Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα

Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Για παράδειγμα τα ελάφια που ανέφερες, στην Πάρνηθα που δεν έχουν και φυσικούς εχθρούς δεν είναι εκατομμύρια. Είναι τόσα όσα μπορεί να αντέξει το οικοσύστημα. Αυτά τα ρυθμίζει η φύση από μόνη της.
Για το σημείο που βρίσκεται( περικυκλωμενη από εκατομμύρια ανθρώπους όπου αρκετοί από αυτούς είναι: καταπατητές, εμπρηστές, άνθρωποι χωρίς ίχνος οικολογικής συνείδησης, αδιάφοροι, με κάλο στον εγκέφαλο κ.α.) μια χαρά είναι.
δε ξερω αν το καταλαβες...αλλα αυτο-αναιρεισαι
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
skylakos από τη στιγμή που αρχίζουν να λειτουργουν μηχανισμοί επούλωσης σε σημεία που το φυτό/δεντρο έχει δεχτεί πλήγμα, τότε με κάποιο τρόπο το φυτό το αντιλαμβάνεται. Ίσως όχι μέσω νευρώνων αλλά με επικοινωνία των ίδιων των κυττάρων του. Πάντως ότι τα φυτά έχουν αισθήσεις και "μνήμη" έχει τεθεί υπο το μικροσκόπιο διαφόρων μελετών

Trends in Plant Science - Plant neurobiology: an integrated view of plant signaling

Stress memory in plants: a negative regulation of stomatal response and transient induction of rd22 gene to light in abscisic acid-entrained Arabidopsis plants - Goh - 2003 - The Plant Journal - Wiley Online Library

Electrical memory in Venus flytrap

A comparative approach to the principal mechanisms of different memory systems - Springer
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Για το σημείο που βρίσκεται( περικυκλωμενη από εκατομμύρια ανθρώπους όπου αρκετοί από αυτούς είναι: καταπατητές, εμπρηστές, άνθρωποι χωρίς ίχνος οικολογικής συνείδησης, αδιάφοροι, με κάλο στον εγκέφαλο κ.α.) μια χαρά είναι.
Αν δεν είχε και τον υπερπληθυσμό ελαφιών που καταστρεφουν ότι νέο βγαινει και δεν ανανεώνεται, που προέκυψε και συντηρειται από κάποιους με «ευαισθησίες» οι οποίοι πιστεύουν όμως, ότι έχουν οικολογική συνείδηση [ή με κάλο στον εγκέφαλο (sic)] , δεν θα ήταν «μια χαρά» (και δυο τρομάρες θα συμπλήρωνα εγώ, γιατι το δάσος γερνάει) αλλά θα ήταν πολλές χαρές...
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Συγγνωμη βρε παιδια!Πώς ποναει το φυτο οταν το κοβουμε;Αφου ο πονος μεταβιβαζεται στον εγκεφαλο μεσω των νευρων!Εχουν νευρα ή εγκεφαλο τα φυτα;;;;

Ναι να μην τα κοβουμε αδικα,ναι ειναι ζωντανοι οργανισμοι,αλλα δεν πονανε!Αυτο δεν τα κανει λιγοτερα σημαντικα,αλλα μην χτυπαμε στην ευαισθησια του αλλου μεσω ανθρωποποιησης τους!

Επειδη πριν αποκτησω τη μικρή ειχα κόλλημα με την κηπουρικη (ακόμα εχω βεβαια, αλλά τιθασευμένο), υπάρχουν πολλές μελέτες που επιβεβαιώνουν πως τα φυτά όταν τα κλαδευεις αλλά ακόμα και όταν τους αλλάζεις περιβάλλον εκκρίνουν μια ουσία, η οποία δηλώνει στα υπόλοιπα φυτά ότι υπάρχουν στρεσογόνες καταστάσεις.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
skylakos από τη στιγμή που αρχίζουν να λειτουργουν μηχανισμοί επούλωσης σε σημεία που το φυτό/δεντρο έχει δεχτεί πλήγμα, τότε με κάποιο τρόπο το φυτό το αντιλαμβάνεται. Ίσως όχι μέσω νευρώνων αλλά με επικοινωνία των ίδιων των κυττάρων του. Πάντως ότι τα φυτά έχουν αισθήσεις και "μνήμη" έχει τεθεί υπο το μικροσκόπιο διαφόρων μελετών
Εννοειται!Απλα,δεν πονουν με την εννοια που το εννοουμε εμεις. "Αντιλαμβανονται",δεν πονουν...
 
