Χαλιά....την άποψη σας παρακαλώ.


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Θελω την γνώμη σας.εγω φέτος ενώ περίμενα την μόλυ αρχές Δεκεμβρίου δεν έστρωσα καθόλου χάλια σε όλο το σπίτι.η μολύ σήμερα τεσσάρων μηνών και τα παμε πολυ καλά με την τουαλέτα.τσισα κακά στην πάνα και έχουν αρχίσει και οι βόλτες.βρε παιδια κάνει πολυ κρυο.να τολμήσω να στρώσω τωρα η όχι;;;;;;τι θα κάνατε εσείς;;;;;;
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Χαλιά καλά που δε θες να κατουρηθούν πάση θυσία, εγώ ψηφίζω όχι, είναι πολύ νωρίς για να εμπιστευτείς ότι δεν θα έχει ατυχήματα. Χαλιά/πατάκια/βελέντζες που πλένονται εύκολα και δεν είναι μανούρα το βάλε-βγάλε ναι, για το λόγο που λέει η Ιωάννα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Θα έστρωνα για να προστατέψω τα πόδια του κουταβιού που αναπτύσσεται .Δεν γλιστράει στο πλακάκι;
Όχι δεν μπορώ να πω οτι γλιστράγε απο την αρχή.εκανα κάτι κακό για τα ποδαράκια του;;;;;να στρώσω εμμέσως αν ειναι!εγω απλα για να αποφύγω τα πρώτα ατυχήματα το έκανα γιατί ξέρω οτι δύσκολα καθαρίζονται τα χάλια.
 
Last edited:


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Όχι δεν μπορώ να πω οτι γλιστράτε απο την αρχή.εκανα κάτι κακό για τα ποδαράκια του;;;;;να στρώσω εμμέσως αν ειναι!εγω απλα για να αποφύγω τα πρώτα ατυχήματα το έκανα γιατί ξέρω οτι δύσκολα καθαρίζονται τα χάλια.
στης δυο πρώτες μέρες που μπήκε μαζί μου στο μπάνιο με το που ακούμπησε το χαλάκι αμέσως τσίσα.τωρα που έβαλα ένα μικρό στην κουζίνα όχι δεν έχει κάνει τιποτα
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Χαλιά καλά που δε θες να κατουρηθούν πάση θυσία, εγώ ψηφίζω όχι, είναι πολύ νωρίς για να εμπιστευτείς ότι δεν θα έχει ατυχήματα. Χαλιά/πατάκια/βελέντζες που πλένονται εύκολα και δεν είναι μανούρα το βάλε-βγάλε ναι, για το λόγο που λέει η Ιωάννα.
Και να ρωτήσω;του χρόνου που θα ειναι πιο μεγάλη ενώ δεν τα έχει ξανά δει πως ειμαι σίγουρη οτι δεν θα το κάνει;;;;;;γιαυτο έλεγα μήπως να το έκανα τωρα για να τσεκάρω την κατάσταση μην μείνω και δεύτερο χειμώνα έτσι!!κρυωνουμε όσο και να ανάβεις καλοριφέρ το σπίτι ειναι κρύο
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Δεν έχει να κάνει με το αν τα χει δει ξανά ή όχι. Αν έχει μάθει τουαλέτα έχει μάθει. Σκυλί >1 έτους (που θα ναι του χρόνου) δεν νοείται να μην έχει μάθει - αν δεν έχει γίνει λάθος στην εκπαίδευση. Αλλιώς μετά οι λόγοι είναι ιατρικοί.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Δεν έχει να κάνει με το αν τα χει δει ξανά ή όχι. Αν έχει μάθει τουαλέτα έχει μάθει. Σκυλί >1 έτους (που θα ναι του χρόνου) δεν νοείται να μην έχει μάθει - αν δεν έχει γίνει λάθος στην εκπαίδευση. Αλλιώς μετά οι λόγοι είναι ιατρικοί.
Είμαστε σε πολυ καλό δρόμο πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.ευχαριστω πολυ Estranged
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Οταν ερθει ενα κουταβι στο σπιτι πρεπει να υπαρχουν χαλια για τα ποδαρακια τους. Βεβαια αν ειναι πολυ μικρο σκυλακι δεν ξερω αν υπαρχει θεμα, αυτο ισχυει για τις μεγαλυτερες φυλες.
Παντως αν ειναι 4 μηνων και τα βαλεις ειμαι σιγουρη κατα 90% οτι θα το κατουρησει.
Για καποιο λογο τα κουταβια οταν δουνε χαλι τα κανουν εκει..δεν ξερω γιατι.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
@Estranged δε συμφωνώ. Τα χαλιά είναι ειδικό κεφάλαιο και πιστεύω ότι έχει να κάνει με το αν τα έχει ξαναδει. Πολλά σκυλια έχουν "ατυχήματα¨ με τα χαλιά και τα μαρκάρουν. Η Μίλβα ειδικά την περίοδο της πολυουρίας, τα λέρωνε τα χαλιά, ενω δεν λέρωνε ποτέ στο σπίτι. Και η Ώντρευ ενω δεν λέρωνε τα χαλιά, ούτε πατάκια και τέτοια στην κουζίνα ή στο μπάνιο, το ένα απο τα δύο καινούρια χαλιά το κατούρησε. Γι αυτό δεν θα έβαζα ποτέ ακριβό χαλί σε σπίτι με σκύλο όπως και να χει. Μπορεί δυο τρία ατυχήματα να τα έχεις μέσα στη διάρκεια του χρόνου. Εντάξει δε λεω περισσότερα. Ως εκεί όμως τυχαίνει και τυχαίνει και σε πολλούς που ξέρω για να είμαι ειλικρινής. Οπότε στρώσε αν κρυώνετε πολύ, κρίμα είναι. Η αν θες να περάσει η κουταβοπερίοδος στρώσε του χρόνου. Κάποιοι δεν στρώνουν και καθόλου λόγω κατοικιδίων, αλλά ούτε κι εγω θα μπορούσα χωρίς χαλιά.
 
