Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Όσοι δεν τρώτε κρέας, έχετε παιδιά?
Τι τα ταΐζετε?
Ο γιατρός τι σας προτείνει?
Yπάρχουν πολλοί vegan που ταίζουν τα παιδιά τους χορτοφαγικά. Το θεωρώ απαράδεκτο...
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Μιάς και είμαστε σε σκυλοφόρουμ ας δούμε λίγο τι σημαίνει σόγια στη διατροφή του σκύλου:

Πέρα από τα κλανίδια που θα ρίχνει ο σκύλος και τη μετατροπή του δωματίου σε θάλαμο αερίων,η σόγια είναι μια από τις κυρίαρχες αιτίες που προκαλούν διατροφική αλλεργία στους σκύλους.

Πέραν αυτού,η σόγια φυσικά περιέχει φυτό-οιστρογόνα όπως λέγονται,τα οποία μπορούν να μπερδευτούν με τα κανονικά οιστρογόνα του σκύλου και να επηρεάσει την αναπαραγωγική διαδικάσια και φυσικά την ανάπτυξη τόσο των σκύλων όσο και των γατιών.

Επιπλέον η σόγια περιέχει τους λεγόμενους αναστολείς τρυψίνης (η τρυψίνη είναι ένα σημαντικό πεπτικό,πρωτεινικό,ένζυμο - χαμηλά επίπεδα τρυψίνης παρατηρούνται σε σκυλιά με μειωμένη παγκρεατική λειτουργία),που χρειάζεται ο σκύλος για να αφομοιώσει/χωνέψει την πρωτείνη που λαμβάνει.

Η σόγια επίσης περιλαμβάνει ένα οργανικό οξύ που μπλοκάρει την πρόσληψη του ασβέστιου,του σιδήρου,του μαγνήσιου,του ψευδάργυρου και σταδιακά να οδηγήσει σε έλλειψη απαραίτητων ιχνοστοιχείων για τον οργανισμό.

Έχει κ άλλες "ευεργετικές" ιδιότητες που βαριέμαι να γράψω.Όποιος ξέρει 1-2 πράγματα σχετικά με σκυλοτροφές,γνωρίζει πως η σόγια είναι στο top 3 των συστατικών που πρέπει να αποφεύγει σε μια ετικέτα τροφής.


