Χαλιά....την άποψη σας παρακαλώ.






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
λεκάνη με χλιαρό προς ζεστό νερό, διαλύεις μέσα λίγο ξύδι ή κάποιο αντισηπτικό και καθαρίζεις τοπικά. Μετά το καθάρισμα, με μια πετσετούλα το πατάς απο πάνω να μαζέψει τα πολλά νερά. Εγω έχω αγοράσει και ατμοκαθαριστή και τα περνάω απο πάνω. Δεν είχα ποτέ θέμα με μυρωδιές και τέτοια. Και ο ατμοκαθαριστής είναι χρήσιμος γενικώς και για καναπέδες και πολλά άλλα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Για ρίξτε και καμία ιδέα αν γίνει ατύχημα πως το καθαρίζω;;;;;
αν γίνει ατύχημα θα καθαρίσεις τοπικά με ξύδι όπως σου λένε, εγω καθαρίζω και με αντισηπτικό και έχω και ένα βουρτσάκι για τα χαλιά. Δε χρειάζεται βρε να τα ξεστρώσεις τελείως..Στο τέλος του χειμώνα θα τα δώσεις για καθαρισμό και θα σαι μια χαρά
αν γίνει ατύχημα θα καθαρίσεις τοπικά με ξύδι όπως σου λένε, εγω καθαρίζω και με αντισηπτικό και έχω και ένα βουρτσάκι για τα χαλιά. Δε χρειάζεται βρε να τα ξεστρώσεις τελείως..Στο τέλος του χειμώνα θα τα δώσεις για καθαρισμό και θα σαι μια χαρά.[/QUOTE
Οκ αυτό θα κάνω.ετσι και αλλιώς κάθε χρόνο τα δίνω για καθάρισμα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ο ατμοκαθαριστης θα ήτανε το ιδανικότερο αλλα ας το αφήσω για του χρόνου ίσως.ευχαριστω πολυ..
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Για ρίξτε και καμία ιδέα αν γίνει ατύχημα πως το καθαρίζω;;;;;
Εγώ είχα χαλιά στο σπίτι και πέρισυ τον Απρίλη όταν τον είχα πρωτοφέρει και φέτος φυσικά απ' τον Νοέμβρη. Φέτος κανένα πρόβλημα, άπαξ και έχει μάθει να τα κάνει μόνο στη βόλτα, τέλος, έχουμε να δούμε ατύχημα απ' τον Ιούνιο... Πέρσι όμως που ήταν μικρούλης αλλά και φέτος που φιλοξενούσα γι 2 εβδομάδες ένα σκουπιδοκούταβο, με έσωσε αυτό εδώ... Το Είναι αφρός, το ψεκάζεις, το τρίβεις μέχρι να στεγνώσει και τέλος.:)IMG_20160125_191012[1].jpg
 
  • Like
Reactions: mariatheo


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εμένα πάντως, είχε εμμονή με το χαλάκι που έβαζα στο χωλ. Στην αρχή έπαιρνα τα πολλά με χαρτί κουζίνας, μετά καθάριζα με ζεστό νερό και ξύδι, ξανά χαρτί κουζίνας και μετά νερό με υγρό πιάτων, σκέτο νερό και πάλι χαρτί. Πάντως, καλύτερα μοκέτα γιατί τα άλλα που μοιάζουν με φλοκάτη με παίδεψαν αρκετά.
 
  • Like
Reactions: mariatheo




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγώ είχα χαλιά στο σπίτι και πέρισυ τον Απρίλη όταν τον είχα πρωτοφέρει και φέτος φυσικά απ' τον Νοέμβρη. Φέτος κανένα πρόβλημα, άπαξ και έχει μάθει να τα κάνει μόνο στη βόλτα, τέλος, έχουμε να δούμε ατύχημα απ' τον Ιούνιο... Πέρσι όμως που ήταν μικρούλης αλλά και φέτος που φιλοξενούσα γι 2 εβδομάδες ένα σκουπιδοκούταβο, με έσωσε αυτό εδώ... Το Είναι αφρός, το ψεκάζεις, το τρίβεις μέχρι να στεγνώσει και τέλος.:)View attachment 55817
MyEnzo ευχαριστώ.στα σούπερ μάρκετ το βρίσκω;;
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Άντε ρε, δε μου χει τύχει @HolywoodBrn. Τι φάση, το βλέπουν ως.. πάνα ανάγκης;
δε ξέρω..νέες μυρωδιές; Όταν το φέραμε το χαλί (το ένα μόνο εντωμεταξύ) έκανε σαν παρανοϊκή. Και ενω δεν το κάνει, πήγε και το κατούρησε. Σε δύο σημεία κιόλας. Μετά δεν το ξαναέκανε. Τι να πω..
 