  • Like
Reactions: d-friend


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Η ευπρεπεια στην επικοινωνια ειναι χαρακτηριστικο των ανθρωπων.Ειμαι βεβαιος οτι ολοι οσοι προσπαθησατε να πεισετε καποιον οτι το μποξερ απο τις χρυσες αγγελιες δεν ειναι το ιδιο με το μποξερ ενος εκτροφεα αντιμετωπισατε χλευασμο και ειρωνια.Δεν θα προσπαθησω να αλλαξω γνωμη σε κανεναν και πολυ περρισοτερο σε τυπο που τα εχει τσουρεκια!Να προσθεσω επισης οτι οι γιατροι ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ δεν ενδιαφερονται για την υγεια.Δεν εχει φραγκα η υγεια.Αντιθεττως η ελειψη υγειας ΕΧΕΙ!Ο καθενας μπορει να κρινει ποιο ειναι το σωστο για τον εαυτο του.Εν κατακλειδι με τοσο καλη διατροφη και τοσους πολλους γιατρους και φαρμακα δεν θα επρεπε να υπαρχουνε αρρωστιες!Σωστα?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τόσα παραδείγματα υπάρχουν...Αυτό βρηκες που δεν ισχύει;
Μια χαρά ισχύει. Η Πάρνηθα που είναι εθν. δρυμός τα τελευταία 60 χρόνια με πλήρη απαγόρευση κυνηγιού και χωρίς φυσικούς εχθρούς (λύκους π.χ) έχει έναν πληθυσμό ελαφιών που ποτέ δεν ξεπερνούσε τα 500. Τόσα μπορεί να αντέξει το οικοσύστημα, για τόσα παρέχει τροφή. Σε αυτό αναφερόμουν σε αυτορύθμιση της φύσης.
Μετά την φωτιά τα ελάφια αυξήθηκαν γιατί ένα μεγάλο μέρος του δάσους έγινε βοσκότοπος. Αυτό είναι ανθρώπινη παρέμβαση που διατάραξε το οικοσύστημα. Αυτό όμως δεν αναιρεί το πρώτο.

δε ξερω αν το καταλαβες...αλλα αυτο-αναιρεισαι
Δεν αυτό-αναιρούμαι.
Στο πρώτο μήνυμα αναφέρομαι στα ελάφια και ότι αναφέρω ισχύει. Στο δεύτερο αναφέρομαι γενικά στην Πάρνηθα (Πάρνηθα δεν είναι μόνο τα ελάφια) και αυτά ισχύουν. Διαφωνείς σε αυτό;
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Και απο ενα γρηγορο γκουγκλαρισμα μου(αφου μου βγηκε το ονομα!)Για αυτους που ζητανε μελετες και αποδειξεις.

Οξφόρδη
Η πιθανότητα εισαγωγής στο νοσοκομείο λόγω καρδιοπάθειας είναι 32% μικρότερη για τους ανθρώπους που δεν τρώνε κρέας και ψάρι, δείχνει η μεγαλύτερη μελέτη που έχει πραγματοποιηθεί για το θέμα σε Βρετανία.

Τα οφέλη για το καρδιαγγειακό σύστημα προέρχονται κυρίως από τη μείωση της αρτηριακής πίεσης και της «κακής» χοληστερόλης LDL, αναφέρουν οι ερευνητές στο επιστημονικό έντυπο «American Journal of Clinical Nutrition».

Η μελέτη, πάντως, εξέτασε μόνο τη σχέση της χορτοφαγίας με τις καρδιοπάθειες, και όχι άλλες πιθανές επιδράσεις στην υγεία. Προηγούμενες έρευνες, για παράδειγμα, έχουν δείξει ότι οι χορτοφάγοι πρέπει να ρυθμίζουν προσεκτικά τη διατροφή τους ώστε να μην στερούνται το σίδηρο, τις λιποδιαλυτές βιταμίνες και άλλα θρεπτικά στοιχεία των ζωικών προϊόντων.