Υ.Γ.Ξέχασα τη συστροφή στομάχου από την επεξεργασμένη σόγια..
Δεν ειπε κανεις να δινουμε στον σκυλο μας σογια αντι για κρεας.
Τα σκυλια ειναι σαρκοφαγα, δεν εχουν αλλη επιλογη, δεν θα μπορουσαν να ζησουν μονο με λαχανο πως να το κανουμε.
Εδω μιλαμε για εμας και εμεις θα μπορουσαμε να ζησουμε ανετα με σογια, λαχανικα κλπ γιατι δεν ειμαστε σαρκοφαγα.
Στο μονο που εχω ενσταση παιδια ειναι οτι οσο ποναει ενα γουρουνι που σφαζουμε, ποναει και ενα φυτο που θα κοψουμε να φαμε.
Τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι απλα δεν εχουν στομα να μιλησουν.
Το λεω αυτο γιατι αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι να μην ειμαστε με οτι μας συμφερει.
Προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα να σταματησω να τρωω κρεας απλα πιστευω οτι θελει ψαξιμο ωστε να εχω μια σωστη ολοκληρωμενη διατροφη.
Αυτο θα το εκανα για τον ιδιο λογο που το κανει ο ntoulis για να σταματησω να τρωω το κρεας που μου πασαρουν οι αλλοι για καλο ενω το μονο που καταφερνω ειναι να κανω κακο στον οργανισμο μου.
Επισης συμφωνω με τον Στελιο οτι τα σαρκοφαγα ζωα εχουν κοντο πεπτικο συστημα και γι αυτο δεν μπορουν να παθουν σαλμονελα απο το κρεας/κοτοπουλο που θα φανε (το λεω γιατι το εχουν πολλοι απορια οποτε μιλαμε για ωμη διατροφη στα σκυλια).
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Αντιθετως δεν υπαρχει καμμια αποδειξη οτι ειναι στην φυση του ανθρωπου να σκοτωνει για να φαει.Αποδειξη για αυτο επισης ειναι το οτι το πεπτικο μας συστημα ΔΕΝ ειναι φτιαγμενο για να τρωμε κρεας και μοιαζει περισσοτερο με αυτο των χορτοφαγων ζωων.
Μεγαλυτερη βλακεια δεν εχω ξανακουσει στη ζωη μου...και σημειωτεον εχω ακουσει απειρες απο χορτοφαγους.
Το προβλημα σας ειναι, οτι στην προσπαθεια σας να δαιμονοποιησετε την κρεατοφαγια λετε οτι κατεβάσει η κεφαλή σας...διαβαζω εδω και πολλες σελιδες ανυποστατα πραγματα...
τυπου οι ανθρωποι αρχισαν να τρωνε κρεας πριν απο 2 εκατομυρια χρονια....(σημειωτεον Οι ανατομικά σύγχρονοι άνθρωποι εμφανίστηκαν περίπου 200.000 χρόνια πριν) και αλλα πολλα που ειλικρινα βαριεμαι να απαριθμισω...
Μερικες απο τις αποδειξεις που ζητας ειναι οι εξης...
1. Εχεις ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ
2. Ενας ανθρωπος μπορει να μεινει για αρκετες ωρες μετα απο ενα γευμα χωρις να φαει, σε αντιθεση με ενα φυτοφαγο που ειναι σε συνεχη αναζητηση τροφης
3. Απ'οσο ξερω δεν εχω 4 στομαχια για να χωνεψω...εχω ΕΝΑ
4. Ο εγκεφαλος των (εξελικτικα) προγονων μας μεγαλωσε (αρα εγινε πιο εξυπνος) οταν αρχισε να τρωει κρεας...και μαλιστα ΨΗΜΕΝΟ κρεας καθως εφοσον χρειαζοταν λιγοτερη ωρα να χωνεψει ο οργανισμος αφοσιωθηκε σε αλλα πραγματα...ΙF you know what i mean που λεμε και στο χωριο μου...

Αν δυσκολευεσαι να τα πιστεψεις ρωτα και κανα γιατρο, γιατι καλο το Google και η προπαγανδα των χορτοφαγων που μας τα χει κανει τσουρεκια αλλα την επιστημονικη γνωση αυτην καθεαυτη θα την βρεις απο αλλου.

Παρτε το χαμπαρι οτι με καμια παναγια δε μπορειτε να αποδειξετε οτι ο ανθρωπος δεν ειναι παμφαγο. Αν εσυ θεωρεις ανηθικο το να τρως κρεας δικαιωμα σου. Το να το επιλεγουν ολοι οι υπολοιποι κατι απολυτως φυσιολογικο για την διατροφη τους δεν παει να πει οτι δεν ειναι φιλοζωοι. Το χω πει και σε αλλο θρεντ νομιζω...αλλα θα το ξαναπω . Το να μιλας εκ του ασφαλους φιλε μου ειναι παρα πολυ ευκολο...μεινε καμια βδομαδα νηστικος και μη το σφαζεις το προβατακι (που σημειωτεον λογο ελλειψης μετωπιαιου λοβου, δεν ειναι ικανο να αντιληφθει πολλα πραγματα) το παν ειναι να υπαρχει μετρο και απο τους μεν και απο τους δε.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Καλη Χρονια με υγεια και σε σενα johnk

γουατ ντου γιου μιν??
Θαρρεις πως ημουν αγενης η πως δεν ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει στη ζωη μου??
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Θαρρώ ότι:

α) Βάζεις φωτιά στο θέμα... οπότε, ο οποιοσδήποτε έχει αντίλογο (και, ιδιαίτερα, ο άμεσα θιγόμενος) θα θεωρήσει τον εαυτό του υποχρεωμένο να υπερθεματίσει... και πάει λέγοντας...:cool:

β) ΔΕΝ είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έχεις ακούσει στη ζωή σου... είμαι σίγουρος ότι έχεις ακούσει - διαβάσει μεγαλύτερες... μιάς και:
Η άγνοια δεν είναι βλακεία...
Η ευαισθησία δεν είναι βλακεία (τουλάχιστον, για τις ανάγκες του παρόντος θέματος:))...
Ο προβληματισμός δεν είναι βλακεία...

Υ.Γ. Από την άλλη, βέβαια, δεν θεωρώ ότι, με τη σειρά μου, είμαι αλάνθαστος στην κρίση μου...
 
Last edited:




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Θαρρώ ότι:

α) Βάζεις φωτιά στο θέμα... οπότε, ο οποιοσδήποτε έχει αντίλογο (και, ιδιαίτερα, ο άμεσα θιγόμενος) θα θεωρήσει τον εαυτό του υποχρεωμένο να υπερθεματίσει... και πάει λέγοντας...:cool:

β) ΔΕΝ είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έχεις ακούσει στη ζωή σου... είμαι σίγουροα ότι έχεις ακούσει - διαβάσει μεγαλύτερες... μιάς και:
Η άγνοια δεν είναι βλακεία...
Η ευαισθησία δεν είναι βλακεία (τουλάχιστον, για τις ανάγκες του παρόντος θέματος:))...
Ο προβληματισμός δεν είναι βλακεία...

Υ.Γ. Από την άλλη, βέβαια, δεν θεωρώ ότι, με τη σειρά μου, είμαι αλάνθαστος στην κρίση μου...

Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω πως ο προβληματισμος και η ευαισθησια ειναι βλακεια...θεωρω βλακεια καποιος στην προσπαθεια του να πεισει, πως η κρεατοφαγια δεν συναδει με την φιλοζωια, παραθετει ανυποστατες "επιστημονικες" θεωριες-ερευνες οι οποιες δεν αποδεικνυονται απο πουθενα.
Αντιθετως ενα απλο σχετικο βιβλιο να ανοιξεις (η ακομα και το google) θα δεις τις διαφορες μεταξυ πεπτικου συστηματος χορτοφαγου-σαρκοφαγου και ανθρωπου.
Με το σχολιο μου αυτο (ακομα κ αν δεν φαινεται) θα ηθελα να τονισω το παν μετρον αριστον.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν ριξεις μια ματια στο ιντερνετ θα βρεις πολλα πραγματα.Το κυριοτερο που χρησιμοποιω εγω ειναι η σογια(κιμας σαν να τρως κρεας και ακομα καλυτερος)και το τοφου.Τα βρισκεις σε αρκετα σουπερ μαρκετ και οι τιμες σε αντιθεση με οτι πιστευουνε πολλοι ειναι χαμηλοτερες απο τα ζωικα προιοντα.
Τα υποκατάστατα έχουν ως κοινό στοιχείο κάτι φυτικό!

Τα υποκατάστατα που αναφέρονται στο βίντεο έχουν να κάνουν με την σόγια και άλλα φυτικά παράγωγα!