  • Like
Reactions: ilektra_ilie


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Η δική μου μικρή εμπειρία.... Τη πρώτη μέρα που ήρθε σπίτι η Ντοντο 2 1/2 μηνών κατούρησε στο χαλί (έμοιαζε με γκαζόν, δεν την αδικώ). Φέτος σκέφτηκα πολύ αν θα το ξαναβάλω και επειδή ειναι φθηνιάρικο το τόλμησα, με επίλεψη (η Ντόντο 9 μηνών). Αποτέλεσμα? Καμία ζημιά! Το δαγκώνει το μυρίζει το ξάνει αλλά δεν το λερώνει! Το ίδιο χαλί (πλυμένο προφανώς). Οπότε γνώμη μου είναι βάλε χαλιά, μη παγώσετε κιόλας, αλλά επειδή ειναι μικρό μπορεί να έχεις ατύχημα, έτσι όμως αν τη μαλώσεις θα μάθει.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Kosmaki,holywoodBRn,και ilektra_ ilie το πήρα απόφαση θα στρώσω και οτι έγινε έγινε.παιδακι ειναι και αυτό...ξέχασα τους εμετούς των παιδιών μου:LOL::LOL:
 


filefi

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2015
99
198
47
Καβαλα
Εγώ τα χαλιά τα είχα ήδη στρώσει, πριν φέρουμε την Cookie στο σπίτι.Και μάλιστα πήρα και δύο έξτρα μοκέτες για να μπορεί να παίζει και να τρέχει με ασφάλεια.Μπορεί τις πρώτες μέρες να καθάριζα συνέχεια, αλλά δεν το μετανιώνω καθόλου.
Άποψη μου να τα στρώσεις και τις πρώτες μέρες να την έχεις υπό συνεχή επιτήρηση.Μπορεί, επειδή ήδη έχει μάθει να τα κάνει έξω, να είναι πιο απλά τα πράγματα από όσο φαντάζεσαι!Άσε που αν την πας κάπου που υπάρχει στρωμένο χαλί, γλιτώνεις και το ξεφτιλίκι!Καλύτερα να εκπαιδευτεί στο δικό σας σπίτι.;)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Kosmaki,holywoodBRn,και ilektra_ ilie το πήρα απόφαση θα στρώσω και οτι έγινε έγινε.παιδακι ειναι και αυτό...ξέχασα τους εμετούς των παιδιών μου:LOL::LOL:
ε μα ναι! Εκτός αν έχεις τπτ περσικά χειροποίητα της Μοιραράκη :p Αλλιώς χαλιά είναι..σιγά..Πάρε φτηνά να τα αλλάζεις και συχνά να μη βαριέσαι :D
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
ε μα ναι! Εκτός αν έχεις τπτ περσικά χειροποίητα της Μοιραράκη :p Αλλιώς χαλιά είναι..σιγά..Πάρε φτηνά να τα αλλάζεις και συχνά να μη βαριέσαι :D
Μοιραρακη χειροποίητα δεν παίζουν στο σπίτι μου.απο κανένα μαύρο στην λαϊκή..:cry:
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Βασικά το πρόβλημα μου ειναι το πως θα τα ξεστρωσω αν γίνει ατύχημα γιατί ειναι μεγάλα και μας βγαίνει η πίστη οταν τα στρώνουμε.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Βασικά το πρόβλημα μου ειναι το πως θα τα ξεστρωσω αν γίνει ατύχημα γιατί ειναι μεγάλα και μας βγαίνει η πίστη οταν τα στρώνουμε.
αν έπαιρνες καμία φθηνη κουρελού να βάλεις απο πάνω απ΄΄ω τα χαλιά; Διαβασα και ένα άρθρο του Σπύρου Σούλη ότι είναι πολύ μόδα τα layers στα χαλιά φέτος με διαφορετικά χρώματα και υφές :p win win που έλεγε καποτε ένας πολιτικός
 


filefi

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2015
99
198
47
Καβαλα
Νερό και ξυδάκι, καλό ψέκασμα, ταμπονάρισμα με χαρτί κουζίνας, ξανά ψέκασμα και στέγνωμα με καθαρή πετσέτα.Αυτό έκανα εγώ.Βέβαια ήταν και πιο μικρούλα, και η ποσότητα των ούρων μικρή κι αυτή.Λειτούργησε μια χαρά πάντως.
Κάποια στιγμή δοκίμασα και ένα ειδικό καθαριστικό, αλλά δεν νομίζω να έκανε καλύτερη δουλειά.
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
αν γίνει ατύχημα θα καθαρίσεις τοπικά με ξύδι όπως σου λένε, εγω καθαρίζω και με αντισηπτικό και έχω και ένα βουρτσάκι για τα χαλιά. Δε χρειάζεται βρε να τα ξεστρώσεις τελείως..Στο τέλος του χειμώνα θα τα δώσεις για καθαρισμό και θα σαι μια χαρά.