Χάσκι και πώς να ζεις με αυτό


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Μα δεν είπα/έγραψα ότι περπατάει μακριά μου! Στο 1 – 1,5 μέτρο είναι (σχεδόν) πάντα.

Καλή ιδέα ο ιμάντας…
για να μην παρεξηγηθω...ιμαντα του φοραω για να παιξουμε!!στη βολτα του κανονικοτατα το λουρι του!!στο τελος της βολτας του για να παιξουμε,να τρεξουμε,να εκτονοθουμε και ολα αυτα σε ελεγχομενο χωρο,φοραει τον ιμαντα
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Αννα1996 Δώστου χρόνο να προσαρμοστεί. Επίσης, ατο ιδανικό θα ήταν να κοιμάται μέσα στο σπίτι για να συνηθίσει πιο εύκολα και να αισθανθεί ασφάλεια.

(@stalin σορρυ για το οφφ τόπικ)
 
  • Like
Reactions: Orilis


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
για να μην παρεξηγηθω...ιμαντα του φοραω για να παιξουμε!!στη βολτα του κανονικοτατα το λουρι του!!στο τελος της βολτας του για να παιξουμε,να τρεξουμε,να εκτονοθουμε και ολα αυτα σε ελεγχομενο χωρο,φοραει τον ιμαντα
(y)(y) Μια από τα ίδια και εμείς. Λουρί στη βόλτα, ιμάντα στο παιχνίδι ;)
 
  • Like
Reactions: SHIRO


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
κατι ασχετο....ξερει καποιος για τα υποστρωματα που κυκλοφορουν,που μπαινουν στο ψυγειο η και οχι???για να δροσιζονται τωρα το καλοκαιρι???που μπορω να ανοιξω το συγκεκριμενο θεμα??
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τα είχα ψάξει και εγώ αυτά που λες αλλά θυμάμαι δεν είχα βρει Ελλάδα. Κάτι λινκ για αγορά από το εξωτερικό είχα βρει (αν θες σου στέλνω σε pm). Τελικά αυτό που της κάνω είναι κάθε βράδυ να της ψεκάζω το στρώμα της με δροσερό νερό.

Υ.Γ. Μάλλον το θέμα αυτό ανήκει στα γενικά θέματα
 




stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
για να μην παρεξηγηθω...ιμαντα του φοραω για να παιξουμε!!στη βολτα του κανονικοτατα το λουρι του!!στο τελος της βολτας του για να παιξουμε,να τρεξουμε,να εκτονοθουμε και ολα αυτα σε ελεγχομενο χωρο,φοραει τον ιμαντα
Ναι, ναι. Το δικό σου, Ακίτα αν είδα καλα;
 




stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
@Αννα1996 Δώστου χρόνο να προσαρμοστεί. Επίσης, ατο ιδανικό θα ήταν να κοιμάται μέσα στο σπίτι για να συνηθίσει πιο εύκολα και να αισθανθεί ασφάλεια.

(@stalin σορρυ για το οφφ τόπικ)
Τι σορι, σιγα. Ειπα εξ αρχης, ποστ γενικως για Χάσκι, όχι μονο για μενα :)
Αυτά τα pm και τα ταγκς εδώ στο φορουμ, πρεπει να μου τα μαθετε..
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τα pm αν κάνεις αριστερό πάνω στο όνομα κάποιου θα σου βγάλει ένα "αποστολή μηνύματος". Αυτό είναι το pm

Τα ταγκ για να τα βάλεις πληκτρολογείς @ και το όνομα που θες να κάνεις ταγκ ;)
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Τα είχα ψάξει και εγώ αυτά που λες αλλά θυμάμαι δεν είχα βρει Ελλάδα. Κάτι λινκ για αγορά από το εξωτερικό είχα βρει (αν θες σου στέλνω σε pm). Τελικά αυτό που της κάνω είναι κάθε βράδυ να της ψεκάζω το στρώμα της με δροσερό νερό.

