρυά από όποιο "πολιτισμό" και με εφόδιο κάποια απλά, ή ελάχιστα σύνθετα, εργαλεία. Δηλαδή κυρίως χορταρικά και λαχανικά αλλά σίγουρα μια στο τόσο θα υπήρχε και κρέας και ψάρι.

Πάνω στο θέμα τι κρέας θεωρεί βρώσιμο ο κάθε λαός, όπως ειπωθηκε και παραπάνω, είναι θέμα κουλτούρας και η κουλτούρα διαμορφόνεται από το τι είναι διαθέσιμο στην περιοχή που αυτή αναπτυχθηκε.

Για κιβωτό, παράδεισο, κλπ δεν σχολιάζω αν και με τρώει η απορία... Τι έτρωγαν τόσα ζώα, ο Νώε και η οικογένειά του, σαράντα μέρες και σαράντα νύκτες? Τα σαρκοβόρα πως τη βγάλαν καθαρή αφού δεν υπηρχε διαθεσιμη λεία (καθώς από κάθε είδος ανεβηκε στην κιβωτό ένα ζεύγος) Εκτός κι αν έτρωγαν από αυτά που πλέον βρίσκουμε μόνο σε απολιθώματα (δεινοσαυρους, μαμουθ, κλπ κλπ).

Υ.γ. Κακώς ζητάω λογικά επιχειρηματα σε θρησκευτικο θέμα, αφού πρόκειται για θέμα πίστης και όχι γνώσης.

Υ.γ.2 ακριβως επειδη είναι θέμα πίστης κι όχι γνώσης, δε γίνεται να το χρησιμοποιύμε σαν λογικό επιχείρημα για τη φυσιολογική διατροφή του ανθρώπου.
δεν εγραψα οτι ειναι λογικο ισα ισα γραφικο ειπα οτι ειναι και δεν το πιστευω.. ετσι απλα το εβαλα στο τραπεζι,μαλιστα ζητησα και συγνωμη απο πιστους... α αυτο για την κιβωτο ειχα ρωτησει εναν απο το αγιο ορος τι σκυλος ηταν στην κιβωτο και μου ειπε αφγανικο κυνηγοσκυλο ! εμεινα !
οταν θελει ο θεος δεν εχουν παθη και ενστικτα τα ζωα,το ειχε κανει στον πρωτο κυκλο στον παραδεισο και στον δευτερο κυκλο ειπε να το ξανακανει.. βασικα μερικες φορες εκανε το ιδιο τρικ...βλεπε μωυση,αβρααμ.. σουπα.. :) (δεν ειμαι αθεος, πιστευω, απλα με τον δικο μου τροπο)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Πολύ χρήσιμα αυτά που παρέθεσες manolo! Πάντως, πέραν του ότι ήταν πολύ διδακτικά και του ότι ενισχύουν τα περί παμφαγίας, δείχνουν και πόσο έχουμε καταπέσει στις διατροφικές μας συνήθειες... Σε αυτό έχεις δίκιο ntoulis με τα "σάπια" κρέατα.
ε σαπια ειναι ! μικρος εσφαζε ενας με ενα τσεκουρι ενα κοτοπουλο και μυριζε κοτιλα ολο το τετραγωνο στο χωριο.. τωρα σφαζεις ενα κοτοπουλο και μυριζει φελιζολ..
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
To αποτελεσμα ομως ειναι το ιδιο. Σφαγιασμενο ζωο.
Ειναι σαν να μου λες οτι με εχουν καταδικασει σε θανατικη ποινη, αλλα την ωρα που θα με εκτελεσουν θα κοιμαμαι, αρα ολα καλα.

Υ.Γ: Αυτο που καταλαβα απο τα λεγομενα σου, ειναι οτι η ποιοτιτα του κρεατος επιρεαζεται απο τον τροπο σφαγης και στα @ρχ.δ.@ μας τι εσθανεται το ζωο.
Εσυ εισαι ανθρωπος και ξερεις οτι σ εχουν καταδικασει σε θανατικη ποινη. Το ζωο δε το ξερει, δεν εχει λογικη.