Η οποία σόγια αντικαθιστά την ζωική πρωτείνη που λαμβάνεις από τα κρέατα!
Έχει πολλαπλάσια οφέλη στον οργανισμό από τα συστατικά που λαμβάνεις από το κρεάς και τα παράγωγα του(γάλα, τυρί, αυγό)!
Μόνο και μόνο αν δεις η κατανάλωση σόγιας ή άλλων γυτικών προιόντων τι προσφέρει στον άνθρωπο θα δεις ότι το καρκίνωμα που τρως και που λέγεται κρέας θα σου είναι άχρηστο!
Η φιλοσοφία του βίντεο είναι να μην φιλτράρεις τα συστατικά που τελικώς θα πάρεις μέσα από άλλον οργανισμό!
Και πόσο μάλλον όταν αυτό ο οργανισμός που τρως σου κάνει κακό!
Δεν χρειάζεται κανείς να έρθει να σου πει τι θα τρως, απλώς αντικειμενικά αν κοιτάξεις την φυσιολογία σου θα δεις ότι αυτά τα τρόφιμα δεν μπορείς να τα επεξεργαστείς σωστά και σου κάνουν σίγουρα κακό!
Αυτά τα γνωρίζω. Ρώτησα για κάποια έτοιμα, τυποποιημένα από διάφορες εταιρίες που πρότεινε στο βίντεο. Αν θυμάμαι καλά (το βίντεο το έχω δει παλιότερα πριν αναρτηθεί στο φόρουμ) ως και γλυκά και παγωτά είχε παρουσιάσει.

1.Δεν ειπε κανεις να δινουμε στον σκυλο μας σογια αντι για κρεας.
Τα σκυλια ειναι σαρκοφαγα, δεν εχουν αλλη επιλογη, δεν θα μπορουσαν να ζησουν μονο με λαχανο πως να το κανουμε.
Εδω μιλαμε για εμας και εμεις θα μπορουσαμε να ζησουμε ανετα με σογια, λαχανικα κλπ γιατι δεν ειμαστε σαρκοφαγα.

2.Στο μονο που εχω ενσταση παιδια ειναι οτι οσο ποναει ενα γουρουνι που σφαζουμε, ποναει και ενα φυτο που θα κοψουμε να φαμε.
Τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι απλα δεν εχουν στομα να μιλησουν.
Το λεω αυτο γιατι αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι να μην ειμαστε με οτι μας συμφερει.

3.Προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα να σταματησω να τρωω κρεας απλα πιστευω οτι θελει ψαξιμο ωστε να εχω μια σωστη ολοκληρωμενη διατροφη.

1. Συμφωνώ 100%

2. Σωστό αυτό για τα φυτά. Όχι μόνο ζωντανοί οργανισμοί είναι αλλά κάποιες έρευνες υποστηρίζουν ότι αισθάνονται, η ότι έχουν ψυχή. Υπάρχει όμως και μια μεγάλη διαφορά. Τα περισσότερα φυτά όχι μόνο δεν παθαίνουν κάτι αν τους κόψεις ένα μέρος, άλλα τους κάνει και καλό. Τα αναγεννά. Στα ζώα (με ελάχιστες εξαιρέσεις) δεν συμβαίνει το ίδιο. Αν κόψεις ένα πόδι από ένα ζώο, δεν θα βγάλει άλλο αντίθετα θα πεθάνει από αιμορραγία.