Υ.Γ. Μάλλον το θέμα αυτό ανήκει στα γενικά θέματα
βρηκα κι εδω ελλαδα σε διαφορα καταστηματα απλα ηθελα να δω μηπως ξερει κανεις αν δουλευουν η τσαμπα τα λεφτα.θα ανοιξω το θεμα καπου αλλου...ευχαριστωωωωω
 
  • Like
Reactions: noni_papa




Αννα1996

Member
26 Ιουλίου 2016
5
0
27
Καλημέρα !! Ή το σκυλί το έσκασε ή μου το έκλεψαν .. ξυπνησα να του βάλω τροφή να πάω τη δουλειά και βρήκα μόνο την αλυσίδα !! Επιστρέφει ο μπαμπάς μου να το ψάξει !! Δεν με θέλει καθόλου τελικά , πάνω που το συνηθιζα ..
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καλημέρα !! Ή το σκυλί το έσκασε ή μου το έκλεψαν .. ξυπνησα να του βάλω τροφή να πάω τη δουλειά και βρήκα μόνο την αλυσίδα !! Επιστρέφει ο μπαμπάς μου να το ψάξει !! Δεν με θέλει καθόλου τελικά , πάνω που το συνηθιζα ..
Αφηνεις το σκυλί όλη τη νύχτα έξω με αλυσίδα;
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
στην "αγέλη" μου εδώ και λίγους μήνες έχει προστεθεί ένας κούταβος husky απίστευτος
συμβιώνουμε αρκετά καλά αλλά όχι χωρίς προσπάθεια και πολύυυυυ διάβασμα ψάξιμο ερωτήσεις από μένα
έχω κάνει και γω τις πατάτες μου σε διάφορα αλλά έχω πάντα στο μυαλό μου πως να διορθώσω να μάθω και να κάνω τη ζωή του - ζωή μας πιο ήρεμη και χαρούμενη

το βασικότερο νομίζω που αμελείς είναι πως στα χέρια σου έχεις μια από τις πιο ανθρωποκεντρικές φυλές
έχει ανάγκη την παρουσία σου μαραζώνει χωρίς αυτή
υποθέτω πως οι περισσότερες ράτσες είναι έτσι αν και κάποιες ίσως λιγότερο από άλλες

από τη στιγμή που στα μάτια του είσαι η αγέλη του και ο αρχηγός του το να τον έχεις μόνο του χωρίς τη φυσική παρουσία σου για πολλές ώρες μόνο κακό μπορεί να του κάνει αφού ουσιαστικά είναι σαν σε ένα ζώο αγέλης να του επιβάλεις να ζει μόνο του
αν συμβεί το λογικό θα θεωρήσει τον εαυτό του μοναδικό αρχηγό θα σε υποβαθμίσει και μπορεί πέρα από την ανυπακοή (που μια ξεροκεφαλιά τα husky την έχουνε) να βγάλει πλήρη απαξίωση ή και επιθετικοτητα

φαντάζομαι πως η εργασία σου είναι απαιτιτική το ίδιο και η δική μου αλλά τρόποι υπάρχουν αρκεί να υπάρχει θέληση και αγάπη
αγάπη για το ζώο και σεβασμός στον σκύλο....στη φύση του

δεν μπορώ να μπω στη θέση σου ούτε να σου πω τι να κάνεις
θα σου πω όμως πως εμείς τις διακοπές μας τις στήσαμε με βάση τον κούταβο
ναι μπορεί να μην φύγαμε για μήνα όπως άλλες χρονιές και το εξωτερικό να απορρίφθηκε εξ αρχής αλλά τον πήρα μαζί μου φροντίζοντας να είναι και αυτός ήρεμος
(όταν βρω λίγο περισσότερο χρόνο θα κάνω παρουσίαση στο νήμα του)

τέλος στο θέμα της ελεύθερης βόλτας
παίζεις με την τύχη σου.....το ένστικτό του είναι να εξερευνήσει
όσο και να τον εκπαιδεύσεις με πνίχτες με λιχουδιές με τάματα στην παναγιά το ένστικτο κάποια στιγμή θα υπερισχύσει και θα σου φύγει
γιατί το ρισκάρεις?

δεν ξέρω..... πολλά από όσα λες εγώ (το τονίζω εγώ) δεν θα τα κανα
δε λέω ότι είμαι ο σουπερ ντούπερ ιδιοκτήτης
νέοπας είμαι αλλά δε συμφωνώ....
από την άλλη πάλι δικός σου ο σκύλος όπως θες λειτουργείς

σου εύχομαι να σου ζήσει και να περάσεις πολλά ευτιχισμένα χρόνια μαζί του
 
Last edited:
  • Like
Reactions: myEnzo and stalin


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
στην "αγέλη" μου εδώ και λίγους μήνες έχει προστεθεί ένας κούταβος husky απίστευτος
συμβιώνουμε αρκετά καλά αλλά όχι χωρίς προσπάθεια και πολύυυυυ διάβασμα ψάξιμο ερωτήσεις από μένα
έχω κάνει και γω τις πατάτες μου σε διάφορα αλλά έχω πάντα στο μυαλό μου πως να διορθώσω να μάθω και να κάνω τη ζωή του - ζωή μας πιο ήρεμη και χαρούμενη

