Φόλες στη γειτονιά μας


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Χτες το απόγευμα ο Ρόκυ μας λαχτάρησε!
Ηταν ανήσυχος,έκλαιγε και κατάλαβα ότι κάτι γίνεται!
Πράγματι όταν το βγάλαμε βόλτα έκανε διάρροια,κι όταν επιστρέψαμε σπίτι μετά απο λίγο κλαψούριζε και πάλι.
Τον κατέβασε ο άντρας μου και έκανε ξανά διάρροια!
Αυτό συνεχίστηκε δυο τρεις φορές,και ενημέρωσα τη κτηνίατρο η οποία μας είπε τι να κάνουμε και να την ενημερώνουμε.
Του έφτιαξα ρύζι κι έφαγε και το βραδάκυ ευτυχώς ησύχασε.
Νωρίτερα λοιπόν σε κάποια βόλτα μια κοπέλα που μένει στη πολυκατοικία μας κι έχει κι αυτή σκυλάκι,μας είπε ότι στη γειτονιά και κυρίως κοντά στους σκουπιδοντενεκέδες παρατηρήθηκαν τροφές με δηλητήριο,και πεταμένες επίτηδες για να δηλητηριάζουν σκύλους και γάτες.
Μάλιστα η γειτόνισα μας έτρεχε στο κτηνίατρο το δικό της γιατί κάτι έφαγε κι έτρεχε να το προλάβει.
Κάποια στιγμή στη πρωινή βόλτα του ο Ρόκυ κάτι πήγε να φάει και τη τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο άντρας μου να το φτύσει αλλά ένα ελάχιστο πρέπει να το έφαγε,οπότε ρίχνω εκεί την αιτία της διάρροιας.
Ευτυχώς δεν είχαμε εμετούς ούτε αίμα στα κόπρανα,γιατί με ρώτησε η κτηνίατρος,οπότε τη βγάλαμε καθαρή!
Εχει παραγίνει το θέμα με τις φόλες,και θέλει πολύ προσοχή!
Τι κόσμος είναι αυτός βρε παιδιά? Τι κτήνη είναι αυτά που θέλουν να ξεκάνουν αθώες ψυχούλες?:mad::mad:
Ούτε να φανταστώ δε θέλω τι θα γινόταν αν πάθαινε κάτι ο Ροκάκος μου!:(
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Χτες το απόγευμα ο Ρόκυ μας λαχτάρησε!
Ηταν ανήσυχος,έκλαιγε και κατάλαβα ότι κάτι γίνεται!
Πράγματι όταν το βγάλαμε βόλτα έκανε διάρροια,κι όταν επιστρέψαμε σπίτι μετά απο λίγο κλαψούριζε και πάλι.
Τον κατέβασε ο άντρας μου και έκανε ξανά διάρροια!
Αυτό συνεχίστηκε δυο τρεις φορές,και ενημέρωσα τη κτηνίατρο η οποία μας είπε τι να κάνουμε και να την ενημερώνουμε.
Του έφτιαξα ρύζι κι έφαγε και το βραδάκυ ευτυχώς ησύχασε.
Νωρίτερα λοιπόν σε κάποια βόλτα μια κοπέλα που μένει στη πολυκατοικία μας κι έχει κι αυτή σκυλάκι,μας είπε ότι στη γειτονιά και κυρίως κοντά στους σκουπιδοντενεκέδες παρατηρήθηκαν τροφές με δηλητήριο,και πεταμένες επίτηδες για να δηλητηριάζουν σκύλους και γάτες.
Μάλιστα η γειτόνισα μας έτρεχε στο κτηνίατρο το δικό της γιατί κάτι έφαγε κι έτρεχε να το προλάβει.
Κάποια στιγμή στη πρωινή βόλτα του ο Ρόκυ κάτι πήγε να φάει και τη τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο άντρας μου να το φτύσει αλλά ένα ελάχιστο πρέπει να το έφαγε,οπότε ρίχνω εκεί την αιτία της διάρροιας.