Οχι καπου δε το καταλαβες ακριβως τι εννοω. Μας νοιαζει τι αισθανεται το ζωο, ΔΕ θελουμε να νιωθει στρες και πονο. Οχι ομως επειδη οι κτηνοτροφοι/επιχειρηματιες ειναι φιλοζωοι, αλλα επειδη τα συναισθηματα αυτα επιδρουν στην ποιοτητα του σφάγιου.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ε σαπια ειναι ! μικρος εσφαζε ενας με ενα τσεκουρι ενα κοτοπουλο και μυριζε κοτιλα ολο το τετραγωνο στο χωριο.. τωρα σφαζεις ενα κοτοπουλο και μυριζει φελιζολ..
Σωστοοοοοοος
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εσυ εισαι ανθρωπος και ξερεις οτι σ εχουν καταδικασει σε θανατικη ποινη. Το ζωο δε το ξερει, δεν εχει λογικη.


Οχι καπου δε το καταλαβες ακριβως τι εννοω. Μας νοιαζει τι αισθανεται το ζωο, ΔΕ θελουμε να νιωθει στρες και πονο. Οχι ομως επειδη οι κτηνοτροφοι/επιχειρηματιες ειναι φιλοζωοι, αλλα επειδη τα συναισθηματα αυτα επιδρουν στην ποιοτητα του σφάγιου.
Άρα το ίδιο λέμε. Το παϊδάκι να είναι νόστιμο και τα ζώα να πάνε να γ@μ^θ*&ν€. :xD:
 
  • Like
Reactions: d-friend


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Το θρέντ στηρίζεται σε μια λέξη "φιλόζωος" η οποία είναι δόκιμη (χρησιμοποιείται πολύ) αλλά δεν είναι κυριολεκτική. Εδώ θα τεκμηρίωσω την αποψή μου, έχω δεί ότι μπορεί κάποιος να αγαπάει τα σκυλάκια (ζώα) να ταίζει,χαιδεύει αδέσποτα κλπ και να τσακίζει τα κοψίδια, σε αντίθεση μπορεί να υπάρξει και περίπτωση χορτοφάγου που μόλις δεί σκύλο να νοιώθει αδιαφορία ή και δυσανεξία.
Είναι θέμα κουλτούρας η σχέση μας με το εκάστοτε ζώο, ευτυχώς μεγάλωσα και ζώ εδώ, άμα ήμουνα ινδός μπορεί να θεωρούσα ιερές τις αγελάδες ή άμα ήμουνα κινέζος μπορεί να έτρωγα ότι έχει τέσσερα πόδια.
Το θέμα της χορτοφαγίας δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε γιατί δεν γράφουμε σε φόρουμ που ασχολείται με την διατροφή, όντως και χωρίς κρέας (αρνάκι σούβλας, κοκορέτσι, και λοιπά κοψίδια) ζείς μια χαρά, έχω συγγγενείς και γνωστούς χορτοφάγους που χαίρουν άκρας υγείας αλλά δεν τους αρέσουν οι σκύλοι (σαν κατοικίδιο) ούτε είναι φιλόζωοι.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Marion_Russel