το βασικότερο νομίζω που αμελείς είναι πως στα χέρια σου έχεις μια από τις πιο ανθρωποκεντρικές φυλές
έχει ανάγκη την παρουσία σου μαραζώνει χωρίς αυτή
υποθέτω πως οι περισσότερες ράτσες είναι έτσι αν και κάποιες ίσως λιγότερο από άλλες

από τη στιγμή που στα μάτια του είσαι η αγέλη του και ο αρχηγός του το να τον έχεις μόνο του χωρίς τη φυσική παρουσία σου για πολλές ώρες μόνο κακό μπορεί να του κάνει αφού ουσιαστικά είναι σαν σε ένα ζώο αγέλης να του επιβάλεις να ζει μόνο του
αν συμβεί το λογικό θα θεωρήσει τον εαυτό του μοναδικό αρχηγό θα σε υποβαθμίσει και μπορεί πέρα από την ανυπακοή (που μια ξεροκεφαλιά τα husky την έχουνε) να βγάλει πλήρη απαξίωση ή και επιθετικοτητα

φαντάζομαι πως η εργασία σου είναι απαιτιτική το ίδιο και η δική μου αλλά τρόποι υπάρχουν αρκεί να υπάρχει θέληση και αγάπη
αγάπη για το ζώο και σεβασμός στον σκύλο....στη φύση του

δεν μπορώ να μπω στη θέση σου ούτε να σου πω τι να κάνεις
θα σου πω όμως πως εμείς τις διακοπές μας τις στήσαμε με βάση τον κούταβο
ναι μπορεί να μην φύγαμε για μήνα όπως άλλες χρονιές και το εξωτερικό να απορρίφθηκε εξ αρχής αλλά τον πήρα μαζί μου φροντίζοντας να είναι και αυτός ήρεμος
(όταν βρω λίγο περισσότερο χρόνο θα κάνω παρουσίαση στο νήμα του)

τέλος στο θέμα της ελεύθερης βόλτας
παίζεις με την τύχη σου.....το ένστικτό του είναι να εξερευνήσει
όσο και να τον εκπαιδεύσεις με πνίχτες με λιχουδιές με τάματα στην παναγιά το ένστικτο κάποια στιγμή θα υπερισχύσει και θα σου φύγει
γιατί το ρισκάρεις?

δεν ξέρω..... πολλά από όσα λες εγώ (το τονίζω εγώ) δεν θα τα κανα
δε λέω ότι είμαι ο σουπερ ντούπερ ιδιοκτήτης
νέοπας είμαι αλλά δε συμφωνώ....
από την άλλη πάλι δικός σου ο σκύλος όπως θες λειτουργείς

σου εύχομαι να σου ζήσει και να περάσεις πολλά ευτιχισμένα χρόνια μαζί του

Fair enough. Για τη free βολτα οκ, με πείσατε όλοι.
Μονος του ειναι αρκετά, αλλά εξίσου αρκετά είναι με παρέα (εμένα ή τη σύζυγο).
Τώρα το καλοκαίρι, αν δεν νυχτώσει, από τη ζέστη δεν κάνει σχεδόν τιποτε, βασικά κοιμάται (και τη νύχτα ξεσαλώνει).
 








stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Καλημέρα κόσμε :)
Η προσαρμογή του δικού μου στο μπαλκόνι ήταν εντέλει καλή, συν ότι παράλληλα μαθαίνει να τα κάνει εκτός (πάντα στις βόλτες, αφού ευλόγως θέλει χώμα).
Διακοπές και εκπαίδευση χεχε. Αρχιζω να σκέφτομαι πως ειναι καλύτερα, και οταν γυρίσουμε, να τον έχω σε μεγάλο μπαλκόνι (ισογειου) στο σπιτι, κ για δική του ασφάλεια (εκει που ζω πεφτουν πολλες φολες στη γειτονιά, τα καθικια...).
Το εντυπωσιακό ειναι πως εδώ που κανουμε διακοπές, στον ξαδερφο, εχει ενα γκριφόν ελευθερο στο χωράφι, 12 ετων συν 5 γατες. Οι οποιες κανουν κανονικά μπούλινγκ στο χάσκι μου σε καθε βολτα! Οπου ουρεί, τσουπ το γκριφόν κατουράει στο ιδιο σημειο! Αφασια...