3. Συμφωνώ 1000%
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειναι αλλο πραγμα ο υπερκαταναλωτισμος που μας διακατεχει κ σφαζουμε εκατομμυρια ζωα παγκοσμιως για να καταληγουμε να πεταμε τονους καθοτι δε τα καταναλωνουμε εντελει...
κ ειναι αλλο πραγμα αν ως οντα ημαστε παμφαγα-θελετε δε θελετε να το καταλαβετε ορισμενοι-...εχετε δει ποτε κοτοπουλο να τρωει αλλο κοτοπουλο ζωντανο μονο κ μονο επειδη ετρεξε λιγο αιμα? κ ΠΡΕΠΕΙ να καταναλωσουμε τα ΠΑΝΤΑ στην τροφικη αλυσιδα προκειμενου να παραμεινει το σωμα μας υγιες!
εε τουλαχιστον δεν ημαστε κανιβαλοι-ολοι μας τουλαχιστον-...
Θες φιλε μου θεματοθετη να εξηγησεις τα υπερ κ τα κατα της χορτοφαγιας απτη μερια σου καλως πραξε το αλλα εσυ επιδιδεσαι σε μια ατελειωτη διαμαχη στην προσπαθεια σου να μας αναγκασεις να συνειδητοποιησουμε οτι ξαφνικα δεν τρεφουμε φιλοζωικα αισθηματα επειδη τρωμε κρεας...αμα ειναι ετσι με το ιδιο σκεπτικο ανταπαντω κ γω οτι ουτε εσυ εισαι φιλοζωος γιατι στερεις την τροφη που καταναλωνεις απτην αγελαδα το ελαφι κ παει λεγοντας...
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ θα έβαζα και ένα δεύτερο ΥΓ... χάνεις το δίκιο σου βρε παιδί μου...:)
...Με το σχολιο μου αυτο (ακομα κ αν δεν φαινεται) θα ηθελα να τονισω το παν μετρον αριστον.
Ναι και στα δύο!:)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
2. Σωστό αυτό για τα φυτά. Όχι μόνο ζωντανοί οργανισμοί είναι αλλά κάποιες έρευνες υποστηρίζουν ότι αισθάνονται, η ότι έχουν ψυχή. Υπάρχει όμως και μια μεγάλη διαφορά. Τα περισσότερα φυτά όχι μόνο δεν παθαίνουν κάτι αν τους κόψεις ένα μέρος, άλλα τους κάνει και καλό. Τα αναγεννά. Στα ζώα (με ελάχιστες εξαιρέσεις) δεν συμβαίνει το ίδιο. Αν κόψεις ένα πόδι από ένα ζώο, δεν θα βγάλει άλλο αντίθετα θα πεθάνει από αιμορραγία.
Με λιγα λογια απο φυτα δεν ξανατρωμε πατζαρια, μπροκολα, καροτα, ραπανακια και λοιπα...
και απο ζωα τρωμε μονο αστεριες, χταποδια και τον Μπομπ Σφουγγαρακη.

(δειγμα απο το σπανιο χιουμορ μου)
 
  • Like
Reactions: d-friend


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ο προβληματισμός δεν είναι βλακεία.
Όλοι έχουμε προβληματισμούς, δεν είναι προνόμιο των χορτοφάγων μόνο και ο/η aunt Mary μίλησε για συγκεκριμένα πράγματα.

Μπορώ να πω ότι με εξέφρασε πλήρως το post του/της.
Και οι δύο δεσποινίδες που έγραψαν νωρίτερα (η μία εκ Πατρών και η άλλη του ΓΠΑ) προσπάθησαν να επικαλεστουν τη λογική αλλά όταν μπαίνουν αναποδεικτοι ισχυρισμοι, καρκινοι, συνωμοσία και λιακοπουλοι στην συζήτηση ε νιώθεις κάπως έτσι όπως ο/η aunt Mary με το σπάνιο χιούμορ..