Ευτυχώς δεν είχαμε εμετούς ούτε αίμα στα κόπρανα,γιατί με ρώτησε η κτηνίατρος,οπότε τη βγάλαμε καθαρή!
Εχει παραγίνει το θέμα με τις φόλες,και θέλει πολύ προσοχή!
Τι κόσμος είναι αυτός βρε παιδιά? Τι κτήνη είναι αυτά που θέλουν να ξεκάνουν αθώες ψυχούλες?:mad::mad:
Ούτε να φανταστώ δε θέλω τι θα γινόταν αν πάθαινε κάτι ο Ροκάκος μου!:(
Κλασικα δυστηχως ειναι αυτα...
Ευτυχως που το σκυλι ειναι οκ και δεν εγινε τιποτα χειροτερο!
Μηπως να αλλαζες διαδρομη μεχρι να ''καθαρισει'' ο δρομος απο τις φολες;
Η καλυτερα, μηπως να περνουσες απο εκει να τα πετουσες καπου απο τη στιγμη που ξερεις που ειναι;
Εδω που ειμαι εγω παντως, αρχισανε παλι τα χαζα τους και πετανε σε μια συγκεκριμενη διαδρομη που καναμε πιο παλια...
Εχω στο μυαλο μου καποιους που θα μπορουσαν να το κανουν, αλλα αν δεν το δω ο ιδιος δεν γινεται να κανω κατι!
Αν δω ομως, μαλλον θα μου φερνετε τσιγαρα στη φυλακη.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Οτι θα αλλάξω διαδρομή είναι σίγουρο,αλλά και πάλι ποτέ δεν είσαι σίγουρος για τίποτα!
Κυρίως μακρυά απο τους σκουπιδοντενεκέδες,όχι ότι πλησιάζαμε ποτέ,αλλά τώρα ακόμα μεγαλύτερη απόσταση!!!
 






lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Και στην δικη μου γειτονια ειχε συμβει αυτο. Συγκεκριμενα ειχα βρει κατι ψαρια στο οικοπεδο που αφηνω τον Ντιεγκο να παιξει και να τρεξει. Και σιγουρα καποιος το εκανε αυτο συγκεκριμενα για τον δικο μου σκυλο γιατι σε αυτο το οικοπεδο δεν παταει ποτε κανενας. Ειναι του δημου, ειναι απομακρο, περιφραγμενο και εκτος απο εμας δεν μπαινει ποτε κανενας αλλος. Ουτε αδεσποτα εχουμε να πεις οτι καποιος ενοχληθηκε απο αυτα. Ευτυχως τα ειδα πριν τον λυσω και τον αφησω να παιξει γιατι τωρα θα ειχαμε δραματα. Κτηνη γαμωτο!!!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Και στην δικη μου γειτονια ειχε συμβει αυτο. Συγκεκριμενα ειχα βρει κατι ψαρια στο οικοπεδο που αφηνω τον Ντιεγκο να παιξει και να τρεξει. Και σιγουρα καποιος το εκανε αυτο συγκεκριμενα για τον δικο μου σκυλο γιατι σε αυτο το οικοπεδο δεν παταει ποτε κανενας. Ειναι του δημου, ειναι απομακρο, περιφραγμενο και εκτος απο εμας δεν μπαινει ποτε κανενας αλλος. Ουτε αδεσποτα εχουμε να πεις οτι καποιος ενοχληθηκε απο αυτα. Ευτυχως τα ειδα πριν τον λυσω και τον αφησω να παιξει γιατι τωρα θα ειχαμε δραματα. Κτηνη γαμωτο!!!
Να ελέγχεις πάντα το χώρο προτού τον αφήσεις να μπει!
Μα τι κακό είναι αυτό και το χειρότερο που να διαμαρτυρηθείς, που να το πείς, και ποιός να σε προστατέψει! Σκασίλα τους!