Η καρδια προτιμά τα... λαχανικά


Στη νέα μελέτη, ερευνητές του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης εξέτασαν δεδομένα για σχεδόν 45.000 εθελοντές, από τους οποίους οι 15.000 ήταν χορτοφάγοι, δηλαδή είχαν καταργήσει το κρέας και το ψάρι αλλά δεν απέκλειαν τα αβγά και τα γαλακτοκομικά.

Όλοι οι συμμετέχοντες συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια για τη διατροφή και τον τρόπο ζωής τους και οι περισσότεροι από αυτούς υποβλήθηκαν σε εξετάσεις για τη μέτρηση της πίεσης και της χοληστερόλης.

Στα 11 χρόνια που διήρκεσε η μελέτη καταγράφηκαν συνολικά 10.066 εισαγωγές στο νοσοκομείο λόγω καρδιοπάθειας καθώς και 169 θάνατοι.

Οι ερευνητές στάθμισαν τα αποτελέσματα για να αποκλείσουν την επίδραση παραγόντων όπως η ηλικία, το κάπνισμα, η κατανάλωση αλκοόλ, η σωματική άσκηση και το οικονομικό και μορφωτικό επίπεδο.

Η ανάλυση έδειξε ότι οι χορτοφάγοι αντιμετωπίζουν 32% μικρότερο κίνδυνο και επιπλέον είναι πιο πιθανό να διατηρούν ένα κανονικό σωματικό βάρος.

«Οι χορτοφάγοι πιθανότητα καταναλώνουν λιγότερο κορεσμένο λίπος, οπότε είναι λογικό να αντιμετωπίζουν μικρότερο κίνδυνο καρδιοπάθειας» σχολίασε η δρ Φρανσέσκα Κρόου, επικεφαλής της μελέτης.

«Το βασικό μήνυμα είναι ότι η βασική διατροφή είναι σημαντικός παράγοντας για τη διατήρηση της υγείας της καρδιάς. Δεν υποστηρίζω όμως ότι όλοι πρέπει να γίνουν χορτοφάγοι» υποστήριξε.

η μελετη αφορα την Βρετανια.Φανταστειτε να γινοτανε στην Αμερικη χωρα με το μεγαλυτερο ποσοστο κρεατοφαγιας.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
John Pit δε θεωρώ ότι σου έχει βγει το όνομα, έχεις μια θέση και καλά κάνεις και τη στηρίζεις. Ελπίζω ότι εδώ κάνουμε διάλογο, ο καθένας με τα επιχειρήματά του (λογικά ή συναισθηματικά), χωρίς αντιπάθειες.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ο εγκεφαλος μας εγινε μεγαλυτερος οταν ξεκινησαμε να τρωμε κρεας,αφου εκανε την χωνεψη πιο γρηγορα και ετσι ο οργανισμος αφοσιωθηκε σε αλλα πραγματα; μηπως να ξεκινησω να παιζω πιανο καπακιαμετα το φαγητο,αυτο δεν το εχω ξανα ακουσει,επισης πολλοι γιατροι μιλανε για χορτοφαγια και πολλες μελετες επιβεβαιωνουν οσα καποιες αλλες διαψευδουν,εχω δει ομιλιες εδω ελλαδα με πανεπιστημιακους που εναντιωνωνται στο κρεας,αλλωστε το μυστικο της επιτυχιας της μεσογειακης διατροφης σε συγκριση με τις αλλες ειναι αυτο,μειωμενο κρεας!

επισης ο ορος φιλοζωος ειναι αυτονοητο σημαινει φιλος με τα ζωα,με ολα,αλλιως υπαρχει και το κυνοφιλος,γιατι σε εχω φιλο και σε τρωω δεν παει,ασχετα αν σε αναισθητοποιησα πρωτα!
επισης η οδοντοστοιχια μας δεν ειναι σαρκοφαγου ζωου ελεος...ειμαστε και σκυλοφορουμ!