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
στερεις την τροφη που καταναλωνεις απτην αγελαδα το ελαφι κ παει λεγοντας...
Δεν είναι σωστό αυτό. Οι αγελάδες στην ουσία τις ''κατασκευάζει'' ο άνθρωπος για να τις φάει. Αν δεν ήταν μέρος της διατροφής μας δεν θα υπήρχαν τόσα εκατομμύρια αγελάδες. Για παράδειγμα τα ελάφια που ανέφερες, στην Πάρνηθα που δεν έχουν και φυσικούς εχθρούς δεν είναι εκατομμύρια. Είναι τόσα όσα μπορεί να αντέξει το οικοσύστημα. Αυτά τα ρυθμίζει η φύση από μόνη της.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Μεγαλυτερη βλακεια δεν εχω ξανακουσει στη ζωη μου...και σημειωτεον εχω ακουσει απειρες απο χορτοφαγους.
Το προβλημα σας ειναι, οτι στην προσπαθεια σας να δαιμονοποιησετε την κρεατοφαγια λετε οτι κατεβάσει η κεφαλή σας...διαβαζω εδω και πολλες σελιδες ανυποστατα πραγματα...
τυπου οι ανθρωποι αρχισαν να τρωνε κρεας πριν απο 2 εκατομυρια χρονια....(σημειωτεον Οι ανατομικά σύγχρονοι άνθρωποι εμφανίστηκαν περίπου 200.000 χρόνια πριν) και αλλα πολλα που ειλικρινα βαριεμαι να απαριθμισω...
Μερικες απο τις αποδειξεις που ζητας ειναι οι εξης...
1. Εχεις ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ
2. Ενας ανθρωπος μπορει να μεινει για αρκετες ωρες μετα απο ενα γευμα χωρις να φαει, σε αντιθεση με ενα φυτοφαγο που ειναι σε συνεχη αναζητηση τροφης
3. Απ'οσο ξερω δεν εχω 4 στομαχια για να χωνεψω...εχω ΕΝΑ
4. Ο εγκεφαλος των (εξελικτικα) προγονων μας μεγαλωσε (αρα εγινε πιο εξυπνος) οταν αρχισε να τρωει κρεας...και μαλιστα ΨΗΜΕΝΟ κρεας καθως εφοσον χρειαζοταν λιγοτερη ωρα να χωνεψει ο οργανισμος αφοσιωθηκε σε αλλα πραγματα...ΙF you know what i mean που λεμε και στο χωριο μου...

Αν δυσκολευεσαι να τα πιστεψεις ρωτα και κανα γιατρο, γιατι καλο το Google και η προπαγανδα των χορτοφαγων που μας τα χει κανει τσουρεκια αλλα την επιστημονικη γνωση αυτην καθεαυτη θα την βρεις απο αλλου.

Παρτε το χαμπαρι οτι με καμια παναγια δε μπορειτε να αποδειξετε οτι ο ανθρωπος δεν ειναι παμφαγο. Αν εσυ θεωρεις ανηθικο το να τρως κρεας δικαιωμα σου. Το να το επιλεγουν ολοι οι υπολοιποι κατι απολυτως φυσιολογικο για την διατροφη τους δεν παει να πει οτι δεν ειναι φιλοζωοι. Το χω πει και σε αλλο θρεντ νομιζω...αλλα θα το ξαναπω . Το να μιλας εκ του ασφαλους φιλε μου ειναι παρα πολυ ευκολο...μεινε καμια βδομαδα νηστικος και μη το σφαζεις το προβατακι (που σημειωτεον λογο ελλειψης μετωπιαιου λοβου, δεν ειναι ικανο να αντιληφθει πολλα πραγματα) το παν ειναι να υπαρχει μετρο και απο τους μεν και απο τους δε.
Πρωτου γινεις τοσο απολυτη και προσβαλλεις και τον αλλον καλο ειναι πρωτα να ψαξεις και να μαθεις.
Και οχι μια απλη αναζητηση στο google δεν φτανει.
Πραγματικα πιστευεις οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος μεγαλωσε επειδη ετρωγες κρεας και μαλιστα ψημενο???
Ο γιατρος ζει απο το να εχεις εσυ κατι οποτε μην περιμενεις ποτε να σου πει τι ειναι πραγματικα καλο για την υγεια σου.
Οι γιατροι δινουν τα χαπια σαν καραμελες αντι να σου πουν οτι μπορεις να γινεις καλα απλα με φυσικα προιοντα και βοτανα.
Οποτε προσωπικα δεν προκειται να ρωτησω καποιον γιατρο που ξερω οτι περιμενει να αρρωστησω για να πληρωθει.
Τεσπα ανοιγουμε αλλη συζητηση εδω.
Απλα δεν χρειαζεται να εχουμε σαν "Θεο" οποιον φοραει ασπρη στολη.