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Να ελέγχεις πάντα το χώρο προτού τον αφήσεις να μπει!
Μα τι κακό είναι αυτό και το χειρότερο που να διαμαρτυρηθείς, που να το πείς, και ποιός να σε προστατέψει! Σκασίλα τους!
Αυτο κανω πλεον. Αλλα που να το φανταζομουν οτι θα παει καποιος να πεταξει φολα στο συγκεκριμενο σημειο απο τη στιγμη που δεν ενοχλουμε ποτε κανεναν!!! Πραγματικα δεν το χωραει το μυαλο μου τι ανθρωποι υπαρχουν!!!
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Βρείτε τους τους αχρείους και κεράστε τους και αυτούς μια περιποιημένη φόλα...!! Μόνο σε αυτά τα κτήνη αξίζει τέτοια αντιμετώπιση! Δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουν και γουστάρουν να βασανίζουν τις αθώες ψυχούλες! ΟΥΣΤ κακόψυχοι, τιποτένιοι!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Βρείτε τους τους αχρείους και κεράστε τους και αυτούς μια περιποιημένη φόλα...!! Μόνο σε αυτά τα κτήνη αξίζει τέτοια αντιμετώπιση! Δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουν και γουστάρουν να βασανίζουν τις αθώες ψυχούλες! ΟΥΣΤ κακόψυχοι, τιποτένιοι!
Καλά τα λες,αλλά άντε βρες τους.....
Ασε που αυτοί μπορεί να δρουν ύπουλα τη νύχτα και δεν παίρνουμε χαμπάρι!
Θέλει πολύ προσοχή και σε διαφορετικά μέρη μακρυά απο τα σημεία που υπάρχουν φόλες,οσο το δυνατόν είναι γνωστό αυτό!
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Εκτος οτι το κανουν την νυχτα και δεν τους παιρνει ποτε κανενας χαμπαρι, μπορει να ειναι και καποιος που ουτε σου παει το μυαλο! Να σου λενε "αχ μωρε τι καλο σκυλακι!" και μετα να προσπαθουν να στο δηλητηριασουν.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Εκτος οτι το κανουν την νυχτα και δεν τους παιρνει ποτε κανενας χαμπαρι, μπορει να ειναι και καποιος που ουτε σου παει το μυαλο! Να σου λενε "αχ μωρε τι καλο σκυλακι!" και μετα να προσπαθουν να στο δηλητηριασουν.
Ναι σωστά,δεν το είχα σκεφτεί αυτό!!!
Τι κόσμος κυκλοφορεί βρε παιδιά όμως....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Eπίσης παιδιά όποιος αφήνει σε περιφραγμένο χώρο τον σκύλο του να παίξει, σκυλόπαρκο ως επί τω πλείστων, καλό είναι πριν αφήσουμε ελεύθερο τον σκύλο ένα γύρο να ελέγξουμε την κατάσταση, πετάνε φόλες και εκεί σε πολλές περιπτώσεις.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ναι παναθεμα τους!!!
Γενικά όπου καταλάβουν ότι πάνε σκυλάκια δε χάνουν την ευκαιρία!!!

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά?
Επειδή απέναντι απο το σπίτι μας είναι η αστυνομία,σκέφτηκα να καταγγείλω το γεγονός αλλά μου λέει ο άντρας μου σιγά μην ασχοληθούν και μπορεί να με ειρωνευτούν κιόλας!
Τι λέτε? Να πάω να τους το πω?
 




G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Viviana
Εννοείται να πας να τους το πεις! Ζήτησε να σου δώσουν και αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας που θα κάνεις!
Αν έκαναν όλοι την κίνηση να καταγγείλουν κάτι άδικο σε αυτή τη χώρα τότε οι σάπιοι θα βούλωναν την πρώτη, τη δεύτερη, την έννατη, την εικοστή καταγγελία! Τί θα έκαναν αν υπήρχαν χίλιες ή περισσότερες καταγγελίες?!