και επισης θεια μαιρη ψαχνω γιατρο για την γιαγια μου (σοβαρα τωρα) να μην παιρνει φακελακι για μια εγχειριση στο ματι στειλε κανενα τηλ. γιατι εχω πεσει σε μαλακες!
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Doris υπαρχει τετοια μελετη οντως.Οσο για την οδοντοστοιχια μας φυσικα και δεν ειναι αντιστοιχη σαρκοφαγου ζωου.Επειδη ξερω οτι το επομενο θα ειναι για τους κυνοδοντες να πω οτι χωρις αυτους δεν θα μπορουσαμε να φαμε καποια φρουτα και σκληρους καρπου.
Η μελετη για τοην αυξηση του εγκεφαλου βρισκεται εδω:
Πώς τα «κοψίδια» συνέβαλαν στην ανάπτυξη της ανθρώπινης ευφυΐας | AntiChainLetter
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Γι αυτο εγω δε με χαρακτηριζω φιλοζωο. Μπορει να στεναχωριεμαι πολυ οταν υποφερει ενα ζωο, αλλα απο τη στιγμη που τρωω κρεας και σκοτωνω μυγες και κουνουπια δε μου βγαινει να λεω οτι ειμαι φιλοζωος. Ασχετα με το οτι εμεις εχουμε πολυ ψηλα τους σκυλους και τις γατες, η αληθεια ειναι οτι ολα τα ζωα εχουν ψυχη και δε διαφερουν.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
ο εγκεφαλος μας εγινε μεγαλυτερος οταν ξεκινησαμε να τρωμε κρεας,αφου εκανε την χωνεψη πιο γρηγορα και ετσι ο οργανισμος αφοσιωθηκε σε αλλα πραγματα; μηπως να ξεκινησω να παιζω πιανο καπακιαμετα το φαγητο,αυτο δεν το εχω ξανα ακουσει,επισης πολλοι γιατροι μιλανε για χορτοφαγια και πολλες μελετες επιβεβαιωνουν οσα καποιες αλλες διαψευδουν,εχω δει ομιλιες εδω ελλαδα με πανεπιστημιακους που εναντιωνωνται στο κρεας,αλλωστε το μυστικο της επιτυχιας της μεσογειακης διατροφης σε συγκριση με τις αλλες ειναι αυτο,μειωμενο κρεας!

επισης ο ορος φιλοζωος ειναι αυτονοητο σημαινει φιλος με τα ζωα,με ολα,αλλιως υπαρχει και το κυνοφιλος,γιατι σε εχω φιλο και σε τρωω δεν παει,ασχετα αν σε αναισθητοποιησα πρωτα!
επισης η οδοντοστοιχια μας δεν ειναι σαρκοφαγου ζωου ελεος...ειμαστε και σκυλοφορουμ!

και επισης θεια μαιρη ψαχνω γιατρο για την γιαγια μου (σοβαρα τωρα) να μην παιρνει φακελακι για μια εγχειριση στο ματι στειλε κανενα τηλ. γιατι εχω πεσει σε μαλακες!
Ακριβως.
Μειωμενο, οχι ανυπαρκτο.

Ειπα παραπανω πως οι περισσοτεροι γιατροι ειναι ντροπη για την ιατρικη, ωστοσο Doris, οταν πριν χρονια χρειαστηκε να εγχειρηστω και η μητερα μου πηγε να δωσει φακελακι στον γιατρο, εκεινος την κοιταξε υποτιμητικα θεωρωντας πως τον προσβαλει. Υπαρχουν λοιπον και εξαιρεσεις, αν πιστευεις πως οχι τοτε μην ξαναπας σε νοσοκομειο η σε γιατρο. Προβλημα σου.
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν δεν είχε και τον υπερπληθυσμό ελαφιών που καταστρεφουν ότι νέο βγαινει και δεν ανανεώνεται, που προέκυψε και συντηρειται από κάποιους με «ευαισθησίες» οι οποίοι πιστεύουν όμως, ότι έχουν οικολογική συνείδηση [ή με κάλο στον εγκέφαλο (sic)] , δεν θα ήταν «μια χαρά» (και δυο τρομάρες θα συμπλήρωνα εγώ, γιατι το δάσος γερνάει) αλλά θα ήταν πολλές χαρές...
Φίλε μου τα ελάφια στα αναδασωμένα τρώνε μόνο τα φυτά που έχουν φυτευτεί και δεν ανήκουν στο οικοσύστημα της Πάρνηθας (π.χ. μαύρο πεύκο). Αντίθετα τα ελατακια δεν τα τρώνε. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν.
Το δάσος γερνάει από την ανθρώπινη παρέμβαση (π.χ. υπερθέρμανση που είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα του ελατοδασους) και όχι από τα ελάφια που τρώνε τα πάντα. Πάντως αν κάνεις μια βόλτα στο βουνό π.χ. στην μολα, στην σκιπιζα, στο μεσιανο νερο και άλλες τόσες περιοχές θα αλλάξεις γνώμη στο ότι γερνάει το δάσος.
Αν πιστεύεις ότι τον κάλο στον εγκέφαλο τον έχουν αυτοί που το προστατεύουν και όχι αυτοί που το καταστρέφουν, τι να πω.