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Λες για την ομιλια του Gary Yourofsky.Θα την ποσταρω και εγω γιατι αξιζει να την δουνε οσο περισσοτεροι γινεται.
Η Πιο Συγκλονιστική Ομιλία Που Θα Ακούσετε Ποτέ, G Yourofsky - YouTube
Απιστευτο βιντεο!!! Σε κανει να σκεφτεις ολη την κοσμοθεωρια σου. Στο μονο που δε συμφωνω ειναι στο να σταματω να δινω κρεας στο σκυλο μου.Δεν στεκει η λογικη του "να μην σκοτωσω εγω γι αυτον".Απο τη στιγμη που δεν του δινω την ελευθερια να σκοτωσει ο ιδιος για να τραφει,πρεπει να το κανω εγω. Αλλιως να αφησω το σκυλο να κατασπαραξει οτι κινειται. Ο σκυλος ειναι σαρκοφαγος κ δεν θα το αλλαξω αυτο!
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Χαιρομαι γιατι διαβασα παρα πολυ ωραια πραγματα στο θεμα και επισης χαιρομαι ιδιαιτερα που ο σκυλακος παρακολουθησε την ομιλια και τον αγγιξε.Δεν ξερω εαν και καποιος αλλος το εκανε παντως εστω και ενας συμφορουμιτης να κανει μια προσπαθεια προς αυτην την κατευθυνση προσωπικα πετυχα τον στοχο μου!
Για να μην αφησω αναπαντητο και κατι που γραφτηκε περι ναρκωμενων ζωων πριν την εκτελεση να πω οτι οποιο ντοκιμαντερ και να παρακολουθησα ποτε δεν ειδα αυτην την τεχνικη.Ισως αυτο να οριζει ο νομος αλλα να ειστε σιγουροι οτι ΔΕΝ συμβαινει.Για να στηριξω δε αυτο που λεω ακομη περισσοτερο να πω οτι εχω μιλησει με αρκετους κτηνοτροφους,ξαδερφος μου εχει μοναδα με πανω απο 1000 αγελαδες(μιλαμε για τεραστια μοναδα για τα Ελληνικα δεδομενα)και ολοι μα ολοι μου ειπανε οτι θανατωνουνε με τον ιδιο τροπο.Με πιστολι που ριχνει μια βελονα στον εγκεφαλο.Το ζωο για καποια δευτερολεπτα 2,3 εχει ακομα τις αισθησεις του και σπαρταραει.Καποια στιγμη ειχε επιβληθει απο την Ε.Ε η εκτελεση να γινεται με ρευμα αλλα υπηρχε προβλημα με τις τοξινες και αποσυρθηκε.
Τελος να διαφωνησω στο οτι τα ζωα δεν εχουνε συνειδηση.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Ψαχνωντας λιγο για την αναισθησια(πως γινεται εαν γινεται) τελικα αποδυκνειεται οτι ειναι πιο βαρβαρο απο οτι νομιζα.Η βελονα δεν σκοτωνει το ζωο.Το "αναισθητοποιει".Παραθετω παρακατω ενα κειμενο που βρηκα.

Η κύρια µέθοδος αναισθητοποίησης που εφαρµόζεται σήµερα είναι η Τραυ-
µατική αναισθητοποίηση, η οποία βασίζεται στη δηµιουργία µόνιµων βλαβών στον
εγκέφαλο. Γίνεται µε τους εξής τρόπους:
1. Συσκευές µε έµβολο περιορισµένης εξόδου, σχήµατος µανιταριού:
Οι συσκευές αυτές φέρουν έµβολο περιορισµένης εξόδου, το οποίο ωθείται µε
πυρίτιδα ή σπανιότερα µε πεπιεσµένο αέρα. Το έµβολο απολήγει σε δίσκο διαµέτρου
τεσσάρων (4) εκατοστών περίπου, του οποίου η πρόσθια επιφάνεια είναι κυρτή. Η
επιτυχία της µεθόδου αυτής εξαρτάται από τη δύναµη µε την οποία το έµβολο πλήττει
τη µετωπιαία χώρα του ζώου, χωρίς βέβαια να διατρυπά το κρανίο του. Χρησιµοποι-
είται κυρίως για την αναισθητοποίηση των βοοειδών. Η διάρκεια της αναισθησίας εί-
ναι βραχεία, το δε ποσοστό επιτυχίας φτάνει το 80%, όταν πλήττεται η µετωπιαία
χώρα, ή σύµφωνα µε άλλους το 67%. Γι’ αυτόν το λόγο η µέθοδος αυτή δεν είναι δυ-
νατόν να θεωρηθεί «ανθρωπιστική».
2. Συσκευές µε οξύληκτο έµβολο περιορισµένης εξόδου (πιστόλι µε διατρητική
ράβδο):
Οι συσκευές αυτές φέρουν έµβολο περιορισµένης εξόδου, το οποίο ωθείται
συνήθως µε πυρίτιδα, σπανιότερα µε πεπιεσµένο αέρα. Το έµβολο διατρυπά το κρα-
νίο και πλήττει τον εγκέφαλο. Η αναισθησία εγκαθίσταται αµέσως µετά τον τραυµατι-
σµό του εγκεφάλου και είναι µόνιµη.
Στα βοοειδή, άσχετα εάν φέρουν κέρατα ή όχι, το σηµείο στο οποίο πλήττεται
η κεφαλή βρίσκεται εκεί που συναντώνται οι γραµµές, οι οποίες ξεκινούν από τη βά-
ση των κεράτων προς την εσωτερική γωνία του οφθαλµού της άλλης πλευράς. Στο
σηµείο αυτό, ο εγκέφαλος καλύπτεται από µια λεπτή οστέινη πλάκα, γι’ αυτό και το
πλήγµα έχει άµεσο αποτέλεσµα. Η φορά του εµβόλου πρέπει να είναι κάθετη προς
το µετωπιαίο οστούν.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Γιατί να μην συγκρίνουμε το κρέας που τρώμε εμείς με αυτό που ταΐζουμε το σκυλο μας?
Με τον ίδιο ακριβως τρόπο σκοτώνεται το ζώο.
Γιατί εμείς γνωρίζουμε πολύ καλά τι συμβαίνει για να έχουμε αυτό το κρέας στο πιάτο μας.
Και ευθυνομαστε για αυτό. Επίσης μπορούμε να φάμε εναλλακτικά χωρίς να αρρωστήσουμε.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε Jonh Pit, βλέπω ότι το γνωρίζεις καλά το θέμα, οπότε αν θέλεις λύσε μου κάποιες απορίες.
Στο βίντεο που παραθέσεις λέει για κάποια τυποποιημένα τρόφιμα που προσομοιάζουν τρόφιμα με κρέας και παράγωγα του. Τι γνώμη έχεις για τα τρόφιμα αυτά; Τα έχεις δοκιμάσει; Αν ναι γευστικά πως είναι; Από ποιότητα; Είναι για εμάς εδώ στην Ελλάδα και στην επαρχία προσβάσιμα;
 