  • Like
Reactions: mariatheo


m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Υπάρχουν, σε πετ σοπ, και κατι ειδικά σπρέι που εξαφανίζουν τις μυρωδιές των ούρων, urineoff νομιζω λέγεται αλλά δεν ξέρω αν ειναι,όντως, αποτελεσματικό. Το έχετε χρησιμοποιήσει, κανει δουλειά? Το πήρα αλλά δε μπορω να βγάλω ακόμη κάποιο συμπέρασμα.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Υπάρχουν, σε πετ σοπ, και κατι ειδικά σπρέι που εξαφανίζουν τις μυρωδιές των ούρων, urineoff νομιζω λέγεται αλλά δεν ξέρω αν ειναι,όντως, αποτελεσματικό. Το έχετε χρησιμοποιήσει, κανει δουλειά? Το πήρα αλλά δε μπορω να βγάλω ακόμη κάποιο συμπέρασμα.
θα έλεγα τώρα τι ακριβώς κάνουν αυτά τα sprey αλλά δε μου το επιτρέπει η διαγωγή μου..όπως το είχα πάρει έτσι έμεινε στο ντουλάπι...
 
  • Like
Reactions: mariatheo


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
λεκάνη με χλιαρό προς ζεστό νερό, διαλύεις μέσα λίγο ξύδι ή κάποιο αντισηπτικό και καθαρίζεις τοπικά. Μετά το καθάρισμα, με μια πετσετούλα το πατάς απο πάνω να μαζέψει τα πολλά νερά. Εγω έχω αγοράσει και ατμοκαθαριστή και τα περνάω απο πάνω. Δεν είχα ποτέ θέμα με μυρωδιές και τέτοια. Και ο ατμοκαθαριστής είναι χρήσιμος γενικώς και για καναπέδες και πολλά άλλα.
Έχεις ατμοκαθαριστή @HolywoodBrn , ε; Πότε θα έρθεις να μου κάνεις το σπίτι;;; :LOL::LOL::LOL:
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Εμείς πάντως που δεν έχουμε χαλιά, ούτε εδώ ούτε στο πατρικό, όταν είδε για πρώτη φορά χαλί η Τασία στην έτερη... έπαυλη, έκανε σαν τρελή! Κυλιόταν, σερνόταν, ξάπλωνε, έκανε το βάτραχο, το ερπετό, τα πάντα όλα. Αλλά ποτέ δεν το κατούρησε. Βέβαια, μιλάμε για ενήλικο σκύλο που δε λερώνει γενικά μέσα...
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.544
6.972
dnassib, κι όλο αυτό χωρίς ούτε ένα βιντεάκι;
Είναι μάλλον από αυτές τις αδικοχαμένες στιγμές που θα θελες τόσο να έχουν καταγραφεί σε βίντεο αλλά επειδή ήταν απρόσμενες δεν τις προλαβαίνεις και θα ζουν μόνο στη μνήμη αυτού που τις είδε. Κρίμα, κρίμα κρίμα! (Αλλά αν την πρόλαβες, βίιιιιντεοοοο!)
 


anastasiak

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2013
100
243
Λοιπόν αν κάνει τσίσα στο χαλί ρίχνεις σόδα μπόλικη μην τη λυπηθείς, την αφήνεις να στεγνώσει τη μαζεύεις με ηλεκτρική και μετά καθάρισμα τοπικό με ξύδι. Μπορείς να φτιάξεις σε ένα μπουκαλάκι και μίγμα με ξύδι και αιθέρια έλαια πορτοκαλιού ή λεμονιού και να ψεκάζεις τοπικά αφού καθαρίσεις. Το χαλί δεν θα μυρίζει και το σκυλάκι δεν θα πηγαίνει στο ίδιο σημείο γιατί δεν τους αρέσουν αυτές οι μυρωδιές.