Πάντως δεν είναι το θέμα μας η Πάρνηθα.
Χαλαμε το θεμα του Jonh Pit.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Το "φιλόζωος" είναι έννοια υποκειμενικά ερμηνευόμενη κατ'εμέ, δεν έχει νόημα ανάλυσης.

Από κει και πέρα, επειδή κάποιος, νομίζω η Ηλέκτρα, ανέφερε "οι άνθρωποι πιστεύουμε ότι βλέπουμε", δυστυχώς θα διαφωνήσω. Αν πιστεύαμε ότι βλέπαμε και όχι ότι μας λένε (και πείθουν) δεν θα υπήρχε θέμα τόσο εκτεταμένης ανάλυσης αυτού του θέματος και δεν θα αναλωνόμασταν στο αν ο άνθρωπος πρέπει να τρώει κρέας αλλά στο πόσο και υπό ποιές προϋποθέσεις μέχρις ώτου να δούμε κάτι που θα αντικρούει αυτά που βλέπουμε.

Βλέπω λοιπόν κυνόδοντες αλλά πολύ πιο λείους από τα σαρκοφάγα αλλά οδοντοστοιχία όχι τόσο λεία και με όχι το κενό ανάμεσα στα μπροστινά και τα πίσω δόντια όσο τα φυτοφάγα. Βλέπω πεπτικό σύστημα με μήκος εντέρου ανάμεσα στο σαρκοφάγο και το φυτοφάγο (σε αναλογία με το μέγεθος σώματος) με μια ροπή προς το φυτοφάγο. Βλέπω μέγεθος στομαχιού ανάμεσα στο φυτοφάγο και το σαρκοφάγο με μια ροπή προς το σαρκοφάγο. Βλέπω ότι η οικογένεια των κοντινότερων βιολογικά με τον άνθρωπο θηλαστικών τρώει κρέας αλλά σε περιορισμένη ποσότητα. Βλέπω ότι τα πρώτα εργαλεία που βρέθηκαν ήταν για κοπή και επεξεργασία κρέατος, δέρματος και οστών.

Τι συμπέρασμα να βγάλω? Γιατί όλα τα παραπάνω και συμπέρασμα μου δίνουν, πες ότι δεν καταλάβαινα τι μου λέει ο ίδιος μου ο οργανισμός γιατί αυτό είναι αποτέλεσμα "διατροφικής παιδείας", και το τι είναι στη φύση μου να τρώω αλλά και σε τι ποσοστό. Τι δεν είδα σε δεδομένα - όχι απόψεις - που αντικρούουν το συμπέρασμα που βγάζω?

Το τι μου επιτάσσει το συναίσθημα και το πώς θα κοιτάξω να εναρμονίσω τις βιολογικές μου με τις συναισθηματικές μου ανάγκες δεν είναι κάτι άλλο?

Doris, μειωμένο κρέας δε σημαίνει όχι κρέας. Οδοντοστοιχία μη σαρκοφάγου δε σημαίνει οδοντοστοιχία φυτοφάγου.

John Pit συμφωνώ απολύτως ότι η έλλειψη υγείας είναι αυτό που πουλάει στον ιατρικό και φαρμακευτικό κόσμο. Αυτό ανοίγει και άλλα θέματα προς συζήτηση σχετικά με το θέμα και πώς αναδιαμορφώνεται το τι πουλάει ανάλογα με τις συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί ανά εποχή.