  • Like
Reactions: d-friend


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
John Pit εχεις ξαδερφο με γελαδια, εχεις και το google, τα ξερεις ολα!!

Πες μου μονο αν εισαι το ιδιο "φιλοζωος" με τα κουνουπια, τις κατσαριδες , τους αρουραιους κλπ

Επισης... Συζηταμε για κατι που γινεται εδω και αιωνες, απ οταν ο ανθρωπος τα σκοτωνε για να παρει το δερμα τους, για ζωα που οταν σκοτωθουν απο αλλα στη φυση, ΤΟΤΕ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ πραγματικα, και για πολυ, και θεωρειται βασανισμος το 1" του πονου;;;;
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
John Pit εχεις ξαδερφο με γελαδια, εχεις και το google, τα ξερεις ολα!!

Πες μου μονο αν εισαι το ιδιο "φιλοζωος" με τα κουνουπια, τις κατσαριδες , τους αρουραιους κλπ

Επισης... Συζηταμε για κατι που γινεται εδω και αιωνες, απ οταν ο ανθρωπος τα σκοτωνε για να παρει το δερμα τους, για ζωα που οταν σκοτωθουν απο αλλα στη φυση, ΤΟΤΕ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ πραγματικα, και για πολυ, και θεωρειται βασανισμος το 1" του πονου;;;;
Ήθελα να πω ακριβως αυτα.. Τιποτα δεν ειναι ασπρο μαυρο.. Η αποψη μου ειναι πως ειναι φαρισαισμος να λεμε για σκοτωμενα ζωα και δουλεία απο τη στιγμη που ταιζουμε το σκυλο μας κρεας το οποιο το σφαζουν.. Και αφου μιλαμε για δουλεία,να μην εχουμε σκυλο αφου τον εχουμε αιχμαλωτο...
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Καλημερα!
Προς θεου δεν ισχυριζομαι οτι τα ξερω ολα.Ευτυχως που υπαρχει το google και γενικα το ιντερνετ και μπορω να μαθω!
Το δικαιωμα μου να "υπερασπιστω" αν θες την ζωη μου(τραβηγμενο αλλα ετσι πρεπει να το πω για να γινει κατανοητο)απεναντι σε ενα ζωο που θα με βλαψει ειναι διαφορετικο απο το να θανατωσω κατι που δεν με ενοχλει.Εαν μου την πεσει ενας λυκος στο σπιτι μου ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα πω ειμαι φιλοζωος δεν θα τον σκοτωσω για να προστατευτω.Ποσο σχεση εχει ομως αυτο με ολο αυτο που γινεται με την σφαγη ζωων για κρεας,γουνα κτλπ?
Το οτι γινεται εδω και αιωνες το κανει και σωστο ομως?Εαν ζουσαμε στην εποχη των παγετωνων και δεν ειχαμε μπουφαν ΦΥΣΙΚΑ και θα σκοτωνα για να παρω την γουνα απο ενα ζωο για να επιβιωσω.Αλλα και παλι ειναι διαφορετικο να ζω στο 2014 και να παρω το δερμα απο καποιο ζωο για να το κανω καθισμα για το αυτοκινητο μου συν του οτι δεν θεωρω οτι ειμαι στο ιδιο επιπεδο συνειδητοτητας και ηθικης με τον ανθρωπο των σπηλαιων.
Τελος το τι συμβαινει στην φυση ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.Δεν θα απαιτησω απο το λιονταρι να μην κυνηγησει γιατι προφανως και ειναι στην φυση του.Αντιθετως δεν υπαρχει καμμια αποδειξη οτι ειναι στην φυση του ανθρωπου να σκοτωνει για να φαει.Αποδειξη για αυτο επισης ειναι το οτι το πεπτικο μας συστημα ΔΕΝ ειναι φτιαγμενο για να τρωμε κρεας και μοιαζει περισσοτερο με αυτο των χορτοφαγων ζωων.