Το κακο με εμας τους ανθρωπους ειναι οτι πιστευουμε μονο οτι βλεπουμε.
Δηλαδη, αρκετα μελοι εδω μεσα θελουν πανεπιστημιακες μελετες για να πιστεψουν τα λεγομενα.
Εδω θελω να τονισω οτι δεν ειμαι χορτοφαγος, οποτε δεν τα λεω αυτα για να πισω τους αλλους να μην τρωνε κρεας.
Απλα σαν παρατηρητης βλεπω και σχολιαζω γιατι προσωπικα δεν μου αρεσει ποτε να ειμαι απολυτη και πιστευω οτι η σταση της Aunt Mary εκτος απο απολυτη, ηταν και αγενης.
Απλα αν καποια στιγμη αποδειχθει το αντιθετο π.χ μετα θα νιωθεις εσυ ο "χαζος" της υποθεσης.
Οπως καποτε που πιστευανε οτι η Γη ειναι επιπεδη και το κεντρο του συμπαντος και αν τολμαγες να πεις το αντιθετο σε λεγανε τρελο.
 
Last edited:


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Εξαιρετικα παρθενο οικοσυστημα η Παρνηθα....
Καμια ανθρωπινη παρεμβαση....:confused:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ο προβληματισμός δεν είναι βλακεία.
Όλοι έχουμε προβληματισμούς, δεν είναι προνόμιο των χορτοφάγων μόνο και ο/η aunt Mary μίλησε για συγκεκριμένα πράγματα.

Μπορώ να πω ότι με εξέφρασε πλήρως το post του/της.
Κι εμένα με εξέφρασε αν και για το ύφος συμφωνώ απολύτως με τον Τάκη!
Παντως, ο με πάθος, έως φανατικός πολλές φορές τρόπος των φυτοφάγων, καθώς και τα μέσα που μετέρχονται, μου θυμιζει έντονα τους «θετικούς» και είναι φυσικό να προκαλει σε μερικούς αντιδραση!

Για παράδειγμα τα ελάφια που ανέφερες, στην Πάρνηθα που δεν έχουν και φυσικούς εχθρούς δεν είναι εκατομμύρια. Είναι τόσα όσα μπορεί να αντέξει το οικοσύστημα. Αυτά τα ρυθμίζει η φύση από μόνη της.
Τόσα παραδείγματα υπάρχουν...Αυτό βρηκες που δεν ισχύει;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Συγγνωμη βρε παιδια!Πώς ποναει το φυτο οταν το κοβουμε;Αφου ο πονος μεταβιβαζεται στον εγκεφαλο μεσω των νευρων!Εχουν νευρα ή εγκεφαλο τα φυτα;;;;

Ναι να μην τα κοβουμε αδικα,ναι ειναι ζωντανοι οργανισμοι,αλλα δεν πονανε!Αυτο δεν τα κανει λιγοτερα σημαντικα,αλλα μην χτυπαμε στην ευαισθησια του αλλου μεσω ανθρωποποιησης τους!
 
  • Like
Reactions: d-friend


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Πρωτου γινεις τοσο απολυτη και προσβαλλεις και τον αλλον καλο ειναι πρωτα να ψαξεις και να μαθεις.
Και οχι μια απλη αναζητηση στο google δεν φτανει.
Πραγματικα πιστευεις οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος μεγαλωσε επειδη ετρωγες κρεας και μαλιστα ψημενο???
Ο γιατρος ζει απο το να εχεις εσυ κατι οποτε μην περιμενεις ποτε να σου πει τι ειναι πραγματικα καλο για την υγεια σου.
Οι γιατροι δινουν τα χαπια σαν καραμελες αντι να σου πουν οτι μπορεις να γινεις καλα απλα με φυσικα προιοντα και βοτανα.
Οποτε προσωπικα δεν προκειται να ρωτησω καποιον γιατρο που ξερω οτι περιμενει να αρρωστησω για να πληρωθει.
Τεσπα ανοιγουμε αλλη συζητηση εδω.
Απλα δεν χρειαζεται να εχουμε σαν "Θεο" οποιον φοραει ασπρη στολη.