Aunt Mary συμφωνώ με όλα (εκτός από τους χαρακτηρισμούς) εκτός του ότι ο χρόνος βρώσης και πέψης μαγειρεμένου κρέατος είναι αυτός που συνετέλεσε στην εξέλιξη του ανθρώπου, είδα και σχετικό βιβλίο. Σύμφωνα με τη (δικιά μου) λογική η αύξηση της ενέργειας λόγω της κατανάλωσης κρέατος και η μείωση των ασθενειών που μεταδίδονταν με το ωμό κρέας μου με ότι αυτό συνεπάγεται στην ευζωία και μακροημέρευση του ανθρώπου μου φαίνεται πιο λογικός παράγοντας εξέλιξης.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend and Aslan


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον, θα πω ότι είναι σχετικά εμφανές πώς ορισμένοι δεν έχετε αφιερώσει αρκετό χρόνο στο χτίσιμο μιας άποψης που προσπαθείτε να προβάλλετε.

Το να διαβάζεις για ψυχή στα φυτά λόγου χάρη στη μία πρόταση, και στην επόμενη να διαβάζεις ένα επιχείρημα βασισμένο σε επιστημονικά τεκμήρια, εγώ προσωπικά το βλέπω ως απόπειρα διαλόγου σε νηπιακή μορφή.

Το να δηλώνει κάποιος επίσης ουμανιστης από τη μία και από την άλλη να μιλάει για το τι συνέβαινε στην κιβωτό του Νώε, η τι συμβαίνει στο άγιον όρος... επίσης!

Η να δηλώνεις κατά πεποίθηση χορτοφάγος, για να βελτιώσεις τα επίπεδα της υγείας σου και από την άλλη να καταναλώνεις φρούτα και λαχανικά φουλ στα φυτοφάρμακα, να τρως επώνυμες σοκολάτες που φτιάχνονται από την αποψίλωση των δασών του πλανήτη, να πίνεις Coca Cola πώς φαίνεται? Αν δεν είναι αυτό ο ορισμός του στρουθοκαμηλισμου και της υποκρισίας τι είναι?

Ο Ezra Pound έλεγε πως αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, η εσύ δεν αξίζεις η οι ιδέες σου. Αν δεν έχεις κάνει βίωμα λοιπόν όλες αυτές τις διανθισμένες αμπελοφιλοσοφιες για τα κουνούπια, τις μύγες κλπ δεν μπορείς να πεις σε ένα τρίτο να μη τρώει κρέας. Δε θα σε πάρει κανείς σοβαρά έτσι.

Μετακόμισε στην επαρχία, φύτεψε τους σπόρους που θα καταναλώνεις ο ίδιος με κοπρια από τα ζωντανά μόνο, μη βάζεις στο έντερο σου κανένα σκ@το από αυτά που βάζουμε οι υπόλοιποι και ύστερα μπες στο Internet που θα έχεις φτιάξει μόνος σου χωρίς τα πλαστικά και τις ίνες που επιβαρύνουν την πλανήτη, να μας γράψεις.

Τότε θα τη μετρήσω την άποψη αυτή.


Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
μα δεν ειναι κανενας απολυτος,εννοειται οτι πρεπει να εχεις απαντησει σε διαφορα ερωτηματα αν θες να ''επιβαλεις'' τις αποψεις σου αλλου αλλα αυτο ισχυει και για τις 2 πλευρες!

εγω παντως ουτε απο την αλλη πλευρα δεν εχω δει τεκμηριωμενη αποψη!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
εγω παντως ουτε απο την αλλη πλευρα δεν εχω δει τεκμηριωμενη αποψη!
Τι τεκμηριωση πιο ισχυρη απ τα ενστικτα (στην πλειοψηφια του πληθυσμου) θελεις;
Εχεις δει κανενα ον αποκλειστικα φυτοφαγο να ορεγεται το κρεας και να επιδιωκει να το φαει;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Για όσους ενδιαφερονται, αύριο το πρωί 09:50 ο αντ1 έχει εκπομπή με θέμα την χορτοφαγία.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3