Καταλαβαινω πως η εξαρτηση της ανθρωποτητας απο το κρεας ειναι τεραστια και ειναι δυσκολο να δεχτουμε οτι μπορει και να κανουμε λαθος αλλα δεν πιστευεις οτι οφειλουμε να αφησουμε ενα παραθυρο ανοιχτο σε αυτην την πιθανοτητα?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
χαπι για τα κουνουπια βαζουν ολοι..ζουζουνια και εντομα σκοτωνουν ολοι με το αυτοκινητο,η περπατωντας χωρις να το ξερουμε.. φυσικα και δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο..στον ντουλη δινω κρεας γιατι δεν εχει αλλη επιλογη,και ναι συμβαλω και εγω σε ολο αυτο το βαρβαρο κονσεπτ..εχω και εγω μεριδιο σε ολα αυτα που λεμε.. απλα προσωπικα για λογους υγειας ειμαι χορτοφαγος.. οχι οτι ειμαι και αγιος.. αυτο θελουν να πουν τα παιδια με λιγα λογια..
και προσωπικα κακως δεχθηκε <<επιθεση>> προσωπικη το παιδι αν ειναι ξερολας κτλ κτλ.. δεν εβγαλε ποτε καποιο συμπερασμα για τις γνωσεις κανενος αλλου συνομιλητη..αλλα κουλ και αυτο μεσα στο διαλογο ειναι..
 
  • Like
Reactions: d-friend


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Φίλε Jonh Pit, βλέπω ότι το γνωρίζεις καλά το θέμα, οπότε αν θέλεις λύσε μου κάποιες απορίες.
Στο βίντεο που παραθέσεις λέει για κάποια τυποποιημένα τρόφιμα που προσομοιάζουν τρόφιμα με κρέας και παράγωγα του. Τι γνώμη έχεις για τα τρόφιμα αυτά; Τα έχεις δοκιμάσει; Αν ναι γευστικά πως είναι; Από ποιότητα; Είναι για εμάς εδώ στην Ελλάδα και στην επαρχία προσβάσιμα;
Αν ριξεις μια ματια στο ιντερνετ θα βρεις πολλα πραγματα.Το κυριοτερο που χρησιμοποιω εγω ειναι η σογια(κιμας σαν να τρως κρεας και ακομα καλυτερος)και το τοφου.Τα βρισκεις σε αρκετα σουπερ μαρκετ και οι τιμες σε αντιθεση με οτι πιστευουνε πολλοι ειναι χαμηλοτερες απο τα ζωικα προιοντα.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
αυτα με την αναισθησια πριν την σφαγη που ακριβως γινονται;
και γιατι να συνεχιζουμε κατι που γινεται τοσα χρονια ενω ταυτοχρονα αποριπτουμε πολλα αλλα που επισης γινονται τοσα χρονια,απλα επειδη ετι μαθαμε,τι νοοτροπια ειναι αυτη δηλαδη,βλεπω τα πραγματα οπως με συμφερει;

εγω δεν ειμαι βιγκαν αλλα συμφωνω με την φιλοσοφια και θα ηθελα καποια στιγμη να την ακολουθησω
 
  • Like
Reactions: d-friend


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αυτα με την αναισθησια πριν την σφαγη που ακριβως γινονται;
και γιατι να συνεχιζουμε κατι που γινεται τοσα χρονια ενω ταυτοχρονα αποριπτουμε πολλα αλλα που επισης γινονται τοσα χρονια,απλα επειδη ετι μαθαμε,τι νοοτροπια ειναι αυτη δηλαδη,βλεπω τα πραγματα οπως με συμφερει;