Το κακο με εμας τους ανθρωπους ειναι οτι πιστευουμε μονο οτι βλεπουμε.
Δηλαδη, αρκετα μελοι εδω μεσα θελουν πανεπιστημιακες μελετες για να πιστεψουν τα λεγομενα.
Εδω θελω να τονισω οτι δεν ειμαι χορτοφαγος, οποτε δεν τα λεω αυτα για να πισω τους αλλους να μην τρωνε κρεας.
Απλα σαν παρατηρητης βλεπω και σχολιαζω γιατι προσωπικα δεν μου αρεσει ποτε να ειμαι απολυτη και πιστευω οτι η σταση Aynt Mary εκτος απο απολυτη, ηταν και αγενης.
Απλα αν καποια στιγμη αποδειχθει το αντιθετο π.χ μετα θα νιωθεις εσυ ο "χαζος" της υποθεσης.
Οπως καποτε που πιστευανε οτι η Γη ειναι επιπεδη και το κεντρο του συμπαντος και αν τολμαγες να πεις το αντιθετο σε λεγανε τρελο.
1.απολυτη δεν ειμαι εγω, ειναι η ανθρωπινη ανατομια.
2. Ναι...πιστευω οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος (η σωστοτερο θα ηταν να πουμε ο εγκεφαλος του προγονου του σημερινου ανθρωπου) μεγαλωσε λογω του οτι το κρεας ηταν ψημενο, αρα πιο ευπεπτο, αρα ο οργανισμος εδινε αλλου βαση και οχι στην πεψη. Καταλαβαινεις φανταζομαι πως στο συμπερασμα αυτο δεν κατεληξα μεσα απο καποια "πιστη" αλλα μεσα απο διαβασμα. Αν δεν ηταν ο μοναδικος παραγοντας ηταν ενας πολυ σημαντικος...αν το αμφισβητεις μπορεις να μας το τεκμηριωσεις η να μας πεις ποιος ηταν ο λογος που ο εγκεφαλος μας ειναι τοσο μεγαλος σε σχεση με τα υπολοιπα θηλαστικα.

3. Γιατρος δεν ειναι μονο ενας πανω στον πλανητη. Υπαρχουν πολλοι, συμφωνω στο οτι οι περισσοτεροι ειναι σφαχτες, κομπογιαννητες και ντροπη της ιατρικης ωστοσο δεν ειναι ολοι.
Δεν δινουν ολοι τα χαπια με το τσουβαλι, ουτε κανουν βουντου τριβοντας χεραικακα τα χερια τους για να αρρωτησεις....Εσυ αν το πιστευεις μην πας σε γιατρο οταν αρρωτησεις και μην πας ουτε τα παιδια σου (αν εχεις) ουτε τα σκυλια σου...γιατι ειναι ολοι κομπογιαννητες...αυτα ειναι αστεια πραγματα ilektra...Δε νομιζω πως θεοποιησα καποιο γιατρο, μιλησα για την ιατρικη επιστημη
(την οποια μπορεις να την μελετησεις και μονη σου αν δεν εμπιστευεσαι καποιον που εξασκει το επαγγελμα της)

Οπως καποτε που πιστευανε οτι η Γη ειναι επιπεδη και το κεντρο του συμπαντος και αν τολμαγες να πεις το αντιθετο σε λεγανε τρελο.
Γ αυτον ακριβως το λογο θελουμε "πανεπιστημιακες μελετες" (αποδειξεις θα το ελεγα εγω) που να αποδεικνυουν καποια πραγματα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εξαιρετικα παρθενο οικοσυστημα η Παρνηθα....
Καμια ανθρωπινη παρεμβαση....:confused:
Για το σημείο που βρίσκεται( περικυκλωμενη από εκατομμύρια ανθρώπους όπου αρκετοί από αυτούς είναι: καταπατητές, εμπρηστές, άνθρωποι χωρίς ίχνος οικολογικής συνείδησης, αδιάφοροι, με κάλο στον εγκέφαλο κ.α.) μια χαρά είναι.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3