εγω δεν ειμαι βιγκαν αλλα συμφωνω με την φιλοσοφια και θα ηθελα καποια στιγμη να την ακολουθησω
ε ενταξει καλο ειναι να μην ξεκινησεις μαχαιρι ολα απο την αρχη.. σταδιακα,και σιγα σιγα..
για εμενα δεν υπαρχει φιλοσοφια στη βεγκαν.. υπαρχει μονο θεμα υγειας.. αν θελεις να καταστραφεις-ταριχευθεις σιγα σιγα συνεχιζεις το <<γαλα>> και το <<κρεας>>..
να σου δωσω ενα παραδειγμα.. στην ελλαδα εχει μηχανημα για χυμους χωρις να σκοτωνει βιταμινες ενζυμα κτλ με αργες στροφες.. 150 ευρω.. αν το ειχες τωρα που ειναι τα μανταρινια ενα ευρω το κιλο παραδειγμα και ειναι εποχης και επινες 3 ποτηρια την ημερα χυμο απο μανταρινια.. θα ειχες γινει αλλος ανθρωπος,και ψυχολογικα και ολα..και ενεργεια.. το κολπο με τους χυμους ειναι οτι αν το φας ολοκληρο αντεχεις λιγη ποσοτητα γιατι εχει και φυτικες ινες μεσα και ειναι ζορικη φαση.. ενω με τον χυμο περναει στο αιμα μπαμ μπαμ..και περνεις και λιγες φυτικες ινες και ολα τζαμι.. οι χυμοι εμποριου ειναι σκετη γευση τιποτα αλλο.. αλλο να το κανεις εσυ εκεινη την ωρα και να το πιεις και αλλο να ειναι σε συσκευασια...αγνωστο ιπταμενο αντικειμενο.. ουφοχυμος ! επισης με τους χυμους κοβεις και το <<νερο>> αυτο και μονο ειναι το κινητρο για να ξεκινησεις..
ξεφυγα αρκετα.. δεν ειναι φορουμ για χορτοφαγους..
απλα ηθελα να απαντησω με λεπτομερειες..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Το ερωτημα ειναι πολυ απλο. Γινεται να εισαι φιλοζωος και ταυτοχρονα κρεατοφαγος? Μηπως τελικα ειναι υποκρισια να δηλωνεις φιλοζωος?
Δεν ξέρω αν είμαι ακριβώς "φιλόζωος"... και, στο κάτω-κάτω, δεν ξέρω πως ακριβώς ορίζεται (αυτοκαθορίζεται ή ετεροκαθορίζεται) η έννοια "φιλόζωος", τουλάχιστον "εν τοις πράγμασι"... αν και με έχει προβληματίσει πολύ και για αρκετά χρόνια...

Ομως, όπως έγραψα και χτες στο άλλο θέμα, έχω την ενοχή ότι ΑΝ μπορώ να θεωρηθώ φιλόζωος, τότε είμαι ο "σημαιοφόρος" της (πλειοψηφούσας) συνομοταξίας των φαρισαίων - πουριτανών - υποκριτών... το ομολογώ...

...Γιατί είναι θεμιτό το λιοντάρι να τρώει ελάφι και εγώ όχι?
Ας ασχοληθώ αποκλειστικά με την πανίδα της γης (τουλάχιστον εδώ)...:)
Και ας ασχοληθώ με το πιο εύκολο...

Αυτό που ρωτάς (για το λιοντάρι) είναι "θεμιτό":

Γιατί είναι στο ένστικτο της επιβίωσής του... γιατί είναι σαρκοφάγο...
Γιατί προσπαθεί πολύ, ώστε να πιάσει και να σκοτώσει το θήραμά του, καθημερινά...
Γιατί εκτίθεται (επίσης, καθημερινά) σε πιθανούς σοβαρούς τραυματισμούς και στο θάνατο...
Γιατί, αν συμβεί το παραπάνω (το μοιραίο), θα πεθάνουν μαζί και οι απόγονοί του...
Γιατί δεν σκοτώνει περισσότερα θηράματα από εκείνα που μπορεί να φάει, κάθε φορά...

Και γιατί τα κάνει όλα αυτά, έχοντας και το "πρωινό ξύρισμα" (που λέει και ο Νίκος Δήμου): Κινδυνεύοντας καθημερινά με τον αφανισμό του από τον άνθρωπο... που θέλει να κρεμάσει το κεφάλι πάνω από τα τζάκι του...

Και μιά ερώτηση: Διαθέτει ο άνθρωπος τα ίδια "γιατί"?
Και μιά διόρθωση: Το λιοντάρι τρώει οτιδήποτε άλλο, εκτός από ελάφι!

...Προσωπικα,τρωω κρεας κ το θεωρω κ σημαντικη τροφη στη διατροφη μας. Δεν θεωρω οτι ειμαι φιλοζωη με τη στενη εννοια του ορου, δηλ. να μην τρωω κρεας, γαλακτοκομικα, κτλ, αλλα ουτε νιωθω οτι εγκληματω τρωγοντας κρεας.

Αυτο ομως που με εξοργιζει ειναι ο μαρτυρικος θανατος των ζωων κ η υπερβολικη καταναλωση. Σκοτωνουμε (ασχημο ρημα αλλα αυτο κανουμε) τοσο, οσο χρειαζομαστε για να φαμε. Οχι για διασκεδαση. Δεν αντεχει το μυαλο μου, το ζωο να ζει το θανατο του. Θελω η θανατωση του να ειναι ακαριαια. Να μην το καταλαβει.
Με καλύπτεις πλήρως με αυτό το απόσπασμα!

...Οταν η σφαγη γινεται οπως πρεπει, το στρες ελαχιστοποιειται, πονος δε, δεν υπαρχει καθολου...
Αυτό το "όπως πρέπει" και τα υπόλοιπα... ΔΥΣΤΥΧΩΣ περιέχονται (σωστά, κατά τη γνώμη μου) ΜΟΝΟ στο συγγραφικό έργο της Temple Grantin...

Κατά τα λοιπά, αποτελούν ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ (black humor)... και, ταυτόχρονα, την πιο επιτυχημένη (εμπορικά) σειρά προωθητικών ενεργειών, τουλάχιστον της McDonald's

Αγαπητό μέλος τις ποσότητες του μεθανίου από την μαζική παραγωγή ρυζιού τις γνωρίζεις;
Ιδιαίτερα εύστοχος, όπως συνήθως!:)

...Οσο για το στρες γνωριζεις εσυ εαν τα ζωα δεν εχουνε στρες την ωρα της σφαγης? Το ζωοδες ενστικτο τους εκει καταργειται?
Δυστυχώς, όπως έγραψα και προηγουμένως, την ώρα της σφαγής έχουν τεράστιο στρες... ΞΕΡΟΥΝ τι συμβαίνει... ΞΕΡΟΥΝ τι πρόκειται να τους συμβεί...

Θα μπορούσε ο θεματοθέτης να εξηγήσει με λίγα λόγια τι σημαίνει γι αυτόν η λέξη φιλόζωος;
Αυτό είναι που παλεύω επί χρόνια, Τάκη, να σκεφτώ και να καταλήξω...
Και με κατανοείς, φαντάζομαι...:cool:

Εσυ εισαι ανθρωπος και ξερεις οτι σ εχουν καταδικασει σε θανατικη ποινη. Το ζωο δε το ξερει, δεν εχει λογικη...
Μία, λιγάκι "προβοκατόρικη" ερώτηση:
Οταν "εσύ" (ο άνθρωπος) πεθαίνεις... ή, όταν είσαι άρρωστος, ή (κατ' ελάχιστον) αδιάθετος...
Τότε ο σκύλος (ή η γάτα) που το καταλαβαίνει και το ξέρει (πριν από σένα) έχει λογική?

Και μόνο όσον αφορά στον εαυτό του (και στο είδος του) δεν καταλαβαίνει? Δεν ακούει? Δεν μυρίζει? Δεν αισθάνεται?

Ή, μήπως, η αγελάδα ή το πρόβατο (και, ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, το άλογο - που θεωρείται ένα ζώο υψηλότατης ευφυίας και "ενσυναίσθησης"), έχουν λιγότερο ανεπτυγμένες αισθήσεις από το σκύλο και τη γάτα?

αυτα με την αναισθησια πριν την σφαγη που ακριβως γινονται;
Καμμιά φορά, έχω προσέξει ότι μπορείς να εκφράζεις το ίδιο πράγμα με μένα, χρησιμοποιώντας ελάχιστα λόγια...
Ευχαριστώ!:D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3